:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,622
Активни 614
Страници 3,187
За един ден 1,302,066

Вдигане на данъците? Не, благодаря!

"Цъкащи бомби" в бюджета и покрай него се обезвреждат с реформи, не с качване на ставки
Георги Ангелов
От края на 2015 година валят предложения и предупреждения за предстоящо вдигане на данъците. Бившият вицепремиер Симеон Дянков заяви в края на ноември, че заради увеличаващите се дефицити и дългове предстои вдигане на данъците. Според него вече сме в дългова спирала, при която дефицитът увеличава дълга, което вдига лихвите, а те от своя страна увеличават дефицита. Той вижда "цъкащите бомби" и в енергетиката и транспорта и в липсата на реформи.

Емил Хърсев също се обяви за по-високи данъци - според него има оптимално ниво на облагане от 40% от БВП, а България е по-ниско. Членът на Фискалния съвет Любомир Дацов от своя страна обяви, че при структурен дефицит от 2.5% вървим към вдигане на данъци, защото едва ли може да се очаква свиване на разходите.

Самият финансов министър Владислав Горанов предупреди в края на януари, че ако няма последователна политика за намаление на дефицита и дълга, това ще постави под натиск данъчната система. Допълнителен риск произтича от популистки решения и външни дефицити - като енергетиката. Всичко това поставя въпроса



неизбежно ли е вдигането на данъците



Нека започнем с дълга. Държавният дълг се е увеличил значително от началото на кризата - той се удвои от 13% от БВП през 2009-а на 26.4% през 2015 г. Най-големият скок беше през 2014 г., когато дългът порасна с над 9% от БВП. Това е явно влошаване и наистина говори за проблем. Но през 2015 г. има положителна промяна - през 2015 г. за първи път дългът не се увеличава.

След пет години на повишаване, което достигна апогей през 2014 г., дългът спря да расте. Това е добра стъпка, макар да не е достатъчно. Тук естествено стигаме до необходимостта от намаление на дефицита.

Ако вземем за база 2009 г., когато Дянков стана министър, забелязваме, че дефицитът тогава е 4.1% от БВП, а през следващата година е 3.2% от БВП - поради което България тогава влезе в процедура по свръхдефицит. Цял мандат от 4 години беше необходим на Дянков, за да смали дефицита до ниски нива под 1% от БВП. Сега реално се следва същата стратегия, но с едно подобрение - този път България избегна процедура по свръхдефицит, защото още през 2015 г. успя да слезе под 3% от БВП.

Ако се следва заложената фискална рамка, до 1-2 години дефицитът ще изчезне като проблем, а дългът ще започне да намалява устойчиво. Големият въпрос е ще се следва ли фискалната рамка? Трудно е да се даде категоричен отговор, предвид на постоянните рискове пред политическата стабилност в страната и още повече - геополитическите рискове в региона. Въпреки това



има поне четири причини за оптимизъм



Първо, до момента бюджетната прогноза не просто се следва, а се преизпълнява - и дефицитът, и дългът през 2015 г. бяха по-ниски от заложените въпреки извънредните разходи покрай еврофондовете и МВР. Второ, и европейската, и българската икономика се възстановяват, което прави далеч по-лесно свиването на дефицита. Трето, лихвите рязко спадат и в Европа, и в България - т.е. обслужването на дълга се облекчава, което намалява дефицита.

Но може би най-важен е четвъртият аргумент. През 2015 г. 99% от бюджетния дефицит е предизвикан от приключването на програмния период по европейските фондове. Дефицитът за 2015 г. е 2.47 милиарда лева, а трансферите от националния бюджет към сметките за европейски средства са 2.45 млрд. лева. Това са сумите за съфинансиране на еврофондовете, плащания по наддоговорени проекти и аванси, които след това ще бъдат възстановени от ЕС. Те са еднократни разходи през 2015 г. заради приключването на програмния период - в нормални години тези трансфери са многократно по-ниски. В резултат след 2015 г. дефицитът ще намалее.

Нещо повече, при наличие на политическа воля и желание бюджетният дефицит може да бъде премахнат още през 2016 г. Именно защото дефицитът в голяма степен е предизвикан от еднократни разходи, той може и сравнително бързо да се елиминира. Тази година няма да има ударно усвояване на еврофондове, отлагат се и милиардните проекти за "Хемус", нови лични карти и др.

Предизвикателството е МВР и още няколко министерства да се вместят в бюджета си, както и да продължат мерките за по-добро събиране на приходите. Не че е лесно, но не е невъзможно - друг е въпросът дали има воля за реформи преди наближаващите президентски избори.

Тук можем да обърнем внимание и на тезата на Емил Хърсев, че трябва да се вдигат данъците, за да постигнем оптималното ниво от 40% от БВП. Всъщност преди кризата българският бюджет преразпределяше около 39-40% от БВП. В кризата приходите паднаха, но вече се възстановяват и наближават предкризисните нива. Не е необходимо да се вдигат данъците - просто трябва да се увеличат усилията за събирането им (ясно е, че все още има укриване на доходи и обороти). И това не е само при данъците - има резерви за увеличена събираемост и в неданъчните приходи.

Все пак остава въпросът



какво правим с "цъкащите бомби"



И Дянков, и Горанов споменаха енергетиката, добавя се и транспортът. В бюджета е заложен и буфер във връзка с прегледа на активите на банките. Аз бих добавил още МВР и здравната система, които няколко пъти са допринасяли за влошаване на дефицита.

В енергетиката реформата през 2015 г. дава резултат и НЕК вече не трупа нови тарифни дефицити. Старите милиардни дългове обаче си стоят, както и делото за АЕЦ "Белене". Най-лесно е тези тежести да се хвърлят на държавата, но това не е правилният подход, тъй като ще създаде погрешни стимули в държавните фирми (да създават финансови проблеми и след това да ги прехвърлят на бюджета). Реформата трябва да продължи с либерализация на енергетиката, премахване на дългосрочните договори и повишена ефективност. Това ще позволи финансова стабилизация, без да се натоварва бюджетът. По същия начин трябва да се действа и с железниците.

При банките новата европейска директива (в сила от 1 януари) до голяма степен е разписала правилата, които предпазват бюджета. Основната идея е, че ако е нужен допълнителен капитал, на първо място това трябва да е грижа на самите акционери и в известна степен от облигационери и големи вложители. След това може да има намеса на фондовете за преструктуриране и за гарантиране на влоговете, които се финансират с вноски от самите банки. Намеса на държавния бюджет може да има само като последна инстанция, само временно, и то след разрешение от Европейската комисия (което тя дава все по-трудно). Така че тук правилата са доста затегнати.

МВР вече няколко години прави значителен преразход над гласувания си бюджет. Здравната каса имаше същия проблем през 2014 г., както и някои по-малки ведомства. Проблем е и безконтролното заобикаляне на възрастта за пенсиониране чрез "инвалидни" пенсии. Така здравната реформа, пенсионната реформа и реформата в МВР са ключови за бюджетната дисциплина. При здравната каса има известен напредък и през 2015 г. дефицитът беше премахнат, но при МВР подобрение почти няма, а идеите за реформи бяха спрени след протести в края на миналата година. Реформата в инвалидните пенсии все още е на ниво идеен проект. Обнадеждаващо е, че тези дни беше вкаран в парламента нов вариант за реформа в МВР и беше спряна скъпата поръчка за лични карти. Но реалното прилагане на реформите предстои - както в МВР, така и в пенсионната и здравната система.

Оттук следва ясен извод - няма причина за вдигане на данъчното бреме. Обаче има много силна необходимост да се повишава събираемостта и да се движат реформите в публичния сектор и в държавните фирми. И причината е не толкова дефицитът, колкото разумното и ефективно използване на публичните финансови ресурси.





Бюджетен дефицит, % от БВП

 Бюджетен дефицит, % от БВП
Източник: Евростат, Средносрочна бюджетна прогноза 2016-2018 г., данните за 2015 г. са предварителни, а за 2016-2018 г. са прогнозни.

Държавен дълг, % от БВП

 Държавен дълг, % от БВП
Източник: Министерството на финансите, месечен бюлетин "Държавен дълг", изчисления на автора

9
4416
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
29 Февруари 2016 21:06
ве, що става тука! да не са наели газетата родните либе****и? тук старши лицето георги ангелов, в съседство - видният международен таквоз... наблюдател хадижииванчо хаджикръстевич...
29 Февруари 2016 21:29
Сега, Отворено общество никой нормален българин не чете.
Членовете на Отворено общество отдавна са получили всеобщата омраза и презрение на трудещите се.
29 Февруари 2016 23:04
Вдигане на данъците не е ли реформа?
01 Март 2016 06:52
Трябва да се вдигнат данъците! Въпроса е: На кои, как и за какво? Идеята за ниските данъци за бизнеса беше да престанат да ги крият, да инвестират, да има нови работни места. Случи ли се? Не се случи!!! Прехвърлиха данъчната тежест върху работещите бедни, защото им отнеха необлагаемия минимум. Високите доходи на практика вече са почти необлагаеми, а най-нискодоходните групи са ощетени. Но де това да беше проблема!!!!!!! Бизнеса, вместо да инвестира и да увеличава доходите като са му ниски данъците, изрита 1 милион българи на улицата. Сега тези хора нямат работа, нямат осигуровки за пенсия и за здраве. И държавата трябва да им измисля временна заетост, с която да ги храни, да раздава помощи, да прави кухни за бедни. Това струва пари!!!!!!!! На работещите бедни също трябва да се помага, пенсионерите в мнозинството си гладуват и чакат добавки за ток и друго. В държавата няма пари за нищо, а все вземаме кредити да храним бизнеса през европроектите и обществените поръчки. Разбира се, бизнеса иска още и още "реформи", за да се съкрати всичко, което плаща държавата на тоз и на онзи, почти да се закрият системите, които я обслужват. Така хем няма да плаща данъци, хем малкото, което събере от терора над малкия бизнес, ще отива само при определените тарикати олигарси и разни приближени до властта. А за населението от идиоти нищо! Те ще си плащат акцизите за горивата и цигарите и ДДС, ще плащат други данъци и такси, а няма да получават нищо от бюджета. А бизнеса ще се крие в ошфорките, ще получава облекчения от ДДС и други данъци, милиониот бюджета и ЕС и постоянно ще реве срещу правителството.
Само вдигането на данъците може да спаси положението. Поне временно.
01 Март 2016 08:33
За статията
Тези, които пишат отдолу, не е лошо и да четат, и да помислят, преди да се изказват дежурно!
01 Март 2016 10:13
ФОНДАЦИЯ "Институт „Отворено общество“ ?!
Не, благодаря !

Гълъбче Второ, освен вдигане на палци и дежурни препоръки, мислене трябва !

Списък на соросоидите /към 23.8.2013 г./:

https://anonybulgaria.wordpress.com/2013/08/20/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-think-tanks-%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0/
01 Март 2016 11:31
Струва ми се, че в графиките има нещо сбъркано.
Така показани, излиза, че при всеизвестното крадлива управление на тройната коалиция дефицит е нямало, а държавният дълг е намалявал всяка година.
А при всеизвестното честно управление на Баце и дефицитът, и дългът растат със сериозни темпове.
И въпреки това сега положението е по-зле, отколкото при тройната - и безработицата по-висока, и доходите все по-недостигащи, и растежът по-нисък и така нататък по който и да е показател.
Излиза, че правителства Баце-1 и Баце-2 са разполагали с повече заемни средства и са харчили повече от събраните, но положението пак продължава да се влошава, сравнено с крадливата тройна. А това няма как да е вярно, нали?
01 Март 2016 11:59
Реформата трябва да продължи с либерализация на енергетиката,
повече от това какво да и се либерализира,а за дългосрочните, като сте таков такива специалисти що не ги предоговорите , ако можете мисля че правителството няма да ви откаже. плащане обаче, само при свършена работа.
01 Март 2016 13:17
Е,какво сега ;да вдигаме данъците,щото Отворено общество казва да не се вдигат,а ние не обичаме Отворено общество.Малко мазохистично едно такова ми звучи....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД