:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,787
Активни 470
Страници 4,352
За един ден 1,302,066

ГЕРБ подмолно подмени съдебната реформа

Данъкоплатците да спрат да се заблуждават, че статуквото ще се промени
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Мир и любов царят в "кухнята" на съдебната реформа. Излъганите камилчета както обикновено са данъкоплатците.
Нека да разсеем всякакви заблуди. ГЕРБ стои в основата на провала на съдебната реформа и през цялото време сметките му са били различни от предложенията, които бившият вече правосъден министър Христо Иванов прокарваше за промени в конституцията и Закона за съдебната власт (ЗСВ). Независимо че Борисов се правеше, че пази гърба на министъра си, партията му майсторски успя да стовари неуспехите върху реформаторите и техния министър, да прокара по-ретроградните идеи и да излезе суха от скандала.

"Затова положих толкова усилия, затова толкова го подкрепям Христо. Не го взимам с мен и не го пускам, защото ще му се нахвърлят и ще му наговорят какви ли не неща. Затова го щадя. Христо Иванов в много среди, в гилдиите има достатъчно привърженици, достатъчно е авторитетен. Затова се наех да му помогна", викаше Борисов, докато всъщност крепеше статуквото. В петата поредна поправка на конституцията



и дума не става за реформа на прокуратурата



Предложенията за ограничаване на властта на главния прокурор, които дойдоха от граждански организации, дори не стигнаха до обсъждане в пленарната зала. А когато във временната комисия преди второ четене се гласуваше инфарктният въпрос за квотите в бъдещия съдебен съвет, шефът й - от ГЕРБ, излезе точно тогава да пуши. При гласуването й в залата пък премиерът риташе мачле.

Реално ГЕРБ не подкрепи нито едно ключово гласуване за конституцията, но затова пък доста допринесе за т.нар. исторически компромис - варианта, с който ГЕРБ и ДПС сключиха сделка и орязаха идеите за промяна. С гласуването на второ четене предателството съвсем лъсна - ГЕРБ изостави собствения си проект, защото се видяло, че другите (разбирай ДПС и подобните му) нямало да го подкрепят. Това абсурдно обяснение беше пробутано на избирателите чрез маргинални депутати - лидерите така и не благоволиха да се оправдаят дори. Не ги подтикнаха и апатичните им избиратели.



Двойната игра на формацията на Бойко Борисов ще лъсне



съвсем с предстоящите промени в Закона за съдебна власт, които според конституцията трябва да се случат до 3 месеца и да влязат в сила през април. Новият министър на правосъдието Екатерина Захариева вече начерта жалоните - ще преработи сериозно проекта на Христо Иванов, който трябваше да осъществи радикална реорганизация в съдебната власт. Освен това Захариева, която не показа да е притеснена от това, че прокуратурата е безконтролна, щяла да търси диалог с ДПС - партията, благодарение на която започва кариерата й в държавната администрация. Тя се изповяда, че работела добре с главния прокурор Сотир Цацаров, докато била в президентството, и не смятала да му се противопоставя. И това ако не е перфектният кандидат на ГЕРБ...

Депутатите от ГЕРБ също са готови за досъсипване на реформата. От април в парламента отлежава проект за изменение на ЗСВ, изработен лично от Цветан Цветанов. Подсъдимият по три наказателни дела тогава бивш вътрешен министър беше развихрил бурна законодателна дейност по отношение на съдебната власт и наказателния процес. Той постави в шах Министерството на правосъдието, като изненадващо внесе свой проект за промени. По същото време голяма работна група в министерството беше на финала на оформянето на изменения в ЗСВ въз основа на приетата от парламента стратегия за реформа.

Този абсурд не само че не стресна никого, а напротив - законодателната дейност на Цветанов е прономерована и прошнурована в деловодството на парламента и



чака удобен момент, за да бъде вкарана в зала



И моментът май идва. Председателят на временната конституционна комисия Димитър Лазаров от ГЕРБ вече заяви пред "Сега", че идеите на Цветанов са актуални и ще могат да се използват за изменението на ЗСВ.

Няма да има изненадани, че предложенията на бившия вътрешен министър повтарят едно към едно вижданията на главния прокурор Сотир Цацаров за съдебна реформа. ГЕРБ се натяга на прокуратурата, като подчертава йерархичната връзка и подчиненост спрямо главния прокурор, при положение че идеята на съдебната реформа е обратната. Че Цветанов свърши черната работа на прокуратурата - няма съмнение. Той, апропо, се оказа голям "визионер" - през април, когато реформата на Христо Иванов изглеждаше възможна, тъй като парламентът единодушно беше подкрепил актуализираната съдебна стратегия - Цветанов много ясно е прогнозирал, че в крайна сметка квотите в бъдещите съдийска и прокурорска колегия ще бъдат такива, че



съдът да остане зависим, а прокуратурата - безконтролна.



Както и стана, а всички се направиха на изненадани.

За да подгрее бъдещите козметични промени в закона в полза на прокуратурата, Цацаров обвини депутати от Реформаторския блок, че са саботирали конституцията, водени от личния си интерес, както и че взривили "историческия компромис". И Борисов наля доста масло в този огън, изкарвайки реформаторите и Иванов виновни за несъстоялата се реформа и наслаждавайки се на гърченето им. След това в обичайния си стил премиерът си "прибра" правосъдното министерство, забравяйки удобно, че уж го беше предоставил на реформаторите.

При такава конфигурация е важно да се знае, че Захариева няма никакъв ангажимент към "реформата", за нейно голямо облекчение. Важно е и за данъкоплатците - за да престанат да се заблуждават, че нещо ще се промени.
6
2818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
21 Декември 2015 20:14
Данъкоплатците да спрат да се заблуждават, че статуквото ще се промени


Антоане-е-е, ми нии отдавна-отдавна (вече 26 години стана'а) как сме престанали да се заблуждаваме, че статуквото щяло било да се промени!

КОЙ да го промени ваджишкото статукво ? Онези ли 900 000 (от единия милион партийци с членска книжка от БКП на 09 ноември 1989). които на 11 ноември същата 1989-та, вече ги бяха захвърлили зад гърба си - да не им пречат докато тичат да се наредят в СДСейските фаланги, задръстилив онова незабравимо лято Цариградско чак до "Плиска" ? И пак те, същите ли 900 000, които след като помогнаха на Ваньо Костовия СДС завинаги да провали, дружно бегаха от него накъмто на ВИП-а Симо Мадридския да посрещат, капи да фърлят, и френетически крикове "еНДеСеВе, еНДеСеВе" да надават ? А накрая взеха та трайно акостираха у ГЕРБ, при Боко Борисовия, изкушението Меркелюво, меркелюво, още Юнкерово!

Статуквото ще го променят или онези 2 000 000 нашенци по белия свят - ако и когат ТУК се върнат, или халифат-овците ще ни го променят! Друг няма да е!
21 Декември 2015 20:47
Дописката е "топла вода по необходимост", Авторе - всяко начало у нас си има и Кратък курс за андрешковци ...
22 Декември 2015 06:39
"... прокуратурата - безконтролна"
Ако обратното е било целта на т.нар. "съдебна реформа", неслучването й е добро за хората.
Съдиите и сега са мнозинство във ВСС - шест, избрани от гилдията, шест от парламента плюс председателите на ВКС и ВАС. Всичко 14 от 25.
Зловидяните прокурори са само петима - трима от професионалната квота, един от парламентарната и Главния прокурор. Има още двама следователи и трима адвокати. За последните никой от т.нар. реформатори не счита, че накърняват независимостта на съда. Защо - не знам. Опорни точки сигурно има.
Ако целта е била контролирането на прокуратурата - има видими резултати за това как би се " подобрила" работата й под крилото на изпълнителната власт.
Вижте МВР, ДАНС, НАП, СЕМ и БОРКОР ако щете, вижте многото агенции и контролни органи и си правете сметка колко ефективна ще бъде една такава прокуратура.
А че квотите във ВСС нямат никакво значение за подобряване работата на съда, би трябвало да е ясно за всеки. Също както трябва да е ясно, че лошата прокуратура няма никакво касателство към проблемите на гражданското, административното и търговското правораздаване.
22 Декември 2015 09:41
То бива лъжи и манипулации, ама чак толкоз не бива! "Сега", защо подценявате аудиторията си? Значи, щом нещо е анти-ГЕРБ, може да се публикува, независимо от съдържанието? Авторе, каква реформа е извършена, та чак и я били подменили?
22 Декември 2015 10:02
Много ясна, точна и съдържателна статия. Браво на автора.
22 Декември 2015 10:55
Статуквото ще го променят или онези 2 000 000 нашенци по белия свят

Не са 900 000 хиляди. Костов го интронираха около 2.3 милиона. Колко са вътре и колко са вън сега не знам, ама знам какво ще се случи със статуквото, ако разрешат дистанционното гласуване. Ма, се съмнявам да ни се случи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД