Малайзийският държавен фонд 1MDB е сериозно затънал в дългове от 2008 г., а премиерът Наджиб е обвиняван, че има дейно участие в това. |
Махатир Мохамад, който, въпреки че официално се пенсионира през 2003 г., продължава да има сериозно влияние в управляващата над три десетилетия партия "Обединена малайзийска национална организация". Сегашният премиер Наджиб Разак е негово протеже и той пое властта през 2009 г. с благословията на Махатир, който, притеснен от случващото се в страната сега, се опитва да намали пораженията за партията си. В усилията си
да принуди министър-председателя да върне парите от фонда
той привлече и двама свои съпратийци и отявлени критици на Наджиб. Съдебният им иск срещу малайзиския премиер вече е заведен, но не е решено дали изобщо ще се гледа.
Министър-председателят Наджиб Разак категорично отрича да е прибрал част от изчезналите от фонда средства. В началото на годината главният прокурор на Малайзия оневини напълно премиера, като обясни, че милионите долари, прехвърлени по неговите лични сметки, са били подарък от кралската фамилия на Саудитска Арабия и нямат нищо общо с държавния фонд 1MDB. Закъсалият държавен фонд 1MDB е основан през 2009 г. по предложение на Наджиб, който продължава и до днес да оглавява надзорния съвет. Няколко международни разследвания се водят срещу 1MDB. Аферата с изчезналите пари е разследвана от Швейцария след сигнали за огромни парични трансфери в местни банки по сметки на бивши малайзийски високопоставени държавни чиновници, както на настоящи и бивши държавни служители от Обединените арабски емирства. Според швейцарската главна прокуратура "има сериозни основания да се смята, че са извършени злоупотреби с парите от фонда от малайзийски държавни компании". Разследващите подозират "корупция на държавни служители, злоупотреба с държавни средства и пране на пари". Швейцария призова Малайзия да окаже пълно съдействие на разследването. Злоупотреби с малайзийския държавен фонд разследват също САЩ и Хонконг.
Злоупотребите и лошото управление на държавния фонд 1MDB лъснаха, след като стана ясно, че от 2008 г. е натрупал дългове за над 11 млрд. долара и за да не фалира, властите в Куала Лумпур трябва да използват парите на данъкоплатците. Фондът вече получи спешна кредитна линия от 260 млн. долара - средства, които правителството осигури през март.
От внесените в съда документи от адвокатите на Махатир става ясно, че ищците обвиняват премиера, "че е предприел различни действия, които съзнателно са били недобросъвестни", за да бъдат нанесени щети. Според Махатир
Наджиб се е опитва да "пречи, възпира и обърква разследванията,
които се водят срещу него" заради фонда 1MDB. "Този иск е заведен заради закононарушения, свързани със злоупотреба с власт и нарушаване на общественото доверие, извършени от Наджиб Разак", обясни адвокатът на Махатир Мохамед Ханиф Хатри Абдула. Ищецът настоява Наджиб да плати на фонда 681 млн. долара - точната сума, която се оказа, че той притежава в личните си банкови сметки - т.нар. назидателно обезщетение за вреди, както и още около 10 млн. долара за косвени щети, които държавата е претърпяла заради недобросъвестното му управление. Разбира се, Махатир настоява и за оставката на Наджиб Разак. Другите двама ищци Хаирудин Абу Хасан и Анина Саадудин са сред организаторите на петицията, наречена Декларация на гражданите, с която се иска отстраняването от власт на министър-председателя.
Заведеното дело в съд в Куала Лумпур провокира гневни реакции от страна на министри в правителството. Малайзийският министър на комуникациите Салех Саид Керуак обясни пред в. "Гардиън", че делото било поредно доказателство, че политикът ветеран "се хваща за сламки" и се занимава с несъществени неща. "Мухатир се опита да свали от власт премиера чрез партията, но не успя... След това искаше и вот на недоверие. Отново се провали. Сега завежда и дело. Твърденията му са лъжа и той отново ще претърпи провал", казва министърът на комуникациите. Според него Махатир вече е използвал всичките си възможности, а това, че е внесъл съдебен иск, показвало, че е изчерпал всеки възможен политически ход, за да отстрани Наджиб. Зам. вътрешният министър на Малайзия Нур Язлън
нарече делото "политическо заяждане"
и категорично заяви, че Махатир няма правно основание да съди Наджиб. Депутат от неговата "Обединена малайзийска национална организация" обаче веднага опроверга думите му, като обяви, че всички данъкоплатци имат право да търсят защита, когато има съмнения за злоупотреба с власт. "Всеки може да съди министри и държавни чиновници, ако не изпълняват задълженията си, както и ако има съмнения за злоупотреба с власт. Ние, като обикновени граждани, можем да завеждаме дела. Докато гражданите плащат данъци, имат своите права", обясни народният представител Тенгку Разалех Хамза.
В отговор на обвиненията Наджиб Разак изолира Махатир от политическия живот, а пък полицията започна да го разследва и разпитва по обвинения в "клевета" заради коментарите му по време на антиправителствен протест, в който възрастният политик участва преди месеци. Известен като "бащата на съвременна Малайзия" Махатир Мохамад критикува наследника си на премиерския пост за произволните арести и потъпкването на свободата на словото, въпреки че към него бяха отправяни подобни обвинения по време на управлението му, което продължи от 1981 г. до 2003 г. Независимо от напредналата си възраст, той лично присъства на антиправителствен протест преди месеци в столицата Куала Лумпур. През февруари в знак на протест срещу управлението на Наджиб ветеранът в малайзийската политика се оттегли от управляващата партия. Махатир също така обвинява настоящия премиер, че купува местни политици.