:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,874
Активни 472
Страници 5,439
За един ден 1,302,066
Въздух

Новите изтребители ще кацнат в пълна мъгла

В МО създадоха секретна комисия, която за 4 месеца трябва да реши как да се изхарчат над 1 млрд. лв.
Снимка: БГНЕС
Все още се стеле пълна мъгла около избора на наследник на руския МиГ-29.
В края на март Министерството на отбраната (МО) трябва да се произнесе по един от ключовите проекти за армията - покупката на нови изтребители. Според военния министър Николай Ненчев специална комисия, която анализира вариантите за покупка на нови самолети за бойната авиация, ще представи доклад с възможните опции. Очаква се да бъдат купени 12 изтребителя.

Каквото и решение да предложи комисията, най-важният въпрос ще е как членовете й са стигнали до него и кои са хората, преценили дали армията трябва да има нови или стари изтребители, произведени от една или друга фирма. Всичко това е важно най-малко по две причини. Първата е, че става дума за стратегически проект за отбраната на страната, от който ще зависи бъдещето на военновъздушните сили (ВВС). Второ, за него ще бъдат дадени най-малко 1 млрд. лв. Сумата обаче ще нараства с годините на експлоатация на купените изтребители.

Въпреки че въпросната комисия работи от няколко месеца, реално



нейната дейност се осъществява на тъмно



Не са ясни целта, задачите и сроковете за нейната работа. Според източници от МО заповедта на министър Ненчев за създаването й е от 2 ноември м. г. Това става месец след като командващият ВВС ген. Румен Радев подаде рапорт за напускане заради отказа на МО да реши проблемите на авиацията. След разговор на Радев с премиера Бойко Борисов беше взето решение да се започне проектът за нов изтребител и бяха отделени 80 млн. лв. за това. Изненадващо е обаче, че именно генералът не участва в създадената месец по-късно комисия. Той дори не разполага с информация за дейността, тъй като единственият представител на ВВС в нея е подписал декларация да не разпространява информация за нейната работа.

Отстраняването на Радев е изненадващо и заради факта, че по време на предшественика на Ненчев - Велизар Шаламанов, беше въведено т. нар. проектно управление по модела PRINCE 2 (метод за управление на проекти в контролирана среда). Това е част от програмата "България в НАТО и в европейската отбрана - 2020". За да се спазят изискванията на програмата, на 16 февруари м. г. ген. Радев е бил назначен от Ненчев за председател на борда за управление на проект "Придобиване на нов тип основен многофункционален самолет". Според изискванията на новия метод за управление на проекти бордът отговаря за целия проект и разговорите, които се водят по него. След ноемврийската заповед на Ненчев за създаването на новата комисия



командирът на ВВС няма възможност да изпълнява



тези си задължения, а реално бордът не работи.

Създаването на комисията буди недоумение и поради факта, че от 2010 г. работи интегриран проектен екип за придобиването на нови изтребители. Той се ръководеше от ген. Радев, когато той беше зам.-началникът на ВВС. Още през 2014 г. групата завършва работата си и изготвя инвестиционен проект за покупката на изтребители. Тогава от МО отказват да го внесат за разглеждане в МС. През март 2015 г. проектът отново е внесен в Министерството на отбраната, но от ведомството на Ненчев пак отказват да го предоставят за обсъждане на министрите. В края на май е третото му и последно представяне пред МО, но съдбата му е същата. Никой не иска да се запознае с четиригодишната работа на проектния екип, а всичко започва отново.

Дори и да се стигне до някакво решение на новата комисия, не е ясно вече коя западна фирма ще повярва, че зад решението й стоят сериозни намерения. Една от причините е, че тотално е сбъркан процесът на избор на изтребител. Като шега се разпространява историята, че



западна фирма е отказала да представи информация



за продукта, който предлага, на новата комисия, след като го е правила няколко пъти в министерството.

Според неофициална информация една от задачите на новата комисия била да събира и оценява оферти за покупка на нови изтребители. Как е ставало това, тъне в мъгла. Съгласно западните стандарти за получаване на такива данни от фирмите първоначално трябва да се изпрати молба за предоставяне на информация, а след това това и молба за подаване на оферти. Първото е правено вече многократно, но дума не може да става и за искане на оферти, ако МО няма ясен мандат. Той обаче трябва да се даде не от Министерския съвет, а от Народното събрание, тъй като става дума за проект за над 100 млн. лв. Съгласно текстовете в Закона за отбраната депутатите трябва да дадат мандат на МО да сключи подобен скъп договор, за да има приемственост в изплащането му, което ще обхване няколко правителства. Едва след това може да се поискат конкретни оферти от фирмите доставчици за предлаганите от тях самолети.

Кои са тези компании - информация има само назначената от Ненчев комисия. Тя обаче мълчи по въпроса. Липсва и информация дали ще се купуват нови или втора употреба изтребители. Отговорите на тези въпроси ще станат ясни в края на март. Каквито и да са те, отсега е ясно, че ще бъдат обгърнати с доста съмнения.
снимка: БГНЕС
Военният министър и командирът на ВВС явно не си говорят по най-важния проект за бойната авиация. Но в кого е вината?
1
2291
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
26 Януари 2016 23:35
Сега се оказва, че и мъгла трябва да им се осигурява и то пълна. Недомислие! Трябва да се планира всичко навреме!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД