Идеята за зачисляване в мобилизационния резерв на всички мъже и жени от 18 до 32 г. е поредният ексцентризъм на Министерството на отбраната (МО). Новината за готвените промени в Закона за резерва, които предвиждат завеждане на отчет на младежите, се появи едва ли не "нелегално" - както всички абсурдни новини, излъчвани от политическото ръководство на военните през последната година.
Законопроектът не беше публикуван за обществено обсъждане, медиите не бяха информирани официално, проектът някак беше промушен с идеята, ако може никой да не разбере. Точно така преди година се появи и прословутата Визия 2020, в която почти обявихме война на Русия и това предизвика голям скандал, та се наложи да бъде преработена. Както вероятно ще се случи и с новата порция идеи на МО, които са абсурдни.
Зад фокусирането върху
младежи, които са виждали армия само по време на парад
или в някой филм, без никакъв смислен аргумент, се крие опитът на ръководството на министерството да прикрие, че се провали в прилагането на Закона за резерва. Проблемът със запасняците стои нерешен от години. Законът беше приет в края на 2011 г. и тогава аргументът беше, че армията трябва да разполага с хора, на които да разчита по време на война. Бяха въведени и нови понятия - доброволен резерв и задължителен. В първия трябваше да влязат само бивши служители на сектор "Сигурност", които подписват договор с армията. Вторият резерв е задължителният - в него влизат всички, които са минали някаква подготовка - най-вече бившите наборни войници.
След приемането на закона трябваше да има около 3000 подготвени резервисти, които да са ходили на учения, за да може армията да разчита на тях не само във военно време. Пет години по-късно техният брой е малко под 500 души и няма информация да са минавали някакво обучение. Една от причините е, че
отговорен за това е министърът, а не началникът на отбраната,
чиято роля става все по-маловажна с всяка поредна реформа. Като добавим, че МО не дава никакви пари за резервистите, е ясно защо няма желаещи да вършат тази работа. За да реши проблема, министерството реши да задължи гражданите да ходят запас.
Едва ли някой вярва, че ако се приеме идеята за регистрирането на младите хора във военните окръжия, МО ще се спре дотук. Следващата стъпка е викане за справки във военните окръжия, подписване на декларации, даване на информация за постоянен адрес, за здравословно състояние, семеен статус, професионален опит, специална подготовка. И понеже миграцията до 32 г. е немалка, мнозина ще трябва да си дойдат от чужбина заради военните. Обясненията на министър Ненчев, че тази информация няма да се иска, а ЕГН на младежите ще се вземат автоматично от ЕСГРАОН, изглеждат нелогични. Военните нямат останалите данни, а те са им нужни, събираха ги и за наборните войници.
Странни са и обясненията на министъра, че младежите, които не са служили в казармата, включително и жени, ще бъдат обучавани набързо в случай на война. По-точно
при военно положение те ще минат три седмици подготовка
и ще бъдат пратени на фронта. А резултатът ще е трагичен, да не дава Господ. Днешните млади хора за щастие са стреляли с автомат само в някоя компютърна игра и са виждали войници на паради и по филмите. За три седмици обучение най-вероятно ще се научат да разглобяват АК-47 и да маршируват така, че да спъват другарчето си от предната редица. Наборните войници, които служеха една година, минаваха два месеца начална военна подготовка, преди да положат клетва.
Незнайно защо авторите на законопроекта са решили да включат и жените сред гражданите, които ще се водят на военен отчет. Обяснението е, че при война може да се наложи да се мобилизират и дами, например медицински сестри. Този аргумент също издиша, тъй като медицинските лица, както и служителите на БДЖ се водят в специални регистри, които влизат в сила по време на война.
Мине ли тази поправка в Закона за резерва, няма да е изненада, ако след някоя друга година от МО предложат връщането на казармата и преминаването към наборно-професионална армия. Защото и с изграждането на профиармия министерството се провали. В случая не става дума за офицерския състав, който излиза от военното училище, а за обикновените войници, които са гръбнакът на всяка войска. Все по-трудно се намират желаещи да служат. Причините са няколко, но на първо място е фактът, че МО не предложи нищо, за да направи тази професия атрактивна за младите хора.
Заплата от 600 лв. не е никак привлекателна
за служба, която не дава абсолютно никаква перспектива.
В армиите от НАТО израстването в кариерата, безплатното обучение, добрата гражданска специалност, социалните придобивки са екстрите, които привличат кандидати за армията. Тук обаче има стотици свободни места за професионални войници. Само преди дни беше обявен конкурс за 350 свободни места в елитните 61-ва и 2-ра механизирани бригади. Това са част от подразделенията, на които държавата разчита да ни защитават при война - войниците им ходят на добре платени мисии зад граница, но дори и те не са достатъчно атрактивни. Свободни места има и във военноморския флот. Засега само във ВВС няма, но пък тяхното бъдеще е несигурно, след като от МО направиха всичко възможно да свалят на замята бойната авиация.
Така в крайна сметка освен че няма професионални войници, които да служат и след това да бъдат зачислявани в резерва, няма и желаещи да се запишат в него. И вместо да се заеме с решаването на тези проблеми, МО се сети за аматьорите. А уж според собствените му анализи нямало пряко военна заплаха и опасност от бойни действия. Защо тогава?
Добре е, че идеите от форума се развиват...
-----------
Сайтът на Генек