:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,707
Активни 465
Страници 5,272
За един ден 1,302,066

Възстановява ли Радан Кънев "моралната десница"?

Трансформацията на ДСБ не е нищо друго освен изчистване на връзката с ГЕРБ и тюрлюгювеча Реформаторски блок
Снимка: "Сега"
Кънев излиза от тюрлюгювеча Реформаторски блок, където се омеси с либерали, неавтентично десни и др.
Когато за първи път Радан Кънев каза, че ще се кандидатира за президент, звучеше смешно. После стана ясно, че това е обмислена стратегия - излизане на ДСБ от Реформаторския блок (РБ), организационни преобразувания в партията, приобщаване на граждански структури (т.нар. нов десен проект); всичко това при перспектива за раздяла на целия РБ с коалицията и предсрочни избори. Кънев лидира в този процес, задава тон - няма да стане президент, но инициира събитията вдясно.

Лидерът на ДСБ трябва да бъде похвален и за още нещо. Във вътрешнопартиен план тече реорганизация, която по същество централизира властта. Създават се несъществуващи досега областни координатори, както и изпълнителен съвет. Поставянето на нови структури в партийната йерархия,



познати като НИС в една стара синя партия, и политбюро



в една червена е позиционирано медийно като отваряне, проветряване и децентрализиране на ДСБ. Трябва да поздравим Кънев и медийните му приятели за този откровено сполучлив пиар. Всъщност като аргумент за отварянето на формацията се ползва създаването на бизнес и граждански съвет, каквито обаче имат десетки други партии (на практика всяка; дори РБ стартира с шумно промоциран граждански съвет, който спря да съществува).

Все още не е ясно кои точно граждански формации ще се присъединят към "новия десен проект", дали ще се разположат в рамките на партийната структура, или като самостоятелни субекти чрез коалиция. Най-вероятно това ще е формула "ДСБ плюс", виждана досега многократно (плюс БДФ, плюс социалдемократи и т.н.). По-важно е каква ще е обществената полза от "новото дясно" - за какво ще се бори; както и има ли шансове за успех. От медийните изяви на Кънев досега разбрахме, че ще се бори за всичко: десни ценности, либералнодемократични, национални, прозападни, модерен патриотизъм (в добавка - със силно национално лидерство, също регионално, а и гражданско; хоризонтална, същевременно и вертикална структура - с една дума, "а ла Саркози" ). Без никаква ирония отново трябва да похвалим Кънев, така се прави: хвърляш публично куп абракадабри, за да може после да правиш каквото поискаш, пък и всеки да се припознае; разсейваш мъглата с имиджов етикет, та ако някой се зачуди каква е тая птица - хвърчи ли, яде ли се, да има хубав отговор - като партията на Саркози.

Все пак в краткосрочен план това ще е формация, която изнася натиска, в т.ч. и площаден, за съдебни промени. Ден след "напускането на властта" Кънев бе на протест пред Съдебната палата. За реформата в правораздаването има както гражданска, така и външнополитическа енергия; напоследък обаче липсва партийна. "Десният проект" сполучливо запълва този вакуум.

По-важно е позиционирането в перспектива. По всичко личи, че "либералните ценности" формално отмятат задължителното ястие в менюто. "Новият десен проект" ще е християндемократически, каквато впрочем е ДСБ идейно в зародиш. В условията на бежанска криза, геополитически трусове, желания за възстановяване на границите, институционални неразбории, религиозни и етнически страхове християндемокрацията е най-перспективната ниша в Европа - стига да защитава християнството и демокрацията. Щом е перспективна в Европа, ще е такава и у нас. Не лявото срещу дясното, нито капитализъм срещу комунизъм, нито демокрация срещу тоталитаризъм ще е делителното сечение в политиката занапред: сблъсъкът ще е консерватизъм - либерализъм (по отношение на права и свободи);



мултикулти срещу традиционното



общество; проектът за силна суверенна държава срещу наднационалния проект. Оксиморонът "десни либерали" ще престане да съществува. Ако в крайна сметка ДСБ стъпи здраво върху християндемокрация, консерватизъм и споменатия "модерен патриотизъм", има шанс да разшири значително привържениците. Още повече, ако патриотизмът е вплетен в прозападния проект за развитие - друг не предлага това, патриотите са все русофили.

Нека се върнем по-назад в историята. ДСБ бе създадена като партия, която да "отстоява морални ценности", да маркира граници, да не влиза в непозволими съюзи. Дясното след нея винаги се е деляло на две: насипно и съглашенческо (СДС, ССД-та, БЗНС-та) и по-профилирано, самостойно (ДСБ). "Ние сме моралната десница, автентичната", казваха последователите на Иван Костов, "вие сте "десните талибани", отвръщаха враговете. С появата си ГЕРБ притисна и двете крила, но постепенно те започват отново да дишат - стига да са им останали бели дробове. "Новият десен проект" на Кънев не е нищо друго освен презареждане на "моралното дясно". Начин да диша. Първият такъв опит бе създаването на ДСБ, вторият е сега. Кънев трябва да презареди партията си, понеже тя влезе в съюз не просто с ГЕРБ, но и в тюрлюгювеча Реформаторски блок - където се омеси с либерали, неавтентично десни и други замърсители на "моралния облик".

