:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,310
Активни 510
Страници 3,875
За един ден 1,302,066
ИНТЕГРАЦИЯ

Идва рекордна сума от ЕС за наука и образование

Просветното ведомство се кани да пусне процедури за 424.5 млн. лв. през 2016 г.
20 млн. лв. ще има за квалификация на учители.
Тази година изглежда ще е ударна откъм европейски средства в областта на образованието и науката. До два-три месеца просветното министерство се кани да отвори девет процедури за 424 млн. лв. от оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", което е една трета от целия й бюджет до 2020 г. За сравнение бюджетната субсидия на всички висши училища за 2016 г. е 407 млн. лв. Колко от парите обаче реално ще се усвоят, и то качествено, е друг въпрос. Най-много средства са предвидени за създаване на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, които ще глътнат съответно 200 млн. и 150 млн. лв. Това показват данните от индикативната годишна работна програма за 2016 г. за предоставяне на безвъзмездна помощ по НОИР.

22 февруари е денят, в който е планирано да бъдат отворени процедурите по шест от деветте мерки за 2016 г.



Центрове за върхови постижения (200 млн. лв.)



Най-крупната сума е за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения - общо 200 млн. лв. Планира се с тези пари у нас да бъдат изградени 3-4 подобни центъра до 2020 г. Ще може както да се модернизират съществуващи вече научни центрове, така и да се създадат напълно нови структури. За тяхното изграждане могат да кандидатстват научноизследователски институти, висши училища, БАН, Селскостопанската академия, други публични и частни научни организации и т.н. Минималната посочена сума за проект е 20 млн. лв., отредени за инвестиции в научноизследователска инфраструктура и оборудване. Допустимите разходи ще са за обновяване на научната инфраструктура, за купуване на ново научно оборудване, провеждане на изследвания, въвеждане на нови методи на научни изследвания, на стратегически научноизследователски програми и др.

Проектите на кандидатите трябва да са в направленията мехатроника и чисти технологии, информатика, здравословен начин на живот и биотехнологии и нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Ще бъдат оценявани идейните проекти, научният капацитет на организациите, заложеният бюджет и ефективността на разходите. Тези, които бъдат одобрени, ще получат сериозно финансиране за подготовка на самия инвестиционен проект. 75% от предоставените средства ще са за строително-монтажни работи - за изграждане на лаборатории, сгради, научна инфраструктура, а до 25% - за консумативи, заплати и др. Привличането на международен партньор увеличава шансовете за получаване на финансиране.



Центрове за компетентност (150 млн. лв.)



150 млн. лв. от евросредствата за наука са заделени за създаването на 8-10 центъра за компетентност. И при тях стартът за кандидатстване и допустимите бенефициенти са същите като при центровете за върхови постижения. За разлика от първите обаче, където акцентът е върху научните показатели, при центровете за компетентност ще се гледа предимно приложимостта на научните изследвания в икономиката и връзките им с бизнеса. Тук ще се финансира освен изграждането и оборудването и например провеждането на пазарно ориентирани научни изследвания, въвеждането на иновации и нови обучителни методи, привличането на водещи изследователи, разпространението на резултатите и др.



Въвеждане на кредити в професионалното образование (фаза 1 - 2 млн. лв.)



Тук бенефициент е МОН, като допустими партньори са Националната агенция за професионално образование и обучение, синдикати и работодатели. С част от бюджета по мярката (2 млн. лв.) ще се разработят държавни образователни изисквания за придобиване на квалификация по 20 професии чрез въвеждане на "единици резултати от учене". Средства ще има за разработване на модулни учебни пакети за въвеждане на нова учебна документация (учебни планове, програми и др.) за въпросните 20 професии, за обучения за преподаватели и експерти и др.



Ученически практики (фаза 1 - 10 млн. лв.)



Целта на процедурата е повече стажантски програми и публично-частни партньорства. 10-те млн. лв. ще бъдат директно предоставени на министерството, а училищата могат да участват в техническото или финансовото изпълнение. Ще се финансира практическото обучение на учениците от професионалните гимназии чрез практики в реална работна среда, създаването на учебно-тренировъчни фирми чрез дейности за въвеждане в професията и за формиране на първоначални професионални и предприемачески умения и др.



Квалификация на педагогическите специалисти (фаза 1 - 20 млн. лв.)



Тук следва да се обучат стотици педагози. Изпълнител отново е МОН в партньорство с висшите училища и Центъра за контрол и оценка на качеството на обучението. Акцентът ще е върху младите учители, включително и за формиране у тях на управленски знания и умения. Мярката е ключова, защото изпълнителите на повечето процедури за безвъзмездна помощ са именно учителите и от тяхната компетентност зависи дали програмите ще дадат очакваните резултати и дали предоставените пари ще бъдат ефективно усвоени. Педагозите ще бъдат обучавани как да преподават и оценяват иновативно, как да прилагат позитивни модели на обучение, ефективни инструментариуми за оценка на постигнатото от учениците ниво и др. Участващите в програмата би трябвало да получат мотивация за развитие и самоусъвършенстване.



Ограмотяване на възрастни (фаза 1 - 25 млн. лв.)



Чрез тази процедура ще се популяризира нуждата от повишаване на грамотността, за привличане на неграмотни възрастни в обучения, за разработване на програми за курсове за обучение за завършване на класове от основната и средната степен на обучение, отпечатване на учебни средства, нужни за въпросното ограмотяване и т.н.



НАПРОЛЕТ



Други 3 процедури пък престои да се отворят на 21 март. Мярката за подкрепа на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени е с бюджет 6 млн. лв. Средствата ще бъдат раздадени на висши училища, БАН, Селскостопанската академия (ССА) и др. на базата на проектите им, като максималната сума за един е 800 хил. лв. Целта е да се повиши квалификацията на персонала в сферата на научноизследователската дейност. Ще се подпомага мобилността на докторантите и младите учени с цел провеждане на научни изследвания, тяхното продължаващо обучение, развитието на партньорски мрежи от родни и чужди учени и т.н.

5 млн. лв. са предвидени за повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда. Бенефициенти по тази мярка са университетите, училищата, детските градини, в партньорство с БАН, ССА, висши училища и др. Минималната сума по един проект е 50 хил. лв., а максималната - 100 хил. лв. Учителите трябва да се научат да прилагат нови подходи, целящи намаляване на функционалната неграмотност, задържане в училище на децата и намаляване на отсъствията им, а директорите - да подобрят образователните резултати на учениците. По мярката ще се финансира актуализиране на учебните програми във висшите училища, подготвящи педагогически специалисти, с цел обучение за по-ефективна работа в мултикултурна среда.

Бюджетът на мярката за подкрепа за уязвими групи за достъп до висше образование пък е 6.5 млн. лв. По нея училища, университети и научни организации ще получат между 50 хил. и 400 хил. лв., за да осигурят условия за подпомагане на младежи с увреждания за кандидатстване и обучение в университет. Ще се финансира осигуряването на технически приспособления за достъп до сградите, на специализирани софтуерни програми, подпомагащи обучението на хората със сензорни или физически увреждания, организирането на курсове за студенти с увреждания, обученията на преподаватели и др.
СНИМКИ: БГНЕС
Слабото звено на професионалното образование у нас - практиката в реална работна среда, е един от акцентите на новата оперативна програма.
23
2471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
25 Януари 2016 21:53
Представям си проектите, представям си реализацията им и най- си представям "усвояването". И си спомних и спечелилите проекти по фонд "Научни изследвания" и... косата ми настръхна от "щедростта" за повишаване квалификацията на учителите цели от 1 до 20 млн.
25 Януари 2016 21:57
Най-много средства са предвидени за създаване на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, които ще глътнат съответно 200 млн. и 150 млн. лв.

Демек, на плезидентчето тех-паркчето ще го бъде.
25 Януари 2016 22:11
75% ...за каквато и наука да говорим, става дума за строителни фирми
26 Януари 2016 10:51
75% ...за каквато и наука да говорим, става дума за строителни фирми


26 Януари 2016 11:09
центрове за компетентност

единици резултати от учене

как да преподават и оценяват иновативно, как да прилагат позитивни модели на обучение, ефективни инструментариуми за оценка на постигнатото от учениците ниво

повишаване на капацитета... в мултикултурна среда

Само като им видиш формулировките..., веднага им скрояваш шапката, в която ще потънат парите.
26 Януари 2016 11:14
ИНТЕГРАЦИЯ
Идва рекордна сума от ЕС за наука и образование

Просветното ведомство се кани да пусне процедури за 424.5 млн. лв. през 2016 г.



Голяма част от младите българчета учат до 10 клас, оттам нататък ще учат нещо друго, както г-жа Кастрева заяви. Както казва министър Танев, ще отидат в чужбина. Възразявам срещу тези внушения на министъра, че българските деца непременно трябва да ходят в чужбина. Един министър на образованието, би трябвало да бъде сред стожерите на националното.


“ Не виждам как децата в 6-ти клас са неспособни да разберат повика на Паисий!?“ – - Поглед Инфо http://avtorski.pogled.info/article/71030/Ne-vizhdam-kak-detsata-v-6-ti-klas-sa-nesposobni-da-razberat-povika-na-Paisii

Явно на "просветата" й плащат, за да ориентира на работа в чужбина българските възпитаници. И както е писано по-горе, сумата ще бъде прилежно "усвоена". А ние като "неразумни юроди" ще се срамуваме да се наричаме българи.
26 Януари 2016 11:19
***
26 Януари 2016 11:25
Мдам... Да си дойдем на думата! Паре као вестници, ама децата ще учат без учебници... НО! "Тази година изглежда ще е ударна откъм европейски средства в областта на образованието и науката." И сега като започне едно "тъкане на нАучни черги", на едни проджекти... Мале, мале! Не напразно Ломоносов все повтаря, че Той го е назначил и само Той може да го уволни... Ама лично бил махнал от "новата Гаматааа" "Бай Ганьо в банята", защото, нали, таковата, вече сме били станали "други"! И сега като зацепят в нАуката едни академични вапори, па като захвърчат едни ойрокаймета... Нищо, че вече няма кой "един пирон да забие".
26 Януари 2016 11:25
Само като им видиш формулировките..., веднага им скрояваш шапката, в която ще потънат парите.
26 Януари 2016 11:28
Най-много средства са предвидени за създаване на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, които ще глътнат съответно 200 млн. и 150 млн. лв.
Че е сбъркан Танев и онези около него няма две думи. Науката у нас не се нуждае от сгради, в БАН и университетите има достатъчно. Науката се нуждае от достойни заплати, за да дойдат млади учени, а не като сега асистент с минимална заплата. Нуждае се, особено точните науки - химия, физика биология) ,от апаратура, която гълта милиони. Една нормална химична лаборатория изисква повече от 2 милиона (ЯМР, газ-мас, IR, UV, течностна хроматография и мн. други). Нуждае се от абонаменти за научни списания Там трябва да отидат основно парите. .А тук пак за строителство се говори.
26 Януари 2016 11:33
SvSophia (26 януари, 11:09)

Прегледах набързо основните набелязани цели и не видях никъде подкрепа за хуманитарното направление и съответно изследванията върху българската история/култура/самобитност и т.н.
26 Януари 2016 11:36
Прегледах набързо основните набелязани цели и не видях никъде подкрепа за хуманитарното направление

Разбира се, че няма да видиш. Това е програма за "Наука и образование за интелигентен растеж", т.е. мерки, с които научните изследвания да са в по-голяма полза за икономиката, а образованието - за пазара на труда.
26 Януари 2016 11:43
Ние, че комунизъм не построихме, не построихме... Ама тази "демокрация", дето сега я строим... е съвсем по Ботев:
"Родило се, не шава; яде, пък не става. "
26 Януари 2016 11:44
Привличането на международен партньор увеличава шансовете за получаване на финансиране.

звучи толкова познато, още от времената на Phare...
26 Януари 2016 11:45
образованието - за пазара на труда.

Децата хич да не си правят илюзии...
26 Януари 2016 11:46
Разбирам това, Manrico, но разбирам и че това са парите за наука изобщо за дълъг период от време.
Ще правим центрове и центърчета /както строим магистрали/, но ще забравим кои сме и защо сме на тая земя.
Прекалено идеалистично и наивно ли разсъждавам? Може би.
26 Януари 2016 12:01
Прегледах набързо основните набелязани цели и не видях никъде подкрепа за хуманитарното направление и съответно изследванията върху българската история/култура/самобитност и т.н.

Няма и да видиш. Българската история, език, литература се отместват, изтласкват все повече и повече и това не е само по отношение на парите за наука, а от яслите до университетите. Последното постановление на МС има такива изисквания по отношение на субсидиите, че постепенно специалности като история, българска филология и други неправилни неща ще започнат да отпадат от държавните субсидии, тоест изобщо да се закриват една по една, при това в съвсем кратки срокове. Защото извън София повечето деца и в момента имат затруднения с осигуряване на следването си, а като им турнеш платено обучение, какъвто е замисълът "Ломоносов", и родени историци/филолози да са, няма да са в състояние. За това изобщо нито се пише, нито се говори по медиите. Важното е, че в гимназиите затриха химия, география, физика, за да влезе правилната и политкоректна дисциплина "Гражданско образование". Същото ще става и в университетите. При това "Ломоносов" еднолично решава кои специалности да са приоритетни. А с новите промени в ЗВО, които в момента се гласуват, с "публично-частното партньорство" и "предприемачески университет" все по-широко се отварят вратите за мутризацията на висшето образование (на мутрата ни история, ни език, ни литература й трябват) и последващо ликвидиране на държавните университети. Така че пари няма да има, ще има организирана и институционализирана дебългаризация. Под претекст, че "така иска / е в Европа" - поредната лъжа.
26 Януари 2016 12:18
"5 млн. лв. са предвидени за повишаване на капацитета... за работа в мултикултурна среда." Тя "работата" вече започна... "В задължителните програми ги няма... Валери Петров, Павел Вежинов, Ивайло Петров. ...Няма ги "Чичовци" и "Линее нашто поколение" на Вазов, "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, "До Чикаго и назад" на Алеко /от него остава само "Разни хора, разни идеали"/, няма я Славейковата "Ралица". ...от Йовков са "отрязани" "Шибил" и "През чумавото", от Вапцаров - "Кино" и "Завод". ("Труд" Не са достатъчно мултикулти и пазарни явно...
26 Януари 2016 19:10
Дано да изхарчат парите за саниране на училищата. Все ще захлеби някой българин. А иначе - от брюкселски програми - аман! Нанасят само вреда.
26 Януари 2016 20:38
Юруш на комисионните! Ама с тези грандиозни гафове настоящият министър едва ли че ги дочака.
26 Януари 2016 22:05
А "Пази, Боже, сляпо да прогледа" има ли го?
26 Януари 2016 22:10
Трябва да налагаме правилните думи вече от ИГО минаваме към СЪЖИТЕЛСТВО
Евала, реформатори
26 Януари 2016 22:20
процедури за 424.5 млн. лв. през 2016 г.



Ааа ..бъктъм бе ...Искам сметка в кемери ... Кажете си ясно ' процедури за толкова кемера жълтици през 2016'
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД