След близо две години из затвори в Саудитска Арабия, палестинският поет и художник Ашраф Фаяд е осъден на смърт чрез обесване. Всичко започва през 2013 г., след спор в заведение с художник. Тогава Фаяд е предаден на моралната полиция. Властите го пускат на свобода, тъй като обвинението в богохулство не е доказано. На следващия ден отново го задържат, защото книгата с поезия, която издал преди шест години, пропагандира атеизъм. През януари 2014 г. поетът е осъден на 800 удара с пръчка и четири години затвор. Тази присъда обаче се сторила прекалено лека на саудитските магистрати и в средата на ноември съдът излиза с ново решение - Ашраф Фаяд трябва да бъде обесен.
През 2013 г. Фаяд излиза, за да гледа мач в заведение в град Абха, където живее. Това е центърът на културния живот на Саудитска Арабия, там се зараждат идеите за повечето изложби. Фаяд започва спор с непознат, който твърди, че е художник. На следващата сутрин, когато вижда полицаи пред дома си, разбира, че събеседникът му го е предал на религиозната полиция. Човекът, с когото водил спор предната вечер, твърди, че чул Ашраф Фаяд да кълне пророка Мохамед, Аллах и Саудитска Арабия. Полицията го освобождава под гаранция още същия ден, но на следващия делото e внесено в съда и той пак е задържан.
Освен в богохулство той е обвинен, че през 2008 г. е издал книга с поезия, която проповядва атеизъм. Фаяд отрича вина, но е принуден да се извини на всички, които са се почувствали обидени от поезията му. Съдът взима предвид разкаянието му при вземането на решение за присъдата, а през януари 2014 г. му налага наказание от 800 удара с пръчка и четири години затвор. От гледна точка на саудитската идеология присъдата е твърде лека, затова прокуратурата я обжалва. В средата на ноември т.г.Фаяд е признат за виновен по всички обвинения, предявени през 2013 г. и 2014 г. Освен това в телефона му е открита снимка с негова приятелка по време на една от изложбите, което допълнително утежнява положението. Освен в богохулство, атеизъм и заплаха за морала на саудитското общество той е обвинен и в незаконни връзки с жени.
"Обвиниха ме в атеизъм, защото съм разпространявал деструктивни идеи в обществото", казва Фаяд в единственото си изявление в медиите пред в. "Гардиън". "Поемите в книгата, която публикувах, са за живота ми като палестински бежанец в Саудитска Арабия, за културни и философски проблеми. Но религиозните екстремисти сметнаха, че идеите ми са срещу бог. Шокиран съм от присъдата, но се очакваше, въпреки това не съм виновен за нищо, за да заслужа смърт."
"Целта на Фаяд беше да популяризира саудитската арт сцена във Великобритания и дори имаше предложение от "Тейт Модърн" за евентуална изложба", казва неговият съдружник от Англия Стивън Стейпълтан от арт организацията "Границата на Арабия." Корените на 35-годишния творец Ашраф Фаяд са от палестинските автономни територии, но Саудитска Арабия е единственият дом, който е имал. От малък рисува и пише и постепенно се превръща в неофициален посланик на съвременната саудитската арт сцена. Организирал е много пърформънси, изложби, литературни четения. Мечтата му била чрез изкуството да прокара мост между Саудитска Арабия и Европа. След като курира изложби в Джеда и биеналето във Венеция, е забелязан от директора на "Тейт Модърн" Крис Диркън, с когото води преговори за бъдещи изложби на саудитско изкуство в Лондон.
Според Мона Карим, активистка от Кувейт, която започна кампания за освобождаването на Фаяд, религиозната полиция иска да изпрати предупреждение до саудитската арт сцена и до младите хора. "В този регион има много артисти и писатели, а Ашраф стана много известен през последните години. Осъдиха го, защото беше най-уязвим", казва тя. Приятелите на Фаяд се надяват, че правителство ще вземе някакво отношение по въпроса, като промени или направо отмени присъдата. Международният ПЕН клуб и Международната асоциация на художествените критици започнаха петиция за освобождаването му.
Присъдата на Фаяд предизвика остра критика към Саудитска Арабия не само от неправителствени организации, но и в социалните мрежи. Потребител на социалната мрежа "Туитър" сравни ситуацията на Фаяд с присъдите, издавани от "Ислямска държава". В отговор саудитското министерство на правосъдието, което първоначално отказваше да коментира съдбата на палестинския артист, заяви, че започва разследване, за да открие и осъди човека, който е написал това. "Да се поставят под въпрос присъдите, означава, че някой се съмнява в справедливостта на съдебната ни система, която гарантира и пази човешките права и достойнство", сe казва в прессъобщение, разпространено от правосъдното министерство. Там пише още, че властите няма да се поколебаят да осъдят всяка медия, която не вярва в правосъдието на кралството. Миналата година трима адвокати бяха осъдени на осем години затвор, след като се осмелили да отправят критики към саудитската съдебна власт в "Туитър".
През 2015 г. в Саудитска Арабия са издадени най-много смъртни присъди. Страната спазва шериата и издава смъртни присъди за престъпления, които не се смятат за такива в повечето страни. Саудитските власти твърдят, че наказанията са справедливи, тъй като са базирани на ултраконсервативния уахабизъм, който е държавна религия в Саудитска Арабия. Сред присъдите, предизвикали международен отзвук, е публичното линчуване на блогъра Раиф Бадави и смъртното наказание на човек, който е участвал в протест, когато бил непълнолетен, както и 350 удара с камшик за британски гражданин, обвинен, че съхранявал алкохол в колата си. Британецът беше освободен този месец, след като прекара повече от година в затвора. Това обаче не спря посланикът на САЩ Саманта Пауър и върховният представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини да обсъдят назначаването на Саудитска Арабия като ръководител на ключова комисия към Съвета за човешки права към ООН през септември т. г.
Ама това е умерен ислям... При неумерения вече да са го заклали...
--------------
Сайтът на Генек