Приятели и врагове трябва да се радват на възстановяването на "моралната десница", защото дори понятието да е претенция, е по-добре тя да съществува, отколкото не. Ако към нея наистина се присъединят неправителствени организации, претенцията ще е дваж по-голяма -



"истинските носители на промяна",



"моралните борци срещу олигархията" и т.н. По-добре с тези дрехи да влезе ДСБ в новия парламент, отколкото с Кунева и Лукарски. Възникват обаче два въпроса. Първият - дали все пак трябваше да се минава през излагацията Реформаторски блок, която още доста щети ще нанася. Вторият, по-важен - склонно ли е моралното дясно на нови и нови исторически компромиси; ще си играе ли на "пробвахме с Батко, ама не стана", или ще забие знаме на редут и...там, дори в трайна опозиция.

В момента Батко плаши: "Луди ли сте, нали ако идете на избори, пак с мен ще трябва да се договаряте!". И понеже е прав, добре е Кънев да предложи концепция - какво смята да прави "моралното дясно" занапред с Борисов. "Ще чупим пръсти", бе лъжа и Кънев знаеше, че не бе никак морална.
Снимка: архив "Сега"
Едно време, Костов се опита да стъпи върху християндемокрация и консерватизъм. Днес Радан е твърде далеч от тези ценности
12
2502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
25 Януари 2016 21:40
"Моралната десница" щял да възстановява. А дървено желязо ще открива ли?
25 Януари 2016 21:46
Сещам се за чудната дума asselfie, която братчеда измисли днес.
25 Януари 2016 21:46
А движението "Лъжците за истината" скоро ли ще последва? А "Проститутки за девственост" той ли ще го води или?
25 Януари 2016 21:56
Дървеното желязо съществува отдавна-главата на Тиквата е такава..
25 Януари 2016 22:07
струва ми се, че Радан К, ДСБ и РБ като цяло отидоха толкова далеч в неморалното си поведение, че само малка група фанатизирани партийни членове биха се хванали на въдицата 'моралност'.
Да видим.
25 Януари 2016 22:09
"Ако в крайна сметка ДСБ стъпи здраво върху християндемокрация, консерватизъм и споменатия "модерен патриотизъм", има шанс да разшири значително привържениците. Още повече, ако патриотизмът е вплетен в прозападния проект за развитие - друг не предлага това, патриотите са все русофили."

Ние,масите имаме пълното съзнание,че ще можем да изпълним големите исторически задачи,които ни възлага ДСБ и неговото ръководство,само като непрекъснато изграждане и укрепване на нашето единство – единство на цялата нация.
ДСБ допринася за прогреса на родината само тогава,когато не отстъпва от естественото си място на челен отряд в борбата с/у реакционните сили в обществото,когато не се примирява със старото,с рутината и овехтелите традиции.
25 Януари 2016 22:12
Радан Възстановителят
25 Януари 2016 22:16
Да обобщим дискусията...
Класация на най-големите рекламодатели в нашта проробовладелска преса:
№ 1 - ББ,
№ 2 - ЛП,
№ 3 - Радан Кънев.
Интересното е, че извън тази тройка други рекламодатели всъщност няма.
Това са и най-рекламираните в нашта проробовладелска преса - с тях лягаме и тях ставаме, за да пребъде сияният робовладелски строй.
26 Януари 2016 10:58

Дълбоки Радини вълнения.
26 Януари 2016 11:06
Приятели и врагове трябва да се радват на възстановяването на "моралната десница", защото дори понятието да е претенция, е по-добре тя да съществува, отколкото не. Ако към нея наистина се присъединят неправителствени организации, претенцията ще е дваж по-голяма
Без доларите, които се наливат през НПО-тата, към които гравитират хора като Асен, Цона и Огнян накъде?
26 Януари 2016 11:49
"По-важно е позиционирането в перспектива. По всичко личи, че "либералните ценности" формално отмятат задължителното ястие..." Мдам... Мечтата на чистак новия "Ленин на десницата" е да се позиционира подкрушово. Само че по дървото са се нависили и останалите гюведжари и могат да счупят клона. РаданКъ трябва да внимава да не стане пак "Каква я мислехме, а тя каква излезе..." Щото от Нашингтон могат да решат да подготвят нов скаут, който да "позиционират" под крушата...
26 Януари 2016 11:55
По всичко личи, че "либералните ценности" формално отмятат задължителното ястие в менюто. "Новият десен проект" ще е християндемократически, каквато впрочем е ДСБ идейно в зародиш. В условията на бежанска криза, геополитически трусове, желания за възстановяване на границите, институционални неразбории, религиозни и етнически страхове християндемокрацията е най-перспективната ниша в Европа - стига да защитава християнството и демокрацията. Щом е перспективна в Европа, ще е такава и у нас. Не лявото срещу дясното, нито капитализъм срещу комунизъм, нито демокрация срещу тоталитаризъм ще е делителното сечение в политиката занапред: сблъсъкът ще е консерватизъм - либерализъм (по отношение на права и свободи); мултикулти срещу традиционното общество; проектът за силна суверенна държава срещу наднационалния проект. Оксиморонът "десни либерали" ще престане да съществува.


Невъзможно е Р. Кънев да направи това. Не се връзва с неговия профил. Илко Семержиев, П. Москов, Борис Станимиров или В. Лилков къде-къде са по-подходящи. Радан Кънев е точно либерал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД