:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,626
Активни 210
Страници 19,036
За един ден 1,302,066

Свободата отново е под заплаха! От собствените си постижения

Удивително е политическото невежество на новото поколение - на думи отхвърля комунизма, но пък иска държавата да регулира, създаде и разпредели всичко "справедливо"
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новите протестни партии се създават от млади хора, които твърдят, че ценят свободата, а искат по-голяма държавна намеса, тъй като пазарът не им осигурявал достойна реализация.
Напоследък все по-често се сблъсквам с интересен феномен - страшно много умни и мислещи хора, разсъждавайки и коментирайки глобални проблеми, неизменно обвиняват свободата. Като се започне от офшорните зони и банките, през Uber и Airbnb и се стигне до личния потребителски избор и управлението на частната собственост, въпросните хора все стигат до катастрофалните последици от свободната воля на индивида за самия него и цялото човечество. Като че ли интелигенцията мрази свободата. Или по-скоро се страхува от нея. Непрекъснато я обсипва с упреци и се опитва да я дискредитира - от книгите, от телевизиите и радиата, от вестниците и списанията, но най-вече от публичните дебати, преподавателските катедри и напоследък от уеб базираните медии и в социалните мрежи. Но нека първо дефинираме понятията.



Какво е свобода и кои са интелигенцията



Свободата за мен има единствено индивидуално измерение и означава всеки човек да може да разполага напълно свободно със себе си, уменията, знанията и собствеността си, доколкото това не засяга свободата на останалите. Свободата придобива обществено измерение чрез капитализма, а демокрацията и разделението на властите осигуряват защитата на индивида от произвола на тиранин, добре организирана клика или мнозинството, като последното може да бъде особено жестоко.

Под интелигенция разбирам прослойката от хора, които са умни, образовани, начетени и мислещи, но някак си абсолютно нежелаещи или неспособни да намерят приложение на знанията и уменията си на свободния пазар.

Исторически интелигенцията винаги е била асоциирана с владетеля или държавата. Това са някогашните лордове, графове, дукове и близките до тях кръгове, за които обикновеният човек винаги е бил плебей, чиято единствена функция е да осигурява безгрижното им и охолно съществуване, отдадено на задълбочено мислене.

Свободата на индивида придобива значими обществени мащаби чак през 14-15 в. в Англия и Холандия. Дотогава 99% от човечеството реално е принадлежало в една или друга степен на някого - император, крал, лорд, княз, вожд или племенен съвет - и е живеело, вкоренено завинаги в селото и кастата си. С гаранцията на частната собственост и свободната търговия светът навлиза в епоха на бурно развитие, от която губят само аристокрацията, църквата и издържаната от тях интелигенция.



Изведнъж плебеите се оказват мобилни



- почват да се местят и правят със себе си и собствеността си каквото искат. А социалното положение на индивида започва да зависи от способността му да продава или да създава чрез знанията и уменията си - а това е убийствено за интелигенцията. Оттогава тя има едно-единствено призвание - да брани статуквото и привилегиите си от свободата, като създава и разпространява философски течения, теории и закони, които да я ограничават. Едно от най-силните й оръжия е идеализирането на концепцията за принадлежността към дадено място, раса или каста, чиито проявления са феодалното крепостничество, комунистическата работническа класа, социалистическото жителство, фашисткият расизъм.

Кои са тези хора днес? Учени, журналисти, политолози, социолози и културолози, преподаватели, активисти, будни граждани... Обединяват ги две неща - неспособността да постигнат каквото и да е на свободния пазар и съответно - мечтата да имат власт. За да наложат своята визия за "правилно развитие" на света. Защото свободният избор на индивида (другия) го съсипва!?



Свободата просто няма нужда от структура,



детайлно обмислена система, сложни закони и спасители. Тя е в основата на пазара - прост механизъм, който разчита само на способностите и желанията на индивида и правила за гарантиране на неприкосновеността му. Уви, интелигенцията има нужда от призвание, от усещане, че променя нещо към по-добро, от морален пиедестал, на който да се възкачи и да заяви превъзходството си. Тя има нужда да създава и тъй като пазарът игнорира нейните "продукти", тя всячески се опитва да ги наложи по други начини. А най-ефективният инструмент за налагане на каквото и да е безспорно е държавата.

Интелигенцията има нужда от обществени драми, опасности, проблеми, които да "решава", за да се чувства полезна. Тъй като не е заета с реална икономическа дейност, интелигенцията има безкрайно време да "твори" и да разпространява теориите си чрез всички възможни медии. Най-лошата новина за интелигенцията е добрата новина. Та тя я лишава от смисъл...

"Как така околната среда става все по-чиста?" - пита интелигенцията. "Не знаете ли колко по-зле е днес и колко неща трябва да се променят, изследват, проучат, регулират и колко лоша е свободата за околната среда? Как така хората живеят все по-добре? Не знаете ли какво огромно и растящо неравенство има, което държавата трябва да коригира?"



Новото поколение - с айфон към дерастеж



Всичко щеше да е съвсем наред, ако "старата" интелигенция не беше толкова успешна в разпространението на посланията си сред "най-младата" интелигенция - т.нар. поколение Y. Това са особена порода млади хора, най-често с хуманитарно образование - съответно технически и икономически невежи - които "променят света към по-добро". Подхвърли им "страшната истина", за което и да е постижение на технологиите или бизнес успех и гледай. Имат силата да спрат развитието на всичко, водени от максимата "Да бе мирно седяло, не би чудо видяло!", известна днес по-изискано като "принцип на предпазливостта". Могат да убият проект, продукт, компания или цяла технология за нула време - само висейки в нета или търкаляйки се по улиците.



Имат си неотменими мантри:



всичко възобновяемо е по-добро от невъзобновяемото; био-то е по-добро от индустриалното; еди-кое си вещество е токсично, значи ни трови; въглеродният диоксид е най-страшният замърсител на въздуха; пушенето, пиенето, захарта, ваксините, ГМО, атомът, химикалите...са лоши. Такива подробности, като природни закони, данни, концентрации, наличност, технически възможности, реално човешко поведение, икономическа ефективност, просто не ги интересуват. И колкото по-малко разбират от конкретната тема, толкова по-твърдо я поддържат с аргументи, които са толкова ирационални, че просто не подлежат на рационално оборване.

Имайки предвид, че най-болезненото явление за старата интелигенция е



разкъсването на вечната връзка на плебеите със земята на феодала,



изобщо не бива да се учудваме, че сред поколението Y се шири идеала за прекрасното село - бавен живот, бавна храна, без излишно претоварване, коли, електричество, топла вода, технологии... Не че имат представа какво е селският живот, ако трябва реално да го живееш. Само таблет, смартфон и връзка с интернет им трябва, за да постват съдържание против всичко, което им ги осигурява - лошите технологии, производството на енергия, добива на полезни изкопаеми и най-вече - срещу капитализма, тоест свободата! Толкова е иронично, че щеше да е смешно, ако не беше страшно...

Най-умопомрачително обаче е политическото им невежество. На думи отхвърлят комунизма, защото са чували, че нещо не е сработил. Обаче непрекъснато изискват държавата да регулира, направи, създаде, контролира и разпредели всичко "справедливо". На думи ценят свободата, но се чувстват неоценени от свободния пазар и съответно го обвиняват за неудачите си - толкова много са учили, а никой не иска да ги наеме или да им плаща колкото смятат, че заслужават. Най-големият им проблем в света е, че там някъде има едни много богати хора и въодушевено ръкопляскат, когато някой обяви, че всички заедно трябва да се обединим и възстановим равенството. И изобщо не загряват, че точно това е станало в България през 1944 г. Пишат и говорят за братство, заедност, дерастеж, подаръчна икономика, самодостатъчност и деглобализация, таван на доходите на индивидите и базов доход за всички... И като им кажеш, че мечтите им са реалност - в Северна Корея - те обявяват за "расист", "неолиберал" или поне "корпоративен лобист".

"Звярът е още жив" - сменил е вида и цвета си, подмладил се е и пак нежно нашепва обещания за светло бъдеще. Щедро изхранван от социалната държава и въоръжен с амбиции, невежество и айфон, днес вечният враг на свободата надига глава точно там, където най-малко го очакваме. И стъпка по стъпка постига победи.

