И през 2016 г. няма да липсват проблеми, за чието разрешаване председателят на Европейския съвет полякът Доналд Туск ще трябва да използва таланта си за управление на кризи. Бежанската драма е много далече от развръзка и продължава почти ежедневно да подлага на изпитание европейската солидарност. На дневен ред е и планираният референдум във Великобритания, на който народът трябва да реши дали страната да остане в ЕС. Нито една криза обаче не е причинявала толкова много главоболия на Туск, както ситуацията в родината му, която ескалира и се стигна до намесата на ЕС. Новоизбраното правителство във Варшава се зае да реформира Конституционния съд, който е на път да остане с доста орязани правомощията. Премиерът Беата Шидло ще има и последната дума при назначаването на ръководните кадри в обществените радио и телевизия.
Като председател на Европейския съвет - институцията, представляваща 28-те лидери на ЕС, които често имат различни мнения - Доналд Туск винаги балансира между националния суверенитет и общоевропейските ценности и цели. В разгара на полския скандал той се срещна с президента на страната Анджей Дуда в Брюксел, което анализаторите определят като лично предизвикателство за Туск. Той е бивш министър-председател на Полша и екслидер на либералната партия "Гражданска платформа". Тя загуби властта миналата година и беше сменена от крайнодясната партия "Право и справедливост". Дуда беше издигнат за държавен глава от "Право и справедливост" и на изборите през май м.г. надделя над кандидата на "Гражданска платформа".
Въпреки идеологическите различия Туск се опита да намери златната среда на съвместната пресконференция с Дуда след срещата им в Брюксел в началото на седмицата. Той заяви, че ЕК може би е прибързала с разследването дали Полша нарушава върховенството на закона и демократичните принципи на ЕС. Председателят на Европейския съвет увери Дуда, че
няма организиран заговор
от висши еврочиновници срещу Варшава. Според Туск критиките към Полша са прекалени, както и решението на рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" да понижи дългосрочния кредитен рейтинг на страната. "Негативната перспектива" за Полша пък беше върхът на всичко, заяви той. Но и отбеляза, че "ако някой използва прекалено силни думи или предприема действия, които не отговарят напълно на ценностите на Западна Европа, то "трябва да бъде готов за силна ответна реакция". Доналд Туск използва риторика от филма "Междузвездни войни", за да предупреди Дуда, че е позволил страната му да стигне доста далеч по пътя, който води към авторитарно управление. "Полша трябва да се върне в светлата част на Европа и да излезе от тъмната политика", заяви Туск. "Винаги има време да се премине от светлата страна на Силата", допълни Туск.
Анджей Дуда, който беше избран през май, а встъпи в длъжност през ноември м.г., повтори, че "медийните публикации" са представили неправилно намеренията на правителството и предупреди, че критиките "не са необходими". Промените в Полша са част от нормалния ход на събития, които се предприемат след избори и смяната на власт, обяснява той.
Лавирайки предпазливо между критиките към правителството във Варшава и желанието си да защити родината. Всяко изречение, което Доналд Туск изрича по темата, е внимателно обмислено. При закрити врати, обаче, той не крие позицията си за случващото се в Полша. Преди дни той открито сподели мнението си по време на среща с парламентарната група на Зелените в ЕП, а след това и със социалистите, разкри "Шпигел". "Лично аз, разбира се, съм доста критичен към много от действията, предприети от новата власт в моята страна", заяви Туск пред присъстващите на срещите, разказват участници. Пред Зелените Туск не скри факта, че не очаква особено добро отношение от новото правителство във Варшава. Меко казано, отношенията му с лидера на "Право и справедливост" Ярослав Качински - човека, който дърпа конците на новия кабинет - са обтегнати. Двамата бяха политически опоненти в Полша, преди Туск да замине за Брюксел. "За повечето политици от новата полска власт,
аз съм обществен враг №1",
заяви Туск. "Има много причини за това, а едната от тях е, защото съм в Брюксел и съм председател на Европейския съвет."
Анализаторите очакват напрежението между ЕС и Полша да започне да намалява. Доказателство за това е помирителният тон, към който Дуда и Туск се придържаха в Брюксел. Туск и Дуда изглежда имат желание да намалят напрежението и да намерят златната среда, като призовават чиновниците във Варшава и Брюксел да не се конфронтират. "Президентът Дуда заяви, че Полша има голяма полза от ЕС - доста необичайно изказване за политик от "Право и справедливост", а Туск пък се дистанцира от решението на ЕК да проверява дали Полша нарушава законите на съюза", казва пред в. "Ню Йорк таймс" Александер Смолар, който е председател на варшавската фондация "Стефан Батори", занимаваща се с въпроси, свързани с гражданското общество. От друга страна, според него Туск набляга на това, че притесненията в Брюксел относно Полша са основателни. "Използвайки "Междузвездни войни" той подсказа, че Полша е минала в тъмната страна", допълва Смолар. "С ироничните си коментари той не търси конфронтация. Те по-скоро бяха леко смушкване в ребрата за Дуда и Ярослав Качински. С тези коментари Туск целеше да покаже, че въпреки помирителения тон е съвсем наясно с истинските проблеми, които създава правителството във Варшава."
Доналд Туск е най-високопоставеният поляк в евроструктурите, което дразни новата власт в родината му. Според него той е "обществен враг № 1" на новата власт във Варшава.