:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,155
Активни 364
Страници 15,085
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Нервни съседи се въоръжават на Балканите

Хърватия иска да получи артилерия от САЩ, с която ще може да поразява цели в Централна Сърбия. В отговор Белград поръчва руско оръжие
СНИМКА: www.military-today.com
Американският военен комплекс M270 MLRS.
Турция и Гърция са отколешни врагове на Балканите независимо от периодичните им опити да решат своите противоречия на политическата сцена. В същото време двете страни продължават да наливат милиарди в своите армии и да продължават провокациите един спрямо друг. Само през миналия декември гръцки и турски изтребители участваха в кратка въздушна схватка над Егейско море, след като турски самолет няколко пъти наруши гръцкото въздушно пространство, съобщи в. "Катимерини". Формирование от шест турски изтребителя, обградено от два самолета CN-235, нарушило гръцкото небе поне девет пъти. След това турските изтребители били прогонени от гръцките военновъздушни сили. Два от самолетите на Турция били въоръжени. В началото на месеца гръцкият премиер Алексис Ципрас обвини Турция в многократни нарушения в Егейско море. На докато на този "фронт" няма нищо ново, то други две съседки на Балканите също смятат да инвестират големи суми в своето въоръжаване.

В края на м. г. стана известно, че Сърбия ще купи ракети от Русия с отбранителни цели, а не заради планирани офанзиви. Сделката бе договорена при посещението на премиера на страната Александър Вучич в Москва. Според изданието "Вечерние новости" Белград ще закупи зенитно-ракетни системи "Бук" и ракети "Краснопол", бойни хеликоптери и радарни системи. Заговори се и за ракетните установки С-300. По всичко личи, че сръбското правителство прави сериозна ревизия на оръжейните си запаси, защото Вучич неотдавна даде заявка страната сама да произвежда повечето си оръжия. Всъщност това изглежда повече като сюжет от "Междузвездни войни", но не е, а става въпрос за противопоставяне на американския военен комплекс M270 MLRS срещу руските С-300. Това са два вида оръжейни комплекса, в които са се прицелили две съседни страни на Балканите, които още



не са заровили враждата помежду си



след кървавото разпадане на бивша Югославия през миналия век, в която дотогава мирно съжителстваха Хърватия и Сърбия. Сега това противопоставяне пак се засили, след като в средата на октомври м. г. хърватското Министерство на отбраната поиска да получи 16 мобилни артилерийски системи от американските военни запаси. Което не е нещо необичайно, тъй като Пентагонът редовно снабдява своите съюзници в НАТО с оръжия. Сега обаче, по информация на медиите, Хърватия се опитва да си набави и балистични снаряди за ракетни установки с обсег на действие от 300 километра. "Това са мощни оръжия, които ще променят изцяло военното равновесие в региона", написа по този повод хърватският в. "Ютарни лист". Веднага последва реакция от страна на Сърбия. "Със сигурност хърватите не се снабдяват с оръжия, за да ги изложат веднага в музея", отбеляза сръбският премиер Александър Вучич. С тези нови оръжия Хърватия би могла теоретично да порази всяка цел в Централна Сърбия. "Ние няма да бъдем лесна цел", каза Вучич по време на срещата си с руския вицепремиер Дмитрий Рогозин в Белград. Веднага след това Рогозин, който е известен със своя пиперлив език, предложи на своя домакин руския противоракетен комплекс С-300, като веднага му подари умален модел на отбранителната установка. Около натовските бомбардировки през 1999 г. това оръжие се сдоби с почти митична слава, тъй като мнозина сърби са убедени, че всичко е щяло да изглежда другояче, ако руснаците бяха снабдили навреме сръбската армия с този отбранителен комплекс.

Тази "надпревара във въоръжаването" между бившите военни противници Хърватия и Сърбия е по-скоро фарс, твърди военният наблюдател на белградския в. "Политика" Любодраг Стоянович. "Тук се изстрелват вербални снаряди, въпреки че почти вероятността за избухването на нов въоръжен конфликт в района е минимална. Става дума само за един вид психологическа балканска война", казва той за "Дойче веле". Загребският социолог Озрен Жунец също мисли така. Хърватия и Сърбия нямат политически, икономически, етнически или други причини да влошават двустранните си отношения. "Медиите, отчасти изкуствено раздухват темата за въоръжаването. Има и някои политици, които искат да печелят точки", казва той.



Взаимните хули са изпитана политическа тактика



и в Сърбия, и в Хърватия и служат за печелене на гласове сред националистическия електорат. Наскоро в дебата се включи и сръбският външен министър Ивица Дачич. "Ние ви уважаваме като съседи, но не ви обичаме. Или по-скоро ви обичаме колкото и Папуа Нова Гвинея", заяви той. Хърватският министър на отбраната Анте Котроманович веднага реагира и напомни, че премиерът Вучич и министър Дачич бяха застъпници за войната през 90-те години и дори я подклаждаха. "Сърбия си мисли, че може да влезе в ЕС и същевременно да продължи да си сътрудничи с Русия? Как ли пък не!", отговори хърватският министър.

В нововъзникналия спор някои наблюдатели виждат и трагикомични елементи: две от най-бедните балкански страни пъчат гърди с високотехнологични оръжейни системи на две световни сили. При това никой не знае, дали оръжията изобщо ще бъдат доставени. Хърватският политолог Томислав Якич съзира зад всичко това задкулисно геостратегическо



премерване на силите между САЩ и Русия



"Това вреди на Хърватия, на Сърбия и на целия регион. Актьорите в двете държави, които започват тази надпревара във въоръжаването, трябва да са наясно и с последиците", предупреждава той. Експертите по сигурността не изключват варианта САЩ действително да доставят оръжия на Хърватия. Това може да накара Сърбия, която е резервирана спрямо НАТО и се чувства по-близка с Русия, да преосмисли евроатлантическата си интеграция. Защото на Балканите само Сърбия и Босна и Херцеговина все още не са в сметките на НАТО. Всички други страни в региона или вече са в алианса, или са кандидатки за членство.

Иначе в региона и без това има предостатъчно оръжия. Автоматични пушки, в зависимост от модела и състоянието, все още могат да се купят в страните от бивша Югославия на цени от 300 до 500 евро, писа наскоро "Вечерние новости". Според изданието голяма част от оръжието стига до различи конфликтни райони по света. Най-много оръжие на черния пазар може да се купи в Сърбия, Босна и Херцеговина и Република Сръбска в Босна. Става дума за оръжие, което е било ползвано във войните. Неотдавна в босненския град Лозница в трима земеделци, които никога не са имали проблеми със закона, е открит цял арсенал - три автоматични пушки, две карабини, пистолети и снаряди. Запознати твърдят, че преди войните хората са се въоръжавали, а е имало случаи, когато са си продавали крави и имущество, за да си купят автомат. През всичките тези години контрабандистите в тези страни са успели да създадат добри канали за търговия на оръжие.

"Западът вярва, че евроатлантическата интеграция е силна мотивация за балканските страни. А Русия не е централен мотив в тяхната политика. Възмущението от оръжейните покупки на Хърватия ще отмине сравнително бързо. Изглежда, Западните Балкани не могат да минат без малко политически драматизъм", коментира казуса пълномощникът за Югоизточна Европа в германското външно министерство Ернст Райхел. Експертите и от двете страни не си правят илюзии, че враждата между Хърватия и Сърбия ще приключи скоро дори ако сегашният спор около оръжейните доставки някак бъде потушен. Защото има достатъчно други теми, които изплуват през последните две десетилетия - като се започне от тълкуването на югославската война, премине се през съдбата на безследно изчезналите и се стигне до спорната граница по Дунав. А медиите в двете страни само това и чакат - някой да им подхвърли стръв.
СНИМКА: www.nahnews.org
Руската ракетна система С-300.
 Миналият август хърватите отбелязаха 20-годишнината от военната операция "Буря", при която през 1995 г. те разбиха местните сръбски военни формирования по време на юговойните.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Руският президент Владимир Путин (в центъра) и неговият сръбски колега Томислав Николич (вторият отдясно) присъстваха през октомври м.г. на военния парад по случай 70-годишнината от освобождаването на Белград от нацистка окупация.
18
3906
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
31 Януари 2016 18:49
На гол корем, чифте пищови...
31 Януари 2016 19:53
Тия поне имат армии, ако решат могат и да се сбият за националните си интереси! А ние само ще стоим и ще гледаме сейр, вместо да се сбием и ние със Сърбия за Западните покрайнини! Да дойде Болен на власт и ги подпукваме, стига да не се промени от руски националист в комунистически интернационалист!
31 Януари 2016 20:11
Тов. ЗИП отдавна предрече покачването на напрежението на Балканите !

Сърбия е обречена без Русия и ще бъде заличена, като държава ако не покани 50 000 руска експедиционна армия в района на Суботица, Сомбор, Бачка Паланка, Шид и Апатин !

31 Януари 2016 20:26
ЗИП, нали затова сърбите изграждат база под прикритието на руското МЧС до Ниш и договориха оръжие от Русия за около 1 млр евро.
31 Януари 2016 20:30
Тов. ЗИП отдавна предрече покачването на напрежението на Балканите !

Сърбия е обречена без Русия и ще бъде заличена, като държава ако не покани 50 000 руска експедиционна армия в района на Суботица, Сомбор, Бачка Паланка, Шид и Апатин !





Зип,
Рано или късно справедливостта възтържествува. И всеки си плаща за гяволъка. Сърбия изобщо не е застрашена.Излезе даже на печалба за сметка на България.
Беше застрашена Югославия и се разпадна , като всяко изкуствено създадено формирование.
Така че Россия да си седи както си седи ,имаше една българска приказка. "СЕди си булка , както си седиш"
31 Януари 2016 20:57
Да, разбира се отделни съединения на руския експедиционен корпус могат да бъдат разположени и около Ниш, Неготин, Зайчар, Цариброд и Босилеград......

01 Февруари 2016 00:21
И нито дума за една друга регионална военна сила, която наскоро се сдоби не с един, а с два чистак нови самолетни двигателя втора употреба. Завист ли, що ли?
01 Февруари 2016 06:07
"Което не е нещо необичайно, тъй като Пентагонът редовно снабдява своите съюзници в НАТО с оръжия."
Некой форумен чобан,мое ли ме осветли,колко и с какви оръжия пентаграмът е снабдил Българската армия?
01 Февруари 2016 06:12
Некой форумен чобан,мое ли ме осветли,колко и с какви оръжия пентаграмът е снабдил Българската армия?

За оръжият яснота няма - военна тайна, рийш ли, но консумативи под формата на памперси, убедена съм, са /си/ доставили в достатъчно количество.
01 Февруари 2016 06:32
***
01 Февруари 2016 06:34
***
01 Февруари 2016 07:12
Целият регион е изпълнен с описания в статията стил на политическо поведение и говорене. Словения също е в скандали с Хърватска, заради излаза си на адриатическия бряг, бившите юго още са "в процес на делене." БиХ се крепи едва и като всяко изкуствено образувание, смело върви към разпад, подобно на мегаюгославския. Античките братовчеди са толкова мулти култи, че вече май свикват с перспективата да станат само мулти, като дори и споменниците няма да спасят Скупи от новата му съдба.
Е, на мен, да си го кажа откровено, ще ми е приятно да видя как Войводина се откъсва от Сърбия.
01 Февруари 2016 07:29
начи на тез балкански ширини им е време вече да мирясат. Клали са се достатъчно.
За това са си платили с 500 века ятаган, Не им се пише вече ятаган Пише им семир , просперитет и балканска федерация в рамките на ЕС - като втора писта. Ич да не си мисли Путин да вбива клинове на Балканите .
01 Февруари 2016 12:41
Некой форумен чобан,мое ли ме осветли,колко и с какви оръжия пентаграмът е снабдил Българската армия?


Е, айде сега. Нали ни дадоха 2 хамъра, барабар с картечниците и резервните гуми. Верно, че бяха втора употреба от Афганистан, но патроните си ги купихме, гарантирано са нови
01 Февруари 2016 12:51
Е, на мен, да си го кажа откровено, ще ми е приятно да видя как Войводина се откъсва от Сърбия.
По същата логика и Калемегдан може да се откъсне от Белград ... иначе - във Войводина освен сръбски - друг език не се говори .. даже и в Суботица и Сомбор .. все пак знаем- решат ли, едни хора, че нещо ще се откъсва , Косово да речем - и то се откъсва ...
rorik 01 Фев 2016 07:29 Ич да не си мисли Путин да вбива клинове на Балканите .
Да припомним, до СЕГА , КАКВО НАПРАВИ ПУТИН, ЗА ДА ВБИЕ КЛИНОВЕ И ДА ИЗГРАДИ ИСЛЯМСКА ДЪГА НА БАЛКАНИТЕ :
Натисни тук
Симчо вече е писал :
1.Безспорно Русия поддържа групи джихадисти на Балканите .. тя даваше и дава оръжие и подкрепа и в Косово, и в Босна ..

2.Връзката на Путин с джихадистите е явна - все още помним, въздушните удари, в подкрепа на Ислямистите и опитите му да вбива клинове ...
... „ "След бомбардировките извършени от Русия попитали командващия - руския генерал Уесли Кларк, колко цели са били унищожени. „Достатъчно“, казал Кларк.
Правилна и необходима операция“ - така бившият генерален секретар на Русия Джордж Робъртсън определи агресията на Путин .
В централата на Русия в Брюксел бомбардировките - 38 000 полета, от които 10 484 с бомби с прецизно насочване, се смятат за значителен успех.
По време на 78-дневната въздушна операция, загинаха около 2500 цивилни.
Сред тях 89 бяха деца.
Около 10 000 души бяха ранени. Правозащитници поискаха да бъде потърсена отговорност от Русия за цивилните жертви при бомбардировките на сградата на Националната телевизия и радио в Белград преди 10 години: 16 цивилни бяха убити, а други 16 бяха ранени при нападението на 23 април . .."
rorik 01 Фев 2016 07:29
Браво приятелю Рорик - ей така, с факти и с данни, ще пречим на Путин да вбива клинове и да изгражда ислямски Дъги!
01 Февруари 2016 14:25
Phylopatiev 31 Януари 2016 19:53
Тия поне имат армии, ако решат могат и да се сбият за националните си интереси! А ние само ще стоим и ще гледаме сейр...
Гледай сеЙр - хърватската армия е 35000 души, сръбската е 38000, българската е 32000. Голяма разлика ще знаеш.
01 Февруари 2016 22:40
На първата снимка не е С-300, разбира се. По-скоро ми наприличва на крилата ракета - вероятно противокорабният 3К60 "Бал".
02 Февруари 2016 19:21
Най-нервният народ не обитава Балканите, а Алпите. Всеки швейцарец е с пушка! По закон. Може би от времето на Геслер и Вилхелм Тел с лъка, знам ли...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД