:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,270
Активни 406
Страници 16,200
За един ден 1,302,066
Хипотези

Bolgar – нова книга за тайните на нашия произход

Александър Мошев прави еретичен опит да сдобри историята и генетиката
Снимка: Личен профил във ФБ
43-годишният историк Александър Мошев е преподавател в НБУ. Той смята, че българите са местно население, което обитава тези земи от най-дълбока древност.
От няколко години изследванията на генетиците клатят школските ни представи за възникването на нашата народност и за основаването на българската държава. Акад. Ангел Гълъбов, участвал в проект, проведен съвместно с университета във Флоренция, съобщи, че българите нямат азиатски произход. От неговите изявления научихме, че генетично ние сме най-близки с населението на Румъния, Северна Гърция, Северна и Средна Италия. И че са установени отлики между нас и другите славяноезични народи като руснаци, словаци, чехи и други.

Какво става? Откъде тогава, ако не от Азия, са дошли "малобройните", както учехме, конници на Аспарух, които се претопили в "славянското море" заедно с полуизчезналите траки? Историята ни се обръща с главата надолу, а от страна на академичната общност коментари не идват.

Еретиците в историографията ни обаче излизат от сумрака. Един от тях е Александър Мошев. Съвсем наскоро се появи книгата му Bolgar - в нея той обосновава алтернативната хипотеза, че българите са местно население, което обитава тези земи от най-дълбока древност.

- В официалната историография процентът на азиатския елемент в българската народност не е съвсем изяснен - казва Мошев. - Когато тук доминираха съветските тези, се твърдеше, че прабългарите са били съвсем незначителна група. След 1990 г. започна да се говори, че броят им е бил огромен - 100, 200 до 500 хиляди. Но тогава се изправяме пред следващия парадокс - защо не са оставили следи нито в езика, нито в гените?



Ездачи с бръснати глави, кобилешко мляко, юрти, коварни жреци на бог Тангра...



Тази прабългарска митология ни е до болка позната от безброй създадени по времето на соца филми и театрални постановки. И ето че сега от книгата Bolgar научаваме, че не може да бъдем сигурни дори в това дали Тангра е име на бог или на град в Беотия - част от днешна Гърция. Според автора името Тангра се среща само в един неразгадаем, в много лошо състояние надпис, открит край Мадара.

- Не сме сигурни въобще какво пише на тази колонка - продължава да обръща представите ни алтернативният историк. - Всеки може да я види в археологическия музей срещу президентството и сам да прочете... или да не прочете. Учените се позовават и на един късен османски ръкопис, в който се казва, че богът на българите - дали дунавските или волжките не е ясно, бил наречен Тангри. Но този ръкопис, който се намира някъде в турските архиви, никога не е бил достъпен за нас.

Александър Мошев е завършил история в Нов български университет и се определя като независим изследовател. Служи си основно с традиционни писмени източници, познати от десетилетия. Работи с латински, донякъде превежда и от старогръцки. За негово облекчение много от ръкописните бази данни са сканирани и публикувани в интернет. Там могат да се видят също и старопечатни книги от ХVI-VIII в. В тях той открива по-различни мнения, преводи, смисъл, които в по-късни преписи понякога са преиначени - случайно или не.

В книгата си Мошев обосновава тезата, че траки, славяни и прабългари са названия на сходно или почти едно и също население. И че многолюдно славянско нашествие през VI в. в нашите земи не се е състояло. Дали ще трябва да се лишим от гордия спомен за находчивите славянски бойци, които се скривали в блатата и поемали въздух през тръстиките, за да изненадат противника си?



Представителите на официалната историография се позовават



на археологически находки на поселения и керамика, доста по-грубовата, различна от тракийската, която се определя като "славянска". Тя е един от основните доводи в полза на твърдението, че славяните са се заселили тук. На това Мошев възразява, че всъщност става дума за предмети, изработени на ръка не от друг етнос, а в затвореното стопанство на семейството - теза, вече изказана от покойния археолог Чавдар Бонев и от специалистката по керамика Ралица Гелева - Цветкова.

Но да видим какво говорят изворите. В "Чудесата на св. Димитър Солунски" например се описват големите аваро-славянски обсади на Солун. Обяснението на академичните среди е: ето след такива нашествия огромна част от населението тук е заменено от славянски маси. На това Мошев противопоставя отново различно тълкуване:

- Става дума за войни между Източната римска империя и аварите, които водели със себе си прословутите славянски маси. И това е най-смешното! Славяните са пехота, докато аварите са кавалерията. Но се оказва, че авари не се заселват на Балканите, а славяни се заселват. Е, как става това? И то по времето на Юстиниан, когато империята е във върха на могъществото си. Как са били пропуснати славянските маси на Балканите, при условие че тогава границата, лимесът е бил много строго охраняван!

И още един въпрос увисва в задочния спор за изчезването на траките, които според Херодот в древността са били най-многолюдният народ: как така варварските нашествия затрили местното население по нашите земи, но в Румъния, Албания, Гърция то се е запазило?

- При това е известно, че през III в. император Аврелиан изтегля легионите си от провинция Дакия, установява ги на юг от Дунав и тази северна част на Балканите и Северното Причерноморие остават незащитени векове наред. Как там местното население, при все че няма защита от държава и войска, оцелява, а на юг от Дунав - не!

Изненадваща е и версията за религията на нашите предци, която Мошев поддържа в книгата си:

- Значителни части от трако-българското население са възприели християнството още в апостолски времена. Христовото учение е познато в южните части на Балканите още в I в. и до IV в. тук процъфтяват раннохристиянски общности. 150 години преди идването на Аспарух византийският император Юстиниан I провъзгласява по тези места българската архиепископия Юстиниана Прима.



Отговорът на академичната мисъл е, че това са вредни фантазии,



които не могат да се докажат с нито един археологически факт.

- Бих дискутирал въпроса за Юстиниана Прима, ако там беше открит поне един надпис, който да не е на гръцки и латински, или надпис, който да говори за "българи" - пише в сп. "Осем" (бр. 6, 2015 г.) Тодор Чобанов, доктор на историческите науки, в момента зам.-кмет по културата в София.

- Има такъв надпис - заявява обаче Александър Мошев! - Върху една от керамичните плочки, открити във Винишката крепост в днешна Република Македония, се чете ясно думата BOLGAR. Смята се, че тя е от V в. Става дума за един комплекс от плочки с изображения на библейски сцени и светци, който ни изправя пред проблема как и защо се споменава българското народностно име в латински надпис и в раннохристиянски контекст. Според нашата история по онова време българите нападали за по няколко седмици балканските земи и се оттегляли някъде в Крим или Кавказ... В изворите съществуват около 30 на брой споменавания на българи на юг от Дунав преди 681 г. - факт, над който си струва да се замислим.

Мошев привежда и други доказателства:

- Хуни и българи участват в бунта на Виталиан в защита на официалното християнство през второто десетилетие на VI в. Козма Индикоплевст, ромейски пътешественик от началото на VI в., нарежда българите сред християнските народи. Освен това още в IV в. в друг източник - в Анонимния римски хронограф, ние сме изведени като част от библейската генеалогия. Там е отбелязано: "Зиези, от който са българите". Но Зиези е потомък на Сим, внука на Ной.

В своята цялостна хипотеза, която сам определя като работна, алтернативният изследовател обосновава и виждането, че държавата на Кубрат произтича от империята на европейските хуни, където именно трябва да се търси разковничето за нашия произход...

Доколкото историята е наука на интерпретацията, при недостига на писмени документи и археологически данни никое от тези твърдения не може да бъде доказано обективно. Но да не забравяме, че генетиката вече дава един лакмус, с който може да бъде проверена истината.

 Аспарух не е дошъл от азиатските степи. В своята цялостна хипотеза, която сам определя като работна, алтернативният изследовател обосновава и виждането, че държавата на Кубрат произтича от империята на европейските хуни, където именно трябва да се търси разковничето за нашия произход...
120
14531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
120
 Видими 
10 Януари 2016 19:08
„Ziezi ex quo vulgares“ -Зиези,от когото са българите.

Само че,като погледнем речниците на латински,там виждаме,че vulgares означава другите.
Кои са тия други? Всякакви други ли ли са имали в предвид древните хроникьори?
10 Януари 2016 19:20
Само че,като погледнем речниците на латински,там виждаме,че vulgares означава другите.

Кои точно речници?
10 Януари 2016 19:22
Бе какъв е смисълът по една запетайка да съчиняваш 30 000 страници теория, която после некой, на основата на три букви от друг камък, с лекота развенчава?
10 Януари 2016 19:53
Нищо ново под слънцето.
Това което казва Александър Мошев са го писали сички наши възрожденски историци от времето на Паисий и Раковски. Шило в торба не стои и сички фалшификации на българската история и азиатския произход, отиват на бунището:
"Това племе или голям род, познато в елинската стара повестност под общото и обширно народно име пеласги, не е друго освен българи, изкривено от гръцките описатели поради недостатката на езика им. Че гръцките описатели много странни речи писани с "б" са писали с "п" върху това можеме наведе много примери. Отечеството Александра Македонскаго, кое се е съхранило и до днес в правото си наименование Бела или Белица, тии са го писали в старост Пелла а днес Мпелитса. Тъй и множество други."
БЪЛГАРСКА СТАРИНА, МЕСЕЦ ЧЕРВЕН (ЮЛИЕ) 1-И. БУКУРЕЩ, 1865
10 Януари 2016 20:16
Според моето скромно познание, названието българи не идва от vulgares, а от името на река Волга, където е била първата българска държава.
10 Януари 2016 20:18





Full Definition of vulgar

1
a : generally used, applied, or accepted b : understood in or having the ordinary sense <they reject the vulgar conception of miracle — W. R. Inge>

2
: vernacular <the vulgar name of a plant>

3
a : of or relating to the common people : plebeian b : generally current : public <the vulgar opinion of that time> c : of the usual, typical, or ordinary kind

4
a : lacking in cultivation, perception, or taste : coarse b : morally crude, undeveloped, or unregenerate : gross c : ostentatious or excessive in expenditure or display : pretentious

5
a : offensive in language : earthy b : lewdly or profanely indecent

Merriam-Webster
10 Януари 2016 20:37
Аспарух не е дошъл от азиатските степи.

Ми не е. Това ясно го пише и в Именника на българските владетели:
Тези петима князе управляваха княжеството оттатък Дунава 515 години с остригани глави и след това дойде отсам Дунава Аспарух княз и досега.
10 Януари 2016 21:05
Всичките теории на такива "изследователи" издишат при един единствен въпрос : А откъде се е взел езика ни, които е безспорно славянски,като не сме славяни?
10 Януари 2016 21:29
Българите са учили тъй наречените "славяни" на писмо и четмо.
А езиците са различни. Това пише и Юрий Венелин:
“…отде се взе у нас този чужд неруски език, който от времето на Нестор с такова мъчителство притесняваше русите. Словестност, която и до сега владее църквите не само в просторната Российска империя, но и в Галиция…и в Североизточна Унгария (маджарите не са славяни)…Дали това не е бил народен език и на някакъв народ… Кирил и Методий преведоха Свещеното Писание не на някакъв друг език, а на български, несъмнено на български; или, все едно, църковният език, който се употребява сега в Русия, Унгария, Сърбия, Далмация и истинска България, е езикът български, който в другите страни е мъртав, но е жив и народен език и до сега в България” (”Критически издирвания за историята българска”, превод Ботю Петков, Земун, 1853 г.) /част І, стр.71/.
10 Януари 2016 21:32
завършил история в Нов Български Университет ...

Тия там са все големи уЧени. То ни дълбаха планетата, то накланяха оста Земна накъдето им скимне. Па и законите на Нютона за нищо ги нямат- зер само пречат на академичната кариера. За некое и друго милионно проектче ще докажат и афроамерикански корени на прабългарите ако се наложи.
10 Януари 2016 21:33
Всичките теории на такива "изследователи" издишат при един единствен въпрос : А откъде се е взел езика ни, които е безспорно славянски,като не сме славяни?

Благодаря колега, изпреварил сте ме!
И аз много бих искал да получа смислен, подчертавам СМИСЛЕН, отговор на този въпрос!
10 Януари 2016 21:34
"И още един въпрос увисва в задочния спор за изчезването на траките, които според Херодот в древността са били най-многолюдният народ: как така варварските нашествия затрили местното население по нашите земи, но в Румъния, Албания, Гърция то се е запазило?"

Всеки щурак, който си задава подобни въпроси, трябва просто да разгледа внимателно Траяновата колона с всичките й зловещи детайли и лесно ще си отговори сам на тази не особено сложна гатнка. Този своеобразен комикс от камък чудесно е запазил ужаса на един античен геноцид. След като римляните са оставяли след себе си без угризения пирамиди от отрязани човешки глави и дори гордо са го увековечавали върху триумфални барелефи, на какво ли са били способни залелите Балканите след тях готи, келти, славяни или авари. Без да подценявам съпротивителните сили на автохтонното население, нито многобройността му, между неговото физическо унищожение (или претопяване) и появата на прото Ганьо лежат сигурно едни 150-180 г.
10 Януари 2016 21:38
Su38
10 Яну 2016 20:18
Това не е латински речник, а английски.
10 Януари 2016 21:49
Начи, юще през 170г. тракийските племена карпи и костобоки се дигат на бунт, преминават Дунава и стигат чак до Пловдив. През 3в. римляните окончателно са прогонени от Дакия. А на римския престол започва възкачването на войнишките императори от трако-илирийски произход...
10 Януари 2016 21:52
"И още един въпрос увисва в задочния спор за изчезването на траките, които според Херодот в древността са били най-многолюдният народ: как така варварските нашествия затрили местното население по нашите земи, но в Румъния, Албания, Гърция то се е запазило?"


А дали трябва да вярваме на Херодот за това твърдение (което впрочем поставя траките на второ място по численост след индийците).
Ако бе поживял още тридесетина години щеше да ги нареди и след келтите.
Впрочем "келтизацията" на Европа от 6 -5- 4 в. пр. Хр. може да послужи като отправна точка за разбирането на "славянския бум" в Средна и Източна Европа десетина века по-късно.
10 Януари 2016 21:57
По много въпроси издиша. И основният въпрос е за етногенезиса на днешните българи.

1. Що титулатурите в ПБД са тюркски? Тва ханове и всекакви таркани, ханатиркини, багаини...
2. Какви са конниците на Тервел и що са само 15000? Сравняваме със славянската обсада на Солун от 626 г. век по-рано.
3. Що на Анастасиевата стена пише за славяни, ако са толкоз незначителни?
4. Що Теофилакт Симоката пише за "славянски множества"? Що за славиниите пишат Константин Багренородни, Теофан и Никифор?

Нещо друго: към 815 г. знаем от 30-годишния договор, че крайбрежната област (източна Стара Планина) е населена със славяни. Славянски племена са и в дн. северозападна България (браничевци, северяни, част от браничевците); славяни са и в централни и западни Родопи (смоляни), в южни Родопи и източно от Солун (ринхини), славяни са и в Македония (велегезити, сагудати), по Струма (брежани, стримонци), в Неврокопско (мърваци).

Ако хинтерленда на Аспарух е в североизточна България и там също е имало славяни (седемте славянски племена), тогава е видимо, че те няма как да са преобладаващи на територията на сетнешна България. Дори да е имало паритет в СИ България, след това какво, това не са българи ли? Значи ли, че населението извън Шумен, Разград, Варна не са българи?

И тогава да попитаме дали край Шумен, Разград и Варна са българи, като се има предвид проникването на тюрки като узи, печенеги и кумани?
10 Януари 2016 22:04
бонго-бонго
10 Яну 2016 21:52


Съгласен напълно. На територията на днешна България има сигурни сведения за поне едно келтско държавно образувание, с център, локализиран в близост до днешен Казанлък, просъществувало вероятно 100-ина години. Вероятността това новодошло население да е установило дружеска симбиоза с обитавалите тези земи преди него е нулева.
10 Януари 2016 22:15
Ако хинтерленда на Аспарух е в североизточна България и там също е имало славяни (седемте славянски племена), тогава е видимо, че те няма как да са преобладаващи на територията на сетнешна България.

Ъхъм, изчезнали са великите седем гетски племена и на техно место са се появили "славянски". Колко удобно:
Теофилакт Симоката: "Гети, наречени още склавини прекосяват границите на Тракия... Склавини или гети защото така бяха наричани в древността."

Прочее, сички археологически артефакти са тракийски...
10 Януари 2016 22:33
генетично ние сме най-близки с населението на Румъния, Северна Гърция, Северна и Средна Италия. И че са установени отлики между нас и другите славяноезични народи като руснаци, словаци, чехи и други.
Това е същността, другото не е важно - дали сме тукашни или произлизаме от тюркско-монголско племе. То е пълнеж, целта е да се подчертае главното.

Във всички "теории", и по бай Тошово време, и по времето на НБУ, все това се доказва - как произлизаме откъдето е угодно, и в никакъв, ама никакъв случай нямаме нищо общо с другите славяни. И, сакън - не сме говорели един език с различни диалекти, а най-много да сме дали на славяните, с които нямаме нищо общо, нашият български език и нашата българска азбука.

Същото набиват в главите на "македонците", "украинците", "румънците", "черногорците" и т.н.

Разделяй, скарвай и владей.

10 Януари 2016 22:34
Щури, дай по-точно откъде е цитата
10 Януари 2016 22:53
И, сакън - не сме говорели един език с различни диалекти, а най-много да сме дали на славяните, с които нямаме нищо общо, нашият български език и нашата българска азбука.

Че това не се отрича и от самите "славяни".
Егор Лихачов:
Ние в Русия изпитваме чувство на голяма благодарност към България за своя литературен език, за началото на руската литература и за ония забележителни идеи, които са били провъзгласени през Симеоновия век - общочовешките идеи... Църковнославянският език, пренесен в Русия от България не само чрез книгите, но и устно - чрез богослужението, веднага става в Русия своеобразен индикатор на духовните ценности. България даде на източните славяни висшия слой на езика - "полюса на духовността".
10 Януари 2016 23:08
Егор Лихачов
Може би Дмитрий Лихачов? В Русия е пълно с хора, които поддържат същата митология.

Мен обаче ми е по-интересно друго - защо на доста колони (Маламир, Омуртаг), се пише на кирилица, доста преди да е създадена.

Щурчо?

10 Януари 2016 23:32
По темата за кирилицата вервам на Асен Чилингиров:
http://www.otizvora.com/2009/08/322
10 Януари 2016 23:47
Всичките теории на такива "изследователи" издишат при един единствен въпрос : А откъде се е взел езика ни, които е безспорно славянски,като не сме славяни?

Начи, некогаж ми иде да откинем главанона Щурчов - в преносен смисъл, разбира се
но не мога, без да имам и най-малки претенции за познание по въпроса, да не запитам уважаемите колеги:
Ами ако г-н Щурчо е прав?
Ако противопоставянето по въпроса за езика ни напразно се свежда до спора, по откъслечни източници, за някакви си II, III, IV века, а всъщност езикът ни е много по-стар?
Ако е на IV или V хилядолетия?
Още веднъж простете дилетантското ми питане, моля.
10 Януари 2016 23:49
Мен обаче ми е по-интересно друго - защо на доста колони (Маламир, Омуртаг), се пише на кирилица, доста преди да е създадена.


По принуда, набирали са текста на пишеща машина "Марица".

Е го е, Марица отсекъде

Κα[ν]α συβιγη Ωμο<μο>ρταγ ις τον παλεον υκον αυτου μενο(ν επυησεν υπερφυμον υκο(ν ις τον Δανουβην κ(ε αναμεσα τον δυο υκο(ν τον πανφυμο(ν καταμετρησας ις τιν μεσην επυισα τουμβαν κε απο τιν αυτη(ν μεσην της τουμβας εος την αυλι(ν μου την αρχεα(ν ισιν οργηε μυριαδες β' κ(ε επι τον Δανουβιν ισην οργιες μυριαδες β'. το δε αυτο τουβι(ν εστιν πανφυμο(ν κ(ε μετρισα(ντες τιν γιν επυισα τα γραματα ταυτα. ο ανθροπος κ(ε καλα ζον αποθνισκι κε αλος γενατε κε ινα ο εσχατον γηνομενος ταυτα θεορον υπομνησκετε τον πυισαντα αυτο. το δε ονομα του αρχοντος εστην Ωμορταγ καν(να συβιγη· ο Θ(εος αξηοσι αυτον ζισε ετη ρ'.
11 Януари 2016 00:01
Щури, все пак молим за точен цитат на Теофилакт Симоката. Щото верно би било интересно това.

И молим също да опровергаем наличието на славяни. Или пък ясно да се заяви, че тия не са биле никакви славяни. Или пък да се каже, че славяните са некъде другаде, но не и край Плиска. И следователно истинските българи са от там, пък останалото население на България са си славяни, но не българи...

Ама ти не мое да не усещаш, но етногенезисът взема предвид множеството, което съвсем ефективно е претопило каквито и чукундури да се явявали. Ей ти език, ей ти бит, ей ти облекло, ей ти и празнуване.

Нейсе. Най-тегавото ти упражнение ще е борбата със самоопределението на днешния българин. Тук той се има за славянин и туй си е изконно право. Нали? Ти колко процента даваш? А като ще се делим на славяни и други, не мислиш ли, че трябва и територийката да делнем? А не е ли туй целта на цялото упражнение. Щото кво общо имам с теб, като ти се имаш за чукундур?

11 Януари 2016 00:23
Да ви кажа, имам съмнения, че народът толкова е изпростял и толкова е ошашавен, че ей сега да се проведе едно честно социологическо проучване сигурно 50/50 ще се разделят мненията по въпроса - "Вие славянин ли сте?"... фащам се на бас.
11 Януари 2016 00:43
Най-тегавото ти упражнение ще е борбата със самоопределението на днешния българин. Тук той се има за славянин и туй си е изконно право.

Кире, днешният българин се няма за нищо. Роб, и толкоз.
11 Януари 2016 00:52
Най-тегавото ти упражнение ще е борбата със самоопределението на днешния българин. Тук той се има за славянин и туй си е изконно право.

Що за самоопределение е "славянин"? Нещо подобно на "латинос" в Америка ли?
И може ли малко по-подробно за българския славянски бит, облекло и празнуване. Благодаря . Абе защо го няма симчо под тая статия. И той уж голем траколог досущ като щурчо
11 Януари 2016 01:42
BaliBali
10 Яну 2016 20:16
Според моето скромно познание, названието българи не идва от vulgares, а от името на река Волга, където е била първата българска държава.

Къде баш, щото Волга е бая дълга .. и коя година? .. щото в 422 /по Бешелиев, той тълкува Historia Langobardorum codius Gothani/ българите се бият с лангобардите, мястото най-вероятно е стария римски път през Норикум, защото маршрутът на лангобардите,ще да е бил от там.
Поздрави
11 Януари 2016 01:45
бонго-бонго
11 Яну 2016 00:52 И може ли малко по-подробно за българския славянски бит, облекло и празнуване.

Българският славянски бит ясен- руска пропаганда, сланина и ракийка .. ама я ти ми кажи за езика?
Що СЕГА езикът ни - баш такъв, какъвто е ... щото "шепата прабългари тюрки, потъват в морето от славяни" и "прабългарите" за няколко десетилетия, потъват горките, заради съотношението на двата компонента- славяните много, ама много ...
За това ли, заради огромното, съотнесено към числеността на българите славянско море?
11 Януари 2016 01:54
И ето до къде стигнахмееееее преди време :
бонго-бонго22 Яну 2015 23:21Мнения: 17,617.. Ми традиционната историография посочва тези набези на български групи на Балканите от втората половина на 5 в насетне.
И тука се появява Симчо - и изчислява КОЛКО ЩЕ ДА Е ПРОБЕГЪТ НА КОНЕТЕ на Прабългарите, ако живеят на Кавказ и ходят -ей така, да правят набези на Балканите, в Панония и още някъде си там .. Симчо гледа маршрутите ЗА ОТИВАНЕ И ВРЪЩАНЕ гледа ,че през Бесарабия не са минавали, а поне някои набези са били през Карпатите и се учудва на издържливостта на конете и хората ...Да помислим заедно .. тръгват "българските групи" напролет, да речеме от Кубан за набег към Балканите, събират се .. минават Манич, Дон, Миус, Днепър, Буг, Днестър , Серет, минават Карпатите ...
бонго-бонго23 Яну 2015 11:45И защо реши, че трябва да правят набези на Балканите от Кавказ? Иначе нито от Панония нито от Приднестовието пробегът не е проблем


Демек - ВЕЧЕ ИМАМЕ КОНСЕНСУС, на сий форум, че далече ПРЕДИ смъртта на Кубрат, ще да е могло да има други българи, освен живеещите във Велика България, и освен описаните в арменската хроника, като обитаващи Кавказ и Кубан - българи дето са на разни други места - Панония, да речем /за Приднестровието е съмнително - все пак там си има анти и мястото-заето .. или анти е другото име на българите? нещо като .. .. "мизите, които са българи"/

... ... та айде-от където стигнахме - от там да продължим ..

От коя година, ще да са българите в Панония .. и имало ли е българи в Мизия и Тракия?
Има ли писмен източник за отделни славяни и прабългари в Мизия за периода след 681 г - .. примерно "в мизия има селища на славяните .. а има и на българите" .. или всички хронисти си говорят само и единствено за българи?

...до кога прабългарите потъват в "Морето" според тебе? .. ако "прабългарите тюрки" са над 100 000 дали "морето славяни" са няколко милиона? Колко милиона???

Поздрави
11 Януари 2016 02:06
Кире
11 Яну 2016 00:01 ... И молим също да опровергаем наличието на славяни.
Амо добре-славяни няма - ама има българи .. демек - славяните са ...
А де, какви ли да са?
П.П.
А ако групата народи, не се нарича "славянска" а "българска" .. както германската група, си се нарича германска ...
-ще е по-правилно ..
-няма да е по-правилно ...
11 Януари 2016 02:12
Що СЕГА езикът ни - баш такъв, какъвто е ... щото "шепата прабългари тюрки, потъват в морето от славяни" и "прабългарите" за няколко десетилетия, потъват горките, заради съотношението на двата компонента- славяните много, ама много ...


Аз съм си дал мнението много отдавна. То общо взето следва това на проф. Омелян Притсак и накратко звучи така:
абсурдно е да се мисли, че някакво племе от блатата на Припет е започнало да се плоди като зайци така, че за около два века да залее цяла източна Европа. Далеч по-логично е да говорим за постепенна славянизация на местно население, , което е привличано и е натоварено с определени военни функции и социални функции на държавните обединения на хуни, авари и българи. Това обяснява и близките типове материална култура и сходните начини на бой и разпространението на езика. Армията е мощен инструмент на културна интеграция. Сравнително наскоро Флорин Курта модифицира схващанията на Прицак, особено с оглед на материалната култура на Балканите от епохата на т.нар. славянско нашествие.
Във всеки случай, особено информативно е как антите в кр. на 6 в. изчезват от изворите и на тяхно място се появяват източните "словени" ....
11 Януари 2016 02:37
алтернативен историк , завършил НБУ.
Кой му плаща за "изследванията"?
11 Януари 2016 02:55
бонго-бонго
11 Яну 2016 02:12
...Аз съм си дал мнението много отдавна.
по-логично е да говорим за постепенна славянизация на местно население, което е привличано и е натоварено с определени военни функции и социални функции на държавните обединения на хуни, авари и българи ..

И значи, само трябва да доуточним .. постепенна славянизация ? Колко да е постепенна?
От 681 година, до 750-та, да речем, имаме ли на 80% славянизация ? Имаме ли писмен източник за Мизия, дето да описва, как така има след 681г, няколко народа ?
което е привличано и е натоварено с определени военни функции и социални функции на държавните обединения на хуни, авари и българи ..
да бе .. това ясно, ама също такова славянско население е натоварвано с функции в Германия .. от времето на князете, та до Пруската държава .. и нямаме славянизация ни постепенна, ни по-рязка, ами имаме немски фамилии като Скорцени , Гржимек , Гробовски , Литбарски , Ковалски , Порше /поршек на кой език е барут??/ Новотни, Левински, Ястрбжемски .. и наименования като Лайпциг /бивш Липск, Липиска/ Дрезден/Трстен/ Телтов,Трептов, Мартов,Зелов ,Коньовиц ,Любек .. и още мога да продължа...
..да не говорим и за Турция .. имало е, да речем в региона на Мала Азия и на Балканите, всякакво население, натоварено със всякакви социални функции - ама днес - всичките са турци ... асимилирани демек..
Айде да се върнем на "шепата прабългари" и на "морето славяни" щото иначе нещата странни ...
Какво става с българите, от кога са минали Дунава .. дали вярно от Панония са организирани походите им из Тракия в 5 век, или от по-наблизо???

Поздрави

11 Януари 2016 03:55
Армията е мощен инструмент на културна интеграция.


Бонгич, безспорно е така, но когато говорим за Римската, Османската или Британската империя, но предвид доста плахите държавнотворчески импулси, който "славянската общност" излъчва на фона на своите съседи, по-скоро този инструмент е бил насочен срещу нея. Трудно ми също така да си представя, че народите влезли в досег със славяни са свели чела пред високите им културни достижения , особено пък строителите на Фанагория. Така че, или те наистина са представлявали един внушителен масив като човешка маса, или трябва да търсим някакво доста различно обяснение от това на цитирания от теб проф. Пристак, защо българският е класически славянски език.
11 Януари 2016 05:43
И че са установени отлики между нас и другите славяноезични народи като руснаци, словаци, чехи и други.

Мдам, следват изводи:
1) На "историци", "антрополози" и "политолози" с търговска марка НБУ да им се дава дума в медиите само след като се посочи точно и коректно кой и с колко е финансирал "изследванията" и публикуването на трудовете им.
2) Когато България тръгнат да я фашизират, най-напред се заемат с теоретична "обосновка", че в българите няма нищо славянско (справка - държавното финансиране на цели библиотеки и поредици "исторически" четива през 30-те).
3) Кога някой тръгне да обяснява езика през генетиката, хеле пък ако вземе да твърди, че българският език не е славянски, това не е никаква наука, а цигу-мигу щурчово.
Аман бе.
11 Януари 2016 05:59
Необходимо научно допълнение:
Ако в Русия официалният език беше татарски примерно, а руснаците се самоопределяха като татари, бас държа, че никому наум нямаше да дойде да оспорва нашата славянска принадлежност и език.
Всякакви учЕни грантоеди могат да си определят езика ни и като марсиански, ако щат, но това няма нищо общо с науката. За Истината и дума не може да става.
11 Януари 2016 06:02
Неизбежен допълнителен въпрос:
Съвременната укърска, мАкедонска и нашенска историческа "наука" общ мозъчен и финансов център ли има
11 Януари 2016 07:20
Най-ясната теория:

Аспарух дойде от Азия
с ордите си на Балканите,
и набързо той прегази
селищата на славяните...
Утригури, кутригури
пръснаха се по паланките
и заспаха всички гури
по бедрата на славянките.
Тъй покрай Балкана стария
от славянки и от гури
пръкнаха се във България
пет милиона чукундури.
/Д. Подвързачов/
---------------------
Сайтът на Генек
11 Януари 2016 07:46
А ако групата народи, не се нарича "славянска" а "българска" .. както германската група, си се нарича германска ...
-ще е по-правилно ..
-няма да е по-правилно ...


Второто е верния отговор Понеже:
- славяните са отбелязани с век по-рано от болгарите и то от техен съвременик, който е имал непосредствен досег с тях
- германо-славянският общ произход е несъмнен до доказване на противното



А че българите са славяни е било нещо, което е очевидно за
- византийци
- араби

Тринайсет века по-късно някой не иска да е славянин и търси доказателства от епохи преди да започне етногенезиса на българите от ПБД.

Апропо, проф. Гълъбов казва, че сме особен тип славяни. Мошеници такива Натисни тук
11 Януари 2016 07:51
***
11 Януари 2016 08:44
Струва ми се че няма по-ярко доказателство за претопяването на прабългарите в славянското море от съвремието. Изтощеният български етнос не измира ли? Не бяга ли? Спря ли да ражда? Къде е жизнеността? В циганите. Та така едно време , прабългарската семка е изтощена от непрестанните войни, усядането и особено налагането на религията на робите - християнството и превръщането на обществото в полуробско. Нормален човек не може да издържи на тези влошени условия. Славяните -корави копелета ,са издържали на цялата тая гняс та до сега. Чак напоследък взеха да сдават багажа.


11 Януари 2016 09:17
Патоса е ясен По-добре някакви хипотетични, отколкото славяни
11 Януари 2016 09:18
В същност теорията за автохтонния произход тлее от доста години в параисторическото интернет пространство - http://sparotok.blog.bg/
Лично за мен начало на българската държава трябва да се приеме покръстването при цар Борис 1.
11 Януари 2016 09:26
Много по-интересна е книгата на Стефан Симеонов - "Египет - ключ към тракийската култура".
11 Януари 2016 09:35
Стигнах до тук в статията и спрях. Честно казано няма смисъл.

Александър Мошев е завършил история в Нов български университет и се определя като независим изследовател. Служи си основно с традиционни писмени източници, познати от десетилетия. Работи с латински, донякъде превежда и от старогръцки.


В АОНСУ съм ги признал - след Рангел Гюров - никой и нищо не може да ме изненана от този "университет"-
11 Януари 2016 10:48
Това е положението - българите са с тракийски произход, т.е. потомци на коренните жители на Балканския полуостров. Генетиката няма как да лъже и много повече вярвам на генетиците, тъй като ДНК няма как да се промени.
Всякакви други косвени "доказателства" за славянски, тюркски, персийски и т.н. произход на българите са несъстоятелни.
11 Януари 2016 10:53
От 681 година, до 750-та, да речем, имаме ли на 80% славянизация ? Имаме ли писмен източник за Мизия, дето да описва, как така има след 681г, няколко народа ?

аз говоря за доста по-ранен процес - 5-7 в.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД