За нея се знае, че е амбициозна и стриктна. Освен това е млада, хубава и елегантна. Доскоро на всичките й преимущества можеха да се радват колегите по банка в парламента. Сега това удоволствие имат чиновниците в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където Петя Гегова стана зам.министър. Това я прави единствената нежна дясна ръка на министъра Валентин Церовски.
Близо месец след назначението й шеговито питам
ще става ли желязната лейди на ведомството,
след като я натовариха с най-тежките ресори - децентрализация и административно-териториално устройство.
"Обичам да има ред, всеки да знае своите компетенции и границите. А също да признава и уважава работата на останалите си колеги, защото това е общ процес и всеки има своя принос", лаконична е Гегова. Освен това, добрите резултати все пак се постигат при спазване на определени правила, ред и срокове. Съчетани с добра атмосфера и усещането за съпричастност в работата, хората в екипа могат да постигнат чудеса, споделя философията си заместничката на Церовски. Самата тя не е особено словоохотлива. Предпочита вместо да говори за служебните си ангажименти, да остави резултатите да говорят.
Решила се да стане заместник на Церовски, след като преценила, че може да е полезна със знанията и опита, които е натрупала в тази сфера. "Най-дългата ми практика е била в сектор, където се работи изключително на експертно ниво. А що се отнася до политиката, човек не се ражда политик. По-важното е да намери своето място в средата, в която работи, и да се чувства добре", разсъждава Гегова. Зарича се да запази добрите си контакти с вече бившите колеги от Народното събрание, въпреки че през годините максимата "Няма вечни приятели, има вечни интереси" е оставила своя отпечатък върху нея.
"С времето констатирах, че въпреки многото контакти в работната среда трудно се създават трайни приятелства", казва тъжно Гегова. Затова държи особено на старите, но изпитани от времето връзки от смолянската езикова гимназия.
Това може би са златните години на Петя
- амбициозният втори випуск на английската гимназия в Смолян. Той е оставил отпечатък върху бъдещата юристка, както и върху мнозина от съучениците й, които днес за изявени личности. Първият пример, за който се сеща Петя, е режисьорът Стоян Радев. Двамата изкласили заедно школото от начало до край. Сред другите популярни съученици от английската гимназия е сегашната шефка на "Връзки с обществеността" на "Кока Кола" Даниела Миховска. Една от приятелките й от гимназиалните години, Райна Йовчева, е изпълнителен директор на Асоциацията на общините "Марица". Другата й близка дружка от школската скамейка, Татяна Благова, е много добър специалист в "Пирогов". Иначе част от съучениците й са се пръснали да правят кариери в странство.
Професионалният възход на Петя тръгва преди около 8 години, но на родна почва. Вече е завършила право в Бургаския свободен университет и през 1995 г. я номинират за изпълнителен директор на Асоциацията на родопските общини. "Когато започнах работа, в асоциацията членуваха 10 общини от Смолянска област. И само за първите две години и половина членовете се удвоиха", гордее се Петя. Но допълва, че успехът бил не само неин, а на екипа като цяло - като се започне от кметовете, които са членове на управителния съвет на асоциацията, и се стигне до изпълнителския състав.
"Смятам за свое постижение и това, че успях да намеря път за работа с кметове, независимо кои политически сили представляват. И поне аз не съм останала с впечатление някой да е имал резерви по отношение на работата си с мен. Може би защото винаги съм се интересувала от това, което е обединяващо за асоциацията, а не от партийни пристрастия", разсъждава експредставителката на неправителствения сектор.
Звездата й обаче изгрява на последните
парламентарни избори, когато лично шефът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов я кани да се включи в листата на 23-и избирателен район в столицата.
"Приех предложението с чест и отговорност, не само към Панайотов, не само лично към Симеон Сакскобургготски, но с надеждата да допринеса за по-доброто състояние на държавата и на съгражданите ми", обяснява Гегова.
"По време на предизборната кампания, както написа един регионален вестник, бях тук с малкия ми син. И въпреки намеренията да посветя поне една година на него и на семейството, добрите пожелания се разминаха с действителността. Но не мога да кажа, че съжалявам за каквото и да е. Защото се старая да взема най-доброто от ситуацията, в която попадам, или в която се поставям сама", уверено казва нежното лице на строителното министерство.
Политиката и семейството - трудно, но възможно съчетание
Времето винаги е дефицитно, но надпреварата с него е възможна, стига да го разпределяш правилно. Това като че ли е формулата за успеха на бившата депутатка. А правилното планиране при нея явно започва от срещите в тефтера, минава през работата и чинно подредените папки в кабинета й и стига до времето за фамилията. Старае се да не товари домашните със служебни проблеми и ангажименти.
Друг е въпросът, че двете й деца са по-скоро извор на енергия, отколкото предмет на грижи. Още повече, че синовете определено минават за първа гордост на Петя. Големият, Илиян, вече е на осем и половина. Второкласник, който се справя много добре. През тази година сменил смолянското школо със софийско, но получил топъл прием както от съучениците, така и от даскалиците. Дребосъкът в семейството, Александър, който скоро ще стане на 2 години, е особено интересен, казва гордо майката.
На съпруга й Стефан, който е родом от Смолян, също му се наложило да се премести в София. Той е завършил художествено училище и е по-скоро човек на изкуството. Голямата му мечта си остава творчеството, но действителността го заставя още преди 7-8 години да се преориентира към работа, свързана с печатниците и издателския бизнес.
А как се разбират бохемът и юристката? Лесно, защото просто са две страни на един и същи медал. "Нали казват, че противоположностите се привличат. В момента прекарваме твърде малко време заедно, така че не можем и да си омръзнем. Решаваме задачите делово, като се стараем да посветим свободното време на децата и на приятели", обяснява Гегова.
Срещнали се абсолютно случайно.
И двамата отивали към едно и също място, при един и същи човек. Оттам тръгнало всичко. Били гаджета почти две години, после сключили брак в Смолян, а малко след това на бял свят се появил и Илиян.
В даден период на Петя й се наложило да учи право, да работи и да гледа първородния син. "Както казваше майка ми по онова време, имам склонност да си създавам трудности и по някакъв начин да ги преодолявам", заключава доскорошната депутатка.
Иначе освен с децата релаксира с пътешествия. И независимо че е родом от Родопите, предпочита да отмаря край синьо-зеленото безбрежие на морето. Неслучайно едно от любимите й кътчета години наред е бил Созопол. Не обича огромните и пренаселени места или прекаления, показен лукс. Залага по-скоро на удобството и на стила.
Стреми се да уплътнява свободното време също с каране на ски, плуване или с хубави книги. Напоследък чете главно документална литература, която дава още една гледна точка по актуални събития. "Вероятно защото времето на научната фантастика или на криминалните романи поотмина", смее се Петя.
|
|