:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,575
Активни 740
Страници 15,478
За един ден 1,302,066
Безумства

Събаряйте в почивен ден!

Не злостни завоеватели или нашественици, ние, българите, се грижим "да не остане камък върху камък"
БГНЕС
Тютюневият склад в Пловдив на практика бе разрушен в почивните дни, преди да се задействат общината и прокуратурата.
В последния от дългите почивни дни около трети март започна разрушаването на един от тютюневите складове в Пловдив, част от цял комплекс, наричан "тютюневия град". При вида на вандалското действие граждани се организираха в социалните мрежи и започнаха протести. Вчера заместник-кметът по строителството на Община Пловдив Димитър Кацарски съобщи в преки телевизионни репортажи, че събарянето е спряно и работата няма да продължи, докато не бъде проверена цялата документация. Това стана на фона на протестите на десетки граждани, които направиха жива верига, за да предотвратят окончателното сриване на сградата.

От думите на заместник-кмета се разбра, че общината е реагирала на сигналите в първия възможен момент, в първия работен ден след празниците. Разбра се още, че той няма понятие какво става, защо става и изобщо какъв е статутът на тази сграда.

Така че: "Събаряйте в почивен ден" е логичният съвет към собствениците на десетки и стотици подобни сгради в цялата ни страна. (Извинявам се на Калин Донков за парафразата на заглавието на една от неговите книги - "Тъгувайте в почивен ден".)

Случаят в Пловдив не предизвиква и не навява тъга. По-скоро ярост срещу безхаберието на институциите. Срещу безразличието на общинските власти. Срещу очевидното съучастие на общината, все едно каква е цената на това съучастие. Няма как една сграда от един общ комплекс изведнъж да се окаже извън него, а общинските власти да не знаят. Още повече че



комплексът "Тютюневия град" бе един от емблематичните проекти,



с които Пловдив спечели правото да бъде Европейска столица на културата през 2019 г. и това още фигурира на официалната страница на инициативния комитет. Покрай удостояването на града с това важно признание се наслушахме на възвишени слова и хвалебствия.

Вчера се оказа, че много от тези слова са били може би фалшиви. След като протестиращи граждани издигнаха грамада от тухли от съборената сграда пред общината, кметът на Пловдив Иван Тотев свика специална пресконференция. На нея обяви, че сградата е частна, не е обявена за паметник на културата, нито е в зоната на груповия паметник на културата в тютюневия град. Каза още, че в документите на Националния институт за паметниците на културата фигурирала с друг номер. Грешката станала още в далечната 1980 г., доскоро тя фигурирала в документите на НИПК на друг номер. Сградата на този номер действително няма архитектурни достойнства. Грешката била забелязана едва преди месеци и вече е поправена, твърди арх. Виолета Раева, главен експерт в НИПК - филиал Пловдив. Главният архитект на Пловдив Румен Русев пък още в 2009 г. е издал разрешение за събарянето на тютюневия склад и го е презаверил през 2014 г. Има и разрешение за нов строеж. Вчера инспектори от Министерството на културата започнаха да обследват склада, а Окръжна прокуратура - Пловдив се самосезира и ще провери законността на разрешението за разрушаване на сградата.



Всичко това е вече без значение



Сградата видимо е унищожена и това няма как да се промени. В крайна сметка всичко ще се окаже законно и няма да има дори и санкции. Най-много строителни експерти да обяснят, че в този си вид "обектът" е опасен и трябва да бъде окончателно сринат. В случая няма дори значение кой е собственикът, нито какво ще се прави на оголения терен. Важно е, че става дума за поредния случай, в който сгради с културно или с историческо значение биват оставени да се рушат или просто биват разрушавани, за да се вдигне на тяхно място нещо ново и "модерно". И е много съмнително дали последните промени в Закона за културното наследство, които дават право на няколко големи общини сами да се разпореждат с подобни сгради вместо Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), ще доведат до истинска грижа за точно това наследство.

През последните десетилетия неведнъж сме били свидетели на умишлено разрушаване на култови сгради от техните нови собственици (има и обратни примери, но те като че ли се губят на фона на общата разсипия). В София примерите са десетки, но е достатъчно да се споменат само разрушаването на "Прошеково пиво" и оставената на пълна разруха Захарна фабрика. Понякога само гражданската инициатива успява да запази някоя сграда, но това е капка в морето. Да не говорим за провинцията, където средства не достигат дори за всекидневната работа на общините, а европейските пари често са само мираж.

Впрочем, пренебрежението към наследството от миналото не е нещо ново в страната ни. Вероятно мнозина биха могли да разкажат за съсипването на исторически центрове на градовете си в името на новото модерно строителство. Спомням си от юношеството си например как само в един почивен ден в Русе бе сринат един от най-красивите храмове - "Вси светии" и на негово място, в чест на 100-годишнината на Априлското въстание, вдигнаха Пантеона на възрожденците. Още тогава го кръстихме "турската баня". В този пантеон има кости и на мой предшественик...

Случката в Пловдив като че ли е поредно доказателство, че не злостни завоеватели или нашественици, а ние българите се грижим "да не остане камък върху камък" от историческото ни наследство. Комплекси като тютюневите складове или стари фабрики като Захарната



в други европейски страни са превърнати в културни центрове



В тях има музеи, галерии, художествени ателиета, театри, но и търговски обекти и заведения. Примерно зоната на старите складове на Хамбург. Или някогашният индустриален квартал на Осло. Впрочем, даже не е нужно да се изброява. Възраждането на подобни центрове е обща тенденция. По същия начин и сгради на повече от век се превръщат, с внимателно планиране, в съвременни жилища.

В случая с Пловдив има и нещо иронично. Градът спечели правото да е Европейска столица на културата през 2019 г. заедно с италианския Матера. "Каменният град", както го наричат, само преди няколко десетилетия е бил обявен за опасен за живеене, със специален закон са строени нови жилищни зони, а той е трябвало да бъде обезлюден. После влиза в списъка на ЮНЕСКО, в него са снимани много филми. Днес старата част на града е жива, привлича стотици хиляди туристи годишно. Старите къщи, вкопани една над друга в скалите, а и в пещерите, са превърнати в апартаменти и стаи за гости, ресторанти, галерии, занаятчийски работилници. В новата и в старата част на града се провеждат десетки културни фестивали годишно. Да, и там има "забранена зона", където изоставените къщи са опасни и до тях няма достъп, докато не им се намери ново предназначение. Вярно, за да видиш всичко, трябва да избягаш от групите туристи, които повтарят "Страстите Христови". Защото точно в Матера е сниман култовият филм и вероятно стотици групи туристи всеки ден повтарят пътя към Голгота. Но с малко планиране и добра логистика може да бъдат избегнати.

Ние, засега, не сме заплашени от подобно нашествие към исторически и културни паметници, освен по повод на някой национален или местен празник. Видимо и държавата ни не желае този вид туризъм да се развива. На нея й стига, както се оказа, едното Банско. А за собствениците на паметници на културата можем да повторим съвета - събаряйте в почивен ден. Тогава държавата със сигурност спи. Впрочем, тя трудно се отърсва от дрямката и в делник.

10
2704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
07 Март 2016 21:51
Случката в Пловдив като че ли е поредно доказателство, че не злостни завоеватели или нашественици, а ние българите се грижим "да не остане камък върху камък" от историческото ни наследство.

Едва ли може да се каже по-добре. Жалко за младото поколение, което губи за съжаление и от това.
07 Март 2016 22:12
Законите са ни такива.. карат собствениците да рушат.

Почти както в Китай - там ако някой автомобил блъсне пешеходец, след това се връща и го блъска пак докато го убие. Каква жестокост ще кажете - да, но това е резултат от законодателството там - щото всички медицински разходи по блъснатия пешеходец се поемат от шофьора.. и явно те са огромни, много по-големи от тези при смърт.

Защо досега общината/държавата не е откупила съответните складове и реставрирала? Скъпо? А защо собствениците трябва да се товарят с дейности на държавата?
07 Март 2016 22:56
Браво за статията
07 Март 2016 23:01
Случката в Пловдив като че ли е поредно доказателство, че не злостни завоеватели или нашественици, а ние българите се грижим "да не остане камък върху камък" от историческото ни наследство.

Очевидно ние българите са се обединили срещу събарянета, докато събарянето се е извършило не от ние българи, а от задниците, изплували отгоре като елит.
08 Март 2016 06:54
Статията показва, че някой е прав, като говори за материала встраната, но защо не казва на кой е сградата? Някой вярва, ли че обикновен бизнесмен може да купи сграда в центъра на Пловдив? Там е заровено кучето!
08 Март 2016 07:16
Явно и Пловдив като София трябва да загуби традиционния си изглед и да се превърне в селище, възникнало вчера.
Като си помисля в какъв уютен град израснах ...
08 Март 2016 07:25
25 години държавата, общината и "будните" граждани са спали. Чак сега са се сетили и голям рев с крокодилски сълзи. Ако обаче всички тия граждани трябваше да платят с допълнителни данъци/вноски за да спасят сградата - държавата/общината да я изкупи и реставрира. Познайте дали някой щеше да даде и лев за това?

Законът за паметниците на културата е глупав. Не може паметник на културата да бъде в частни ръце. Собствеността трябва да е държавна, и държавата трябва да си поеме разходите по тях.. така и няма да се прекалява с обявяването на прекалено много сгради за такива паметници. Щото какво му е - едно гласуване и готово.
08 Март 2016 10:02
Не знам как е в Пловдив, обаче във Варна почти всичко строено преди 1930г е в списъка с паметници на културата. Доста са, наистина е прекалено. В резултат случаи като този са доста чести, а сгради които са наистина ценни но са частна собственост са оставени да се самосъбарят. Наистина, точка едно трябва да е прецизиране и известно редуциране нна списъците. Не всичко старо е ценно, а и 1930г- не е и толкова старо.
08 Март 2016 11:20
Ами Мик, на хората просто не им хрумва, че някой ще тръгне да разваля нещо ценно. Като се оправдава с вечното "няма пари за поддръжка". Ще рече човек, че не плащаме данъци.
08 Март 2016 22:14
Британският Национален тръст е независима дарителска организация, чиято цел е да изкупува известни имения, резиденции, паметници на културата и всякакви значими сгради и след реставрирането им да им придава необходимото уважение сред публичността. Цялото име на организацията е Национален тръст за исторически или природно значими места (Nationa Trust for Places of Historic Interests or Nationa Beauty).

Значи има от къде да се вземе модел.
Може да се захранва от дарения, след съответните данъчни облекчения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД