:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,168
Активни 558
Страници 3,733
За един ден 1,302,066

Помогнете на България! Накажете я!

Колкото и остър да е поредният мониторингов доклад, последици пак няма да има. Вече е пределно ясно, че държавата не може да бъде подредена само с мониторинг
Ясен Бояджиев
"Силната ангажираност на общественото мнение и политическата воля на правителството са фактори, които очакваме да доведат до истинска реформа в съдебната система", уверява старателно тези дни министър-председателят. Досегашната дългогодишна практика в т.нар. съдебна реформа и непрекъснатата, но несъответстваща на реалните резултати употреба на понятието "политическа воля" показват обаче, че от двата "фактора" може да се разчита само на единия.

Силно ангажирано обществено мнение е наистина налице. То не се разколебава, а дори напротив - разширява територията си въпреки неспирната нечистоплътна кампания за охулване на говорителите му, водена включително от политическите и "медийните" съюзници и съветници на самия министър-председател.

Противно на неговото твърдение за това обществено мнение "политическата воля" е не съюзник, а по-скоро противник в борбата за истинска реформа. Защото "в България е налице устойчива и осезаема липса на върховенство на правото". Защото разделението на властите и върховенството на закона се отменят с есемеси. Защото "липсата на работеща независима съдебна система подронва устоите на държавността". Защото продължава да няма "адекватни институционални гаранции за независимостта на българските съдилища". Впрочем, "политическа воля за провеждане на действителна и ефективна реформа в съдебната власт" липсва именно заради всичко това. А ако има някаква воля, тя е за съхраняваща статуквото имитация на реформи. Доказа го и изминалата година. С окастрените и в голяма степен обезсмислени конституционни промени и с безкрайния низ от скандали, оголили отвратителните схеми на "нерегламентирани зависимости, обвързаности и недопустими вмешателства на най-високи нива". Положението описа може би най-точно член на Висшия съдебен съвет: "Влизаме на заседание с по едно хапче против повръщане".



И пак се надяват на "критичен", но "обективен" доклад



На този фон предстои публикуването на поредния мониторингов доклад на Европейската комисия в областта на правосъдието и вътрешните работи. Очакванията на управляващите отново са за "критичен", но "обективен" доклад, който да отчете "слабостите" и липсата на "достатъчен напредък", но и че "България се движи в правилната посока". И дай боже - че се забелязва "политическа воля" (за влизането в на тази формулировка в докладите винаги се води голяма борба).

Всъщност, това е и надеждата на управляващите - че както винаги досега, ще бъдат оставени комфортно да продължат с имитациите на реформи, дори и докладът да е най-критичният и най-унищожителният досега (какъвто се твърди, че ще бъде). Ще благодарят за препоръките и ще измислят поредния екшън план, който да изпълняват проформа. Вече десета година ефектът от тези доклади е все такъв. Заради дипломатично завоалирания им тон. И защото колкото и задълбочени и експертно аргументирани да са те, най-дълбоките системни и политически проблеми, както и отговорните за тях, си остават неназовани. И най-вече - защото както отдавна е ясно - без санкции или заплаха от санкции в случай на продължаваща липса на резултати нищо няма да стане.



Само мониторинг не стига



Това е известно и на ЕС. Което е и една от причините за приемането през 2014 г. на далеч по-действения (засега само на книга) Механизъм за защита на върховенството на закона. Конкретният повод за приемането му бяха събитията в Унгария. А за първи път, макар и все още само с първата от трите възможни стъпки, процедурата по прилагането му бе задействана наскоро срещу Полша. Какъв ще е ефектът - предстои да видим. Разбира се, има скептици, които твърдят, че заради многобройните кризи, в които е изпаднал, ЕС едва ли може да си позволи да стигне докрай. И че в тази ситуация важна страна като Полша е прекалено "голям залък".

За държава като България обаче прилагането на този механизъм е по-реалистично. И би било наистина смислено. Защото както твърдят представители на общественото мнение (на чиято силна ангажираност премиерът толкова разчита), в България "действително има ситуация на заплаха за върховенството на закона". И защото "ерозията на държавността в България засилва ерозията на европейските ценности и превръща една част от границата на ЕС в несигурно пространство за икономиката, свободната стопанска инициатива, сигурността и човешките права". И най-важното - задействането на този механизъм ще е само от полза за българската държава и българското общество.
Христо Комарницки
--------
8
2121
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
25 Януари 2016 21:31
Помогнете на България! Накажете я!

От немска медия какво друго заглавие да се очаква освен проповядващо фашизъм!
Всичките сме маскари за тях, всички ни трябва да накажат!

Да им припомним: преди няколко десетилетия на един знаменит процес бяха осъдени само няколко десетки, за една война струваща живота на милиони!
25 Януари 2016 21:36
Колкото и остър да е поредният мониторингов доклад, последици пак няма да има.

Ако е прекалено остър, някой може да се пореже, докато го чете. Затова трябва да е леко тъп.
25 Януари 2016 21:50
tryy,
драги, а един друг съд("Народен" с какво е помогнал на България??
За около 4 месеца са издадени 9 550 присъди, с които осъдени на смърт са 2 730 души,
25 Януари 2016 21:54
Това Дойче Веле има толкова общо с Дойчланд, колкото и моя някогашен състудент Дойчо е немец.
25 Януари 2016 22:00
crossbow bolt
25 Януари 2016 22:20
НЕРВЕН
25 Януари 2016 21:50
tryy,
драги, а един друг съд("Народен" с какво е помогнал на България??


О...
Къде съм твърдял подобно нещо?

И... сигурно изпадам в противоречие използвайки думата "немски", защото съм именно срещу поставянето под общ знаменател на всички немци, всички българи, всички руснаци, всички патагонци...
Съзнавам, че има много почтени германци, сигурно болшинството...
Но реалността, някак си, показва, че от там излизат най-много идеи за колективна отговорност и колективни наказания...
И само в този смисъл го използвам.
Това, че автора не е немец по произход (етнос) не променя горното - по скоро показва, че една позиция се определя не от етноса и произхода, а от културата, светогледа на позициониращия се...

В чия култура идеята за колективно наказание е най-дълбоко залегнала?
В християнската - не: да си припомним един диалог на Лот с Господ преди унищожаването на прегрешилите Содом и Гомор...
- Един невинен да има - казва Господ - няма да го унищожа

Господ, е!
А тук някакъв препоръчва да бъда наказан, без да се интересува, виновен ли съм или не!
Просто, България (значи и мен) да бъдела наказана! Та да ми помогнели!
Пусто дърво!
26 Януари 2016 10:53
и
26 Януари 2016 10:57
Пореден доклад на брюкселските чиновници, който не води до нищо. Такива прочетохме вече много. Необходими са РАДИКАЛНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА РАЗЧИСТВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ПРЕСТЪПНА СЪДЕБНА СИСТЕМА ОТ МНОЗИНСТВОТО КОРУМПОЕЛЕМЕНТИ И НЕКАДЪРНИЦИ В НЕЯ. УВОЛНЕНИЕ НА АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ МАГИСТРАТИ! И ПОСЛЕ СЪЗДАВАНЕ НА НОВА СИСТЕМА - това е пътят. Новата да се изгради от атестационни комисии в Брюксел без нито един българин в тях. Всички от старата система, желаещи да участват в новата, да декларират, че са достойни - некорумпирани, и компетентни и кандидатурите им да се поставят на видни места в цялата страна! Всеки гражданин да може да вземе отношение към всяка кандидатура. А после атестационните комисии в Брюксел да решават. Всичко друго нерадикално решение ще е като досегашните - и ще доведе до ГЪРЧ ДО БЕЗКРАЙ, за цялото общество, за десетилетия напред.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД