:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,570
Активни 459
Страници 4,135
За един ден 1,302,066
Извозване

Евтино ли е билетчето за возене в София?

Цена от 1.50 лв. ще "изстреля" нашата столица на 11-о място в ЕС, като се вземат предвид и доходите
www.infograf.bg/article/1453240642000
Сравнението, базирано на покупателната способност, показва, че ако цената на билета в градския транспорт бъде увеличена до 1.50 лв. (приблизително 0,77 евро), неговата стойност в СПС би надминала тази в 10 европейски столици - Вилнюс, Цюрих, Прага, Талин, Любляна, Рим, Атина, Дъблин, Варшава и Букурещ.
През тази седмица Центърът за градска мобилност (ЦГМ) направи предложение, което предвижда билетът за градския транспорт в София да поскъпне до 1.50 лв. Нашето усещане е, че предложената цена има за цел постигането на компромисен вариант - някъде между сегашната цена от 1 лв. и предложения ръст от 50 ст.

Без да заемаме позиция по темата и без да претендираме за пълна точност на изнесените от нас данни, направихме съпоставка между цените на градския транспорт в София и тези в други европейски столици.

Сравнения на номиналната стойност (в червено на графиката) на цените на билетите за градския транспорт биха били неуместни - поради разликите както в заплатите, така и в цените в страните членки на ЕС. Едно евро не купува еднакво количество стоки и услуги в различните страни от ЕС. Докато в София за тази сума можете да отидете до центъра и да се върнете, в Лондон няма да можете да си позволите дори едно-единствено пътуване. И така:



в номинално изражение билетът е най-евтин именно в София (0.51 евро)



За да сравним "стойността" на едно пътуване в София с това в други европейски столици, използвахме последните данни на Евростат за паритетите на покупателната способност (ППС) в страните от ЕС. ППС се използват за превръщане на номиналните разходи в национална валута (лева, евро, паунд и т.н.) в единна условна валута, наричана "Стандарт на покупателната способност" (СПС). Тази условна валута има еднаква покупателна способност във всички страни от ЕС, което позволява да се използва за подобни сравнения.

Eто един пример: Минималната работна заплата (МРЗ) в Полша през втората половина на 2015 г. е 418 евро, а в България - 194 евро. Номинално МРЗ в Полша е 2.15 пъти по-висока от тази в България. Но ако вземем предвид различната цена на стоките и услугите в полската и българската икономика и приложим ППС, минималната заплата в Полша се оказва 749 СПС, а в България - 401 СПС, или разликата е 1.87 пъти. Тази промяна отразява факта, че цените у нас са значително по-ниски от тези в Полша и че 1 евро у нас може да купи повече стоки или услуги. В крайна сметка този ефект в цените е по-силен от разликата в заплатите.

Към момента единствената столица, в която цената на един билет за градския транспорт (в СПС - в син цвят на графиката) е по-ниска от тази в София, е Братислава. Малко по-скъп - и в номинално изражение, и в СПС - е транспортът в Букурещ.

Сравнението, базирано на покупателната способност, показва, че ако цената на билета в градския транспорт бъде увеличена до 1.50 лв. (приблизително 0.77 евро), неговата стойност в СПС би надминала тази в 10 европейски столици - Вилнюс, Цюрих, Прага, Талин, Любляна, Рим, Атина, Дъблин, Варшава и Букурещ.



Подобен "скок" би бил трудно защитим



(особено в условията на рекордно ниски цени на горивата), поради което вероятността да се случи е минимална.

При тълкуването на графиката и данните трябва да имаме предвид следното:

Данните за цените на билетите за градския транспорт в европейските столици са взети от сайта priceoftravel.com. Няма как да претендираме за акуратност на предоставените там цени, но те в голяма степен съответстват на личните ни впечатления, както и на тези на българи, живеещи в чужбина, до които се допитахме. При предоставяне на снимков материал от наши сънародници, опровергаващ тези цени за еднократно пътуване (за пътник без привилегии), ще коригираме графиката своевременно.

Начинът на организация на публичния транспорт в европейските столици е много различен, поради което понякога е трудно да изберем една цена като "представителна". В някои столици цената зависи от продължителността на пътуването, а в други - от изминаваното разстояние. За да направим сравнението с България възможно, сме използвали винаги най-ниската предоставена от сайта цена, тъй като у нас разходът на пътуващия за една или десет спирки е един и същ.

В някои градове (като Стокхолм) имате възможност да закупите електронна карта, която след това трябва задължително да заредите с определена сума. Цените на билетите варират значително в зависимост от това кога и откъде сте ги закупили (карта, SMS или от машина), от възрастта на пътника и т.н. В подобни случаи сме използвали редовната цена на билета за метро за лице без карта и привилегии.

Сравненията на цените на билетите в София и европейските столици се базират на индекса на равнища на цени (ИРЦ) на Евростат за 2014 г. Това предполага известни (но не съществени) отклонения от крайните резултати както поради промените в ценовото равнище в отделните икономики през 2015 г., така и поради различния темп на ръст на възнагражденията и други индикатори. Всички изчисления, правени на база ППС, важат за цялата икономика на една страна, поради което не отразяват напълно действителното съотношение на заплатите и цените в самите столици. В общия случай обаче както заплатите, така и цените във водещите европейски градове са по-високи от тези в по-малките населени места.

28
2693
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
21 Януари 2016 21:02
Подобен "скок" би бил трудно защитим (особено в условията на рекордно ниски цени на горивата), поради което вероятността да се случи е минимална.

E, горивата са ниски, но пък разходите на СГС растат и ще стане също като при социализма - щом се понесат слухове за увеличение на цените, те първо се отричат, а после увеличението се случва наистина...
21 Януари 2016 21:20
Билетчето ще расте, докато контрольорите не се научат да се качват в автобус 72 в София от спирка "Орлов мост", НДК, ВМА и до края... И после обратно пак до Орлов мост..То има и още няколко такива линии, ама другите да ги кажат
21 Януари 2016 21:28
Няма да се качат - само около /авто/гарите и по студентските линии.

Всъщност билетчето в София е най-скъпо и за страната, нали?
Бочко пак ще се хвали, че сме първи в Европа.
21 Януари 2016 21:43
Има едно желязно икономическо правило - лошото управление води задължително или до високи цени, или до високи дългове.

А може и до двете...

21 Януари 2016 21:53
То и сега при тези цени да видиш индором с билетче е все едно метеорит да прелети над София, а при 1.30 лв, което ще е цената на билетчето - тогиз проф. Божо Димитров направо да мумифицира за поколенията индором с билетче.
21 Януари 2016 22:39
статията е пример как не трябва да се пише. защото се сравняват ябълки не с круши, а с репи. очевидно авторите на статията понятие си нямат от градския транспорт в софия, а какво остава за в европа.

колко струва билетчето е малоумен въпрос, защото в софия едно билетче не е равно на едно пътуване. едно билетче не стига даже и за едно превозно средство, ако си с голям багаж например.

докато тук /бавария/ с едно билетче можеш да пътуваш в една посока, с неограничен брой транспортни средства, поне час. и стига за едно пътуване. качваш се на автобус, сменяш с метро и накрая си вземаш трамвай. с едно билетче. в софия ти трябват три. в такъв случай къде отиват бакалските сметки на авторите? правилно - в киреча.

да се бяха сетили да сравнят еднодневните карти, щеше да е по-добре. ама не съвсем, щото освен тук освен дневен билет за един пътник има и семеен такъв /до 2 възрастни и 4 деца; куче или велосипед се приравняват на дете/.

иначе се сетили да приравнят по покупателна способност
21 Януари 2016 23:02
Ясно. Ще има "извозване" с нова цена. Вместо да въведат ред СОФГРАДТРАНСа - намаляване на броя на спирките, качване само през предната врата след таксуване, въвеждане на единно електронно почасово билетче, синхронизация на различните видове транспорт на една спирка и т.н. , отново първосигнално с циганите на борд.
21 Януари 2016 23:04
При тези интервали на различните превозни средства и никаква връзка между тях, този 1 час ще мине във висене по спирките.
22 Януари 2016 00:13
Колеги, излишно хабите адреналин.

В София задължително се плаща само за метро.
Останалите видове транспорт са безплатни, сиреч субсидирани на 85% от Столичната община.
Можете да се возите колкото си искате и да пращате "тук и там" инцидентните контрольори.

П.С. Само ако сте софиянци
22 Януари 2016 00:40
Няма да повярвате ...

Наскоро хубавица-колежка ме помоли "да взема" студентите й. Преподавам много далечни материи от глупавите продажби, с които им губи времето, но може би точно затова се съгласих.
Поставих им задача: да пропътуват из София накъдето им видят очите с най-малко осем превозни средства, без пари и без документи ... А, и поне веднъж да продадат историята си на контрольор.

Справиха се блестящо
22 Януари 2016 06:08
В София при тези разстояния - 1 лъвче в момента, в Бургас - при нашите разстоянийца и при Лукойля под носа ни (буквално усещаме вонята) - пак 1 лъвче, че и едно и една десета лъвчета при маршрутките. Пазарност, рийш ли. С недотам невидима ръка.
22 Януари 2016 08:39
В Загреб градският транспорт е безплатен и някак си на Общината й излизат сметките.
Как ли го правят хърватите ?
22 Януари 2016 09:12
Лукойля под носа ни (буквално усещаме вонята) - пак 1 лъвче, То е заради безплатния морски въздух
22 Януари 2016 09:54
Хи-хи-хи-хи! Искрено се смях, като четох статията, и два пъти още толкова, като четох коментарите. Ама ще питате -ЗАЩО?
Ето защо.
В София, като всеки европейски град, билетче за еднократно пътуване ползват само "случайни" пътници. Това са или пристигнали по различни причини в града, примерно на гости при роднини и приятели, командировани (макар че тези най-често са с автомобили), медицински консултации и т.н. Софиянци, които редовно използват градския транспорт се возят с карти. Най-често за цялата градска мрежа. Има и за една линия. Има и талони за 10 пътувания (80ст за билет). В метрото има електрони карти само за метро (също 80ст за едно пътуване). Що се отнася до електронните билети, то първа стъпка в тази посока е направена. В електротанспорта, тролеи, трамваи, метро, има поставени четци на електронни документи. Такива не се монтирани само в автобусите. Защо? Нямам представа. Месечните карти за градския транспорт също са електрони. Всички в моето семейство имат карти. Единичен билет ползваме съвсем случайно, в случай на забравена карта.
Ако трябва да критикувам за нещо общината, то е че премахнаха билета за комбинирано пътуване метро+надземен транспорт. Този билет осигуряваше нормално придвижване до "спалните" на София.
22 Януари 2016 10:10
Скромно ще напомня: не ни правете на будали!
За съжаление и в статията, и в коментарите пък и в статистиката (представената графика) отсъства един основен фактор който ако с пренебрегне няма смисъл изобщо да се коментира. Какво получаваш насреща: колко километра се возиш срещу едно евро?

Метрото в Мадрид: 293 километра и 300 станции.
Метрото в Лондон: 400 километра и 270 станции.
Метрото в Москва: 331 километра и 199 станции.
Метрото в Стокхолм: 144 километра и 100 станции.

Метрото в София: 39 километра и 34 станции.

Сметнете колко километра ще пропътувате с едно евро. Ще бъдете "приятно" изненадани.
Няма нужда дори да сравнявате заплатата в Мадрид, Лондон, Москва, Стокхолм с тази в София за да усилите "приятното" чувство.

22 Януари 2016 10:22
Нашето усещане е, че предложената цена има за цел постигането на компромисен вариант - някъде между сегашната цена от 1 лв. и предложения ръст от 50 ст.

При пазарлъка (The negotiation) най важна е стартовата база, за да постигнеш по добри икономически резултати. И "бинтетата"* в Самоков така се търгуват.
*Навремето сортът Бинте беше много популярен и до ден днешен в цяла България казват „самоковско Бинте”
22 Януари 2016 10:38
Ще Ви подскажа, че за едно евро се возиш средно два пъти повече километри. Нека тези на които им се плаща за икономически анализи да ме оборят и заклеймят.
Нали така? Аман от недоволници!
Разбира се, че днес живеем по добре и по весело!
22 Януари 2016 10:39
Ще Ви подскажа, че за едно евро се возиш средно два пъти повече километри. Нека тези на които им се плаща за икономически анализи да ме оборят и заклеймят.
Нали така? Аман от недоволници!
Разбира се, че днес живеем по добре и по весело!
22 Януари 2016 11:23
В помощ на икономическия анализ: Ако разделим събраните суми от транспорт на броя возещи се, вкл. брат'чедите, ще получим най-евтиният единица превоз!
22 Януари 2016 11:33
Като пуснаха втората линия на метрото, увеличиха картата за метрото двойно. Вместо да отделят двете линии по някакъв начин, те предпочетоха да лапкат и папкат повече за сметка на пътуващите. Преди карта само за метрото струваше 23 лева, а после струваше вече 44 лева.
А болшинството хора си пътуват все същия брой спирки на същите станции.
Така че след двойно поскъпване на метрото е редно да мислят за двойно поскъпване и на всичко останало, нали при метрото мина безпроблемно.
22 Януари 2016 11:38
в Бургас - при нашите разстоянийца и при Лукойля под носа ни (буквално усещаме вонята) - пак 1 лъвче, че и едно и една десета лъвчета при маршрутките. Пазарност, рийш ли. С недотам невидима ръка.
Аз в Бургас ходя пеша.Само когато трябва да отида до Меден русник вземам транспорт и когато съм с багаж за влака.
22 Януари 2016 12:01
Михаиле, спри се малко. Никой не пътува с метро 331 км с 1 билет, дори и в Москва.
***
В Париж еднократният билет за метро струва 1.80 евро, което прави около 3.50 лв. Картата за десет пътувания е 14.40 евро. Същият билет важи и за автобусите с тя разлика, че там (почти) не могат да те хванат, ако не си "продупчиш" билета при качване. Доколкото си спомням, и в София е така.
Малко или много остава валидно старото правило:
"Това, което у нас струва 1 лев, у тях струва 1 евро"
Има разбира се огромни девиации, например нашият дизел (без Марешки) е по-скъп от френския. За сметка на това мъжкото подстригване в "Красен стил" е 5 лв, докато "chez David" е 23 евро.
22 Януари 2016 13:05
@Федя
22 Януари 2016 09:54
В електротанспорта, тролеи, трамваи, метро, има поставени четци на електронни документи. Такива не се монтирани само в автобусите. Защо?

Стига глупости -- четците на електронните карти в трамваите и тролеите нямат никаква контролна функция. За да има ефект от тях, до тях трябва да има човек, който да ви сваля от превозното средство, ако картата ви се окаже нередовна. А такива няма. Единствената полезна информация, която тези устройства могат да дадат на ръководителите на (гр)адския транспорт е за натовареността на превозното средство, откъде до къде е натоварен.

Друга полезна информация, но не и за ръководството на градския транспорт, се крие в така наречените персонализирани карти, които се издават срещу документ за самоличност. Неслучайно преди няколко години промениха цената на абонамента за персонализирани карти за пътуване и неперсонализирани такива. А такава информация се събира всеки ден, когато превозното средство се прибере в мястото си за домуване. Пишеше го из форумите пореди няколко години. Фактът, че засега информацията само стояла при системните администратори не вярвам да успокои някого
22 Януари 2016 13:51
А стига. "Що били взели цената на единично билетче. Тия нищо не разбират. Ся аз да им кажа..." Ми то цената на единичното билетче е базата за определяне на всички останали билети и карти. Като ти вдигнат базата логично е какво??? Сетихте се надявам се. Хората видимо и нагледно са представили, какъв ще бъде резултата от предложението на СМГТ. Който има акъл да мисли.
22 Януари 2016 14:22
В Париж не съм се возил на метрото но във Washington DC съм. Ама какво отношение има това към въпроса за едно евро колко километра мога да измина?
Един прост пример: Когато си купувам един килограм сирене очаквам да намеря в опаковката един килограм сирене, а не четиристотин грама. Това, че ако искам ще изям четиристотин грама е мой избор, а не на продавача.
22 Януари 2016 17:15
Това, което у нас струва 1 лев, у тях струва 1 евро

Искаше да кажеш 5 евро предполагам. Щото разликата в минималната заплата тук и във Франция е 10 пъти.
22 Януари 2016 18:42
Свикнали сме за гратисчии все циганите да обвиняваме. А ние, българите? Виждам непрекъснато млади хора да си оставят перфорираните билети да се ползват от други. Криворазбрана благотворителност. Всеки има 1 лв. поне да се вози. Това дали го има по "белите" държави? Нали все с тях се сравняваме. После искаме нови автобуси с климатици. Нека всеки си плаща, а не да поощряваме гратисчиите. Или трябва лотария и за билетите.
22 Януари 2016 22:07
Всеки има 1 лв. поне да се вози. Това дали го има по "белите" държави?

Първото изречение не е вярно. На второто отговорът е - ДА.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД