"Тук сценарият е: Цветанов казал на премиера, премиерът натиснал Цацаров, Цацаров обвинил Янева", обясни главният прокурор. |
Въпреки че започна разследване за самото съдържание на записите, самият главен прокурор призна, че ще бъде трудно да се докаже казаното в тях. "Как очаквате да бъдат потвърдени думите на две лица, които разговарят за трето, четвърто, пето и шесто лице и в разговора не участва нито едно от третото, четвъртото, петото и шестото лице", заяви той.
"По отношение на мъжките гласове ще положим необходимите усилия за установяване самоличността на лицата, които са присъствали. Абсурд е да се ограничим до това, че имаме разговор между обвиняема и подсъдима, и това затваря темата. Очевидно е, че в самото помещение присъстват и други лица. Очевидно е, че трябва да бъдат установени. А че сме предприели действия в тази насока, съмнения не трябва да има", заяви той.
В записите на разговори има следи от официални специални разузнавателни средства (СРС), твърди сайтът "Биволъ". В същото време от прокуратурата казват, че нито Янева, нито Ченалова са следени със СРС-та. Това сочели справки от градския и апелативния съд, както и информацията от ДАТО и ДАНС. От прокуратурата ще проверят дали и по отношение на останалите участници в разговора са прилагани СРС. Такава проверка обаче може да има, ако се установи кои са хората.
ЗАВОЙ
След като обяви, че ВСС и прокуратурата трябва да разследват случая, президентът Росен Плевнелиев смени тезата си и изведнъж обяви, че казусът трябва да се проверява от Народното събрание. Това се случи след среща с активисти на "Правосъдие за всеки" в сряда, които явно са го убедили да смени позицията си. Преди това шефът на касационния съд Лозан Панов не успя да го убеди, че трябва независима комисия, която Плевнелиев трябва да свика. В парламента пък се разбра, че съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев е бил на среща с Борисов през уикенда, за да му отговори дали той и негови съпартийци имат нещо общо със скандала "Яневагейт".