:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,473
Активни 496
Страници 23,883
За един ден 1,302,066
Еволюция

Бавно и полека Плевнелиев остава без приятели

Едно важно събитие се случва в безвремието, обхванало президентската
институция – тя губи политическата опора, на която разчиташе през мандата
Снимка: МИАХЕЛА КАТЕРИНСКА
Бавно и неусетно, президентът Росен Плевнелиев изпадна от сметките на политическите сили.
Нещо интересно се случва край скучната на пръв поглед президентска институция. Уж няма събития, но има - Росен Плевнелиев се (само)изолира от политическия живот на страната и без да се кара с някого, лека-полека остава без приятели. Това е важен процес в последната година от мандата му. Процес, течащ безшумно, но трайно, който остава подценен сред другите актуалности на политическото ежедневие.

Мандатът на Плевнелиев до момента може да бъде разделен на три - до края на първото правителство на Борисов, в метежното време на различните протести (2013 г. -2014 г.) и при втория кабинет на ГЕРБ. Не само заради големината, но и



смислово най-съдържателен бе вторият период -



когато трябваше да назначи два служебни кабинета, а и поведе войната срещу "модела Пеевски". В битката за "правова държава" Плевнелиев имаше приятели - и ГЕРБ, която жадуваше правителството на БСП-ДПС да падне, за да дойде пак на власт, и десницата, превърнала се по-късно в "реформаторска", вън към този момент от Народното събрание (НС), и протестиращите на площада граждански групи. Той имаше приятели и в първия период. "Аз ще приветствам президента Плевнелиев с две от нещата в Закона за съдебната власт - да му наложи вето и да го върне", заяви премиерът Борисов през юни 2012 г. Малко по-късно стана факт първото вето на новия държавен глава. Пет месеца по-късно той възпрепятства клетвата на Венета Марковска като конституционен съдия, след което получи бурни поздравления от Борисов. И окончателно стана ясно, че действат в тандем.

Третият период, стартирал с правителството на ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ) и АБВ, бе труден за Плевнелиев не само защото трябваше да отстоява принципност и морал в конфронтация с излъчилата го партия (да ги отстоява - ако желае). Но защото и съвпада с времето на подготовка за новите президентски избори. И точно тук настъпи "хладен мир" с ГЕРБ. Парламентарното мнозинство оряза два от трите му въпроса за референдум, Борисов го нарече "ястреб" и публично се разграничи от атаките му срещу Русия, НС бламира президентското вето върху Закона за военното разузнаване. Плевнелиев никога не е бил свой в ГЕРБ, но с привършването на мандата става още повече чужд.

Не по-малко важен е и отказът му да се намеси решително в битките за съдебни промени. Плевнелиев заяви няколко пъти, че сам ще инициира промени в конституцията (най-малкото дебат), ако институциите и партиите в парламента не постигнат консенсус. Такъв очевидно липсваше по най-важните въпроси, но президентската инициатива остана на думи (впрочем, първото обещание бе дадено през 2013 г., когато лесно хвърляше думи). Последното доказателство, че Плевнелиев няма намерение да се цапа в съдебните скандали, бе отказът му да формира комисия с посочени от него представители на трите власти, която да разследва "Яневагейт". "Нямам правомощия", заяви президентът, макар предложението да дойде от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и други опитни юристи. Като компенсация той подкрепи комисии в парламента и към Висшия съдебен съвет, т.е. прехвърли топката. Резултатът от всичко това не касае само случили се и неслучили събития в съдебната система. Следствието е, че Плевнелиев



поизпусна доверието и на гражданските групи,



които бяха по площадите цяла година при кабинета на Орешарски. Огромна част от тях сега стоят зад предложенията за съдебни промени, знаме им е Христо Иванов, а не президента, както бе при случая "Марковска" и в отпора срещу Пеевски. Днес тези групи не са срещу Плевнелиев и вероятно още питаят топли чувства към него. Но той определено не влезе в тяхната битка и изпусна възможността да спечели нови приятели в гражданския сектор, след като му липсват такива при партиите. Тежи и "грехът Близнашки".

Президентът остана безучастен и при изборните машинации тази есен, подмина и ред други парливи обществени въпроси. Сухата статистиката сочи, че се е възпротивил на настоящия парламент с едно-единствено вето (военното разузнаване) срещу цели девет при БСП и ДПС. След такава безучастност нямаше как въобще да разшири гражданската подкрепа.

Някъде в суматохата около местния вот Радан Кънев предложи първични избори в десницата за излъчване на кандидат за президент. С което стана ясно, че РБ или поне една важна част от него не припознават сегашния като свой. Ако някога са имали допирни точки, вече са минало. "Ако желае, нека и президентът се включи в предварителните избори", заяви Кънев с куртоазна неуместност. Повече от ясно е, че действащият държавен глава няма как да се яви на предварителни избори. Настоявайки за първичен вот, Кънев всъщност каза, че нямат общи планове с президента и



желае друг да заеме мястото му



Всичко това няма отношение към евентуален втори мандат на Плевнелиев. Няма как да разсъждаваме има ли шансове, няма ли, след като дори не знаем ще се кандидатира ли. Но можем да заключим, че с привършването на мандата Плевнелиев губи политическите субекти, които му бяха опора. Интересно е и в исторически контекст - досегашните държавни глави оставаха здраво свързани с околната флора и фауна, дори след братоубийствени войни. Плевнелиев не се е карал със своите, но сякаш е безвъзратно далеч от тях и няма кой да ги замести.

34
5111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
15 Декември 2015 20:11
Тъжно ми стана някак си.
15 Декември 2015 20:12
Г-н Прокопиев и той ли го остави?
15 Декември 2015 20:15
...Плевнелиев не се е карал със своите, но сякаш е безвъзратно далеч от тях и няма кой да ги замести.

Така е, защото беше един нелеп избор.
Случаен човек, на неправилното място.
15 Декември 2015 20:17
Г-н Прокопиев и той ли го остави?


Него - да. А парите му - не.
15 Декември 2015 21:00
Има ли още наивници, които да не виждат простичкия факт - който се хванал достлук с Борисов да прави, хаир не е видял.
Все се надявам, че няма, но постоянно ме изненадват...
15 Декември 2015 21:21
Боци става Президент, а Цвъки - МинПред!
Най-кошмарният сценарий!
Дано да бъркам!
15 Декември 2015 21:31
Някои за това се борят, Дуцов...
15 Декември 2015 21:41
Боци става Президент, а Цвъки - МинПред!
Най-кошмарният сценарий!
Дано да бъркам!

Президентин и то два мандата. След това Цецоу го замества и сетне юще два мандата. Също като Путин и Медведев у Матушката. Красата и прелест, а другаре...
15 Декември 2015 21:42
а Цвъки - МинПред!


Като Човекът с чисто най-експертна експертиза и най-синтактичен синтаксис?
15 Декември 2015 21:43
Като Човекът с чисто най-експертна експертиза
не чисто, само в по-голямата си част
15 Декември 2015 21:44
Щурчо, въпрос на хора. Проблемът е в хората, не в механизма. В Русия това дава положителен ефект, както виждам. У нас...
Не мисля, че си толкова необективен да отъждествиш по интелект, целеустременост и възможност Борисов с Путин и Цветанов с Медведев...
15 Декември 2015 21:57
Има ли още наивници, които да не виждат простичкия факт - който се хванал достлук с Борисов да прави, хаир не е видял.

Хаир не видял, само дето министър бил и после президент.
Борисов беше и е ракета-носител за хиляди хора, които чрез партията му влязоха в управлението на национално и местно ниво.
Всички черпят от харизматичната му аура, а тя не свършва и не свършва.
15 Декември 2015 22:09
Формално е така, Овчаря. Но това е смъртта му. Сега изглежда в апогей, но всъщност бавно умира. Това ще му е. Както и на много хора. Даваше им да крадат, когато му бяха нужни. Крадоха, крадоха, ама сега вече не им дават, нали? И то пак заради него. Рано или късно ще бъдеш натирен от него, дали защото много знаеш, дали защото те намразва, но не е имало човек, който да е бил толериран от него и след това да не е натирен като мръсно куче. Да ти припомням ли Трайков, Дянков?
15 Декември 2015 22:11
Щурчо, въпрос на хора. Проблемът е в хората, не в механизма.

Донякъде е така. Но има системи, в които не попадат случайни хора...
15 Декември 2015 22:12
не чисто, само в по-голямата си част


15 Декември 2015 22:28
Формално е така, Овчаря. Но това е смъртта му. Сега изглежда в апогей, но всъщност бавно умира. Това ще му е.

Ако имаш предвид Плевнелиев, човекът не се е родил политик и няма да умре, ако излезе от политиката.
Това важи и за реализирали се професионално хора, като Дянков и Трайков, които са ценени, където и да отидат. Но, факт е, че ако не беше Борисов, никой нямаше да е чувал за тях.
15 Декември 2015 22:28
Всички черпят от харизматичната му аура, а тя не свършва и не свършва.

Бидейки монополист на пазара за наливна харизматиквена аура, Той трябва да я бутилира и да я шитка по заведенията за обществено хранене.
16 Декември 2015 00:06
наливна харизматиквена аура


16 Декември 2015 00:25
Рано или късно ще бъдеш натирен от него, дали защото много знаеш, дали защото те намразва


Като вземеш да знаеш как си превземал двореца на Тодор Живков на 10.10 или как имаш документ, че си най-добрият икономист в Източна Европа, некои хора почват да те избегват, щото не са ти истински приятели.
16 Декември 2015 02:40
Нито Дянков, нито Трайков са открития на Борисов, те му бяха тропосани. Каквито си бяха преди, такива са и сега. Трайчо май се беше опитал да става кмет, да си чул нещо за него? А Дянков... Понякога медиите се опитват да го реанимират не знам по чия воля, самият Борисов думичка не отронва за тях, или ако отрони, то е отрова. Така че не съм съгласен, че те са процъфтели под неговата аура...
А списъкът е доста по-дълът - четиримата здравни министир (вече им забравих имената), Вучков на вътрешното, Игнатов, социалните министри (помни ли някой името? А, май беше един Тотю, а?)? Ами Калинка-Малинка? Или ще кажеш - некадърници си бяха. Така е. Но кой ги избра тези некадърници? И сега Той нов човек ли е, който няма нищо общо с предишния?
16 Декември 2015 07:26
Някой другари с чуждо самосъзнание много рИват за Президента. Защо се притеснявате толкова за човека, нали според вас не става за нищо? Идват избори и вие ще си изберете вашия си човек, достоен, обичащ Матушката и ненавиждаш турчилята и ФАЩ, или казано с две думи: вашия човек. А дали ще стане това или пак "онова" ще е президент, как мислите?
16 Декември 2015 07:30
Ако не може да помага, поне да не пречи.
Това е идеята за разлика от Станишев, Местан, Доган, Първан и т.н.т ДС номенклатура.
Да бе какво стана със станишевото отроче.
Ни образ ни говор откакто захапа еурото
16 Декември 2015 08:14
С такива приятели, врагове не му трябват !
16 Декември 2015 10:41
Всички черпят от харизматичната му аура, а тя не свършва и не свършва.

Чобанчето,
Нали разбираш, че това е най-големият проблем на българското общество - вярата в аурата на Боко и готовността на една значителна част на това общество да гласува за него.

Държа да отбележа, че тази част не е нито преобладаваща, нито особено интелигентна.
16 Декември 2015 13:38
***
16 Декември 2015 14:26
duzov
15 Декември 2015 21:21
Боци става Президент, а Цвъки - МинПред!
Най-кошмарният сценарий!
Дано да бъркам!

Пепел ти на устата !
16 Декември 2015 14:30
Бавно и полека Плевнелиев остава без приятели
Е, куче няма ли?
16 Декември 2015 14:39
Че за какво му е на Плевнелиев втори мандат? Едва ли му липсва хлябът насущен.... Ще си гледа някъде спокойствието.....
16 Декември 2015 15:14
Вярно, че оства без прият служители... Един по един - всичките в правителството
16 Декември 2015 16:00
***
16 Декември 2015 16:53
Това важи и за реализирали се професионално хора, като Дянков и Трайков, които са ценени, където и да отидат.


16 Декември 2015 17:21
Напомнями дето объркали Тошко козарев с тодор Живков,гдето и двамата разсмивали хората!
16 Декември 2015 21:02
Случвате се такива неща, когато от стадо магарета трябва да се избере кон.
Президентската институция, а и Народното Събрание, се изпразни от съдържание след влизането ни в НАТО и ЕС. Вземането на решения се оутсорсна в Брюксел, Вашингтон и американското посолство. За президента и Народното Събрание остана задачата да ги сведат до лумпенизираното население, като негов най-съкровен интерес и да си ближат пръстите, бъркайки в меда. Има и свестни хора, има и честни хора, но те са неизбираеми. Населението иска някой да им говори колко са умни, работливи, и колко големи заплати заслужават; да им обещава реки от масло и мед. За това и се сменят толкова често политиците – лъжите се износват бързо. Остават само тези, които имат зад себе си външни фактори с пари. Избирането на нищото за президент е поредното унижение за българите, за което са си виновни те. Резултат не само на липсата на самоуважение, но и на безразличие и невежество.
17 Декември 2015 02:34
немаш приятели=немаш врагове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД