Така през 2010 г. започна операцията "Октопод". Близо 6 години по-късно делото е в началото на първа инстанция. |
Цветанов обяви тогава как МВР разполага с данни, че
групата е функционирала повече от 10 години
От цялата тази работа излязоха няколко разследвания и няколко дела. Отделно от това част от арестуваните изпратиха жалби в съда в Страсбург, а друга част дори започнаха да съдят Цветанов, че ги наричал част от октопода.
Едно дело обаче стана известно като делото "Октопод" и то влезе в съда с обвинителен акт. В него през есента на 2011 г. прокуратурата вкара като подсъдими в съдебната зала Алексей Петров, Антон Петров-Хамстера, Янко Попов, Марчело Джотолов, Кирил Топалов и експрокурора Цеко Йорданов. Първите четирима бяха обвинени за участие в престъпна група за рекет, Топалов - за един случай на изнудване, а бившият прокурор Цеко Йорданов - за престъпление срещу правосъдието. Въпросното дело се проточи във времето до степен, че сега се премести от наказателното отделение на Софийския градски съд в Специализирания наказателен съд и започва отначало.
Или иначе казано,
6 години по-късно делото едва е тръгнало на първа инстанция
А ще има още две.
Така или иначе обаче за целия период този случай определено е белязан от повече мистерии, странности, произшествия, инциденти, отколкото от право и правораздаване.
Ето, да вземем съдийката от Софийския градски съд, която пое въпросното дело първоначално. Става дума за вече освободената от Висшия съдебен съвет Румяна Ченалова. Когато тя пое съдебния процес обаче, нищо не предвещаваше всичко, което ще се случи и случва около нея. Румяна Ченалова стана съдия в наказателното отделение на СГС в края на 2009 г. През 2010 г. нейното име влезе във ВСС покрай случая с контактите на магистрати с плевенския бизнесмен Красимир Георгиев. Иначе през 90-те години тя е била прокурор в Стара Загора, но напуска през 1997 г. и става адвокат. С връщането си в съдебната система, и то не къде да е, а в ключовия СГС, тя започна и съдийска кариера. В един момент бе преместена от наказателното в търговското отделение на съда, но
остана да гледа едно-единствено наказателно дело - "Октопод"
Нейното име изскочи в големите задочни и словесни скандали между Цветан Цветанов и Делян Пеевски. И то именно във връзка с въпросното дело. Така Пеевски обяви, че той бил на среща, на която били също Цветанов и главният прокурор. "Цветанов каза, че много държал на тази съдийка, тя непременно трябвало да остане съдийка по "Октопод"-а. Останах с усещане, че Цветанов е в някаква договорка с тази съдийка. На това главният прокурор отсече, че няма как да приеме. Отсече го остро и Цветанов видимо се изнерви", разказа по онова време Пеевски. Ченалова и Цветанов отрекоха да са в каквато и да е връзка. Адвокатите на подсъдимите по делото "Октопод" поискаха тя да се отведе от процеса. Ченалова обаче отказа. Това беше само началото. Защото след тригодишно гледане на това дело тя бе отстранена от ВСС като магистрат, а по този начин и съдебният процес по
"Октопод" трябваше да започне отначало
"Случайно или не, веднага след разпределянето на делото "Октопод" за гледане от мен започнаха и атаките", обяви веднага след отстраняването си Ченалова. Тогава тя припомни, че първият удар е бил образуване на наказателно производство в Македония по преписка с осемгодишна давност за действия, които е извършила като адвокат. Последвала атаката от френския посланик по делото "Белведере".
Тогава Ченалова посочи, че въпреки създалото се впечатление тя е отстранена от длъжност не заради делото "Белведере", а заради това, че два протокола по делото "Октопод" не са били приложени към него, и за забавено частно дело, което обаче нямало как да приключи, защото е било свързано с делото "САПАРД".
По онова време тя бе обвинена в длъжностно и документно престъпление по търговско дело на енергийно дружество срещу държавата. Тя беше задържана след няколко неуспешни опита да бъде призована, за да й бъде повдигнато официално обвинение. Съдът обаче отказа да я остави за постоянно в ареста и я пусна срещу 8000 лв. парична гаранция. Наскоро й повдигнаха ново обвинение - този път заради делото "Соло", по което осъден за убийство на двама младежи изчезна. Няма спор, че цялата машина на държавното обвинение се стовари върху нея, но определено има много хора, които трябва да говорят за кадровото развитие на Ченалова, особено от 2009 г. насам. Освен това е трудно човек да си помисли, че и френския посланик е в някаква схема на атакуващи вече бившата съдийка заради делото "Октопод". А именно неговата атака беше ако не причината, то със сигурност поводът за първите действия срещу Ченалова.
Още един представител на държавата по делото "Октопод" - прокурорът
Светлозар Костов, бе поставен в ъгъла,
след като срещу него за последните месеци бяха образувани четири дисциплинарни производства.
Само преди два месеца той си направи самоотвод по делото "Октопод". Костов, който бе прокурор по делото още от първия му ден в продължение на четирите години, през които то се водеше в Софийския градски съд, обоснова отвода си с аргумента, че не се чувства безпристрастен. Съдът прие отвода му. Тогава стана ясно, че преди делото да бъде прекратено в градския съд, по него бяха проведени над 75 заседания и бяха разпитани 180 свидетели, 31 вещи лица и към 15 пострадали. Както стана ясно, заради отстраняването на Ченалова то започна съвсем отначало. Трябва да се отбележи, че Костов бе командирован в София именно заради делото "Октопод". Той дойде със славата на прокурора, който успял да изработи осъдителни присъди за Димитър Желязков-Очите и Максим Ставийски. Пет години по-късно обаче той е обект на дисциплинарни производства, искани от неговите ръководители.
При отвода си Костов обяви, че причината да не се чувства безпристрастен е случай от лятото на 2015 г., когато прокурор от Окръжната прокуратура в Плевен се е опитал да склони основен свидетел по "Октопод" - Георги Цветанов, да смени показанията си. По думите на Костов свидетелят е трябвало да каже, че първите му показания са били дадени под натиск от него, което би означавало, че е извършил престъпление против правосъдието. Цветанов не се е поддал на тази принуда и сега е повдигнато обвинение срещу плевенския прокурор. Светлозар Костов каза, че вероятно той е щял да бъде обвиненият, ако свидетелят се е бил поддал на натиска.
Мистериите по делото обаче не свършват дотук
Защото именно въпросният основен свидетел Георги Цветанов загина при катастрофа само преди няколко дни. Според официалната информация пътният инцидент е станал към 23 часа на магистрала "Тракия" в района на Чирпан. Цветанов се е движел от Бургас за Стара Загора с автомобил, който е собственост на сина му. После е изгубил контрол над колата, излязъл е от платното и се е преобърнал. В деня, в който стана известна смъртта на Цветанов, се разбра, че и друг свидетел по делото - бившият служител в НСО Пламен Устинов се намира в филиала на Спешна помощ в Тетевен. Според първоначалната информация той е пострадал при междусъседски спор, в който са използвани брадви. И после заедно със съседа си били настанени в болница.
Един от основните подсъдими - Алексей Петров, пък стана обект на неизвестни и досега гранатометчици, които обаче не успяха да взривят бронираната му кола. Това стана в началото на октомври т.г. Първоначално Петров твърдеше, че става дума за грешка. После обаче самият той публично обяви, че
предлага награда от 100 000 долара за информация,
която да доведе до разкриването на поръчителите на неуспешния атентат, извършен срещу него в София. Петров дори показа голям лист с изписан върху него телефонен номер в чужбина и имейл, на които ще очаква информация за атентаторите. Охранителите му раздадоха същата информация на медиите. Алексей Петров каза още, че е започнал собствено разследване, в което ще се включат и чуждестранни експерти. То не било алтернативно, а само подпомагащо разследващите органи.
Бившата барета добави, че анонимността на източниците на информация била абсолютно гарантирана. Въпреки това той обяви, че има доверие на разследващите и вярва в благоприятния изход. Петров коментира, че медиите са определили атентата срещу него като терористичен и по този повод патетично заяви: "С терористите - като с терористи".
Терор, гранатомети, брадви, арести, натиск, оставки, отстраняване, отводи, операции са само част от думите, които съпътстват делото "Октопод". И всичко това в очакване на правото.