:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,952
Активни 473
Страници 5,517
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Смъртността сред белите американци расте вече 15 години

Една от причините е по-лесният достъп до обезболяващи лекарства в аптеките, смята Нобеловият лауреат Ангъс Дийтън
СНИМКА: www.sciencedaily.com
Все повече бели американци на преклонна възраст се оплакват от болести, които им пречат да работят.
Нобелов лауреат по икономика, британецът Ангъс Дийтън представи наскоро ново изследване, което засяга демографията на САЩ. То показва тенденцията за увеличаване на смъртността сред белите американци. Става дума най-вече за периода 1999-2013 г., като този нов феномен зачерква всички достижения в икономиката и здравеопазването на 20-и век. Дийтон и неговата колежка от университета в Принстън Ана Кейс боравят с данни от американското Министерство на здравеопазването и обобщават демографските данни, с които разполагат. Те също така са разговаряли със стотици пациенти в различни болници и клиники.

По принцип в периода 1978-1998 г. смъртността сред белите американци на средна възраст всяка година намаляваше средно с 2%. Този процес се развиваше по същия начин във Франция, Германия, Великобритания и Швеция. След 1998 г. смъртността сред белите жители на САЩ обаче започна да расте със скорост 0.5% годишно. При това сред американците от африкански и испански произход тези показатели пък започнаха да падат - съответно 2.6% и 1.8 на сто. По време на този процес най-засегнати се оказаха ниско образованите бели американци. Гражданите със средно и незавършено средно образование започнаха да умират четири пъти по-бързо вследствие на злоупотреба с алкохол и наркотици. Броят на самоубийствата пък се увеличи с цели 81%, а смъртните случаи, свързани с болести на черния дроб като цироза и други, нараснаха с 50 на сто. Сред американците с висше образование смъртността си остана на същите нива. Този ръст на смъртните случаи засяга всички региони в САЩ, като тук не са били открити съществени различия. В същия период голямо количество бели американци на средна възраст започнаха да страдат от затлъстяване, но свързаните с това болести засега не са повлияли статистически на ръста на смъртността. Най-много върху честотата на смъртните случаи се отразяват отравянията с лекарства и алкохол, както и самоубийствата. Сред пострадалите са всички групи бели граждани от 30 до 64 години, но най-катастрофална е статистиката, която засяга хората на възраст 45-54 години.

Кое обаче предизвиква ръста на смъртността дълго преди избухването на финансовата криза през 2008 г.? Засега учените изваждат една основна хипотеза - повишаване на достъпа до обезболяващи лекарства в аптеките (най-вече опиоди), която възникна през средата на 90-те години. Заедно с това в САЩ се разви т.нар. епидемия на болката, от която се оплакват все повече пациенти. Например през 2011-2013 г. всеки трети бял американец на средна възраст започнал да се обръща към лекарите с оплакване от хронична болка в ставите, а всеки седми - от ишиас (невралгия на седалищния нерв). Силните болки, които са придружени



със злоупотребата на алкохол и наркотици,



са явяват един от най-високите фактори за опитите за самоубийства, напомнят изследователите. Не е ясно обаче кое е започнало първо - епидемията от болки или зависимостта от обезболяващите. Известно е, че дългосрочното използване на аналгетици много често усилва симптоми на дадена болест. Именно злоупотребата с обезболяващи лекарства е увеличила нивото на смъртността, подчертават учените. По данни на медицинската статистика на една смърт от предозиране с аналгетици през 2008 г. се падат най-малко десет случая в болниците, 32 повиквания на Бърза помощ, най-малко 130 пациенти, при които се е стигнало до болезнена зависимост към този вид лекарства, и 825 души, които използват този вид обезболяващо с немедицински цели.

Психологическото здраве сред американците също се е влошило рязко. Броят на страдащите от тежки психични заболявания от края на 90-те години се е покачило от 3.9% до 4.8 на сто (през 2013 г.). Броят на хората, които сочат в допитванията, че имат проблеми в общуването (което е един от факторите за самоубийствата), се е покачил от 6.3% до 8.7 на сто. Все повече американци на средна възраст се оплакват, че нямат физическа възможност да работят най-вече заради проблеми с нервната система, както и заради травми на костите. Именно заради това редица учени призовават да се въведе жесток контрол върху продажбата на аналгетици, но молят да не се забравя и за дълбоките социално-икономически причини за ръста на смъртността сред белите хора в САЩ. "Трябва много добре да се замислим над това как да се регулира издаването на рецепти. Наскоро Управлението по контрол над храните и лекарствените средства в САЩ одобри да се дава лекарството оксикодон на деца. Ясно е, че много деца страдат от различни ужасни болки и това ще облекчи живота им, но това също така отваря големи възможности за злоупотреби. Немалко фармацевтични компании са се възползвали от подобни вратички, за да трупат печалби на чужд гръб в миналото. Освен това в момента



наблюдаваме истинска епидемия на отчаяние



на хора, които се оказват в една финансова дупка и все повече се усещат изхвърлени на бунището. Това е едно ужасно последствие на бавния икономически ръст и задълбочаващото се социално неравенство в САЩ", категоричен е Дитон.

Като цяло бялото население в страната се сблъсква с последствията на икономическата криза, която започна още през 70-те години на миналия век. Този процес може да се определи като агонията на индустриална Америка, която бе принудена да затвори големите си заводи и така фалираха редица малки и дори големи градове. Най-ярък пример е Детройт, който беше спряган в миналото като един от автомобилните центрове на САЩ. Тези умиращи населени места, както и падането на доходите, засягат все повече хора, които нямат висше образование. В допълнение към тази негативна тенденция дойде и последната финансова криза, която удари тежко по пенсионните спестявания на американците на средна възраст, които силно зависят от колебанията на курса на акциите на световните борси.

Ако смъртността сред белите хора в САЩ оставаше на същите приемливи нива както през 1998 г., то през 2013 г. страната можеше да спаси най-малко 96 000 човешки живота. А ако положението се беше подобрило преди това, то през периода 1978-1998 г. можеха да бъдат спасени 488 000 души - почти толкова, колкото струваше на Америка епидемията от СПИН. Все пак американските власти успяха да поставят под контрол разпространението на ХИВ вируса (броят на смъртните случаи, свързани с тази смъртоносна болест, е намалял пет пъти през периода 1990-2013 г.). Учените се надяват, че насочването на общественото внимание към новата "невидима епидемия" сред бялото население също ще може да се преодолее, ако й се обърне достатъчно внимание.
СНИМКА: www.minnpost.com
Злоупотребата с алкохол и лекарства засяга най-вече белите американци без висше образование и с ниски доходи.
СНИМКА: Би Би Си
Много семейства в САЩ се оказват във финансова дупка и все повече се усещат изхвърлени на бунището.
Снимка: Уикипедиа
Ангъс Дийтън
12
2582
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
21 Декември 2015 19:20
Все повече бели американци на преклонна възраст се оплакват от болести, които им пречат да работят.


21 Декември 2015 20:38
Статистиката е като латински език в днешното ни време - привежда се в хактуално и като както требе ...
Иначе и по-конкретно казано, расте смъртността сред над 90-годишните бледолики граждани на САЩ и това е доста тревожно в хтенденцията ...
21 Декември 2015 21:37
Храненето с химия поражда малки неудобства.
21 Декември 2015 21:44
"Освен това в момента наблюдаваме истинска епидемия на отчаяние на хора, които се оказват в една финансова дупка и все повече се усещат изхвърлени на бунището. Това е едно ужасно последствие на бавния икономически ръст и задълбочаващото се социално неравенство в САЩ", категоричен е Дитон.


Мислех да го спомена, но гледам нобеловият лауреат вече го е отбелязъл.
21 Декември 2015 23:14
И скоро ще се изравни с тази в Русия.
21 Декември 2015 23:32
Смъртноста сред хората ще бъде винаги 100%, това е положението
22 Декември 2015 16:12
Тъпа пропагандистка статия. Без да съм Нобелов лауреат знам, че никога не се гледат промени в смъртността в проценти, а средната продължителност на живота, както и средната възраст на населението. Точно тук е заровено кучето - за последните два мандата на демократите средната продължителност на живота в САЩ силно нарасна благодарение на огромните средства, хвърлени за пенсионерите. Но гласоподаватели са това, няма как. (Говоря за безумни, а не хуманни мерки - например да изхарчиш стотици хиляди долари, за доживее някой 84 години, вместо да умре на 83).
В резултата на това се получи и този ефект - по-възрастните хора умират по-често. Според мен той е временен и ще изчезне след около пет години.
Между другото, изследването е расистко - защо делим хората на бели и черни? По-логично е да ги групираме по доходи, образование, местожителство и т.н. Или стресът на чернокож полицай е по-малък от този на бял? Тъпотия.
22 Декември 2015 16:13
ГМО организмите като че ли имат по-къса продължителност на съществуване?
22 Декември 2015 16:17
Шаман 22 Дек 2015 16:12
например да изхарчиш стотици хиляди долари, за доживее някой 84 години, вместо да умре на 83

А ако този е баща ти?
А ако този е брат ти?
А ако този си ти самия?
22 Декември 2015 18:00
imco1
22 Дек 2015 16:17

Мисля, че колегата има предвид онези ненужни действия, които крепят "жив" човека, след като и последното "живо" си е отишло от него. Примерите стават все повече и повече. Моя съседка умирА така близо четири години. Нито с живите жива, нито с умрелите, една купчинка плът без разум, която всяко докосване караше да се гърчи. Но - според статистиката - си беше жива. Правото на живот с достойнство би трябвало да включва и правото да си отидеш от живота с достойнство.
22 Декември 2015 18:35
Колегата преди мен ме изпревари - визирах именно безнадеждни случаи на Алцхаймер в краен стадий или абсолютно ненужни - но много скъпи - лекарства. Наскоро една жена се оплака в Мрежата, че лекарите не искали да лекуват (или да оперират) болната й 94-годишна майка. И тя дори не можеше да разбере, че идва момент, в който е по-добре да оставиш човека да си отиде.
Представи си, че ние почнем да осигуряваме абсолютно безплатна и неограничена помощ на всеки пенсионер. Скоро ще настъпи ад (имаше нещо подобно в последните години на социализма) - всяка самотна баба си стои на топличко в поликлиниката и чака лекаря. Абе май нещо й играело кръвното, но за всеки случай да й дадели и направление за специалист. И като се случат пет-шест такива, сериозно болните получават кризи, докато чакат. Но ако лекарят/клиниката получават за това пари, какъв им е проблемът? И така съвсем ненужно се изразходва ресурс, който и без това не достига.
А има и доста хипохондрици, които не искат да се лекуват при психиатър, а обикалят от кабинет на кабинет и плюят "некадърните" доктори, които не могат да открият несъществуващата им болест. Други пък не искат да осъзнаят, че на 60 години няма как човек да се чувства като на 25 и т.н.
А най-лошото е, че Обама взе тази пари от младите, т.е. намали разходите за образование.
22 Декември 2015 19:29
67AF 22 Дек 2015 18:00
Мисля, че колегата има предвид онези ненужни действия, които крепят "жив" човека, след като и последното "живо" си е отишло от него. Примерите стават все повече и повече. Моя съседка умирА така близо четири години. Нито с живите жива, нито с умрелите, една купчинка плът без разум, която всяко докосване караше да се гърчи. Но - според статистиката - си беше жива. Правото на живот с достойнство би трябвало да включва и правото да си отидеш от живота с достойнство.

и
Шаман 22 Дек 2015 18:35

Заблудил съм се - извинения!

Правото на живот с достойнство би трябвало да включва и правото да си отидеш от живота с достойнство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД