:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,870
Активни 409
Страници 14,800
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

"Фулбрайт" кани професионалисти за квалификация в САЩ

9 май е крайният срок за подаване на документи по повечето програми на комисията за образователен обмен
Българо-американската комисия за образователен обмен вече обяви традиционните си конкурси за стипендии за български граждани за академичната 2016/2017 г. Крайният срок за подаване на документите по електронен път - 9 май - изглежда достатъчно дълъг. Надпреварата обаче е оспорвана - на година в САЩ заминават само около петнадесетина щастливци.

Стипендиите са няколко вида - за преподаватели и изследователи, за магистри и докторанти, за аспиранти, за представители на НПО, за професионалисти и др. Детайли за изискванията пред кандидатстващите по различните програми има на сайта на комисията http://www.fulbright.bg. Най-общо oбаче желаещите трябва да имат българско гражданство, минимум бакалавърска степен, а в някои случаи и защитена докторска степен, много добро владеене на английски език и добро здравословно състояние, като тези с двойно гражданство и притежаващи работна виза/зелена карта не могат да кандидатстват. Кандидатите се подбират чрез конкурс, като датите за интервютата се обявяват допълнително и ще са през втората половина на юни.



Стипендии за преподавателска и изследователска дейност



Този вид стипендии дават възможност на български учени и университетски преподаватели да работят по специалността си от 3 до 5 месеца в престижни университети и научни институти в САЩ. Програмата е достъпна за специалисти от всички области на науката и изкуствата, с изключение на клинична медицина и стоматология. Всяка година се отпускат по 5 стипендии. Кандидатите трябва да имат три препоръки, регистрирани в електронната система на комисията и попълнени онлайн във формуляра за кандидатстване на английски език. Нужни са копия от университетска диплома и диплома за докторска степен, както и покана от образователна институция в САЩ. "За да получите покана, пишете на ваши американски колеги с молба да ви приемат за периода на Фулбрайтовия престой. Важно е да им обясните, че университетът няма да има финансови задължения към вас, ако спечелите стипендията", съветват от комисията. Стипендията покрива месечна издръжка в размер на 2500-2900 долара (в зависимост от местоназначението), като комисията покрива и разходите за самолетен билет до САЩ (отиване и връщане) и здравна застраховка. "Важно е да се знае, че програмата работи с всички акредитирани американски университети и научни институти на територията на САЩ - както с най-елитните, така и с по-непознати, но с много добри програми", казва Мария Костова от комисията.



Стипендии за магистърски и докторски програми



Финансирането по програмата е за една академична година (10 месеца), като всяка година се предоставят между 6 и 8 стипендии. Отново възможност имат специалистите от всички области на науката и изкуствата без клинична медицина и стоматология. Кандидатите трябва да са под 40 г., да не се обучават в момента в САЩ и да не са живели там през 5 последователни от последните 6 г. Задължително е отличното владеене на английски език, което да се удостовери с американските стандартизирани тестове TOEFL и GRE или GMAT в зависимост от специалността максимум до 15 септември т.г., както и защитена бакалавърска степен, получена най-късно до 1 септември 2016 г. Стипендията е до 30 хил. долара и включва таксата за обучение и разходите за живот, като се покриват и пътните разходи и здравната застраховка.

Към тази програма има три различни конкретни възможности. Едната е за стипендия за магистърска програма по бизнес администрация, предоставена от комисия "Фулбрайт" и Бизнес колеж Прайс към университета на Оклахома в град Норман. Финансирането е за период от 2 академични години. Другата е за едногодишна стипендия за магистърска програма в престижен американски университет, която се дава от комисията и Институт "Благодарност към Скандинавия" към Американския еврейски комитет. Тя е предназначена за български студенти (след бакалавърска степен) и е израз на признателността на еврейската общност към България във връзка със спасяването на българските евреи през Втората световна война. За предпочитане е кандидатите да специализират в някоя от следните области: човешки права, история, социология, еврейски изследвания, междукултурна комуникация и др. За да получат стипендия в тази категория, кандидатите трябва първо да бъдат номинирани за Фулбрайтова стипендия за магистърски и докторски програми. Впоследствие те се одобряват от представителите на Институт "Благодарност към Скандинавия" за допълнителното финансиране по програмата.

Комисия "Фулбрайт" продължава и миналогодишното си предложение за магистърска програма по право в университет Фордъм, Ню Йорк. Всяка година един български студент получава стипендия в размер на 40% от таксата за обучение за една редовна учебна година в магистърска програма по право. Правният факултет на Фордъм предлага магистърски степени в седем области - банково, корпоративно и финансово право, корпоративна отговорност, международно бизнес и търговско право, международно разрешаване на конфликти, международно право и правосъдие, интелектуална собственост и информационни технологии, американско и сравнително право.



Стипендии за изследователска дейност на докторанти



Те са за млади изследователи в напреднал етап на редовна докторантура, които ще получат възможност да работят 6 месеца в американски университети и институти. Всяка година се предоставят 1-2 стипендии. Кандидатите трябва да са под 40 г., да владеят отлично английски и да имат валидни резултати от тест iBT TOEFL, най-малко 81 т. Изследователският им проект следва да е значим за съответната научна сфера и осъществим в рамките на програмата. За професионалните специалности като право, икономика, архитектура се изисква покана от образователна или изследователска институция в САЩ. Стипендията покрива месечна издръжка в размер определен от Института за международно образование (в зависимост от местоназначението).



Стипендия за развитие на гражданското общество



Този вид стипендия също се отпуска само на 1-2 кандидати с минимум бакалавърска степен и е за изследователска дейност по проблемите на гражданското общество в рамките на 3-5 месеца. Програмата е предназначена за ръководители и представители на български неправителствени организации, работещи за развитието на гражданско общество в България. Нужна е официална покана от американска неправителствена организация или университет. Стипендията покрива месечна издръжка в размер на 2500-2900 долара (в зависимост от местоназначението).



Стипендия "Хюбърт Х. Хъмфри"



Програмата е в чест на покойния сенатор и вицепрезидент на САЩ Хюбърт Х. Хъмфри. Целта й е изявени специалисти със защитена бакалавърска степен, под 50 г. и с минимум 5 г. стаж по специалността, да повишат професионалната си квалификация в САЩ. Стипендии се отпускат на професионалисти от цял свят, заемащи ръководни или експертни длъжности в следните области - превенция и лечение на наркомании и медикаментозни зависимости; превенция и контрол на ХИВ/СПИН и на трафик на хора; здравна политика и управление; право и човешки права; планиране на образованието; управление на човешки ресурси; публична администрация и анализ на обществена политика; комуникации/журналистика; управление на природни ресурси и околна среда; градско и регионално планиране; аграрна икономика; индустриално управление; икономическо развитие, финанси и банково дело. Кандидатите ще се оценяват според критерии като проява на ярки лидерски качества и подчертан интерес към обществената сфера, личностна съвместимост, представителност и отговорност, изграждащи вярна картина за културата и традициите на България. Срокът за подаване на документи тук е 1 септември 2016 г.



Стипендии "Фулбрайт-Шуман"



Програмата "Фулбрайт-Шуман" се администрира от Комисията за образователен обмен между Белгия, Люксембург и САЩ. Тя дава възможност на европейски лектори, изследователи и студенти (след бакалавърска степен), администратори в областта на висшето образование, специалисти в сферата на европейската интеграция и трансатлантическото сътрудничество да извършват изследователска дейност, обмен на опит и да се обучават в акредитирани американски институции. Проектите по програмата трябва да се фокусират върху отношенията между Европейския Съюз и САЩ, европейските политики, европейските институции и трансатлантическото сътрудничество. Повече информация за конкурса има на http://www.fulbrightschuman.eu.
4
2609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
01 Февруари 2016 07:36
Не съм чул досега положителни отзиви за тези стипендии.
Образованието навсякъде вече е само бизнес.
02 Февруари 2016 10:06
Бизнес, но и вербуване.
02 Февруари 2016 12:58
Вербуване и зомбиране. Изсмукване на мозъци - ПРОФЕСИОНАЛИСТИ от България ще предават идеите си на усашките институти, които после ще се кичат с Нобелови награди.

Фулбрайт се върти в гроба. Не беше такъв крокодил.
02 Февруари 2016 13:31
ПРОФЕСИОНАЛИСТИ от България ще предават идеите си на усашките институти, които после ще се кичат с Нобелови награди. 
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД