Тази година изглежда ще е ударна откъм европейски средства в областта на образованието и науката. До два-три месеца просветното министерство се кани да отвори девет процедури за 424 млн. лв. от оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", което е една трета от целия й бюджет до 2020 г. За сравнение бюджетната субсидия на всички висши училища за 2016 г. е 407 млн. лв. Колко от парите обаче реално ще се усвоят, и то качествено, е друг въпрос. Най-много средства са предвидени за създаване на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, които ще глътнат съответно 200 млн. и 150 млн. лв. Това показват данните от индикативната годишна работна програма за 2016 г. за предоставяне на безвъзмездна помощ по НОИР.
22 февруари е денят, в който е планирано да бъдат отворени процедурите по шест от деветте мерки за 2016 г.
Центрове за върхови постижения (200 млн. лв.)
Най-крупната сума е за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения - общо 200 млн. лв. Планира се с тези пари у нас да бъдат изградени 3-4 подобни центъра до 2020 г. Ще може както да се модернизират съществуващи вече научни центрове, така и да се създадат напълно нови структури. За тяхното изграждане могат да кандидатстват научноизследователски институти, висши училища, БАН, Селскостопанската академия, други публични и частни научни организации и т.н. Минималната посочена сума за проект е 20 млн. лв., отредени за инвестиции в научноизследователска инфраструктура и оборудване. Допустимите разходи ще са за обновяване на научната инфраструктура, за купуване на ново научно оборудване, провеждане на изследвания, въвеждане на нови методи на научни изследвания, на стратегически научноизследователски програми и др.
Проектите на кандидатите трябва да са в направленията мехатроника и чисти технологии, информатика, здравословен начин на живот и биотехнологии и нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Ще бъдат оценявани идейните проекти, научният капацитет на организациите, заложеният бюджет и ефективността на разходите. Тези, които бъдат одобрени, ще получат сериозно финансиране за подготовка на самия инвестиционен проект. 75% от предоставените средства ще са за строително-монтажни работи - за изграждане на лаборатории, сгради, научна инфраструктура, а до 25% - за консумативи, заплати и др. Привличането на международен партньор увеличава шансовете за получаване на финансиране.
Центрове за компетентност (150 млн. лв.)
150 млн. лв. от евросредствата за наука са заделени за създаването на 8-10 центъра за компетентност. И при тях стартът за кандидатстване и допустимите бенефициенти са същите като при центровете за върхови постижения. За разлика от първите обаче, където акцентът е върху научните показатели, при центровете за компетентност ще се гледа предимно приложимостта на научните изследвания в икономиката и връзките им с бизнеса. Тук ще се финансира освен изграждането и оборудването и например провеждането на пазарно ориентирани научни изследвания, въвеждането на иновации и нови обучителни методи, привличането на водещи изследователи, разпространението на резултатите и др.
Въвеждане на кредити в професионалното образование (фаза 1 - 2 млн. лв.)
Тук бенефициент е МОН, като допустими партньори са Националната агенция за професионално образование и обучение, синдикати и работодатели. С част от бюджета по мярката (2 млн. лв.) ще се разработят държавни образователни изисквания за придобиване на квалификация по 20 професии чрез въвеждане на "единици резултати от учене". Средства ще има за разработване на модулни учебни пакети за въвеждане на нова учебна документация (учебни планове, програми и др.) за въпросните 20 професии, за обучения за преподаватели и експерти и др.
Ученически практики (фаза 1 - 10 млн. лв.)
Целта на процедурата е повече стажантски програми и публично-частни партньорства. 10-те млн. лв. ще бъдат директно предоставени на министерството, а училищата могат да участват в техническото или финансовото изпълнение. Ще се финансира практическото обучение на учениците от професионалните гимназии чрез практики в реална работна среда, създаването на учебно-тренировъчни фирми чрез дейности за въвеждане в професията и за формиране на първоначални професионални и предприемачески умения и др.
Квалификация на педагогическите специалисти (фаза 1 - 20 млн. лв.)
Тук следва да се обучат стотици педагози. Изпълнител отново е МОН в партньорство с висшите училища и Центъра за контрол и оценка на качеството на обучението. Акцентът ще е върху младите учители, включително и за формиране у тях на управленски знания и умения. Мярката е ключова, защото изпълнителите на повечето процедури за безвъзмездна помощ са именно учителите и от тяхната компетентност зависи дали програмите ще дадат очакваните резултати и дали предоставените пари ще бъдат ефективно усвоени. Педагозите ще бъдат обучавани как да преподават и оценяват иновативно, как да прилагат позитивни модели на обучение, ефективни инструментариуми за оценка на постигнатото от учениците ниво и др. Участващите в програмата би трябвало да получат мотивация за развитие и самоусъвършенстване.
Ограмотяване на възрастни (фаза 1 - 25 млн. лв.)
Чрез тази процедура ще се популяризира нуждата от повишаване на грамотността, за привличане на неграмотни възрастни в обучения, за разработване на програми за курсове за обучение за завършване на класове от основната и средната степен на обучение, отпечатване на учебни средства, нужни за въпросното ограмотяване и т.н.
НАПРОЛЕТ
Други 3 процедури пък престои да се отворят на 21 март. Мярката за подкрепа на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени е с бюджет 6 млн. лв. Средствата ще бъдат раздадени на висши училища, БАН, Селскостопанската академия (ССА) и др. на базата на проектите им, като максималната сума за един е 800 хил. лв. Целта е да се повиши квалификацията на персонала в сферата на научноизследователската дейност. Ще се подпомага мобилността на докторантите и младите учени с цел провеждане на научни изследвания, тяхното продължаващо обучение, развитието на партньорски мрежи от родни и чужди учени и т.н.
5 млн. лв. са предвидени за повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда. Бенефициенти по тази мярка са университетите, училищата, детските градини, в партньорство с БАН, ССА, висши училища и др. Минималната сума по един проект е 50 хил. лв., а максималната - 100 хил. лв. Учителите трябва да се научат да прилагат нови подходи, целящи намаляване на функционалната неграмотност, задържане в училище на децата и намаляване на отсъствията им, а директорите - да подобрят образователните резултати на учениците. По мярката ще се финансира актуализиране на учебните програми във висшите училища, подготвящи педагогически специалисти, с цел обучение за по-ефективна работа в мултикултурна среда.
Бюджетът на мярката за подкрепа за уязвими групи за достъп до висше образование пък е 6.5 млн. лв. По нея училища, университети и научни организации ще получат между 50 хил. и 400 хил. лв., за да осигурят условия за подпомагане на младежи с увреждания за кандидатстване и обучение в университет. Ще се финансира осигуряването на технически приспособления за достъп до сградите, на специализирани софтуерни програми, подпомагащи обучението на хората със сензорни или физически увреждания, организирането на курсове за студенти с увреждания, обученията на преподаватели и др.
|
|