:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,979
Активни 375
Страници 14,909
За един ден 1,302,066

Реформаторите сами копаят трапа, в който ГЕРБ ще ги бутне

Кунева и Зеленогорски трябва да оставят за малко Кънев, защото поне на думи пашата обича смелите
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Меглена Кунева и Найден Зеленогорски са заети предимно с това да довършват изреченията на Бойко Борисов и Цветан Цветанов.
Бойко Борисов често повтаря, че не коментира други партии и не се меси във вътрешните им дела. Но както често се случва при него, думите рядко следват посоката на делата. Премиерът се изявява като бащица винаги, когато нещо заскърца в присъдружните му партии. След като неочаквано и без да е показал с нещо, че е недоволен от образователния министър Тодор Танев, му поиска оставката, той прие лидерите на Реформаторски блок под претекст да му предложат подходящ за поста. Ако обаче се вгледаме в детайлите, нещата изглеждат различно. Борисов събра реформаторите, за да усмири властовите им апетити. И да им покаже, че последната дума е неговата. И няма нещата да стоят по друг начин, щом те не могат да защитят собствения си министър, щом те не могат да излъчат негов заместник, щом те не са в състояние да прекратят вътрешните си разправии. И така - Борисов отпрати вчера реформаторите да мислят още предложения за мястото на Танев.

Преди дни правилото за ненамеса бе прегазено и покрай новия десен проект на Радан Кънев. Борисов предпочете да се хване за недоволството на Кънев, че е успял да се наложи за шеф на РБ. "Не му се сърдя, че напусна коалицията - каза премиерът. - Той дойде и ми каза, че вече година не може да вземе властта в РБ и затова е решил да прави нов проект. Че в сянката на ГЕРБ с тази сила трудно може да ни надскочи и че неговият естествен път е да излезе от коалицията и да си направи собствен проект. Аз харесвам такъв подход". Репликата дойде часове след като Кънев пусна версията, че ДПС ходило да пита ГЕРБ по какви теми може да подкрепи вот на недоверие и по какви - не може. Така се получи едно трудно доказуемо твърдение срещу друго недоказуемо твърдение. А като един истински български Чък Норис с един куршум Бойко



Борисов уцели цели три заека



От една страна, неглижира приказките на Кънев, че ДСБ е излязло в опозиция заради нежеланието на ГЕРБ да подкрепи исканите промени в конституцията от бившия министър Христо Иванов. От друга - принизи амбициите на лидера на ДСБ за нова дясна формация до обикновени ежби за лидерство, а не до принципи и политики. И от трета - даде да се разбере, че пашата харесва смелите, тези, които открито казват какво искат и се опитват да го постигнат.

Поведението на отговорните фактори в ГЕРБ да неглижират действията на Кънев през последния месец изглежда разбираемо. Напълно логично е Борисов да не иска разговора за дясното да става прекалено сериозен. Ясно е, че шефът на най-голямата партия иска този разговор да изглежда така, сякаш Кънев се цупи за нещо. Така на премиера му се налага по-рядко да отговаря на обвиненията на лидера на ДСБ, че е избрал да остане в лагера на Делян Пеевски и на Сотир Цацаров и че управлява с подкрепата на ДПС.

С подхвърлянията си за лидерски амбиции Борисов извърта дебата така, сякаш от коалицията си е тръгнал болно амбициозният партньор. Този, който мисли за себе си, а не национално отговорно. И че в нея са останали добрите реформатори, с чиято помощ ГЕРБ ще реши промените в държавата докрай. За да не умножава значението на Кънев като политически фактор, Борисов не дава вид на прекалено сериозно ядосан, когато той и ген. Атанас Атанасов го дразнят с приказки за зависимостта му от медиите на Пеевски и от "библиотекаро-сарайската мафия". Вярно, от време на време министър-председателят все пак избухва и казва, че той също може да припомни на Атанасов за връзките на неговия патрон Иван Костов с Косьо Самоковеца. Това обаче трае кратко, след което



премиерът отново слага на лицето си благата маска



на обединител, която получи отнякъде в началото на втория си мандат. И пак започва да говори за Кънев като за малък, заядлив, но все пак безобиден палаш.

Това, което изглежда много по-неразбираемо от приказките на Борисов, е защо същите опорни точки използват и почти всички колеги на Кънев измежду т. нар. все още управляващи депутати от Реформаторския блок. Часове след като Борисов бодна Кънев за неговото властолюбие, кръв опита да му пусне и представителят от ДБГ Димитър Делчев. "Опитът на един човек да овладее РБ не сполучи и блокът е единен, което е най-важното" - каза той. Подобно на ГЕРБ, частта от РБ, останала в коалицията, също разправя наляво и надясно, че най-важното в момента за България е управляващото мнозинство да остане единно и стабилно и че опитите то да бъде клатено е равносилно на национално предателство. И въобще от момента, в който Кънев смени тона към Борисов, Меглена Кунева, близкият до нея Даниел Вълчев, Найден Зеленогорски и министър Божидар Лукарски се превърнаха в по-големи защитници на ГЕРБ и на премиера от депутатите от собствената му парламентарна група. В някакво почти мистично опиянение изброените чакат министър-председателят да ги погали по главите и повтарят мантрата, че малкият коалиционен партньор трябва да си знае мястото и че не трябва да скача на големия, защото така е решил избирателят.

Управляващите от блока обаче не довършват втората част от тази словесна конструкция. А тя е, че



избирателят на РБ никога не е гласувал



за това Кунева и Вълчев да завършват изреченията, които Борисов или Цветан Цветанов са започнали. Това вече се случва повече от месец във връзка с подписването на новия анекс към коалиционното споразумение между ГЕРБ и реформаторите. В началото Найден Зеленогорски твърдеше, че блокът ще е безкомпромисен и ще държи този анекс да се подпише в седмицата между Коледа и Нова година. Както и че в него трябва да има ясни и конкретни срокове - три месеца за отчитане на антикорупционното законодателство, шест месеца за отчети по принцип. После бившият кмет на Плевен омекна и прие срокът да е 25 януари. Сега вече признава, че ще е доволен, ако документът стане факт в средата на февруари. След като знаем вече колко пъти реформаторите отстъпиха за сроковете, не е трудно да отгатнем какво ли ще се случи със сроковете в съдържанието на анекса.

Ако някой в редиците на управляващата част от РБ все още е запазил поне малко от чувството си за партийно самосъхранение, той тутакси трябва да започне да се еманципира от ГЕРБ и да спори по определени теми с Борисов и Цветанов. Трябва да се намери някой, който поне от време на време да намеква, че ДБГ и СДС също мислят, че ГЕРБ е зависима от ДПС и се отплаща за подкрепата на Пеевски - с държавни поръчки, с чадър върху КТБ и т.н. А ако пък на този някой му е останала малко повече смелост, той трябва всеки ден да повтаря, че не е простил и не е забравил това, че през декември Борисов направи заверата с Цацаров и че няма да позволи по същия начин блокът да бъде преметнат и за закона "Кунева". А специално Кунева по-рядко трябва да обяснява на Кънев, че не може с единия крак да си във властта, а с другия - в опозиция, а по-често да казва, че първата работа на новото национално бюро за борба с корупцията ще бъде да провери откъде със заплата около 3000 лв. депутатът Делян Пеевски има 11.7 милиона да купи "Химко", 25.5 милиона да купи сградата на bTV и т.н. Само така ще запазят поне в някаква степен уважението на хората, които са гласували за тях, и ще оставят неизгорена част от мостовете, по които след време отново ще могат да се озоват на един и същ бряг с Кънев и с т. нар. опозиционери в блока. А като допълнителен бонус може те също да бъдат похвалени от Борисов. Както стана дума в началото, поне на думи пашата обича смелите.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Как не се намери един партиец от РБ, който да защити министър Танев?
11
5363
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
31 Януари 2016 18:26
От друга - принизи амбициите на лидера на ДСБ за нова дясна формация до обикновени ежби за лидерство, а не до принципи и политики.

Което си е чистата истина. Не само за ДСБ, но и за цялата формация РБ.
31 Януари 2016 19:05
Не се знае кой ще им бъде гробокопачът. Рано е да се прогнозира.
31 Януари 2016 20:23
Гробокопачът на реаниматорите е ясен - изтъняха около 14 години извън властта .
Лепкавите им пръстлета ще ги оставят извън парламента на следващите избори.
31 Януари 2016 21:37

Бойко ги прекара. Елементарен бил, цървул бил. В края на пътя той е с лаврите, те са в калта. Какво има да се дискутира? Не разбирам тези санкюлоти защо се надпреварват да изглеждат елит. Та самата Кунева с каяфетя си е елит, те не могат да я достигнат, дори и да се скъсат.
Ей Богу, някой трябва да дойде най-сетне. И да размаха чесалото.
31 Януари 2016 22:21
Бойко ги прекара.

Дедо Бойко ги прекара през 2009-а. По-смешното е, че тогава ги прекара всъщност Първанов....
Сега се самопрекараха. Човек не бива да бъде толкова наивен (визирам електората им).
31 Януари 2016 23:26
Имам смътното подозрение, че Борисов няма да се навие на Кунева-министър на образованието. Ако се чудите защо внезапно махна Танев - ами защото се уплаши от недоволството, което се надигна, Кунева не променя нищо, затова от популистки подбуди няма да я приеме.

ПП. "за връзките на неговия патрон Иван Костов с Косьо Самоковеца", то само това да беше, ами Прокопиев, ами Цв. Василев, дето плащаше солидни "комисионни" на костовата щерка, ами кръгът Олимп, аферата Сапио, ами как продаде ключови предприятия за 1 долар, за да се затрият после? Помним всичко, помним.
01 Февруари 2016 01:13
Мисля, че Бойко ще удари още едно рамо на Кунева, за да я изкара със сигурност от президентската надпревара. За момента - ако някоя кака не дойде от чужбина - според мен кандидатът за президент на управляващите ще е или Фандъкова, или Даниел Вълчев (с лек превес за последния). Освен ако Бойко не пази поста за себе си, ако го изгонят от изпълнителната власт, разбира се.
01 Февруари 2016 04:04
Кунева и президентски избори?
Не, ако и удари едно рамо, ще е само, за да и осигури по-добра засилка към болезненото падане след като се провали... което ще я извади завинаги и от парламент и от всичко... Но мисля, че самият Баце осъзнава, че ще има проблем да я прокара в парламента, деликатно си мълчи за сега, защото очаква друга кандидатура, Мигленчето не става.
01 Февруари 2016 09:53
Ръбистите с друго, освен с копАне в околоблоковото пространство не се занимават още от самото начало. Вече са затънали в окопа до кръста, но продължават. Няма излизане. Та Шенгения се назлъндисва, защото иска да е сигурна, че с просветния "портфейл" няма да изпусне от гражданския балкон портмонето за ойропредседателството през 2018-та... Има ли ги и двете, изобщо няма и да си направи устата за изборите тази есен. А Деди Бо, като едното нищо, може да ощастливи електоратЯ с рекордьорката си. Кой не е чувал за Лилето, еле пък - да не я е забелязвал по магистралите...
01 Февруари 2016 10:44
Когато ги зарият ще мина от там да
01 Февруари 2016 21:53
Реформ. блок - дрън дрън ярина - стари все известни мераклии!
Подлъгаха избиратели като облякоха дрехите на СДС нищо общо нямат с това движение (не е
партия).
И сега под "черната сянка" на Гаргамел и неговия "апрентис" Рамадан - нощо не никне!
Пък и как да стане нещо с стари "семена" - нов бърдак с стари курви не се прави!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД