:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,759
Активни 599
Страници 3,324
За един ден 1,302,066
ЗАЕТОСТ

"Аз за 400 лв. няма да работя!"

Безработните младежи са скептични към институциите и искат конкретна оферта за работа
СНИМКА:БГНЕС
Според медиаторите издирването на млади без работа по паркове и пейки не е особено ефективно.
"Аз за 400 лв. няма да работя!" - случва се често да го чуя от около 25-26-годишни безработни младежи от семейства с добро финансово положение, жилище, с добро образование - средно или висше, но нямат и един ден трудов стаж." Това разказва Борислав Стоянов, който е назначен за младежки медиатор към общината във Велико Търново по програмата на социалното министерство. Борислав и стотината му колеги в страната имат нелеката задача да издирват свои връстници до 29 г., които нищо не правят, за да ги убедят да започнат работа или да се върнат към образование. Младежката безработица у нас остава висока - всеки пети млад човек между 15 г. и 24 г. според данните на националната статистика е без препитание, а още по-голям проблем са тези млади, които нищо не правят - около 250 хил. според различни оценки.

Недоверие и скептицизъм, липса на желание да започнат работа за заплата около минималната, която им се вижда твърде ниска, липса на подходящо образование за това, което търсят работодателите в конкретната община. Това са проблеми, които споделят във Велико Търново, Монтана и в Харманли. Борислав разказва, че се опитва да убеди младите, които не искат да работят за малко пари, "да направят личен компромис" и да започнат, за да натрупат поне някакъв опит, какъвто искат работодателите. Някои предпочитат сезонната заетост - няколко месеца на морето или на зимен курорт, следвани от месеци, в които просто се харчи заработеното. Борислав е успял от средата на миналата година до края на януари да говори със 114 свои връстници, да убеди 33-ма да се регистрират в бюрото по труда, а други 9 са си намерили работа без трудов посредник. Убедил е и един ученик да се върне в училище, което според него е най-трудната част от работата - с изпадналите от училище. "Другите тотално отказват, явно не съм бил достатъчно убедителен, но като цяло има голямо недоверие към институциите", споделя Борислав. Казва, че се опитва да обяснява като на приятели, че



случайното търсене по паркове и пейки



на безработни младежи не е особено ефективно. Че в по-малките градове и в селата е ходил по къщите на безработни млади, но реакцията е "враждебна на всички, не само на ромите". "Първото нещо, което ме питат почти винаги, е каква конкретно оферта предлагам", споделя Борислав. И тук започва трудният разговор защо е "за тяхно добро" да работят.

"За мен е по-изгодно да не съм на терен, а да посрещам младите в офиса, защото, ако аз ги потърся, те са някакси предубедени, не ми вярват, не се получава само да ги идентифицирам. Но като дойдат сами, има по-голяма тежест." "В месеца идват адски много хора", разказва и Бони Марангозова, младежкият медиатор в Харманли. Бони има ясна стратегия - агресивната реклама и доброто местоположение. Освен това казва, че трябва да е позитивна, за да ги надъха. "Мисля, че е много важно къде се намират младежките медиатори - аз съм в културния дом, до мен са библиотеката, кафенето, където се събират младите, има много мероприятия и съм видима. По принцип моите колеги са в общините, което е грешка, защото, като говоря с тях, там не ходят да ги търсят", споделя Бони.

"От няколко месеца търся счетоводител, но не мога да намеря. Проблем е, че има разлика между това, което могат, и позициите, които се обявяват. Много хора искат да работят, но нямат представа за какво става въпрос. Знаете как не е обвързано професионалното образование с бизнеса. Имат желание, но нямат опит и познания", разказва Виолина Каменова - медиатор в Монтана. Виолина е издирала 144 фирми и е прозвънила всяка една от тях, за да я имат предвид като посредник, ако се отвори място при тях. Казва, че



има открита дискриминация



при избирането на кандидат за позицията. Според медиатора най-трудно е с трайно безработните - над една година, защото те са отчуждени и не вярват, че могат да си намерят работа.

Младежките медиатори са назначени в изпълнение на националния план за европейската гаранция за младежите, която обаче за втора поредна година не може да заработи на пълни обороти. Всеки млад човек до 25 години трябва да получи качествено конкретно предложение за работа, стаж или да започне обучение до четири месеца, независимо дали е регистриран в бюрото по труда или не. Това условие е задължително за страните от ЕС по европейската програма "Гаранция за младежта", за която в общността са заделени 6 млрд. евро до 2020 г. От тях за България са осигурени близо 56 млн. евро. Принципът за 4-те месеца важи за всички страни в ЕС, трябва да е валиден и у нас, но на практика не е. Затова страната ни настоява пред Брюксел за "гъвкав подход за отчитане на резултатите" от младежката гаранция. "Въпреки че в абсолютна стойност броят на регистрираните безработни до 24 г. в България не е голям (по данни на НСИ 15% от регистрираните без препитание), отправянето на качествено предложение за работа или обучение за много, особено малки населени места, е сериозно предизвикателство. Поради естеството на икономиката, образователната система и разминаването между уменията на кандидатите и нуждите на работодателите, както и заради големия брой неучещи и неработещи младежи, в България е по-трудно да се отправи предложение на един младеж, отколкото в Германия, Австрия или скандинавските страни", аргументират се от социалното ведомство. Затова страната ни иска да не се гледа само броят на отправените предложения за работа на младите хора, а да се отчитат усилията на администрацията. Според данните на ЕС нищо неправещите младежи струват прескъпо на всички - 153 млрд. евро на година, или малко над 1.2% от БВП на съюза. Това е сумата от пропуснатите данъци, ползи и печалби, ако те работеха. Общите разходи за създаването на схемите за младежката гаранция се оценяват на 21 млрд. евро на година за всички страни.

В Харманли се оказва, че за младите има много оферти -



"всяка седмица по около двайсет"



Търсят се много шофьори за камиони и трактори, както и технолози за няколкото винарни в общината. "Ами не, не успявам да предложа на работодателите тези точно кадри. Няма много подготвени млади за технолози или за шофьори. Повечето са със средно образование и искат някаква по-обща работа" - думите на младежкия медиатор потвърждават данните на работодателите, че половината от тях не успяват да си намерят подходящите кадри. Бони обаче има и по-основни проблеми - младежите, които идват при нея, не знаят как да стигнат до фирмите, не знаят как да се държат на интервютата ("затова ги разиграваме още от влизането от вратата"), пишат заедно автобиографии и мотивационни писма. Медиаторите използват всякакви "екзотични" методи, за да привлекат вниманието на младите - брошури, работа с неправителствени организации, срещи и обучения. В малките общини идентифицирането на тези нищо неправещи млади е по-лесно.

По официални данни ситуацията на пазара на труда сред младите се подобрява. Зад цифрите обаче не стоят тези 60-70 младежи от Велико Търново, които "тотално" са отказали на Борислав да се регистрират. Няма ги тези, които живеят на издръжката на родителите си. Нито трайно безработните - над 1 година, които са обезкуражени и според Виолина са по-големият проблем. За всички тези групи трябват по-сериозни усилия.

ПО ДОКУМЕНТИ

Според данните на министерството резултатите от изпълнението на гаранцията за миналата година работа са започнали близо 57 хил. млади хора до 29 г. В тази група са и 24 380 младежи до 24 г. Повечето от тях - над 42 хил. - са намерили позиция в реалния сектор благодарение на посредничеството на бюрата по труда. На субсидирани места - платени от националния бюджет и с европейски средства - са започнали да работят над 14 700 души. Като цяло в последната година пазарът на труда започна да се възстановява и официалната безработица в страната намалява, включително и сред младите. Средно през годината близо 52 хил. млади в по-голямата група - до 29 г. - са били без препитание. Но те са по-малко от предходната година - през 2014 г. в бюрата по труда са регистрирани над 64 хил. младежи. В бюрата към декември с регистрация до четири месеца - каквато е целта на младежката гаранция - са записани 10 249 млади до 24 г., тоест за една година те са намалели с над 1500. Това означава обаче, че половината от тях не са получили предложение за работа в рамките на четирите месеца. Към декември миналата година регистрираните млади до 24 г. в бюрата по труда са 10 249 (с 1538 по-малко от декември 2014 г.).
СНИМКА: БГНЕС
Трудовите борси са друг вариант за намиране на работа.
341
8664
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
341
 Видими 
29 Февруари 2016 22:41
Прави са децата, то е все едно да работят за 80 лв. от времето на Тодор Живков. При това, както се разбира има и с висше образование. Смехотворно е някак си.
29 Февруари 2016 22:47
прави са
29 Февруари 2016 22:49
200 евро за 20-22 работни дни
29 Февруари 2016 23:13
Прави са, младежите Кого убеждава тази "разработка" и за какво?
29 Февруари 2016 23:19
Че няма да работят като живеят при мама и татко и получават от тях и джобни. Вместо да използват това време да натрупат опит и да се ориентират какво могат допълнително да научат за да си подобрят шансовете те си губят времето.
Ако си мислят, че с някой ще дойде в кафенето да им предложи по-добре платена работа...
29 Февруари 2016 23:33
Шофьор пише мотивационно писмо. По-голяма смешка не бях чувал.
29 Февруари 2016 23:44
Само човек, на който не се е налагало да живее днес с 400 лв. може да предложи толкова малка заплата!!!
В крайна сметка никой не е длъжен да аргатува!
Един предприемчив младеж може да заработи 400 лв. за четири дена в България, да не говорим за други страни от ЕС.
Не виждам проблем в отказа да се работи за 400 лв. Може би единствено "мечтателите"-пишман-чорбаджии им е проблем, че не могат да заробят някого за 400 лв.
29 Февруари 2016 23:48
...заплата около минималната, която им се вижда твърде ниска
Правилно виждат хлапетата - не им се вижда - заплата около минималната е не твърде ниска, такава заплата е цинично, обидно ниска! Да му мислят тези, на които не им се вижда твърде ниска...
01 Март 2016 00:06
"Те мислят ,че ни плащат, пък ние се правим , че им работим."
"От моя труд няма да лоиш незаслужено ".
"Терминал 1 -любов моя !"
"Върнете жителството , че евтина работна ръка ни подбива !"
Те, това можеш да чуеш не само от младите .
01 Март 2016 00:20
Аз за 400 лв. няма да работя


То пък щото много нещо ще свършиш...

Младите трябва да приемат каквато и да е работа,а не да висят на мама на полата.Всяка работа е опит.С опита и добрата работа идва и доброто заплащане.

Знам за младежи започнали на 400лв,които сега вземат над 1000лв и то без да си сменят местоработата.Знам и доста такива които вземат добри пари в други фирми,защото не са били оценени от работодателя си.

Ама съм сигурен че ако лентяйстваш и висиш по кафенетата....нищо няма да спечелиш.
01 Март 2016 00:21
Проблемът е че за да взимаш 400 лева заплата, стойността на работата ти трябва да е поне за петстотин, а много хора без опит и без мотивция не могат да и за двеста.
Как ще го придобиеш тоя опит като седиш по градинките и кафетата поне на мен не ми е ясно.
01 Март 2016 00:25
заплата около минималната е не твърде ниска, такава заплата е цинично, обидно ниска!

Вероятно е така, но какво да правим ако и полезността ти е цинично, обидно ниска?
01 Март 2016 00:50
Вероятно е така, но какво да правим ако и полезността ти е цинично, обидно ниска?
Няма място за излишни тревоги и подобни въпроси - идват хиляди специалисти - сирийци, иракчани, пакистанци и др. Те ще ви работят за 400 лв.
Младите българи - безполезни тук - бързо намират място, където са полезни - това гипсокартон, това шпакловки... бедно ти е въображението - само, че за парички!
01 Март 2016 01:06
Е аз съм тука за да ми се обогати въображението. Сега не дават ли парички за "това гипсокартон, това шпакловки", че се налага младите да седят по пейките и да се мусят?
Не твърдя че хората трябва да рабоят за малко пари, напротив, моята теза е че трябва да работят за колкото може повече. Обаче трябва да работят.
01 Март 2016 01:13
Не твърдя че хората трябва да рабоят за малко пари, напротив, моята теза е че трябва да работят за колкото може повече. Обаче трябва да работят.

Тогава не виждам за какво изобщо спорим! Разбира се, че трябва да работят.
01 Март 2016 07:43
Като си помислиш , че една чистачка с основно образование на Аерогарата получава 1500лв , а ти с висшето си образование па макар и без опит ще получаваш 400лв - умира ти всякакво желание да започнеш работа ...в България .
Щом на една полуграмотна метачка в София могат да се дадат 1500лв в България , каква е причината да не се дадат тия пари и на висшист в Лом , Силистра , Добрич ?
А на метачката на Русенското , Варненското или Горнооряховското летище дали плащат 1500лв ?
Тия милионери , дето всяка година стават все по-богати в България са за сметка И на мизерните заплати , които плащат на работниците !
01 Март 2016 07:51
За малките градове и села 400 лв. са си пара. Особено ако не плащаш наем, а живееш при мама и тате. Виж, ако си в окръжен/областен град и трябва да се издържаш с 400 кинта... Абсурд! Още се сещам за едно предаване от преди 20 дена за центъра по вирусология - 400 лв. заплата за кадър от който зависи живота на хората, рискова дейност и висока степен на образование. А една позната ми се тръшкаше как тя вземала 1000 лв. и е големия мениджър, работи вечер, събота, неделя пък учителите дето "нищо не правели" искали и те. Та така... За едни 400 са много за други малко, а всъщност такава заплата със закон трябва да се забрани!
01 Март 2016 08:35
Проблемът е че за да взимаш 400 лева заплата, стойността на работата ти трябва да е поне за петстотин,

Всъщност за да вземеш 400 лева трябва да изработиш над 1000, защото има данъци, осигуровки и доста разходи извън тези свързани с едно работно място.
Ако пък си добър и изработваш по няколко хиляди месечно, със сигурност няма да са много месеците през които ще получаваш 400 лева като заплата. Ако обаче деградираш 5-10 години на издръжка на мама и тате, след това и за 400 лева няма да можеш да работиш.
01 Март 2016 08:55
"Аз , бабо такива сандвичи не ям,
между две филии резанче салам..."
01 Март 2016 08:56
Защо не искат да работят младите – една от причините е, че има къде да живеят... Лошият социализъм даде на почти всички жилища, на някои по две, че и вили... С миграцията и намаляването на населението даже има жилища в излишък... Та младите не са принудени да работят и да плащат наеми, пък за едното ядене мама и тате няма да ги оставят гладни...
Вече десета година сме в Евросъюза и... нищо, освен разочарование... Били отделени милиарди да се убеждават младите да работят, щото като не работят – загубите много повече... Не беше ли много по-лесно да се приеме една прилична минимална заплата за целия съюз, да се премине към безплатно образование, включително и висше, да се спре постоянното увеличаване на годините за пенсия, да се осигури наистина свободно търсене на работа в целия съюз...
За съжаление, това не стана, а сега, с прииждащите чужденци, ще става по-лошо...
01 Март 2016 09:14
Ако продължава така, годините за пенсията не ще се увеличават, ами и пенсии вече няма да има. Нали някой трябва да ги изработи!
01 Март 2016 09:28
В крайна сметка никой не е длъжен да аргатува!
Един предприемчив младеж може да заработи 400 лв. за четири дена в България, да не говорим за други страни от ЕС.

Ся, има разлика между младеж, който не иска да работи за 400лв., защото изкарва 100лв. на ден другаде и младеж, който предпочита да виси на гърба на родителите си и да мизерства, но да не работи за 400лв., като заедно с това се учи на професия, трупа опит и квалификация, с които после да печели повече. 400лв., разбира се, са много малко, но все пак (понеже Русия е най-велика и от всички първа тема в този форум) са 16 000 рубли, близо 3 минимални и половин средна заплата в Русия.
01 Март 2016 09:39
Поради разминаването на това, което "дават" университетите и това, което търсят работодателите, наличието на диплома най-често си остава "едно добро начало" и показва по-скоро желание на човека да учи, отколкото че е научил нужното за дадена работа.
400 лева наистина не са много пари, но от друга страна трябва да се вземе предвид и ситуацията в съответното място - например имам познати, които почват с 1200-1500 евро месечно, но наема им е 500-800
01 Март 2016 09:51
интересното е, че никъде в материала не се говори за конкретна оферта за работа
със заплата 400 лв., просто това някой го изтърсил някъде и всички се хващат за него.
че тя минималната заплата вече е по-висока. Не вярвам висшист или специалист някъде в България да започне
работа на пълен ден за толкова пари. Истината както винаги е по-средата, но дори и да е така,
ако наистина те хранят мама и тати, 400 лева са си едни прилични джобни + натрупването на някакъв опит и контакти
искали "по-обща работа" - ами да станат общи работници, тогава наистина заплатата ще е някъде толкова....
01 Март 2016 10:04
400 лева са добри пари , но за пенсионер.
С тия пари гадже ли да търсиш, деца ли да правиш, за дом ли да помислиш, сметките ли да платиш, гащи ли да си купиш, на почивка ли да идеш, за кола ли да мечтаеш...
Ех, др. Тодор Живков....
01 Март 2016 10:19
Всъщност за да вземеш 400 лева трябва да изработиш над 1000, защото има данъци, осигуровки и доста разходи извън тези свързани с едно работно място.

Нормално е да е така, но имах предивид някакъв минимум под който е съвсем безсмислено да те държат на работа - като за начало поне да изкарваш за минималната заплатата и осигуровките.

Като си помислиш , че една чистачка с основно образование на Аерогарата получава 1500лв , а ти с висшето си образование па макар и без опит ще получаваш 400лв - умира ти всякакво желание да започнеш работа ...в България .

А нима висшето образование те дисквалифицира да започнеш работа като чистачка на аерогарата? От къде-накъде като започнеш работа след университета непременно трябва да получаваш повече отколкото чистачките на летището? Нима си следвал пет-шест години с мотивацията че като завършиш, веднага ще те вземат на високо платена работа? По соц. времето младите специалисти също не взимаха големи заплати - напротив - бяха за смях на простите работници.
-
Първата ми заплата след университета (и казармата) по специалността беше за по-малко от 50 долара по тогавашния курс, но поне получих възможност да трупам опит и умения и с времето нещата се промениха.
01 Март 2016 10:19
Знам за младежи започнали на 400лв,които сега вземат над 1000лв и то без да си сменят местоработата.Знам и доста такива които вземат добри пари в други фирми,защото не са били оценени от работодателя си.

Ей за това говорим. И аз познавам такива примери.
Мога да дам и друг пример: младеж на около 35 години, прекъснал обучението си в университет и оттогава не пипнал работа освен за три месеца като охрана в супермаркет. Напуснал, защото му било много трудно...
Живее с мама и татко и двамата пенсионери. Пенсиите им не са големи, но момченцето не желае да работи какво да е, а нещо по-така, хем леко хем и доходно.
01 Март 2016 10:24
По соц. времето младите специалисти също не взимаха големи заплати - напротив - бяха за смях на простите работници.

Така беше. Новопостъпили ввисшист и работник взимаха горе долу същите пари с редовните премии за работника. Работниците с опит взимаха поне двойно колкото новопостъпили висшисти.
Инженер с дългогодишен стаж на ръководна длъжност на национален обект взимаше два пъти по-малко от ръководител на строителна бригада без завършено средно образование...
01 Март 2016 10:28
Стига с това "мама и тате". В много случаи и те нямат работа и изнемогват.
Пък и как да не се съгласи човек с Орасле - за да получаваш 400, трябва да изработиш повече, че да има и за чорбаджията. Пък чорбаджията сам си изработва милион. Защото може и защото е умен. И силен.
01 Март 2016 10:39
Те така чоржаджиите всички си заработват милиони. Някой да е на загуба, да затвори фирмата че, и да фалира е нещо нечувано.
01 Март 2016 10:47
Има ли работодател в България, който да предлага работа, изискваща висше образование? Нямам предвид да иска да назначава само висшисти или мацки. Говоря за работодател, произвеждащ високотехнологичен и конкурентен продукт, изработван от висококвалифицирани специалисти, работещи на сложно технологично оборудване. Изключвам "сглобяването на геймърски конфигурации".
01 Март 2016 10:48
90% от младите ги мързи да гледат

отровиха ги медиите с примера за "успели" и "вървежни" хора.
Примерите за кокошките, возещи се в луксозни коли, заслужили единствено с разтварянето на краката си, ги заливат всеки ден от екрана.
Децата нямат реална представа за живота. Дори тези, които са навършили пълнолетие.

Те НЯМАТ трудови навици. И 1000 лева да им дадат пак няма да искат, защото не си представят, че двеста и кур дена в година ще ходят на работа и няма да могат да правят каквото си поискат.
Проблемът не е в парите. Проблемът е в мързела.
Парите идават после. Първи са уменията и желанието за работа.
01 Март 2016 10:56
Първи са уменията и желанието за работа.
Това е спорно. Само с умение и желание можеш да си копаш градинката. Като имаш умения и желание, съвсем не означава, че ще си намериш работа. Действителността е, че има огромна безработица, а не недостиг на работна ръка и незаети работни места.
01 Март 2016 10:58
Като имаш умения и желание, съвсем не означава, че ще си намериш работа. Действителността е, че има огромна безработица, а не недостиг на работна ръка и незаети работни места.


01 Март 2016 11:10
За един младеж особено, 4 стотака си е мизерия и удар по самочувствието на мъж, което трябва да трупаш - удоволствието от факта, че сам си си взел хляба в ръцете, че не си на издръжка на мама и тате, че си имаш парички, които сам си си заработил. Как да имаш самочувствие обаче, след като с тази заплатка е трудно да поканиш готина мацка на заведение примерно, да не говорим за събиране вкъщи с качествени мезета и скъп алкохол.
Вярно, че требе стаж да се трупа, опит и осигуровки, ама като няма мотивация, к'во праим?
01 Март 2016 11:15
Много се пише колко трябва да е минималната работна заплата!

Отговора е много прост толкова че да ти гарантира 22000 калории, дрехи, дом, образование за теб и най вече за децата ти толкоз. синдикатите са го измерилi 2200 лв. нетен доход за 4 - членно семейство. Ако работи само единия родител заплата трябва да е 2200 ако работят и двамата трябва да е 1100 лв. нетно.

Всеки който живее с по-малко от 550 лв. на калпак и то без специални нужди каквито имат повечето възрастни хора живее в някаква степен на бедност и мизерия.


01 Март 2016 11:38
Не е проблем, че им предлагат 400 лв. за първа работа и при липса на стаж.
Проблемът е, че ще ги държат на тази заплата години наред. Няма опции за увеличаване след 2 месеца, след 6 месеца, след година. Няма опции за премии. Няма опции за социален пакет.
Но ще се държат с тях ако не като робовладелци, то поне като феодали.
01 Март 2016 11:40
Oraсle
01 Мар 2016 10:19
Мнения: 13,411
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP



"Като си помислиш , че една чистачка с основно образование на Аерогарата получава 1500лв , а ти с висшето си образование па макар и без опит ще получаваш 400лв - умира ти всякакво желание да започнеш работа ...в България ".

А нима висшето образование те дисквалифицира да започнеш работа като чистачка на аерогарата? От къде-накъде като започнеш работа след университета непременно трябва да получаваш повече отколкото чистачките на летището? Нима си следвал пет-шест години с мотивацията че като завършиш, веднага ще те вземат на високо платена работа? По соц. времето младите специалисти също не взимаха големи заплати - напротив - бяха за смях на простите работници.

Оракълче , колко Аерогари има в България ? На колко от тях дават по 1500лв на чистачки ? И защо да не получавам повече от чистачките на летището ???
Ти "социализма" ли ще връщаш , когато чистачката взимаше 165лв - 1977г , а аз като млад инженер взимах 110лв ?
Да , аз можех по-добре да мета - в казармата се бях научил , и пода можех да измия по-добре от нея - достатъчно непоряди имах ; но трябва ли след 5 години следване и "зная как" , вместо да трупам опит докато ми е прясно в главата , да се хващам за метлата и парцала ? Не че при "социализма" след 3 години стаж по специалноста със 155лв за последно , не се хванах като шлосер монтьор за 450лв и стигнах до 800лв през 1989г , защото работническата класа беше с предимство и трябваше "да се храни" , както сегашните хранят журналистите да ни манипулират и лъжат !
Този над мен го е казал : За нормално съществуване на четиричленно семейство трябват 2200лв , за сам човек - 1100-1200лв ! И не ми приказвайте в София било едно , в провинцията друго - същата работа вършат , същите уста имат и същите задници ! Не съм чул в София да са с по две усти и два задника !
01 Март 2016 11:59
Не е проблем, че им предлагат 400 лв. за първа работа и при липса на стаж.
Проблемът е, че ще ги държат на тази заплата години наред. Няма опции за увеличаване след 2 месеца, след 6 месеца, след година. Няма опции за премии. Няма опции за социален пакет.

По-добре да започнеш някъде работа дори и с по-ниска заплата и да продължаваш да търсиш по-подходяща работа ако на тази няма перспектива, отколкото да висиш безцелно из кафенетата.
Примерно, млад строителен инженер или архитект по-добре да започне с 600 лева заплата за да придобие проектантска правоспособност, след което може да си направи фирма и да работи самостоятелно.
01 Март 2016 12:00
Много се пише колко трябва да е минималната работна заплата!
Отговора е много прост толкова че да ти гарантира 22000 калории, дрехи, дом, образование за теб и най вече за децата ти толкоз. синдикатите са го измерилi 2200 лв. нетен доход за 4 - членно семейство. Ако работи само единия родител заплата трябва да е 2200 ако работят и двамата трябва да е 1100 лв. нетно.


Хехехе...
Значи, за една и съща работа, ако си сам трябва да ти плащат 550 лв., а ако имаш 5 деца - 3800 лв.
Егати логиката!
01 Март 2016 12:04
Има една българска поговорка: "ЗАлудо работи, зАлудо не стой!".
Някой я смятат за пълна глупост, други намират много смисъл в нея.
Може би и други народи имат подобни поговорки, не знам.
Те така...
01 Март 2016 12:09
"ЗАлудо работи, зАлудо не стой!".


Eла да ми работиш за 400 лв и осигуровките ще ти плащам.
Работно време от 8 до 17 часа, напиши си мотивационно писмо и заповядай.
Работата не е тежка, за сметка на това е разнообразна
Няма да стоиш залудо у вас, я
01 Март 2016 12:11
Какво по-точно се опитваш да кажеш, че чистачките на летището взимат много или че младите хора без опит взимат малко?
-
Колко трябва да взима някой за да живее нормално е един въпрос, но кой трябва да ги осигури тези пари е съвсем друг. Можете да направите минималната заплата хиляда лева, може две, че и пет хиляди ако прецените че толкова трабва да взимат хората за да живеят достойно, но дали това ще реши проблема? По-скоро ще го замени с друг, по-сериозен.
Моето мнение е че минимална заплата изобщо не трябва да се определя. Вместо това държавата трябва да следи капиталистите да не пречат на конкуренцията с нестопански средства и да се превръщат във феодали.
Най-добрият приятел на работниците в една фирма не е министърът, който ще задължи шефа да им плаща "достойни" заплати, а друг капиталист, който е склонен да им плаща повече.
01 Март 2016 12:15
Много точно си ме разбрал. Това работодателите винаги забравят социалната си функция в обществото. Искаш да си чорбаджия, да си елит, честито! Плащай!

Как мислиш трябва да се формира надницата процент от принадената стойност така ли и ако да колко.

Аз по тази формула е имало години дето съм изкарвал над 1000 000 евро на година на чорбаджията колко са за мен според теб?

Да те светена един приятел след 3 години работа отиде при шефа си с екселска таблица с черно на бяло за 3 годни му спестил 6 000 000 лв. Знаеш ли какво му каза чорбаджията това ти е работа айде тръгвай си щом вече нямаш мотивация. Взимаше нето 2000 лв. на месец.
01 Март 2016 12:18
Да те светена един приятел след 3 години работа отиде при шефа си с екселска таблица с черно на бяло за 3 годни му спестил 6 000 000 лв. Знаеш ли какво му каза чорбаджията това ти е работа айде тръгвай си щом вече нямаш мотивация. Взимаше нето 2000 лв. на месец.


А според теб, е трябвало изобщо да не гледа екселската таблица, ами да го пита колко деца има. И оттам нататък да умножава...
01 Март 2016 12:22
Взимаше нето 2000 лв. на месец.

И си е намерил нето 2.500. Човек с 2.000 без работа не остава.
01 Март 2016 12:28
Най-добрият приятел на работниците в една фирма не е министърът, който ще задължи шефа да им плаща "достойни" заплати, а друг капиталист, който е склонен да им плаща повече.


Да, разбира се, пазарът е панацея. Само че капиталистите отдавна са си го поделили, постигнали са споразумение и плащат един и същ размер на заплатите; никой няма да се мине да плати повече, като може да плати и по-малко, това е разход, требе да се намали, пък ако може и съвсем без разходи само приходи да има е най-добре.. Освен това в България бизнес няма, има откъслечни упражнения, договорки с депутати за осигуряване на държавни поръчки, цицане на бюджетни средства и масово борба за оцеляване. Малкото останал малък бизнес е на командно дишане, но не мислете, че само държавата е виновна за това.
01 Март 2016 13:13
И двамата отказахте да отговорите на въпроса в подтекста а именно след като съм му изкарал 2000 000 лв. на година колко трябва да взема аз. Ясно е че не е 2000 нито 2500 на месец. Просто исках да вида вашата гледна точка.

550 лв. са парите които трябва да са осигурени за всеки който ходи на два крака по татковината кой трябва да ги осигури? Отговора е РАБОТОДАТЕЛИТЕ другата алтернатива не ви харесва а тя е ДЪРЖАВАТА да е единствен работодател.
01 Март 2016 13:20
другата алтернатива не ви харесва а тя е ДЪРЖАВАТА да е единствен работодател.


сакън, дългата ръка на пазара, демокрация, по-малко държава и т.н. Десните ще останат без работа и плювки тогава
01 Март 2016 13:24
Само че капиталистите отдавна са си го поделили, постигнали са споразумение и плащат един и същ размер на заплатите; никой няма да се мине да плати повече, като може да плати и по-малко, това е разход

Българският мениджър на софтуерната къща, където бачка щерка ми мислеше точно така. И някои от програмистите почнаха да бягат.
Обаче когато получи дългосрочна и много добре платена поръчка, забрави споразумението и дори в аванс вдигна рязко заплатите за да запази вече обучените хора.
Така че и споразуменията са като всичко в България - траят само докато не падне сгода да прецакаш другарчето.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД