:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,051
Активни 392
Страници 15,981
За един ден 1,302,066

Не си пожелавайте избори, за да не вземат да се сбъднат

Обществото е в ступор – ни напред, ни назад. Бъдещето зависи от човека, който рита футбол, докато променят конституцията. Каква ти тук надежда?
Христо Комарницки
--------------
Един стар призрак броди пак на хоризонта - предсрочните избори. Щом и Михаил Миков заговори за тях, значи те наистина палят въображението на голяма част от политическите мъже и жени. Миков говори, Радан Кънев говори, Лютви Местан - като лидер на ДПС, също, протестиращите пред Съдебната палата в края на миналата година искаха оставката на правителството, което реално пак значи избори. Има обаче един проблем. Ами ако вземат да се сбъднат? Кое сияйно слънце ще засвети (пак) на небосклона?

Не съм апологет на Бойко Борисов. Не му харесвам "политическия профил", нито "типажа", обаче се опитвам да разсъждавам трезво. Преди по-малко от два месеца се проведоха местни избори. Резултатите са известни. Кое ни кара да мислим, че на парламентарни ГЕРБ ще бъде омаломощена? Че няма пак да доминира в Народното събрание? Ако трябва да бъде направен обективен анализ към днешна дата, почиващ на факти, то



няма абсолютно никакъв повод да се мисли,



че след предсрочен вот ГЕРБ няма да ни управлява отново. И дори да излезе по-силна от него.

Изборите винаги променят управленската конфигурация. Едни формации влизат във властта, други излизат, обаче за да има "ново начало", трябва да се случи трус - управляващата партия да падне, друга да дойде. В случая - след предсрочния вот ГЕРБ да е с по-малко от сегашните 84 депутати и да е налице парламентарна конфигурация, която ще ги остави в опозиция. Има ли ги? А може ли да ги има?

Първо да видим дали са налице електоралните предпоставки ГЕРБ да бъде разколебана, т.е. привържениците й да не излязат да гласуват за нея (така или иначе, тя ще е първа по избиратели дълго време). Никакви такива податки не виждам, армията гласоподаватели на Бойко Борисов пускат бюлетина за него не в името на някакви съдебни или здравни реформи, а защото е новият Тодор Живков. И защото (друга важна част от тях) бие "комунистите" и не им дава да припарят до властта. Често пътувам, разговарям с всякакви хора, гледам да узная политическите им пристрастия, те не ги крият: "Бе, Бойко не е цвете за мирисане, ама поне прави нещо. Другите за толкова години - нищо. Сега булеварди, магистрали... Другите една магистрала не направиха, срамота!". "Е, правят, ама крадат, колосални кражби се вършат" - опонирам и провокирам. Отговорът гласи: "Крадат, ама все нещо е построено. Другите само крадяха, нищо не направиха".

На местните избори кметовете на ГЕРБ бяха избрани с 60, 70 и 80 процента доверие. Да се обяснява това с изборните машинации е късогледство, а и целесъобразност (редица фалшиви герои се провикнаха "Ограбиха ни!", за да замаскират собствената си несъстоятелност). Да, имаше машинации, но



когато кметът на ГЕРБ печели с 60 и повече процента,



а вторият е с десетина (масовият случай в големите градове), то е ясно каква е електоралната воля. Да се надяваш пък ГЕРБ да падне, понеже във вота за съветници нямала такъв колосален успех, е хващане за сламка. И отново късогледство. Във Варна например поне пет формации в новия общински съвет са с местно значение, нямат шанс за националния парламент - сега те агитириха, събираха, организираха електорат. Познайте къде ще иде той при избори за Народно събрание? (Не само във Варна е така).

С други думи, колкото и да се износва харизмата на Борисов, с каквито и скандали да е свързано управлението, на фона на конкуренцията остава най-предпочитан. А и известно е вече, ГЕРБ е партия - дисциплинирана, със структури, вътрешен живот. БСП беше другата голяма, но престана да е, ГЕРБ остана единствената такава.

А сега да видим налице ли са предпоставки за политическо групиране, което в един нов парламент би оставило ГЕРБ в опозиция? Абсурд е да се предполага. ДПС завива все по-трайно към ГЕРБ, тенденцията е устойчива. Съюзът между тях ще е все така неформален, но много по-реален. Реформаторският блок (РБ) е (само) дискредитирана алтернатива, а и разделена. В "Патриотичния фронт" (ПФ) има разломни противоречия, АБВ омаломощава и без това агонизиращата БСП. До голяма степен това е



плод на политиката "Разделяй и владей!,



провеждана лично от Борисов. Откъде ще дойде алтернативата, как ще се роди? От "Зелените" и Татяна Дончева? Или очаквате Юнкер да спре фондовете за Бойко Борисов? Фантазии, разбира се.

А сега едно предизвикателство. Представете си, че следващият парламент е с трима участници по-малко. БДЦ е аут, "Атака" също, а един измежду РБ, ПФ и АБВ изпадне (нещо реално). БСП трудно ще има повече от сегашните 38 народни представители. Само си представете ГЕРБ по силата на разпределението колко депутати ще получи и с ДПС до какво мнозинство ще се доближат. Бъдете сигурни, че тогава ще се молим конституцията да не бъде променяна.

Всичко това не е апел да няма избори. А предупреждение до какво може да доведат те. В ступор сме - ни напред, ни назад. И понеже предсрочни избори наистина е вероятно да има, то ще зачестят бодрите "комсомолски" гласове от ляво, дясно, горе и отдолу - "да променим системата", "да действаме...", "да дадем шанс на....". Хубаво, нека даваме шанс, обаче от време на време трябва и трезво да се отчита какво точно се случва. Към момента не се случва нищо, което да подсказва, че на небосвода пак няма да засвети същото слънце.

Ние, разбира се, не знаем какво се върти в главата на Бойко Борисов. Последно каза, че няма да става президент. И че има няколко читави кандидатури. Заяви и че се стреми да изкара пълен мандат. Дали може да се стигне до нови протести? Хипотетично - да. Въпреки че гражданската енергия за това изглежда все по-малка. Ако има протести, на площада ще са и протестиращите за съдебна реформа. Не е ясно нов Делян Пеевски ли ще има, старият ли ще остане, а и е енигма каква точно ще е функцията на главния прокурор в политическия процес (историята сочи, че винаги има функция; сочи също, че понякога най-свидните рожби се обръщат срещу бащата). Eто от това случване или неслучване в главата на човека, който рита футбол, докато променят конституцията, зависят изборите. Не само те. Зависи и близкото бъдеще на България.

Дотам я докарахме. И понеже я докарахме, аз лъч надежда не виждам.

25
4380
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
10 Януари 2016 19:40
А кво ще стане, ако ГЕРБ иде в опозиция, освен че ще се сменят няколко шефа на държавни предприятия?
10 Януари 2016 20:21
Изборите са нужни, защото това НС вече е нелегитимно. Вижте кои са вътре и могат ли да влязат пак при едни избори сега? Вижте как се цепят и делят. Вижте колко от решенията се взимат задкулисно, и само се гласуват без много дебати вътре - предимно от Бостан... Незнам дали изобщо сме имали през целия преход по-калпаво и неприлично народно събрание. Дори предишното със златния пръст беше един нюанс по-смислено.
10 Януари 2016 21:09
Лошо нема в изборите .
Те са като контролното в училищата. Не са и скъпо удоволствие за една държава / като се измъкват някои/ - само 5 км асфалт.
Новите избори са проблем за ГЕРБ, защото ще трябва да се коалира с ДПС .
Паричния фронт, БДЦ, хората на мадам Yes и СДС поотделно не могат да влязат при нови избори .
Костовистите от Седмия ден са на кантар. АБВ може да влезе само с индекс "Бъдете живи и здрави !"
Реаниматорска коалиция е невъзможно да се състави.
Избори до дупка - докато се отсее читавото.
10 Януари 2016 21:56
Избори до дупка - докато се отсее читавото.


Банто,
ако чрез ИЗБОРИТЕ се отсяваше читавото то за изтеклите 25 години България нямаше да е загубила най-ценното си - ЧОВЕШКИЯ си капитал (близо 2 млн.човека, които Западът, приемайки ги, ги е поставил в категорията ЧИТАВО!)...

Две са средствата (инструментите) за спасяване на държавата.

Първият: ПРОМЯНА на ИЗБОРНИЯ КОДЕКС - М2 в 240 ЕДНОмандатни района.

Вторият: ПРИЕМАНЕ НА ОЩЕ ЕДИН КОДЕКС - ЗА взаимоотношенията между избиратели и избраници в периода СЛЕД деня на изборите до прекратяване на мандата, в който нов кодекс да се уреди ПРЯКАТА ОТЧЕТНОСТ на избраника от района ПРЕД избирателите му! Под "уреждане" разбирам в този нов кодекс да има норми от "а" до "я", където "я" е ОТТЕГЛЯНЕ НА ДОВЕРИЕТО от избраника, сиреч ОТЗОВАВАНЕ на избраника! Избирателите да имат ПРАВОТО (чрез НОВА алинея в Чл. 42 на Конституцията) да задействат оттегляне на доверието (а така и автоматично да се предизвикват ПРЕДсрочни избори) веднага след изтичане на 6-9-12 месеца от датата на встъпване в длъжност.

Евентуален нов политически субект, който огласи намерение да участва в изборите, да ги спечели с мнозинство, което да му позволи ОЩЕ в първите 3 месеца да ВЪВЕДЕ горните два инструмента за оздравяване на политическата система у нас, и за поставяне на демокрацията с главата й НАГОРЕ, има потенциал и шанс 50:50 д се пребори със статуквото (ДПС, ГЕРБ и БСП), което нямало било да се промени при едни предсрочни избори - според хленча на Божидаров в днешния му опус...

10 Януари 2016 22:15
Демек какво ?
Да се примирим с ББ, да не мърдаме, да не рипаме ?

Предизборна демобилизация, която е имплицитна агитация за ГЕРБ.

Автора
10 Януари 2016 22:18
Демек какво ?
Да се примирим с ББ, да не мърдаме, да не рипаме ?

А, що, мърдайте, правите му по-голям кеф!
10 Януари 2016 23:24
Новите избори са проблем за ГЕРБ, защото ще трябва да се коалира с ДПС .

След паметната реч на Ахмед Доган, коалиция с ДПС вече не е проблем.
Как може да бъде проблем коалиция с "най-големия визионер и политик на България"?




10 Януари 2016 23:48
АФтура ,първо остави мислите да се избистрят в главата ти и по-сетне ги споделяй с хората.Демокрацията ти дава само едно право - да избираш.Колкото по-често .....толкова по-добре , поне в нашият случай.Защото ,когато си затънал на дъното всяко разместване на пластовете може да те освободи и да изплуваш.
11 Януари 2016 01:12
Изборите винаги променят управленската конфигурация. Едни формации влизат във властта, други излизат, обаче за да има "ново начало", трябва да се случи трус - управляващата партия да падне, друга да дойде. В случая - след предсрочния вот ГЕРБ да е с по-малко от сегашните 84 депутати и да е налице парламентарна конфигурация, която ще ги остави в опозиция. Има ли ги? А може ли да ги има?

Всъщност не. Аз съм също за предсрочни избори, макар и с подозрението, че ДСБ, на която вече симпатизирам само по инерция от немай къде , може и да не попадне в НС. И пълно мнозинство на ГЕРБ и управление на малцинството на ГЕРБ с подкрепата на ДПС според мен ще е добре за електората. Аз не вярвам в "колективната мъдрост на народа" и съм на мнение, че избирателите трябва да си понасят в пълна степен последствията от своя избор. Очевидно е, че електоратът иска стабилност. Тази стабилност може да се осигури или от абсолютно мнозинство на най-голямата партия или от стабилна двупартийна коалиция, която поема и носи отговорността за управлението.
11 Януари 2016 01:14
Избори до дупка - докато се отсее читавото.

И кое е читавото - сътрапезниците на другаря Миков?
11 Януари 2016 03:08
Никакви избори няма да има. Безвремието на Доцко дори Куневица го желае. Може да звучи секси, ама не е печатна грешка. От Доган и Боцко идва. Безвремието е нужно в следващите 3 години за да се забрави всякаква идея за реформи. За толкова време само смътен спомен ще е останал за един министър на правосъдието. Бочко уклончиво ще прави реверанси на Кунева за да изглежда реформатор, а тя ще реформира едиснтвено кариерата си за да се докопа до Брюксел. Целта е Радан и ДСБ да бъдат маргинализирани и обезличени. Всъщност, затова Борисов толкова силно напираше за коалиция с тях след парламентарните избори. И точно затова кукумицинът сега се разприказва за коалиционно споразумение. Ново! Предишното беше с пожелания, а това с мокри сънища на Куневица пред Доцко. РБ можеха да са сериозната опозиция. Не поискаха. След 3 години Доцко пак ще яхне електората, но вече в по-сериозен формат. И в рамките на мандата се очаква да досъсипе икономиката на страната. Тогава вече Герб ще е мръсна дума както БСП днес, а българинът ще святка с очета по поредния проект на олигархията, мафията, службите или каквото ви хареса... Те са се срастнали достатъчно.
11 Януари 2016 05:25
Фанта, дано си лош пророк. Точно за това са нужни избори сега, за да отпаднат блеещите за лапачка малки играчи. По-ясно дефиниране на властта и на опозицията, щото много шизофренно стоят нещата в момента. Както се очаква, БСП вече опипва почвата с вот на недоверие... Обаче и аз съм песимист, че ще им се получи. Само голям геополитически или икономически катаклизъм или бежанци да почнат да нахлуват на територията може да катурне Баце, без той да го желае.
11 Януари 2016 08:16
Много ви пречи този ББ, брей! Казвал съм ви, изберете си друг, ама вие не искате! Да приемем, че спечелят русофилските партии/Путинорасти/, което е невъзможно, но все пак да предположим. И какво става тогава? ДПС, БСП и Атака пак правят правителство, 10 пак иска да стане шев на ДАНС, спират парите от Европа, започваме на думи да строим Тройния шлем и усвоявамепари и тнт... да ама не! Затова бафкайте си във форума и си мечтайте. Не разбрахте ли, че хората не ви харчат?
11 Януари 2016 09:10
Ама всичко може да се случи Защо ГЕРБ тук се представя като непреодолимо зло с големи потенции Според мен точно тук прогнозата се пука по шевовете. Да у ГЕРБ има плътно електорално едро-членове на семействата на назначените и толерираните на всички нива на властта и в бизнеса Но живота става все по труден и този розов сценарий вече не е така мек и неудържим Тези победи няма как да не събуждат естествената и черна завист от не до там трудоустроените и толерираните.
Също така ако не се забелязва ще го кажа-ГЕРБ се лиши от добрия медиен фон. Медиите не са така ласкави дори и напротив "коварно" насочват обществото "против" ББ И това действа не само върху периферията на неговото електорално тяло но и върху едрото Корозията вече се наблюдава Пример дава все същата бТВ Хекимян направи смешна Фандъкова и тя чувствително пребледня в предаването Така че картината в един нов парламент може да се окаже още по-комплицирана
Единственото нещо което може да подтикне ГЕРБ да отиде на изборите и възможността чрез евентуалното им съвместяване с президентските. Пак е много условно но силното представяне на ГЕРБ именно на президентските избори може да изиграе ролята на консолидиращ и мобилизиращ фактор за електората. Но и тук нещата са ...непредсказуеми точно поради "петте" заявени кандидати Печели само един ....
11 Януари 2016 09:36
хайде стига с това "докато приемат промените в конституцията, (той) рита топка..."! В обедната почивка (45 минути) всеки има право да прави каквото поиска - депутатите щракат по телефоните си или лаптопите, журналистите говорят, а ББ тича на стадиона. Мисля, че това даже е похвално, защото не го мързи - признайте си, че каквито и условия да имате за спорт, няма да се юрнете за един час на стадиона! Е, разбира се ако има спешен случай това е друго, но мисля, че пресолявате манджата и май все по-често го правите!
11 Януари 2016 10:07
Аз съм против предсрочни избори преди или по време на президентските. Има нужда от още време за да се случи обединето в 'ляво' (в кавички щото у нас ляво и дясно са предимно вестникарски етикети). Президентските избори могат да дадат ясен знак дали има изгледи това да се случи.

OldTen - защо изключваш ГЕРБ от списъка на русофилските партии? При общество, в което 70% от хората симпатизират на Русия как очакваш нещо друго?

А автора да не се притеснява за Атака - събитията по света тази година ще продължават да наливат вода в тяхната мелничка.
11 Януари 2016 10:36
23 000 000 000 нови заеми трябна да се изпапкат, затова забравете за извънредни избори. Никой от управляващата смес от десни, леви , патриоти и подкрепящите я либерали /всички в кавички/няма да рискува да се окаже внезапно не с черпака край казана. А за сваляне на правителството с бунт просто няма кой.
11 Януари 2016 11:01
Обичайно две теми действат като червено на бик на локалната популация: 1. Неоспоримия триумф на герб на избори, и 2. Бесепе изчезва.
Двете теми заковани в едно експозе водят до къси съединения и светкавични разтоварвания на епистоларно вдъхновение.
Иначе: "Надежда всяка, тъка оставете..." - беше писал Данте. Можем да го добавим към лозунгите при влзане в държавата.
11 Януари 2016 11:24
OldTen - защо изключваш ГЕРБ от списъка на русофилските партии? При общество, в което 70% от хората симпатизират на Русия как очакваш нещо друго?



Уфффф.... така и не разбрахте, че политическото русофилство е ситуационно и подплатено с кинти.
11 Януари 2016 12:00
Уфффф.... така и не разбрахте, че политическото русофилство е ситуационно и подплатено с кинти.


В предишния си коментар не говоря за политическо, а за обществено. На мен и мнозинството от хората в рода ми никой не ми плаща, за да симпатизираме на Русия, както и на мнозинството от хората, което и от този репортаж (в нерусофилска медия) е очевидно:
http://www.dw.com/bg/баба-стефка-и-американските-танкове/av-18895407

доста представително според мен.

Ако държите да коментираме политическото бихте ли споделили политическото русофобство с какво е подплатено? Някой смятал ли е какви са приходите на доносник 'Ивайло' от публицистична дейност и от интернет посещения и как 15 години се храни семейство с такива доходи. Има ли нужда да изброявам другите грантаджии?
Поздрав:
https://www.youtube.com/watch?v=Qg8hQ8F1ykI
11 Януари 2016 12:15
В предишния си коментар не говоря за политическо, а за обществено. На мен и мнозинството от хората в рода ми никой не ми плаща, за да симпатизираме на Русия, както и на мнозинството от хората, което и от този репортаж (в нерусофилска медия) е очевидно:


http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/alfa-risyrch-63-iskat-nato-i-es-33-rusiia-6033057
11 Януари 2016 12:27
Аз например съм сред русофилите, които са за влизането ни в НАТО и явно не само аз, но не мога да си затворя очите за факта, че Крим си е Руски :

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2011/09/14/1156267_bulgarite_sa_nai-golemite_rusofili_v_es/

само ще се замерваме с линкове или ще оспориш факта, че дължим благодарност за наличието на държавата си.
11 Януари 2016 12:53
Павката
11 Януари 2016 12:27
Аз например съм сред русофилите, които са за влизането ни в НАТО

Те таков дзвер нема! Ти, явно си уникален. Щото срещал съм биещ се в гърдите русофил да е за членство на България в ЕС, но ти си първият, който защитава тезата за НАТО.
и явно не само аз, но не мога да си затворя очите за факта, че Крим си е Руски

Бе то и Западните покрайнини са български, ама какво предлагаш? Да изпратим там учтиви, зелени човечета ли? При това преди 15-тина години ситуацията в Югославия (Сърбия) беше много-о-о съблазнителна за целта.
11 Януари 2016 13:05
Павката
11 Януари 2016 12:00

В предишния си коментар не говоря за политическо, а за обществено.

Не знам за какво говориш, но :
1. Когато си хххх-фил, независимо каква държава поставяш на мястото на ххх, то поставяш тази държава над България. Но както и да е.Нека използваме този термин, за да е по-лесно на някои.
2. Голямата маса от това общество харесва руската култура, език, харесва самите руснаци, признава заслугите на Русия за културното развитие и освобождението на България, но не споделя политиката на конкретно политическо поведение (в случая Путинщината) на Русия.
2. Биещите се в гърдите като русофили настояват за тотално политическо подчинение на България на интересите на конкретно управление(в случая Путинщината) на Русия. Като всяко съмнение (да не говорим пък за несъгласие, не дай-Боже критика!!!!) в правотата на идващите от Москва указания, се подлага на унищожителна огън.
Надявам се да направиш разликата между политическо и обществено русофилство.
11 Януари 2016 15:19
Федя
11 Яну 2016 13:05Мнения: 5,746
От: BulgariaСкрий: Име,IP


Аз какъв съм не мисля че е важно за някой освен за жена ми е децата ми. Предлагам на вниманието ти малко числа, а ти ще ми помогнеш да ги разтълкувам надявам се:
Според бонго-бонго и цитираното от него изработено от Алфите проучване 63% от хората подкрепят членството в НАТО. Според това, което аз цитирам близо 70% от живеещите у нас са русофили.

Вариант 1: Изследванията са направени върху 133% от живеещите в България
Вариант 2: Едни поне 33% едновременно подкрепят членството в НАТО и са русофили
Вариант 3: Социологическите изследвания показват това за което някои им е платил и нямат много общо с реалността
Вариант 4: От всичко по малко

И не споделям мнението ти, че ако човек е русофил, задължително обича Русия повече от България. Клетва съм дал - ако трябва да се воюва съм налиния, па дали противника се казва Русия, САЩ или Германия ми е все едно (за мнозинството от грантаджиите не съм сигурен).

"ама какво предлагаш?"
С демографски показатели като нашите нищо не можем да направим - виж ако имахме раждаемостта, която има РФ, Китай, Виетнам и някои други държави несподелящи евроатлантически ценности бих могъл да направя аргументирано предложение.

Ако мислиш, че НАТО и РФ симпатията са несъвместими ти препоръчвам да се запознаеш с някои коментари на уважавани от мен форумци от тази тема:
http://www.segabg.com/article.php?id=747020

или просто да прочетеш '1984' на Оруел. Ако и след това не ти се изяснят нещата не мога да ти помогна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД