:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,501
Активни 428
Страници 24,911
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

В ръждата на милиарда

Бойко Ламбовски
"Намаляваме, топим се, изчезваме!" - периодично чета и слушам това по конференции и медии. Освен безотказно работеща мотив за атака срещу всяко правителство, тази тема е и сърцевина на разни национални страхове и депресии. Скоро пак мярнах темата, развивана разпалено от мъж, който наистина се огорчаваше и преживяваше за българското изчезване. Беше стигнал и до парадоксален извод, съпоставяйки ни с Румъния - румънците били днес по-добре от нас демографски и селата им били пълни, защото техният тоталитаризъм бил по-суров, не пускал хората да щъкат насам-натам. Ерго, понеже тези стереотипи и досега там са по-живи, румънците ни бият в демографията, а ние загиваме. Не бях разглеждал тоталитарната деспотия като условие за стабилен демографски растеж, но явно по своему в определени места работи. България уверено напредваше към 9-милионно населения в края на 80-те, беше горе-долу колкото Гърция.

Сега, ако се вярва на сериозните прогнози, а то на какво друго да вярваме - населението на страната ни ще спадне с близо 30 % през следващите 35 години. Ще бъде



малко над 5 милиона



Това е по прогнози на Отдела за населението на ООН. Някъде забелязах и по-песимистичен сценарий за средата на века - по прогнози на ЦРУ. България щяла да е 3,5 милиона. Пък етническите българи да са под 50% от населението.

Ако някой е уловил лека тъга в думите ми по-горе, то вероятно има такова нещо. Ако е уловил повече насмешка, то сигурно е още по-прав. Не съм от тези, които се трогват от въпросния тревожен камбанен звън. За близо четвърт век ми писна от трубадури на демографския апокалипсис. По телевизии, вестници, симпозиуми и парламентарни трибуни, навсякъде. Писна ми, защото тези въпроси - въпросите за раждането и смъртта, както на един отделен човек, така и на една нация, не са функция на политически волеизлияния. "Ти колко деца - свои и чужди - отглеждаш, уважаеми?" е най-резонният въпрос, който може да бъде зададен на всеки демографски угрижен тип, държащ патриотични речи пред микрофон. Може да не е много коректно, но е умълчаващо, за това гарантирам.

Та демографските графики в етно и национален план са сложни явления, подвластни на рационални, но и на ирационални измерители. Подвластни на икономически, политически и културни фактори, но и на религиозни такива, а вероятно и на метафизични закономерности, които още не са достъпни за емпиричните ни възможности. (Защо в период на война рязко се повишава раждаемостта на момчета, например?)

Прекрасният разказвач от Израел Етгар Керет пише за хубавата си по-голяма сестра, която за мъка на неговите приятели избрала ортодоксалния юдаизъм, след като отбила военната си служба в армията. Защо за мъка ли? - ами защото отпаднала от дискотеки и барове, от флиртове и други нормални младежки забави. Керет споделя, че този вид "отпадане" - по религиозни причини, е породил цял жанр в съвременната естрада на страната му - пеят се кахърни балади как еди-кой си хубавец или хубавица не че оставили любимия, а станали жертва на религиозната отдаденост. И - край на купона. Ще видиш какво ще стане, сестра ти ще спре да се вижда с тебе, ще се ожени за потен и мазен проповедник,



и ще му роди една дузина деца -



вещаел на Керет негов другар по младежки лудории. Керет признава, че приятелят му се оказал донякъде прав. Сестра му наистина се омъжила за проповедник, само дето не бил потен и мазен, а приличен мъж, макар брадат, с черна капа на главата, и да, спазвали безброй религиозни норми в семейството. И тя наистина родила - не 12, но 11 здрави деца. Все пак се виждали, макар той все да не можел да запомни имената на всичките й отрочета.

Не знам как този фактор - религиозната ортодоксалност, се вписва в демографската теория на професор Сергей Капица, с когото имах честта веднъж да поговоря. Покойният вече професор ми цитира друг капацитет по темата с една ефектна фраза: "Най-добрият контрацептив е образованието". Статистически е прав. По-образованите, както и по-богатите не бързат с раждането на много деца. От друга страна - Керетовата сестра също е образован човек.

Как да накараме да раждат образованите, а необразованите да не бързат да раждат толкова, бе един от въпросите, с които, мисля, една от патриотичните сили атакуваше едно от миналите наскоро правителства. Ще ги накарате грънци, мога да кажа отсега на подобни тактики и стратегии. Една картина на наивиста Пиросмани се нарича "Бедна с деца и бездетен милионер". Капица я коментира: "След 50-100 години "златният милиард ще измре...Такава е ерата на неоколониализма. По най-главния критерий - населението - "златният милиард" е несъстоятелен. Вместо него на Земята скоро ще живеят други."

Пак не казва за фактора религия, но ние, българите, като цяло там сме скептични, подобно на Керет. Само че за разлика от мястото в "златния милиард", където Керет е на по-предна позиция по чисто етнически показатели, ние сме на опашката. Дето златото бие на мед и ръжда.
3
4585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
26 Януари 2016 19:09
27 Януари 2016 10:00
Как да накараме да раждат образованите, а необразованите да не бързат да раждат толкова, бе един от въпросите, с които, мисля, една от патриотичните сили атакуваше едно от миналите наскоро правителства. Ще ги накарате грънци, мога да кажа отсега на подобни тактики и стратегии.

Гледам, че никой не коментира, та да взема да поведа хорото.
Когато човек търси отговорите на важен въпрос, най-добре е първо да се обърне към историята - много вероятно е някой друг да ги е намерил преди него. Ето защо нека като начало да се върнем примерно - 100-150 години назад.
Какво виждаме - почти няма цигани. Тоест, многодетството не е етническа привилегия. Виждаме, че бедните българи имат по десетина деца. Богатите - по 1-2. Защо? Защото за бедния многото деца са повече работни ръце. За богатия - когато той умре, децата му ще разделят имотите (обърнете внимание - няма да ги наследи първородния син, както е било в рицарската Западна Европа, а всички). И ако са десет деца, какво се получава - досега Кара Кольо бил най-богатият човек в селото, сега децата му са десетина души средна ръка. Губи се името, славата на рода. И Кара Кольо не създава повече от две деца.
Обръщам внимание, че преди сто и петдесет години разликата в образованието на село не е била толкова голяма - чорбаджиите все още не са почнали да пращат синовете си в Швейцария. А ако човекът има само дъщери? Още повече. Виж, преди сто години нещата почват постепенно да се променят.
Какво открихме до момента? Че броят на децата е пропорционален на материалното благосъстояние (исторически, в съвремието не е точно така, понеже в САЩ например голяма част от издръжката се поема от обществото. Но не и в България).
Имаме и примера на двете Германии - раждаемостта беше по-висока в Източната, а стандартът на живот - в Западната. Когато се обединиха, раждаемостта в бившата ГДР спадна.
Тоест, това е неписан обществен закон - вдигне ли се стандарта на живот, раждаемостта спада. Единственият начин те да се вдигне е поемане на много разходи от обществото, НО: - Ако това са разходи за раждане на дете и отглеждането му през първите десет години, плодим "цигани" (условно казано, не визирам само етноса) - търтеи, които няма да помогнат особено на обществото. Ако това са разходи за отглеждане, но и подчертано за средно образование - може би ще увеличим работната сила, но прякозаетата. И ако това са разходи, насочени към всестранно развитие, висше образование (но само с практическа насоченост - медицина, педагогика, инженерни науки и т.н.) - ще подобрим качеството на нацията. Всеки от трите подхода ще позволи да се увеличи населението на страната, но чрез хора с различно качество по отношение на създаването на принадена стойност. Все пак, по-добре е да създаваме програмисти, а не изкопчии.

Така че тук въпросът е поставен малко на неправилна основа. Тя е икономическа, а не образователна. Образователната е следствие, надстройка, ако трябва да се направя и аз малко на Маркс.
27 Януари 2016 10:25
И само да добавя. По данни от 2013 г. :

Афганистан - население 30,55 млн. души
Швейцария - население 8.01 млн. души

Хайде да решим като кого искаме да бъдем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД