:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,753
Активни 718
Страници 17,318
За един ден 1,302,066

Бай Ганьо си поигра на вот на недоверие, а сега се ослушва

Властта у нас пада само ако телефонът звънне “международно”
Снимки: БГНЕС
А иначе гласуването по вота показа и друго - с всичките си проблеми Бойко Борисов продължава да кара влака, уж големите скандали вътре в управлението са като сцена от "Бай Ганьо пътува".
Този път вотът на недоверие бе толкова нелеп, че опозицията, като се погледна в огледалото..., видя единствено себе си. Против кабинета гласуваха само депутатите на БСП, ДПС и "Атака" (плюс трима независими), което показва, че този политически акт е бил напълно безсмислен. Ясно бе, че вотът няма да мине. Но щеше да има смисъл, ако от парламентарната трибуна се бе чул поне един факт или идея за здравеопазването, която ние не знаем. Не стана. Щеше да има смисъл, ако поне един глас от иначе разноликото мнозинство на гербери, реформатори, полуреформатори, фронтоваци и прокурорски запасняци (АБВ) бе "поддал". И това не се случи.

Може би си мислите, че при наличието на внушително мнозинство вотът на недоверие задължително е една дребна досада. Още повече че в такава я превърна "парламентарната практика". Не сте прави!



Всичко зависи от багажа, който носи



инициаторът - багаж и в главата, и в джоба. Първият те прави далновиден или не, вторият, според характера му, те прави свободен или зависим.

Че в здравеопазването цари огромен батак, е факт неоспорим. Че има хиляди поводи да се иска оставката на Петър Москов - също. Вярно е обаче, че батак цари в почти всяка друга сфера, а оставка с основание може да се иска на всеки министър. БСП и ДПС избраха да атакуват Москов по две причини - надяваха се на чуваемост в обществото по най-болезнената сфера и искаха да дискредитират "новата опозиция" - Радан Кънев и ДСБ, на които щеше да се наложи да гласуват за съпартиеца си. Над тези цели, разбира се, бе главната - да "откъртят" поне 1-2 гласа от мнозинството, та да се завърти колелото "Управлението се срива".

Да се мъчиш обаче да докажеш, че ДСБ не е опозиция чрез атака на собствения им министър, е като да вкараш гол от тъч - невъзможно и крайно нелепо. Също и несъстоятелно като идея - разбира се, че Кънев ще подкрепи Москов, той все пак е негов човек, предложен е от ДСБ. Логично, естествено и правилно е да го подкрепи! А сега си представете, че вотът бе поискан за несправяване в областта на образованието. Където на "моралните" десебари щеше да се наложи да гласуват за припознаваната наново от тях като "кукувица" Меглена Кунева? Или за Танев (ако не бе отстранен), нежелан както от среди в ДСБ, така и в "България на гражданите". Имаше ли мотиви за недоверие в образованието? Разбира се. Дори скандалът "махат робството" гръмна няколко дни преди внасянето на вота. БСП и ДПС не отиграха тази топка. Вот в областта на образованието след приемането на спорен просветен закон, при наличието на, меко казано, дискусионни учебни програми, измислени още при първия мандат на ГЕРБ, поставяше в значително по-неловка ситуация ДСБ. Също и Патриотичния фронт ("робството"!). Увеличаваше шансовете мнозинството да се пропука. За самата Кунева щеше да е крайно дискредитиращо от парламентарната трибуна да се изявява в материя, която изведнъж "по целесъобразност" й се налага да разбира.

А сега си представете, че вотът бе в областта на правосъдието. Та не бяха ли там най-големите скандали? Не е ли там най-голямата драма? Нали такъв вот



директно щеше да бъде изстрел от упор



към "новата опозиция" - или-или. Позицията на Радан Кънев тогава наистина щеше да е интересна. Щеше да е и на Христо Иванов, на западните посланиците, на гражданските групи, недоволни от неслучилите се промени - ако са принципни, следваше да подкрепят опозицията. Но БСП и ДПС не пожелаха да сритат управлящите в кокалчетата, защото това значеше да сритат и статуквото в съдебната власт - а зависимостите им не го позволяват (сритването всъщност е утопия - нали те, досущ като АБВ, са негов запас, военен резерв; специално в социалистическата партия пасивността по съдебните проблеми се поставя открито, например от Георги Пирински). Заради всичко това БСП и ДПС се изхитриха да поискат вот по "най-консенсусната" тема. И получиха такъв резултат, какъвто заслужаваха - никакъв.

А иначе гласуването по вота показа и друго - с всичките си проблеми Бойко Борисов продължава да кара влака, уж големите скандали вътре в управлението са като сцена от "Бай Ганьо пътува". Помните вагона, нали - един си проси винце, друг - круши, мляскат, ядат, оригват се, от време на време се посбутват, но все намират как да се сместят; тази дребна селска идилия пътува във влака за Европа. Даже има една парламентарна група - БДЦ, която гласува "въздържал се" и показа, че



няма против да се качи в движение



Но има и нещо интересно в цялата тази работа - в един момент ще почнат да слизат. Може и сам машинистът да ги (се) свали. Кога - не е ясно, моментът очевидно не е назрял. Ганьо знае, че тая работа не узрява покрай вотове в българския парламент. Знае го и другият Ганьо, опозиционният. Поиграха си на вот на недоверие и се ослушват - да не би телефонът да звънне "международно". Властта в България пада само тогава.
 Да се мъчиш обаче да докажеш, че ДСБ не е опозиция, чрез атака на собствения им министър, е като да вкараш гол от тъч - невъзможно и крайно нелепо. Също и несъстоятелно като идея - разбира се, че Кънев ще подкрепи Москов, той все пак е негов човек, предложен е от ДСБ.
7
3298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
21 Февруари 2016 19:05
което показва, че този политически акт е бил напълно безсмислен

Не беше съвсем безсмислен, защото поне се видя кой подкрепя правителството и кой е опозиция, че се бяха пообъркали нещата напоследък.
21 Февруари 2016 22:03
Този път вотът на недоверие бе толкова нелеп, че опозицията, като се погледна в огледалото..., видя единствено себе си. Против кабинета гласуваха само депутатите на БСП, ДПС и "Атака" (плюс трима независими), което показва, че този политически акт е бил напълно безсмислен.
Нищо работа - само 130:80...



Това е 60:40, уважаеми авторе... Почти на кантар.

Оранжево-жълт картон.

21 Февруари 2016 23:47
Не може да си опозиция и да имаш министър в правителството. Всякакви други приказки са от лукавия и може да им вярва само пълен неадекватник.

Така и не успяхме да разберем какво всъщност дискутираха по вота. Разбрахме само, че парламентарното мнозинство много го е страх от тази дискусия, защото безпрецедентно гласува вот на недоверие да не се предава директно по БНТ.
21 Февруари 2016 23:52
Като се зачетох в статията в един момент се замислих дали вотът е бил заради подвизите на доктор Пепи, или заради г-жа Кунева, която все още не е била министър на образованието. Мноо кофти журналистическо представяне
22 Февруари 2016 00:14
Статията е от типа "ала-бала".Вота бил несъстоятелен и не е постигнал нужният ефект.Напротив, постигна си целите.Финала беше ясен и целта въобще не беше здравеопазването, а чрез него се подготвят политически действия за пред наближаващите избори.БСП и ДПС изхождаха от различни, собствени позиции, като и двете формации си постигнаха целите.А колкото до това, че е можело да се поиска вот на недоверие за просветата или за правосъдието, ами тогава едва ли щеше да се съберат 48 гласа за внасяне.Просто ДПС нямаше да се включи.Хаоса и в двете ведомства напълно ги устройва.А и още, след като ДСБ го играят опозиция и не ги устройват реформите в правосъдието, ами да вземе Радан да инициира вот на недоверие по правосъдието и да видим ще се включат ли БСП и ДПС.Да, ама не.
Така, че тепърва ще се преценява ефекта от вота на недоверие.Най-вероятно след месец май.
22 Февруари 2016 08:36
Заглавието е неверно, но подзаглавието напълно вярно. Народът нищо не решва, решава се отвън и от задкулисието, което също се подклажда отвън. . Впроечем и в САЩ е така. Аз с интерес наблюдавам ако Сандерс спечели народния вот, дали 625или 700-те супер избиратели ще го изберат. Има такива прецеденти - МкГавърн през 60-те, пък и за Ал. Горе казват,че е спечелил народния вот, обаче супетр избирателите предпочели Буш- младши.
22 Февруари 2016 18:43
Като се зачетох в статията в един момент се замислих дали вотът е бил заради подвизите на доктор Пепи, или заради г-жа Кунева, която все още не е била министър на образованието. Мноо кофти журналистическо представяне

Божидаров е прав. Вотът няма нищо общо със ситуацията във здравеопазването.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД