Въпреки всекидневните оповестявания за брутални измами, почти няма ден, в който да няма нови и нови жертви. Едни и същи схеми продължават да имат ефект сред наивни хора. Мними лекари, обаждания за освобождаване на скъп колет от чужбина, съдържащ пари, болни роднини от свински или птичи грип, печалба от томбола на голяма верига магазини, полицаи, които искат съдействие от граждани, активиране на неправителствени организации от измислен регистър - с всички тези измами се заработват отлични пари. МВР от години се представя слабо с разкриването на тези масови престъпления, а прокуратурата отдавна предпочита да сключва споразумения за най-леки присъди, отколкото да поддържа обвиненията срещу измамниците, за да ги вкара в затвора. Така се получава омагьосан кръг и вероятно в момента пада поредната жертва на измамниците.
Годишните отчети на МВР отчитат увеличаване на броя на телефонните измами. За периода 2007-2013 г. в полицията са постъпили 2390 сигнала. През 2015 г. има истински бум - през първите 6 месеца измамените са 496 - със 114 повече в сравнение със същия период през 2014 г. Жертвите традиционно са предимно възрастни хора, но
напоследък има и измамени деца
Измамниците са най-ефективни в областите Русе и Търговище.
Разкриваемостта на измамите върви бавно. През първите 6 месеца на м.г. са разкрити 89 извършители на 75 измами. През същия период на 2014 г. са заловени 53-ма автори на 44 измами. За периода 2007-2013 г. са разкрити 403 измами, или едва 16.8%от извършените. Важно е да се уточни, че не всички измамени подават жалби в полицията, разкрити според МВР престъпници не означава осъдени, няма и статистика за какви суми става дума.
Най-често бандитите се отървават с условни присъди, особено ако са с чисто съдебно минало. Леките наказания не дават никаква гаранция, че излезли от съда с условни присъди, не се захващат веднага със "стария бизнес". Логично е, че моментално подхващат същото. И какво може да ги спре?
Абсурдно е, че прокуратурата дори се хвали, когато успее да се "пребори" за условна присъда, което означава, че има и оправдани. Прави впечатление, че често
измамниците наемат с обяви непознати хора за "куриери",
тоест да прибират парите от жертвите и да носят риска, ако случайно там чака полиция. Затова по много от делата самите измамници остават неустановени.
Ето няколко показателни примера за минаване на престъпниците "по тънката лайсна":
55-годишният В.П. според прокуратурата е участвал в серия измами на възрастни хора. Той е бил съучастник на мним лекар, който излъгал 84-годишна жена, че внукът й е тежко болен и се нуждае от поставяне на специална ваксина за 12 000 лв. Жената обаче нямала толкова пари и поискала време, за да вземе назаем от съседи. През това време успяла да се свърже с роднини, които сигнализирали в полицията. Мнимият лекар отново се свързал с жената, която му казала, че е събрала 1500 лв. В.П. отишъл да прибере парите, но вместо това получил пакет с нарязани вестници, с който бил задържан. Разследващите установили, че В.П. е участвал в още четири подобни случая, пак в съучастие със същия "лекар". Така спечелили 27 309 лв. Според съда обаче цялата сума е получавал неустановеният мним лекар, а В.П. не е имал директна връзка с него. Заради чистото съдебно минало и съдействието, което В.П. е оказал на прокуратурата, получил условна присъда.
Подобен е случаят с 34-годишния Г.Д., който по схемата "спешна операция на внук" поискал 5000 лв. от 75-годишен пенсионер от Стара Загора. Дядото обаче се свързал с внука си и измамникът вместо парите получил сгънати вестници. Той сключил споразумение с прокуратурата и се отървал с условна присъда.
А.Д., който също се представял за лекар, излъгал по телефона 81-годишна жена, че сестра й е претърпяла злополука и се нуждае от пари за операция. Тя дала всичките си спестявания от 1200 лв. на посредник, който на следващия ден бил заловен от полицията. У него били останали 1160 лв., другите бил похарчил за телефонни ваучери. А.Д. обаче
сключил сделка с прокурора,
която била одобрена от съда, и по този начин получил само 1 г. условно.
С 2 г. условно се разминал и 28-годишният Л.Д., който също се представил за доктор и съобщил по телефона на пенсионерка, че дъщеря й е паднала и си е счупила крака на четири места. Той убедил жената, че е необходимо да бъде извършена спешна операция, защото иначе можело да се стигне до ампутация на крака. За целта поискал 16 000 лв. за златни пирони, които да поръча от Германия. Жената успяла да събере 5978 лв. и му ги дала. Районният съд в Смолян обаче му присъдил условна присъда, понеже върнал парите на жената с лихва. Като смекчаващи обстоятелства били отчетени чистото му съдебно минало и младостта.
Друг мъж излъгал жена, че синът й е сгазил дете и поискал 10 000 лв., за да го отърве от затвора. Тя имала само 500 лв., но тръгнала да търси още от съседи. Съпругът й обаче разбрал, че става въпрос за измама. Полицията задържала измамника И.Т. при получаване на 570 лв., но съдът счел, че няма доказателства, че именно той е заблудил пострадалата. Подсъдимият твърдял, че бил служител на здравната каса и парите, които с които бил задържан, му се полагали. В крайна сметка бил е оправдан, като съдът заявил, че представянето му за служител на здравната каса "няма нищо общо с предмета на настоящото производство".
Условна присъда получил и М.Я., който дори блъснал с колата си полицай при опит да се измъкне. По телефона той излъгал 74-годишен човек, чe е негов стар приятел и има нужда от 4000 лв., зa дa освободи колет с лекарства, които пристигнали от Франция. Измаменият дал около 2000 лв. и обещал, че ще се опита да събере още. Впоследствие обаче разбрал, че е станал жертва на измама, и се обадил на полицията. Измамникът се обадил за останалата част от парите и на мястото на срещата го чакали полицаи. Той се
опитал да избяга с колата си и блъснал един от униформените.
Въпреки това прокуратурата във Велико Търново се съгласила на сделка и той се измъкнал с условна присъда.
Последната фрапантна условна присъда, с която се измъкват двама телефонни измамници, е от преди няколко дни в Дупница. Те лъгали жертвите си по телефона, че техни близки са предизвикали пътни инциденти и според прокуратурата се обогатили с над 6700 лв. Спасило ги чистото им съдебно минало и оказаното съдействие на прокуратурата.
Заради това, че не е осъждан досега, 64-годишният И.Р., съден като куриер на телефонен измамник, също получил условна присъда. Той пуснал обява във вестник, че си търси работа. Мъж, представящ се за доктор, се свързал с него по телефона, като му предложил да отиде на конкретен адрес и да вземе от пенсионерка 750 лв., които да остави под камък край бензиностанция. Той се съгласил да работи "нещо като пощальон" и за свършената работа в края на всеки месец щяло да му бъде плащано. До получаване на месечното възнаграждение обаче не се стигнало, защото бил заловен още първия път.
Прегледът на повечето дела от последните 2 години показва, че
съдът много рядко налага ефективни наказания.
За да се стигне до затвор, подсъдимият трябва да е осъждан и преди, или измамата да е за по-голяма сума. Например две инстанции в Разград осъждат И.Т. на 2 г. затвор като куриер на телефонен измамник със заплата 700 лв. Той знаел, че участва в измами на възрастни хора, но не се отказал. От 4-ма измамени в началото на 2013 г. взел пари и златни накити на стойност 8517.40 лв. За всяка от измамите получил по 300 лв., останалите предал на "мозъка" на престъплението, който останал неустановен.
Ефективна присъда от 2 години и 8 месеца получава Д.Б., който бил помагач през пролетта на 2014 г. в Сливен. Той прибрал парите от 3 измами на стойност 10 820 лв. Ефективно е осъден и И.П. в Плевен за заблуда на възрастна жена, че дъщеря й е получила счупване на крака, за чието "лечение" тя дала 13 400 лв., тъй като подсъдимият има предишни присъди.
Най-тежката присъда е наложена от спецсъда - 8 г. затвор за Н.Д. Той получил максималното наказание, защото бил признат за ръководител на организирана престъпна група за телефонни измами, която е действала в Бургас, Сливен и Казанлък. Другите участниците в групата - А.Д. (брат на Н.Д.) и В.А - отиват зад решетките съответно за 7 и 6 г. Четвъртият участник - И.М., който е бил техен помагач, се отървал с условна присъда. Групата е извършила 42 телефонни измами на възрастни хора на обща стойност 78 417 лв.