Днес над 1.6 млн. българи са заменили книжните пари в портфейлите си с "пластмасови". Броят на международните дебитни карти "Maestro", с които може да се плаща по цял свят, е 484 949. 12 660 са издадените у нас "MasterCard", 11 363 - "Visa Electron". При кредитните карти поради високите за българския стандарт изисквания бройката е значително по-малка, а темпото на издаване - доста по-бавно. Едва 6163 са картите "Visa", а издадените "Diner`s club" са още по-малко - 1500.
Откъде можем да получим кредитна карта
Наскоро Обединена българска банка (ОББ) започна да предлага истинска кредитна карта. Без гаранционен депозит и без задължителен минимален остатък, който трябва да има по картата. Тя е валидна не само за България, но и за целия свят и предлага възможността да се ползва кредит при теглене на пари в брой от банкомат и от ПОС терминал, както и при плащане в търговски обекти при купуване на стоки.
Картата позволява на клиента да излиза на кредит до предварително фиксирани лимити - най-ниският е 800 лв., а най-високият - 7000 лв.
Клиентите могат да зареждат картата и със собствени средства, които да използват при плащане и теглене в брой, отделно от кредитната й функция. Притежателите на картата могат да избират между частично или пълно погасяване на използвания кредит.
Втората посока за развитие на кредитните карти у нас е новата система ТРАНСКАРТ. Макар и още да не работи в цялата страна, тя предлага три вида карти на своите клиенти - Класик, Златна и Фирмена. ТРАНСКАРТ няма да изисква предварителен депозит и наличие на минимални средства по сметката. Кредитният лимит е 500 лв. за класическа и 5000 лв. за златна карта. Клиентите ще получават и гратисен, безлихвен период между 15 и 30 дни. Годишната такса за обслужване е в размер на 24 лв. за Класик и 36 лв. за Златна. Лихвите при просрочване на кредита са съответно 1.50% и 1.22%. Отделно, обаче, за плащания, които са просрочени или извършени след падежа на фактурата, лихвата ще бъде 1.99% и за двете карти. Освен това картата предлага и възможност за спестяване чрез натрупване на търговски отстъпки - т.нар. "Cash back". Оборотът от всяка покупка се натрупва към сметката на картата, като едновременно с това се начислява отстъпката за клиента от съответния търговец. Когато клиент пазарува в магазин, в който за ТРАНСКАРТ се дава 5% отстъпка, например, тези 5% от сумата се прибавят към сметката му в края на годината заедно с натрупалите се до този момент други отстъпки. Тази услуга е стандартна по света, но у нас се прилага за първи път.
За първи път при ТРАНСКАРТ се предлага и още нещо - т.нар. KIOSK терминали. На тях всеки притежател на карта може не само да направи справка за извършените от него трансакции, да плати сметките си за вода, ток, парно, телефон и т.н., но и да получи достъп до Интернет.
Третата новост при ТРАНСКАРТ е защитата. За разлика от тази при останалите банкови карти у нас тя е с два ПИН-кода. Стандартният е 4-цифрен и се ползва за тегления и плащания през банкомати и в магазини. Вторият е с 6 цифри и се ползва само за извършване на операции в Интернет. ТРАНСКАРТ се предлагат съвместно с Евробанк и не са съвместими със системата на БОРИКА. Засега системата се внедрява в "Петрол", ресторантите "Хепи", магазините "Технополис" и варненската верига аптеки "Санита".
Полукредитни карти предлагат 3 банки
При останалите 3 трезора, предлагащи кредитни карти, смущаващ за обикновения българин се оказва размерът на задължителния гаранционен депозит, който банките изискват, и предоставяният срещу него кредит. В най-добрия случай двете суми са равни. В Първа инвестиционна банка (ПИБ) се предлагат три вида кредитни карти "Visa" - Classic, Business Standart и Gold/Business Gold. За тях изискваните от банката гаранционни депозити са съответно $3000 за първите две и $10 000 за Gold. Минималният остатък по сметката е съответно $200, $400 и $600. Срещу тях картата дава възможност за теглене на $3000-4000 за Classic и Business и $ 10 000 за Gold/Business Gold.
ПИБ предлага и кредитни карти EuroCard/MasterCard в три разновидности - Стандартна, Бизнес и Златна. Гаранционните депозити за тях са $3000, $5000 и $10 000, а минималните остатъци по сметката - $200, $400 и $600. Максималните трансакции и плащания, които могат да се правят с тези карти, са $4000, $7000 и $10 000, съответно за Стандартна, Бизнес и Златна.
От ПИБ предлагат и три вида American Express - Стандартна, Златна и Платинена. Изискваните минимални гаранционни депозити са съответно $5000, $10 000 и $50 000. Парите обаче служат за гаранция пред AMEX. За издаването на такава карта таксите са съответно $100, $200 и $400. Срещу тези суми картите предоставят безлихвен кредит до 39 дни, в случай че клиентът се издължава навреме и изцяло, както и куп допълнителни екстри. На притежателите им се полага застраховка "Пътна злополука" в размер на $100 000, когато пътуването е платено с картата, печелят се точки, които дават възможност за безплатни полети, хотелски резервации и др. При златните кредитни карти бонусите са още повече - значителни спестявания при пътуване, по-добри условия и допълнителни места с международната програма за въздушен транспорт, допълнителна застраховка в случай на закъсняващи полети и загубен багаж.
Трите вида American Express предлагат и в Хеброс Банк. Размерът на гаранционния депозит е същият, но издаването на картата излиза съответно $100, $200 и $700 за трите й разновидности. От трезора предлагат и кредитна карта MasterCard с 14-дневен безлихвен период. Максималният размер на кредита е 70% от внесения гаранционен депозит.
В СИБанк се предлага стандартна MasterCard, чийто минимален гаранционен депозит е $1000. Кредитният лимит на картата е 70% от депозита при разрешен "овърдрафт" или цялата сума по сметката, занижена с минималния остатък, който е $150. Лимитите на теглене и плащане от картата обаче са максимум за $3000 в страната и $5000 в чужбина.
При дебитните карти се харчат собствени пари
от сметка в съответната банка. Българските банки предлагат основно местни дебитни карти с логото на БОРИКА и Visa Electron и международни дебитни карти Maestro/Cirrus, Visa Electron и American Express. Дебитните карти най-често имат минимален неснижаем остатък по сметката, който остава блокиран в банката. Разликите в условията, които банките предлагат, са най-вече в такси за теглене на пари или плащане в страната у чужбина. Таксите за издаване са почти идентични, като варират от $2 до $5. Все повече кредитни институции изобщо не събират такси за издаване на дебитните си карти. В това число влизат Обединена българска банка (ОББ), ПроКредитбанк, Първа инвестиционна банка (ПИБ), СИБанк, Райфайзенбанк, Банка ДСК, ING Банк и Росексимбанк. Традиционната годишна такса, която трезорите събират за управлението на сметката, също не се различават особено. Само ОББ, ПИБ и Банка ДСК не удържат такива. В масовия случай цифровото им изражение е от 5 лв. докъм 50 лв. Наличието на минимален остатък по сметката обаче присъства почти във всички случаи. Само ПИБ и ING Банк не поставят подобно условие пред клиентите си. При останалите банки задължителната сума, която трябва да има по сметката на картата, започва от 3 лв. през $50 та чак до $300.
Някои трезори предлагат и картите като бонус при закупуване на съответен банков продукт. Ако картата се издаде в пакетните програми "UNICO PLUS" и "UNICO PRESTIGE", Булбанк не прибира такса за издаване и годишна такса за обслужването й.
При дебитните карти на СИБанк пък вариантите са два - със и без годишна такса. Разликите са единствено, че в първия случай се заплаща тримесечна такса от 5 лв. или 20 лв. на година, но не се удържат такси за плащания, тегления и т.н. Във втория случай годишна такса не се плаща, но пък при всяко теглене или плащане с картата от СИБанк удържат по 0.22 лв.
|
|