:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,144
Активни 557
Страници 14,074
За един ден 1,302,066
Интервю

Ндрангета планирала да си построи хотел на българското Черноморие

Наркотрафикът тръгва от Южна Америка и стига до варненското пристанище, казват италианският прокурор Никола Гратери и експертът Антонио Никасо
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Никола Гратери (вляво) и Антонио Никасо
Близо 30 години италианският прокурор Никола Гратери се бори с една от най-богатите и мощни мафии в света - Ндрангета, престъпна организация от областта Калабрия, водещ играч на световния пазар на дрога. Антонио Никасо е университетски преподавател и световноизвестен експерт в областта на организираната престъпност. И двамата са получавали смъртни заплахи заради работата си. Гратери живее под полицейска закрила от 1989 г., а заради сигурността си Никасо е напуснал Италия и от 1990 г. живее в Канада. Двамата пристигнаха в България със съдействието на Италианския културен институт за премиерата на българското издание на книгата си "Бялото злато".





- Г-н Гратери, вече 26 години живеете под полицейска закрила. През 2009 г. е разкрит голям заговор за физическото ви ликвидиране. Колко пъти животът ви е висял на косъм?

- Започнах работа като прокурор преди 30 години. През 1989 г. стреляха по къщата на приятелката ми, след това я предупредиха да скъса с мен, защото скоро ще бъда мъртъв. Още в началото на кариерата си започнах да правя разследвания срещу наркотрафика, срещу корупцията сред политиците, срещу Ндрангетата. Досега поне 3-4 пъти срещу мен са готвени бомбени атентати. По тази причина повече от 25 г. в Калабрия не ходя по ресторанти, на кино, внимавам да не предизвиквам престъпни реакции. Не правя повече от десет метра без блиндирана кола.

- Свиква ли се на такъв живот - опасно близо до престъпните групировки? Не ви ли е хрумвало да изоставите всичко?

- Разбира се, има моменти, в които ти писва. Имаш желание да избягаш, да се качиш на едно колело и да го подкараш нанякъде, но стискаш зъби и продължаваш напред. Хиляди хора ни вярват. За тях ние сме последната надежда срещу корупцията, срещу мафията. Не можем да ги разочароваме. Ако се откажеш от тая битка, заживяваш като страхливец. За мен това не е живот.

- Разкажете за Ндрангета. Как престъпна организация на Калабрия успя да надмине сицилианската Коза ностра и неаполитанската Камора?

- Ндрангета е била подценявана през годините. Създадена е от кръвно обвързани кланове. На локално ниво всяка организация се състои от по две-три семейства. Но криминално проявените организации са много, само в провинция Реджо Калабрия те са над 150. Много трудно можеш да откриеш в тях човек, готов да свидетелства срещу своите. Това до такава степен вдъхва доверие в наркотрафикантите от Южна Америка, че те са съгласни да си получат парите за кокаина чак след като от Ндрангета го продадат.

- Освен търговията с наркотици калабрийската мафия контролира и търговията с имигранти. Как се промени обликът на тая най-южна част на Италия през последните години?

- Търговията с имигранти не е в такива големи размери. Част от имигрантите се използват за черна работа. В Калабрия има голяма общност от индийци, от мароканци... Има и немалко българи, румънци, повечето от тях са без документи.Това са предимно жени, които се грижат за възрастни хора.

- За да напишете книгата, с проф. Никас сте извървели пътя на кокаина, срещали сте се с много хора. Кое от тези места беше най-опасно?

- Повече от 25 години обикалям страните, свързани с трафика на кокаин. Срещам се с прокурори от Южна Америка, Северна Америка, Европа. С проф. Никасо бяхме и в Амазонската гора, видяхме местата, в които кокаинът се произвежда. Видяхме как колумбийската армия се подготвя, за да се бори с наркотрафикантите. Бяхме и в Перу, в Уругвай, бяхме в Сантос, най-голямото бразилско пристанище, от което потеглят кораби с кокаин.

Най-опасно беше в Богота, Колумбия. Там с помощта на нашите разследвания беше арестуван главатарят на колумбийските терористи. Американската полиция за борба с наркотиците беше поискала той да бъде екстрадиран във Вашингтон. Беше се съгласил да съдейства, а аз трябваше да го разпитам. Той ме погледна в лицето и ми каза: "Аз ви познавам. Когато вие пристигнахте в Богота, същата вечер отидох в хотела ви, за да видя кой е този луд, дето е пропътувал толкова километри от Италия, за да ме разследва". Почувствах се предаден. Зад този човек стои армия от над 20 хил. души. Той знаеше, че аз съм в Богота. Генерал от колумбийската армия му беше предал фотокопие на всичко, върху което предварително съм работил. В Богота наистина рискувах живота си.

- Как да си обясним тайната спойка между Ндрангета и църквата?

- В книгата ни "Света вода" обясняваме връзката между калабрийската мафия и църквата. Да, има духовници, които са близо до мафията. Това беше подценено, някои от тези попове използваха мафията, други пък бяха използвани от нея. В книгата обясняваме, че дори църковните празници, при които улиците се обикалят от шествия, са организирани от мафията.

- Защо казвате, че кокаинът все е още най-доходоносната инвестиция в света?

- През 70-те и 80-те години кокаинът е бил наркотикът на богатите, а хероинът и хашишът на бедните. През последните години цената му не се е повишила. Това го направи най-масово използваният наркотик, около 80% от всички упойващи вещества. Днес всички използват кокаин. Хората се заблуждават, че той ражда по-малка зависимост, че всеки може да спре, когато пожелае, че вредите му са по-незначителни. Но като разберете как кокаинът се произвежда, колко химически елемента се използват...

- В кои икономически сектори влизат най-често изпраните пари?

- Тези пари влизат в обращение в ресторанти, в хотели, пицарии, в строителството... Мръсните пари създават сериозни проблеми, защото променят правилата в сектора. Това вече не е свободна икономика, останалите фирми, които изкарват парите си със същата дейност, са пренебрегнати. Според изчисления 9% от вътрешния продукт, който би могъл да се развие в Калабрия, е загубен.

- Г-н Никасо, има ли калабрийската Ндрангета изградени структури в България? В какви отношения е с нашата мафия?

- А.Н.: България става все по-важна в геополитическата сфера, свързана с наркотрафика. Тя е транзитна страна не само за кокаина, но и за хероина, за синтетичните наркотици. Последните разследвания показват, че Ндрангетата е сериозно обвързана с българските криминални среди. Според тях трафикът тръгва от Южна Америка и стига до варненското пристанище. В България пристигат кокаин от Южна Америка и хероин от Афганистан. Най-малко шест мафиотски фамилии от Ндрангета са обвързани с криминалните среди в България - както с трафика на наркотици, така и с пране на пари.

Българският министър на правосъдието подаде оставка, тъй като не е успял да направи желаните реформи. Разбрах, че според последните изследвания само 4% от българите одобряват работата на прокуратурата. Липсата на доверие в институцията създава благоприятна среда за просперитета на наркотрафика.

През 2012 г. в България беше арестуван наркотрафикант, обвързан с няколко италиански клана. В рамките на операция на специализираното звено на карабинерите за борба с организираната престъпност са прихванати 6 тона кокаин. В България зад престъпния бизнес е стояла фирма за внос на вино. Този човек първоначално беше осъден, а след това оневинен. За италианските власти той все още не е криминално проявен, въпреки че според общественото мнение е силен наркотрафикант. Такова огромно количество кокаин не се внася от случаен човек. Това показва колко е силна българската мафия в международния трафик на наркотици. При операция от тази година изскочи и един план на Ндрангета с български криминални лица. Искали са да построят хотел на българското Черноморие с инвестиция от 160 млн. лв. С помощта на СРС-та, използвани от италианските власти, е станало ясно, че с италианските брокери на кокаин и криминално проявените в България са обсъждани още възможности, които страната ви предлага.

- Кои държави в ЕС предлагат най-богати възможности за прикриване на собственост? Сред тях ли сме?

- А.Н.: В геополитическия контекст има две държави, апетитни за инвестиции от криминалните среди - едната е Ирландия, а другата България. Това, което ги прави привлекателни, са ниските данъци. Средният европейски данък е около 44%, в Ирландия е 24%, а в България - 10%. За България единствената голяма пречка пред още по-голямото нарастване на инвестициите от криминални престъпления е езикът. Липсата на доверие идва и от това, че страната е бивша комунистическа държава. За съжаление много млади хора в България са готови да участват във финансови операции с мафиотски инвестиции. Ндрангетата в момента е най-богатата организация в света. Годишният й приход е в размер на 44 млрд. евро, от тях 29 млрд. евро идват от трафика с кокаин.
3
2602
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
13 Декември 2015 20:50
То на нашето Черномутрие коя ли мафия не се изреди, тия сега се сетили...
13 Декември 2015 21:37
После разбрали, че няма смисъл да си построяват.. и направо си купили... няколко. Да речем
13 Декември 2015 22:13
"... За България единствената голяма пречка пред още по-голямото нарастване на инвестициите от криминални престъпления е езикът..."

Направо си представих какъв есперантистки симпозиум би представлявала една сбирка на Брендовци, Барети, Очи, Чукове и пр. илитерати и реципрочните жабарски ръбове. Ще се схванат от ръкомахане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД