:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,958
Активни 699
Страници 14,861
За един ден 1,302,066

Династиите на чиновниците се възпроизвеждат на конкурсни начала

"Сега"
-----------
Да станеш държавен служител в България се оказва една от най-трудните задачи, особено ако нямаш така необходимите връзки. Законът за държавния служител е така устроен, че на практика, вместо да въведе ред, той въведе възможност за тотален хаос, в който необезпокоявано да се подбира на принципа на "наши и чужди".

Всички ведомства са длъжни да публикуват обявата в Регистъра за свободните длъжности в държавната администрация. Кандидатите за позицията преминават през писмен изпит върху съответната нормативна база и свободно събеседване. Накрая оценките се сумират, като субективно се преценява кой е най-подходящ за дадената работна позиция и ето така се коват новите държавни служители.

Поне в идеалния случай. Такава е схемата само за малките длъжности, защото позициите на министър, председател на държавна агенция, заместник-министри, главен секретар не са обект на конкурс.

Само че действителността е съвсем различна. Почти всеки конкурс за свободна работна позиция в държавната администрация "мачът е свирен" за предварително известен фаворит. Ето как административната реформа, която стартира преди 12-13 г. при Николай Василев, всъщност реформира системата, като формално я видоизмени по хоризонтала, но не и по вертикала.

Първо, защо е необходимо действащи държавни служители да кандидатстват на общо основание с външни кандидати, когато става дума за по-висока длъжност в същата държавна администрация? Повече от ясно е, че действащият ще бъде предпочетен пред външния от комисията, която е от същото ведомство. Още по-странно е, че се обявяват конкурси за вече заети длъжности. Даден "наш човек" заема дадена служба, но неофициално, след това се прави конкурс "за него", което обезсмисля цялата процедура. Няма конкуренция, има директно назначение.

Предвидените промени по отношение на кандидатстване и назначаване на работа в държавната администрация също са излишни. Даден държавен служител ще има статут на такъв за определен период от време, като след това отново ще се наложи да доказва знанията и уменията си на нов конкурс. И как ще стане това? Нима онези, които ще провеждат конкурса - колеги на действащия държавен служител, ще предпочетат външен, нов човек, вместо своя колега? Едва ли.

Държавната администрация се възприема като сигурен достъп до "големия келепир", а не като възможност за изграждане на успешна професионална кариера. Вярно, държавата е редовен платец. Вярно е и това, че там парите са сигурни. Неслучайно интересът към държавната служба е толкова висок.

Така се раждат династии. Дядото е бил държавен служител, разбира се - с друг статут, бащата е бил такъв в мътните времена на прехода, синът сега е държавен служител със статут и готви своя син пак за такъв. Има цели блокове, в които живеят "потомствени дипломати". Статут, който се наследява като благородническа титла. Ако е така, то вече е дълбоко неправилно като разбиране и отношение към работата в държавната администрация.

Комисиите, които изпитват кандидатите за държавни служители, трябва да са напълно независими и да не са от ведомството, за което се кандидатства, защото достъпът до такъв тип власт създава условия за корупция.

Системата на контрол на такива комисии трябва да е външна, а не вътрешна. Вътрешният одит предполага "гарванът" да извади окото на другия "гарван", а това няма как да се случи. Гарваните си пазят гнездото.
4
3731
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
07 Март 2016 23:00
Колкото и комисии да се измислят, ако има кой да цени тихото място, все ще се намери начин. Това не е и непремено зло, наследствеността може и да допринася за по-качествена работа, но може да допринася и за по-качествена корупция. Вместо конкурси и комисии, които да объркват окончателно работния процес до степен, че никой да не смее да прояви и грам инициатива, най-добре е за всяка държавна и общинска агенция, служба и т.н. да се приемат от Парламента рамкови закони, а от правителството съотверни конкретни наредби налагащи строги изисквания към резултатите и цената, на която трябва да се постигат, как да се оценяват и при колко неуспехи/нарушения се уволнява съответния шеф/шефове. Нека шефовете да си назначават, когото искат, да изпозлват гълъби вместо компютри, писари, но да покриват отговорностите си, ако не могат - с шефа и до псоледния човек може да изхвърчи.
08 Март 2016 05:47
ДинастиЙте на бившата партийна номенклатура, да бяхте конкретно написАли... В икономиката, финансите, индустрията, образованието, здравеопазването... В манифестните манифестации на Генчо Дайнов всичко е явЕно. И в блога на доносника на ДС Инджев. И в последните ТВ изпълнения Коритарови/а.к.а Местанови също. Хай не се хабете излишно, граждани.
08 Март 2016 13:36
Венци, колко пъти кандидатства за държавна служба ? Напиши за личните си впечатления, а не дежурните клишета за уредени конкурси и т.н. Не казвам, че ги няма. Знам го от личен опит, но не и ти. За теб всичко е от "една жена на спирката каза". Да не говорим за напълно погрешната ти представа за конкурсите в администрацията, като например:
Първо, защо е необходимо действащи държавни служители да кандидатстват на общо основание с външни кандидати, когато става дума за по-висока длъжност в същата държавна администрация? Повече от ясно е, че действащият ще бъде предпочетен пред външния от комисията, която е от същото ведомство. Още по-странно е, че се обявяват конкурси за вече заети длъжности. Даден "наш човек" заема дадена служба, но неофициално, след това се прави конкурс "за него", което обезсмисля цялата процедура. Няма конкуренция, има директно назначение.

Абсолютна глупост е, "че действащият ще бъде предпочетен пред външния от комисията, която е от същото ведомство.". Има ли външен кандидат, то той е уреденият. Например -наскоро имаше един екшън с данъчните в Търново. Задържан бе бившият директор на дирекцията там, който е станал директор без ден стаж като данъчен. Доколкото знам сегашният директор, явил се и спечелил конкурс, е също външен човек, а не от НАП. Т.е. вътрешните не печелят, а изводът ти - глупав.
Та, моят съвет е - не пиши по теми, които не познаваш и нямаш личен опит.
Първо пробвай да станеш държавен служител. Ето ти например обяви за работа в НАП от последните 7 дни:
ТД на НАП В. Търново обявява конкурс за инспектор по приходите в отдел „Услуги за клиенти”, офис Габрово 39KB, от 07.03.2016
ТД на НАП В. Търново обявява конкурс за инспектор по приходите в отдел „Услуги за клиенти”, офис Монтана 41KB, от 07.03.2016
ТД на НАП В. Търново обявява конкурс за инспектор по приходите в отдел „Услуги за клиенти" и за страши експерт в отдел „Информационни системи" в офис на НАП Плевен 60KB, от 07.03.2016
ТД на НАП В. Търново обявява конкурс за инспектор по приходите в дирекция „Контрол”, с изнесено работно място Враца 39KB, от 07.03.2016
ТД на НАП Варна обявява конкурс за заемане на 5 щ. бр. от длъжност „инспектор по приходите” в отдел „Услуги за клиенти”, дирекция „Обслужване“ 61KB, от 02.03.2016
ТД на НАП Пловдив обявява конкурс за 1 св. щ. бр. от длъжността „юрисконсулт” в отдел „Обжалване“ с ИРМ гр. Смолян 54KB, от 01.03.2016.

За седмица 9 свободни бройки. Що се освобождават бе, като са толкова ценни ? А ?
08 Март 2016 18:02
Май че много време ще измине, докато държавният служител стане републикански служител?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД