Кариерата на Петър Москов като здравен министър ще мине през очакван от мнозина завой, а може би дори обрат. Върховната касационна прокуратура образува проверка срещу неизвестен извършител заради дарените от Турция ваксини. Проверяват се действията на Москов по случая, а разследването е съвместно с ДАНС и Дирекцията за борба с корупцията по високите етажи на властта. Проверката е по медийни публикации, за нея се знае от неофициални източници и няма официално изявление от прокуратурата, но за съществуването й потвърди индиректно самият министър, като каза, че от ДАНС са му искали обяснения по случая. Проверката може да доведе до различни последствия - от оттегляне на Москов от министерския пост, през промяна - видима или не, на решенията, които той взема, до запазване на статуквото, т.е. до нищо.
Аналогиите с първия здравен министър от първия кабинет на Бойко Борисов Божидар Нанев са неизбежни. Той подаде оставка, след като му беше повдигнато обвинение за злоупотреби след разработка на ДАНС, а след това беше оправдан, а престъпление не беше открито.
Ваксините
Историята около дарението на ваксини от Турция за България продължава да тече в пълна информационна какофония и е изключително трудно да се прецени има ли нещо нередно и какво точно. Със сигурност обаче в нея има странни моменти.
От няколко години здравното министерство има проблем с доставките на ваксини за бебета, като за пръв път той се появи, докато на власт беше правителството на Пламен Орешарски. Така и не стана ясно защо и двете фирми, които произвеждат пет- и шествалентните ваксини, отказват да се явяват на обявените търгове. Според МЗ те извиват ръцете на държавата, а според епидемиолози министерството не действа адекватно. В резултат от 2014 г. периодично настават кризи и спират задължителните имунизации на бебета и деца. След поредната през лятото на 2015 г. Петър Москов обяви, че въпросът е решен - България ще получи от Турция 100 000 дози петвалентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенца. Към тях има и 100 000 дози ваксина за хепатит Б.
Няколко месеца по-късно започна кашата. Първоначално се появиха информации, че турските ваксини са опасни за здравето, защото съдържат високи нива на живак и не са разрешени за употреба в Европейския съюз, а освен това нямат и задължителното в случая разрешение за внос от агенцията по лекарствата. От МЗ обясниха, че петвалентната ваксина е същата, която се ползва и у нас. В ЕС не се ползва ваксината за хепатит, тъй като тя действително съдържа като консервант повече живак от разрешеното в Евросъюза. Одобрена е обаче от Световната здравна организация. Български деца няма да се имунизират с нея, тя е приета от Турция за всеки случай и ще се използва за бежанци в случай на епидемия. От агенцията по лекарствата увериха, че са издали всички нужни документи за вноса. Петър Москов сезира прокуратурата, защото според него създаването на подобна истерия сред майките е
заплаха за националната сигурност
След това се оказа, че дарението всъщност е бартер. Срещу 200 000 дози ваксини от Турция България дарява в отговор 5 млн. дози БЦЖ ваксина, произведени от българската държавна компания за производство на ваксини "Бил био". Това не е кой знае каква сензация, тъй като от МЗ никога не са крили тази подробност, освен това решението е взето от Министерския съвет.
Последва нов скандал - предаване на Валя Ахчиева от БНТ, посветено на разследване за ваксините, беше спряно (това е вторият материал на Ахчиева по темата. Първият беше излъчен и показа именно, че петвалентната ваксина не е разрешена за внос в ЕС, защото няма задължителни сертификати за безопасност, които се издават от лаборатории в ЕС). Записът, естествено, бързо изтече в интернет, а миналата седмица бе показан и по БНТ, с което кашата стана пълна. Той е посветен на българското дарение - БЦЖ ваксините от "Бул био". Отново се твърди, че ваксини са минали през границата без всички задължителни сертификати, макар и този път посоката да е износ, а не внос. Директорът на "Бул био" Любомир Димитров казва, че му е оказан натиск от страна на МЗ фирмата, а не министерството да направи дарението за Турция и така стойността на произведените ваксини - около половин милион лева, да е за сметка на "Бул био". Освен това висш кадър на МЗ дал на листче на Димитров адрес на посредник в Одрин, при който да отидат ваксините, при положение че по документи пратката трябва да отиде в Анкара в турското здравно министерство. Затова и сега се твърди, че ДАНС разследва дали всъщност посредникът не е префактурирал ваксините. Логиката е, че производството на една доза струва на "Бул био" 1 евро, но продажната цена в Турция е 8 долара и съответно някой може да прибере разликата. Не е ясно обаче как е възможно това, при положение че нито България, нито Турция купуват една от друга ваксините, а си ги разменят.
На тези твърдения Москов отговори, че няма фалшификация на документи, нито далавера, без да влиза в подробности. Как стоят нещата в действителност, кои от всички тези твърдения са факти, кои манипулация, и кои чиста измислица - на този етап е съвършено неясно. Затова в нормална страна би било добре прокуратура и разследващи органи да проверят цялата история, а обществото да получи що-годе еднозначна представа какво се е случило. Само че ние сме в България, където далеч невинаги намесата на прокуратурата и медиите целят изясняване на факти, а точно обратното -
действат като команда за рекет и саморазправа
През 2010 г., в разгара на тогавашната здравна реформа, подкрепяна публично и от премиера Бойко Борисов, като гръм от ясно небе след разследване на ДАНС беше повдигнато обвинение на действащия здравен министър Божидар Нанев, че е ощетил с 2.5 млн. лв. бюджета, купувайки спешно лекарство за грип по време на епидемия. Според прокуратурата престъпление е имало, защото е предпочетен производителят на съответния препарат вместо оферта за по-малко пари, но от Националната здравна служба на Великобритания. Нанев подаде оставка, но бързо стана ясно, че далавера не е имало - предложените по-евтини медикаменти са били с неясен срок на годност, офертата е била без доставка и е нямало как препаратите да пристигнат навреме у нас. Впоследствие Нанев беше оправдан от съда, който не откри престъпление, а и никой не разбра кому и защо беше нужно толкова шумно отстраняване на министъра. По това време обаче практиката беше такава - след обвинение, което впоследствие потъна в забрава, беше сменена и шефката на здравната каса Жени Начева.
Има обаче и разлики - преди 6 години вътрешен министър беше Цветан Цветанов, а главен прокурор Борис Велчев. Тогава разследванията стигнаха до обвинения, а засега Москов е само проверяван - може да стигне до съд, но може и да не стигне. Може да бъде отстранен, защото цапа имиджа на правителството, но може и да бъде подкрепен от премиера Борисов и оставен на поста. Естествено, прокуратурата може да стигне до обвинение, което след това да не падне в съда. Може и да прекрати сама проверката си.
Развръзката предстои, а с нея може и да получим отговор на още един важен въпрос - защо Москов. Дали защото е извършил престъпление, или защото е застрашил интереси в система, която годишно разпределя 6 млрд. лв., или пък за предупреждение или назидание на някой друг...
Прокуратурата го проверява за дарението на ваксини от Турция
ВМ текста е написано правилно,че е Бартер...Заглавието?И тоя е националната сигурност както и оная...Заплашена била нац.сиг.,а не той?!