Нов доклад за злокачествените заболявания в Италия поднови дебата за провала на поредица от правителства да се справят с мафиотския бизнес с нелегалното складиране на токсични отпадъци въпреки гласовите протести на католическата църква и постоянните глоби, които Европейският съд налага на Рим.
Докладът на италианския Национален здравен институт е поредният, който насочва към връзка между десетилетния бизнес с незаконните сметища, изгарянето на токсични отпадъци в региона Кампаня край Неапол и повишения брой на злокачествени тумори.
"Продължителността на живот е с две години по-ниска, отколкото в останалите части на страната", казва Лоредана Мусмечи, директор на отдела по околна среда в института и един от авторите на проучването. То е поръчано от предишната администрация и не получава никаква публичност при настоящото италианско правителство. Публикувано на официалния сайт на института, то привлече внимание едва в края на декември м.г., когато един свещеник го препубликува във "Фейсбук". Говорител на здравното министерство отказа да коментира какво възнамерява да предприеме правителството с оглед на резултатите от изследването.
Всъщност свидетелските показания на бивш ковчежник на мафията, пазени в тайна от властите повече от десетилетие, провокираха изследването. Свидетелят срещу мафията Кармин Скиавоне казва пред парламентарна разследваща комисия през 1997 г., че неаполитанската Камора, една от трите най-големи мафиотски организации в страната, в продължение на десетилетия незаконно складира токсични отпадъци. Докладът на здравния институт посочва, че по-високото от обичайното ниво на злокачествени заболявания в района се дължи на "потвърдено или подозирано складиране на комбинация от замърсители на околната среда, които могат да се отделят от незаконните депа за токсични отпадъци и/или от неконтролираното горене на градски или опасни отпадъци".
Регионът е сцена на поредица от кризи с управлението на боклука през последното десетилетие, заради които си спечели прозвището Триъгълник на смъртта и Земята на пожарите заради купищата боклуци, които се изгарят нелегално.
В същото време Италия натрупа близо 100 млн. евро глоби за неподчинение на няколко присъди на Европейския съд, изискващи от страната мерки срещу незаконното складиране на боклук.
"Още една жертва"
Изследването установява, че в 23-те общини в Казерта, втората най-голяма провинция в Кампаня, има необичайно голям брой случаи на пациенти под 14-годишна възраст, хоспитализирани с левкемия. В Неапол тревожно е нараснал броят на деца от същата възрастова група, страдащи от тумори на централната нервна система. Експерт от Световната здравна организация коментира, че тази връзка е ключова, за да се противостои на опитите да се омаловажи рискът. "Тези, които се опитват да омаловажат сериозността на ситуацията, често казват, че тук отпадъци се трупат от десетилетия и ситуацията няма как да излага в момента на риск общественото здраве", казва Марко Маруци, програмен мениджър в СЗО. Въпреки консенсуса сред служителите в системата на здравеопазването официално властите отхвърлят връзката между здравето на хората и тежките заболявания.
В интервю за в. "Ил Фолио" италианският прокурор Рафаеле Кантоне определи като "преувеличена връзката между заровените отпадъци и увеличения брой тумори". Кантоне, който оглавява Националната антикорупционна служба, публично атакува, но после се извини на дон Маурицио Патричело, местен свещеник, който води кампания срещу складирането на боклук повече от десетилетие. Отецът бе част от делегация, която свидетелства пред Европейския парламент по темата през април миналата година.
Католическата църква участва активно в кампаниите срещу организираната престъпност в Италия чрез граждански организации като "Либера", основана от свещеник през 1995 г. Тя е една от най-известните антимафиотски организации в страната. Дон Маурицио е знакова фигура в борбата срещу бизнеса с отпадъците на Камората, брат му умира от левкемия през септември 2014 г. Във "Фейсбук", където има повече от 50 000 последователи, Патричело твърди, че брат му е "още една жертва на Земята на пожарите".
В показанията си пред парламентарната комисия през 1997 г. ковчежникът на мафията Скиавоне говори за "милиони тонове" заровени в земята отпадъци, благодарение на което мафията е натрупала огромни печалби за десетилетие, а през това време правителството не прави нищо, за да спре този бизнес.
"Погребването" на боклук зае вестникарските заглавия още преди разкритията на Скиавоне да станат публични. Високи нива на диоксин бяха установени в биволско мляко, ползвано за производство на висококачествена моцарела в 25 мандри през 2008 г., и властите свързаха това с незаконните сметища. Правителството изтегли от пазара заразената моцарела и това се отрази зле на икономиката на региона.
"Не е приоритет"
От години европейските регулатори наказват поредица италиански правителства за това, че не вземат мерки за прочистване на региона. През 2010 г., когато премиер е Силвио Берлускони, Европейският съд в Люксембург обвини Италия, че "не е приела в Кампаня всички необходими мерки, за да гарантира, че отпадъците са съхраняват и преработват без заплаха за човешкото здраве и без да замърсяват околната среда". "Щом става дума за Земята на пожарите, вече няма ляво и дясно, всяка партия трябва да понесе отговорността и никой не иска да признае или да се свързва с това", казва евродепутатът от опозиционното движение "5 звезди" Пиерникола Педичини. Миналата година той опита да организира посещение в региона на комисията по околна среда на ЕП, но инициативата се провали. Според Педичини други италиански евродепутати я препънали, защото не искали да се намесват в темата.
"Мисията не бе приета като приоритет от координаторите на другите партии и не бе одобрена", коментира говорителят на евродепутата Джовани ла Виа, председател на комисията по околна среда от консервативната ЕНП. През април м.г. Педичини задава и парламентарен въпрос към Генералната дирекция "Регионална политика" за това как се разпределят еврофондовете за региона. Няколко месеца по-късно еврокомисарката Корина Крецу отговаря, че по програмата за периода 2007-2013 г. за Кампаня са отпуснати 140 млн. евро за почистване на замърсените райони, но отбелязва, че само 8 млн. евро досега са сертифицирани. Дали и как са похарчени останалите 132 млн. евро не е ясно. "Числата, с които разполагаме, показват, че досега няма промяна в разходите", казва източник от ЕК днес. Регионът можеше да ползва тези средства до края на 2015 г., възползвайки се от 2-годишния гратисен период за ползване на еврофондовете.
В интервю за "Ла Република" три дни преди края на 2015 г. премиерът Матео Ренци заяви, че ще си върне тези еврофондове и че нито едно правителство не е правило за региона толкова, колкото неговото.
Докато Ренци чака отговор от комисията на искането си да запази финансирането, той създаде специален фонд в бюджета на страната за 2016 г. Одобрен от парламента през декември, той предвижда 150 млн. евро за "екологични, социални и икономически" мерки в региона през 2016 и 2017 г.
Освен че губи еврофондове, бездействието на Италия по отношение на нелегалното складиране на боклук предизвика и серия глоби по решения на Европейския съд. През декември 2014 г. магистратите глобиха Италия с 40 млн. евро за това, че не са закрили нелегални депа в района. Според ЕК Италия се е разплатила през февруари 2015 г. През юни 2015 г. съдът постанови, че ЕК е установила, че 185 подземни депа все още не са приведени в съответствие с нормите, и наложи на Италия нова глоба от 40 млн. евро, която е платена през август 2015 г. През юли м.г. съдът глоби Рим с още 20 млн. евро и наложи дневна глоба от 120 000 евро, докато властите не решат проблема с боклука. Италия плати основната глоба през септември, но дневните наказателни глоби си текат.
|
|