Историята има навика да се повтаря и никое поколение не е застраховано. Затова трябва да сме наясно: Свободата отново е под заплаха!
124
5263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
124
 Видими 
12 Април 2016 19:33
Ето как се пише, когато не се познават елементарни неща
12 Април 2016 19:58
Изключително добре написано.
Обаче как ще ревнат сега Ентелигентите...
12 Април 2016 20:04
мноо комично религиозно съчинение.
12 Април 2016 20:17
Под интелигенция разбирам прослойката от хора, които са умни, образовани, начетени и мислещи, но някак си абсолютно нежелаещи или неспособни да намерят приложение на знанията и уменията си на свободния пазар.

Ако не са абсолютно нежелаещи или неспособни да намерят приложение на знанията и уменията си на свободния пазар, не са ли интелигенти?
12 Април 2016 20:20
този мислител не е на свободния пазар, така че няма как да знае.
12 Април 2016 20:21
Тимуре,
Цялата писаница се върти около твърдението:
"Свободата просто няма нужда от структура, детайлно обмислена система, сложни закони и спасители."
Ще го коментираш ли кратко?

П.С. А ще се наемеш ли да ни обясниш кой е литературният герой в "Звярът е още жив". Че някой много бие Паниковски, личи от всеки стон, но кой все пак е този звяр

П.П.С. С минимум прилагателни в коментарите, моля.
12 Април 2016 20:32
На думи отхвърлят комунизма, защото са чували, че нещо не е сработил. Обаче непрекъснато изискват държавата да регулира, направи, създаде, контролира и разпредели всичко "справедливо".




Много правилно наблюдение. То много добре може да се види в нашия форум. Най-големите громители на комунизма са най-големите радетели за социална справедливост. През две изречения за "червени чугуни" винаги следва "държавата да си вземе туй", "държавата да си вземе онуй". Преди 10-ти било много лошо, но сега всички богати хора са престъпници. Техният идеал е някакъв казармен капитализъм, който още никой не е описал в науката.
12 Април 2016 20:34
От6давна не бях чел инфантилни съчинения - открития за баналностите на света...
---------------------
Сайтът на Генек
12 Април 2016 20:35
Нямам думи. Прочетох около 1/4 - толкова глупости и демонстрация на липса на образование на толкова малко място - браво!

П.П. Дочетох го. Развесели ме, оправи ми настроението.
12 Април 2016 21:00
***
12 Април 2016 21:16
Изчетох го, ама така и не разбрах от какво е под заплаха тая свобода?
12 Април 2016 21:16
.
12 Април 2016 21:35
Пък аз се натъжих. Тей момче е жертва на бързото хранене.
12 Април 2016 21:47
Добре е направил авторът, че е започнал с дефиниции. На читателя веднага му става ясно, че авторът не е наясно.
Но пък към края има някои верни наблюдения.
12 Април 2016 22:00
***
12 Април 2016 22:18
Nihil.
12 Април 2016 23:09
Не, че аз не ги говоря същите работи, но гледайте сега ккаво се получи - обикновено нещата по тоя форум ни разделят доста категорично на два лагера и седенето между двата или местенето е рядко явление, само по отделни теми и засяга еденици. Тоз път обаче разделението някак си минава по други линии и въпреки, че е смущаващо определението за ЕнтЕлегенция аз го намирам за правилно - тия дето се отглеждат от грубо казано елита. Днес елит е различно понятие от всички минали епохи - презадоволено общество с много глад и свободно за консумация на бабини диеветини - много хора вярват, че "постоянно си напъват акъла" учейки детински безумия озаглавени по елитарен начин. Разликата от други времена е, че тая ЕнтЕлегенция е огромна, Още като бях в казармата с един от племениците на Хайтов, той разправяше за растящата популация "интелектрагуди", а туй даже беше в соца, абе с други думи явлението е сериозна работа и заплахата за свободата е много по-сериозна, от когато и да било. Това е днешния еквивалент на пролетарията, но днес "имането" се изразява в можене, а нямането в неможене и липса на интелектуални умения (хич не ме е и срам да заявя, че считам поне всеки 9 от десет хуманитарни интелегенти за хора, които дори не могат да разберат какво им липсва). Пазарната реализация и нереализация не е панацея за идентифицирането на тия или ония субекти - тук авторът просто подценява количеството на ЕнтЕлегенцията, интелектуалците и всичките други с по-малки или по-големи претенции за интелигентност, която да им дава право да са избрани - те са толкова много, че (както добре е забелязал) направиха една фирма продаваща основно реклама да се води едва ли не Еверест на технологията. Еверест е на маркетинговата технология за управление на късогледи "мъдреци", но това е друга тема. Така, че когти се получава това разделение, но точно реакциите под статията показват колко болен е проблема - екзистенциален биха го нарекли някои. Аз съм просто момче, търся как да направя нещата лесни за мислене като измисля как с някакъв начин на мислене можеш да си направиш голям проект като го подплатиш от другата страна с пасващи на концепцията технологии. Току ми викат, че съм ретрограден, че не разбирам новите технологии, но като има време им давам да си поиграят и да разберат, че просто не са имали с какво да "чуят", когато детайлно съм обяснил още в началото защото технологиите не са нито нови, нито рационални (въпросните в един или друг случай). Казвам го туй заради ония, които се възмущават от казаното от автора - даже извън възвишените сфери на философията и далече от лумпенските полета, там в технологичните сфери, където се трудят "тъпаците", които не разбират нищо възвишено, едно нещо веднага ти става ясно - човек игнорира онова, чиито принципи и функции не разбира и предпочита да плува в свои води, където изглежда адекватно. Та заради туй, въпреки, че редовно (и тук) си позволявам да "громя" хуманитарната интелигенция, ще кажа, че в действителност хората се делят по интелект само на две групи - тия, които считат, че всички трябва да плуват в техните води и тия, които се чудят в какъв нов гьол да се гмурнат и да видят дали могат да се справят с плуването в него. Голяма заблуда е да си мисли човек, че технитческата интелиганция или хората от естествените науки са от първия тип - едно от първите неща, на което се учат (било в университета или от живота като дойде ред за работа) е да идентифицират ясно и аргументирано гьоловете на мисълта - поне да знаят винаги в кой са. Това на хуманитарните люде им липсва, за тях има някаква недодефинирана представа за универсалност, която всъщност само оправдава страха им от чуждите води. В презадоволения ни свят това играе ролята на пролетарска бедност, дори "богатите" най-често са от същото тесто, но с по-малко претенции за интелект и образованост, което и им позволява поне малко от малко да се справят според случая. Обединява ги обаче с "пролетарията" липсата на способност дори да допускат възможността за ценности различни от ония свързани със статуса ти в обществото и тъй днешната "борба на класите" се е превърнала в борба за разпределение на статуса по справедлив начин. За хора избрали другите пътища това изглежда толкова инфантилно, че им иде да ви зашляпат като непослушни деца, ама като ви преброят колко сте много просто си замълчават и отминават нататък - рядко са такива плямпала като мене. Съжалявам за отношението, но приказката за пътя към ада и добрите намерения не е измислена, нито пък се споменава често от днешната интелигенция - по нея ще ги познаете, напомнете им я, ако сменят темата или кажат набъра "ахъм" и заговорят, за каквото ги боли - те са!
13 Април 2016 00:15
Бре, бре...Това не е точно автор, това е ексзорсист. Гони всякакви бесове в името на Пазаря. Който е Свободата. И в двете си ипостаси божеството Пазар/Свобода няма нужда от интелигенти, те същите псевдоинтелигенти, които не могат да отворят да речем, автокъща за стари коли или баничарница на кьоше. Тоз индоктриниран инквизитор на ненужните интелигенти с удоволствие би горил книгите им , че и тях самите. Ами що не - това някак си освобождава...
13 Април 2016 00:45
Както казва Еразъм:"Stulticia loquitur"
13 Април 2016 00:46
Тъй като го няма Правописеца аз да кажа: "Ако че е част от сложните съюзи само че, въпреки че, макар че, при положение че, в случай че, по причина че, при условие че, като че (ли), сякаш че, при все че, освен че и др., запетаята се поставя пред целия съюз"
13 Април 2016 00:53
Доколкото схванах основното желание на автора на статията е интелигентите да бачкат регламентирано яко и качествено, за което да не получават адекватно заплащане, защото техният труд не е необходим на неинтелигентните, които да могат "свободно" и безконтролно да ограбват първите по всички възможни начини.
13 Април 2016 01:01
последните двама (засегнати от автора ентелегенти), прочетохте ли дългия постинг преди вас, или чукчата е прекалено ентелегентен да чете - той норма гони твори!

Изчетох го, ама така и не разбрах от какво е под заплаха тая свобода?
село, ами искат, ако може без конкуренция и технически напредък да имат по много и държавата да им го разпределя, за да не се потят докато "творят", а повече държава = по-малко свобода. Просто е (явно затова ентелигенти не го разбират)
13 Април 2016 02:38
Защо от това писание, посветено на "свободата" ми мирише на изгорени книги , хора и на мрачно Арканарско подземие? Авторът, в най добрия случай, е жертва на изключително опростено,схематично схващане за света и обществото, до степен идеологическа или по скоро религиозна доктрина, сведена до два три лозунга за пазара. нишо обшо с деиствителността. Като икономист ( с извинение), завършил хем два пъти - един път "по комунистическо" у нас и още един път същото на Запад, а и като човек, който пак на Запад си вади хляба с тази професия, ще си позволя да съобщя на автора, че няма нищо по несвободно от пазара при капитализма и особено при сегашния, финансовия. Олигополията, картелите и монополите са масови явления. Регулации се лобират и се правят каквито трябва, големите играчи определят играта както си си искат и данъци се събират от който може ( от големите не може)
Но да се върен на писанието,което вижда света монохроматично. Подобно е виждането за света и обществото и при военния комунизъми, при фашизма, при културната революция - само че с други знаци. Забележете- във всички тези крайни идеологии, както и при крайния либерализъм, има мобилизационен вектор - нещо си е в опасност! Свободата, расата, Райха и т.н. После - има излишни хора. Даже вредни хора. При фашизма, военния комунизъм и културната революция ясно се посочи кои - интелигентите гадни. Които отказват да живеат с пет осезания и три желания ( цитирам) а желаят странното...тези излишнии, направо вредни хора трябва да се премахнат. Войнствувашия нео - либерализъм ( нищо общо с икономическия либерализъм на 18-19 век и Wealth of the nations) върви точно по този път. По същество той е антииндустриална и затоваи анти- интелектуална революция, като всяка революция разчита на омразата на простолюдието и какнализирането й срешу потенциалната заплаха за всяка власт - интелигентите, особено хуманитарите. Защото те могат да здадат въпрос за смисъла, недай боже за морала или, аман, за справедливостта. Която може да се определя от пазара само в ограничени случаи - когато става дума за адекватна размяна на материални ценности. Но за нео либерала сигурно няма други....Във секи случай, нео либерализма ( който се родее с троцкизма, поне във духовните мятканици на основателите си) бързо върви по пътя на фашизма и военния комунизъм, изграждайки собствена ( финансова) диктатура и замествайки ителигенцията с creative entertainment.Скоро ще почне да ликвидира и други класи.
Но авторът, ако можем така да наречем този млад евангелист на пазара и свободата е много полезен с появата си. Той доказва, че индоктринацията няма граници, нейните граници са небесата. На Запад несвободата на пазара е по замаскирана, поне беше така до 2008. България е толкова далеч от свободния пазар, колкото Плутон от слънцето. Най успешните икономически субекти унас са А /неизвестни и Б /когато са известни, са крупулентни мутри, които не са произвели и продали и една баничка в живота си. За да не се вижда това, трябва особена нагласа. Много особена.
13 Април 2016 02:39
Странно нещо е да се отъждествява свободата с офшорните зони и банките, Uber и Airbnb, и да се обявява това за избор на цялото човечество. Нещо като свободата и салама в една глуповата телевизионна реклама.
13 Април 2016 02:45
И още нещо, незасегнато от автора - в опит да спасят статуквото загиващата аристокрация и присъдружната й обслужваща я ентелегенция "изобретяват" нациите.
С всички ужасяващи резултати - от Хитлер до динковците....
13 Април 2016 07:54
Свободата - химера за наивници.
13 Април 2016 08:06
Статията иска да каже, че хуманитарните специалисти не създават нищо, унищожават вече направеното (АЕЦ Козлодуй напр., БДЖ и мн. други) и са силно корумпирани, заради невъзможността си да се котират на свободния пазар и т.н... И да не се бъркат хуманитарни с ХУМАННИ професии. 2-те са извисени.
13 Април 2016 08:23
Подобно е виждането за света и обществото и при военния комунизъм, при фашизма, при културната революция - само че с други знаци. Забележете- във всички тези крайни идеологии, както и при крайния либерализъм, има мобилизационен вектор - нещо си е в опасност! Свободата ...

Браво, Бегемот!
Само за пълнота, към списъка ти от злини, вършени в името на свободата и маскирани с нея: комунизъм*, фашизъм, културна революция и неолиберализъм, ще добавя анархизма и тероризма. Хич бива ли без протоидеологията на злото и без най-актуалната му проява?
Но това са детайли. Успял си да посочиш главната лъжа в писаницата - "Свободата придобива обществено измерение чрез капитализма", друг път - и днешното лице на Звяра: неолиберализма.
----------------------------------
* пропускам "военен", защото друг реален комунизъм няма. Имаше една фикция, която стоеше в имената на партиите-господарки на социалистическите страни. Демек живеем в социализъм, строим социализъм, ама не сме забравили, че целта е "комунизъма". Само (ни) потърпете още един-два века

13 Април 2016 08:27
"Звярът е още жив"


Това им е паролата Наскоро две куклички при Милен се упражняваха по темата Много се смях ...
13 Април 2016 08:32
Под интелигенция разбирам прослойката от хора, които са умни, образовани, начетени и мислещи, но някак си абсолютно нежелаещи или неспособни да намерят приложение на знанията и уменията си на свободния пазар.

Толкоз много и увъртяни думи, за да се изкаже простата истина, че интелигенцията е част от класата на наемните работници?
Господин авторе, - туй пояснение Ви се дава безплатно - аксиоматична истина е, че като се захване човек да поучава обществото по някаква тема, най-напред дефинира - обективно, непротиворечиво, логически издържано и в съответствие с основните постановки на съответната наука, основните термини, с които борави. Основният термин във Вашето писание е свобода, обаче увъртяните Ви рефлексии около понятието "свобода" наподобяват месенето и разтеглянето на тесто за баничка с ръце, ако ви се е случвало да наблюдавате тази дейност в едновремешна баничарница (може и да не сте, ако сте по-младичък). Тестото се замесва, след което работникът започва да го размята насам и натам, вкл. и над главата си, дорде се получи кора за баница. Разликата между таз дейност и писането на определени текстове е, че работникът има ясен алгоритъм на действие и работи целенасочено, за да се получи като краен резултат качествена кора за баница. Текстовият конкретен резултат не е такъв.
13 Април 2016 08:47
"Звярът е още жив"
Това им е паролата. Наскоро две куклички при Милен се упражняваха по темата. Много се смях ...

Тия куклички и кукълчовци изобщо не са безобидни.
Те може да са и вероятно са празноглави, но кукловодите им знаят много добре, че с нещо трябва да прикрият неолибералната катастрофа.
13 Април 2016 08:52
Тия куклички и кукълчовци изобщо не са безобидни.


Е, добре де, ще им направя реклама, щом си рекъл

https://3.bp.blogspot.com/-cO2nqIz1y4M/VvpIR1vrXJI/AAAAAAAAgLI/6LoLgXg0x84Y-PLvIuFK2BixzXrnjfrmg/s640/MM%2526VK.jpg

Мина Милева и Весела Казакова бяха Рекламираха си произведението (филма). Който не съм гледал, но осъждам
13 Април 2016 09:11
https://3.bp.blogspot.com/-cO2nqIz1y4M/VvpIR1vrXJI/AAAAAAAAgLI/6LoLgXg0x84Y-PLvIuFK2BixzXrnjfrmg/s640/MM%26VK.jpg


АУ! Предупреждавай...
13 Април 2016 09:12
За автора и неговите фенове - горещо препоръчвам. Сваляте и четете. После, ако имате време и желание, мислите. И ако сте честни хора, повече не пишете глупости за свободата, реда и пр. :
Уилиям Голдинг - "Повелителят на мухите"

Натисни тук



А тази си я купувате, четете, пак упражнението с мисленето и спирате да пишете глупости за пазара, държавната регулация и пр.:
Хаджун Джанг - "23 неща, които не се казват за капитализма"

Натисни тук
13 Април 2016 09:39
Доколкото схванах основното желание на автора на статията
е да бъде и той автор!
Честито! Имате вече публикация!
Нека тати я разпечата в достатъчен тираж и баба може да тръгва из квартала да я раздава на комшийките
Поредния поръчков тюрлюгювеч, но от НПО не са случили на изпълнител
13 Април 2016 09:52
Свободата за мен има единствено индивидуално измерение и означава всеки човек да може да разполага напълно свободно със себе си, уменията, знанията и собствеността си, доколкото това не засяга свободата на останалите.
Определение, достойно за осмокласник (деветокласник) с напън да бъде отличник на класа.
13 Април 2016 09:58

traikokitan4ev
13 Апр 2016 01:01

село, ами искат, ако може без конкуренция и технически напредък да имат по много и държавата да им го разпределя, за да не се потят докато "творят", а повече държава = по-малко свобода. Просто е (явно затова ентелигенти не го разбират)


А! Свободата зависела от държавата, това ли ми казваш?
аз пък си мислех, че е състояние на духа.
Книги, приказки, дефиниции, слухове за свободата дал Бог, много са. Но за мен най най по темата "Свобода" си е "Скитникът между звездите" на Дж.Лондон.

Та продължавам да не разбирам коя и чия свобода е застрашена?

щото нещо тук се прави много здрава връзка между парите и свободата? Едва ли не, се спояват в едно. Едва ли не "пазар" е равно на "свобода".
значи, пазарната свобода е застрашена, тъй ли?
13 Април 2016 10:00
Не това ли е постът, който Аз съм избрал, - Да развързваш несправедливите окови, Да разслабваш връзките на ярема, Да пускаш на свобода угнетените, И да счупваш всеки хомот?
Не е ли да разделяш хляба си с гладния, И да възвеждаш в дома си сиромаси без покрив? Когато видиш голия да го обличаш, И да се не криеш от своите еднокръвни?
Тогава твоята светлина ще изгрее като зората, И здравето ти скоро ще процъфне; Правдата ти ще върви пред тебе, И славата Господна ще ти бъде задна стража.
(Исая, 58:6-8)


13 Април 2016 10:08
Рекламираха си произведението (филма)

Е, сега съм по-спокоен
Филмите над 1 минута и писанията над 1 страница са безопасни игли. Който има интереса да ги изгледа/изчете, обикновено има и достатъчно мозък да премери акъла на куклата. Или на това, което ползва вместо акъл
13 Април 2016 10:10
Свободата за мен има единствено индивидуално измерение и означава всеки човек да може да разполага напълно свободно със себе си, уменията, знанията и собствеността си, доколкото това не засяга свободата на останалите.

Дефиницията е нормална либерална дефиниция, нищо и' няма и върши работа. Е не на всеки, щото на автора не му върши никаква работа, доколкото е пропуснал да види очевидното - имплицитното присъствие на независим агент/авторитет/арбитър при решаването на споровете, възникнали от упражняването на свободата.

Този агент е...държавата, а държавата получава легитимността си на върховен арбитър в индивидуалните спорове посредством одобрението на мнозинството съгласни да я има, тоест тя е продукт на колективно осъзнат интерес от отказа да се държим десно либертариански.
13 Април 2016 10:19
Дори не не си заслужава да се коментира. Посредственост на N та степен, с основното внушение, че свободата се обуславя единствено от невидимата ръка на пазара.
13 Април 2016 10:51
свободата е осъзната необходимост дпоред науката философия. винаги ми е била неясна тази мисъл въпреки многото ми научни титли. може ли някой да я обясни?
13 Април 2016 11:11
свободата е осъзната необходимост дпоред науката философия. винаги ми е била неясна тази мисъл въпреки многото ми научни титли. може ли някой да я обясни?



Колко много са ти научните титли, и в каква област? После ще ти обясня за свободата, като осъзната необходимост...
13 Април 2016 11:35
Едва ли не "пазар" е равно на "свобода".
значи, пазарната свобода е застрашена, тъй ли?

Виж сега.
Понеже нямам осъзната необходимост да лъжа, имам предвид тук и сега, да не ме възприемеш буквално нито да бъркам елементарни понятия, ще ти кажа що е пазар и що е свободен пазар. Пазарът е сборът от потребители със сходни потребности, доставчиците и продуктите за удовлетворяването им. Свободният пазар е този, при който потребителите могат да избират от няколко доставчика. Толкоз.
Но! ако ми се заплати достатъчно, за половин час мога да развия докторска теза на тема "Свободният пазар на електроенергия в България - гаранция за светлото ни бъдеще"
От дума на дума ще докажа, ако трябва и алгебрично, че
свободният пазар е съвършен, в смисъл на съвършена конкуренция. Наистина какво са 50 милиона лева, за да се нареди всеки желаещ между доставчиците? Достъпно, удобно, изгодно, народен капитализъм
съвършената конкуренция е синоним на икономическа свобода
икономическата свобода ... упс, да не свалям всички карти

13 Април 2016 11:47
S.O.S. за демокрацията

Демокрацията не може без роби, още от древната гръцка робовладелска демокрация, възхвалявана пламенно от Платон и Аристотел.

Това е основния проблем, който трябва да разреши една млада демократична държава - откъде да осигури роби за съществуването си, след като е приета в почетния и цивилизован клуб на робовладелците.

И тъй като старите демокрации са се обзавели с огромни количества роби, благоденстват върху техния труд и си ги пазят със зъби, нокти, ядрени оръжия, самолетоносачи, самолети, ракети и финансови заеми, а нови незавладени роби се намират трудно, какво й остава на една млада и неукрепнала демокрация като българската?

Правилно - да потърси роби в рамките на собственото си население, земя и природни ресурси.

И тъй като членската вноска в клуба на робовладелците е доста висока - почти безплатен износ на квалифицирана работна ръка, българско злато, мед, цинк, дървесина, зърно и евтино обслужване на техни малоимотни граждани по курортите ни, какво му остава на новия местен робовладелски елит, освен да смъква по 3 кожи от останалите нещастници, които си мислят че думата "демокрация" идвала от "демос-кратос"?

Само че местния демократичен елит не знае, че са го приели в цивилизования клуб на робовладелците не за да споделят приходите от експлоатацията на местните ресурси с него, а само временно, докато вземе толкова кредити, че не може да ги обслужва, след което ще му вземат и малкото останали местни роби, на чиято дива експлоатация се радва все още.

Така че, дами и господа, спасението е в това спешно да се намерят нови роби извън България, за да спасим българската демокрация!

Предлагайте какви да са - македонци, румънци, турци, сърби, гърци...

Защото ако спешно не намерим роби, които да експлоатираме, ни очаква участта на робите в древна Гърция - да отдадат живота и силите си за благоденствието на демокрациите на другите.

Въпросът е "или-или": или ще оцелеем като демокрация, или ще станем роби на другите демокрации - това е положението!

13 Април 2016 11:47
Колко много са ти научните титли, и в каква област? После ще ти обясня за свободата, като осъзната необходимост...




много са и все в инженерна област.
13 Април 2016 11:51
Добре написана статия, но с безпочвена основна теза.
Да, интелигенцията (каквото и да включва това) действително има по-слабо изразени способности за пазарна реализация.
Поради което се явява в известен смисъл пазарен аутсайдер.
Въпросът е обаче именно в това - тъкмо пазарен аутсайдер. А не аутсайдер въобще!
В едно общество, в което основна ценност са парите и способността да ги умножаваш, тези от неговите членове които нямат такива способности по неизбежност се явяват аутсайдери.
Но това не е техен недостатък, а недостатък на общественото устройство, което има твърде едностранчива ценностна система.
Те или някои от тях може да имат и много големи способности в други области, като някои от тях дори и по-ценни за обществото като цяло отколкото простата способност да печелиш пари, но тъй като именно печеленето на пари е определящо сега, то за масата те са аутсайдери.
Грешката е в обществото, имащо толкова елементарна ценностна система. Грешката е и в тях самите, че приемат обществената оценка и се водят по нея.
Съответно, протестите им, описани от автора като хленчене, са неизбежни.
За голяма част от тях, чувстващи се жертви на системата, тъй като и те искат да имат пари, а не могат успешно да умножават, това е факт. Те искат по някакъв друг начин, най-често непазарен, да получат и те достъп до пари!
Другата, по-малка част обаче, просто виждат, че системата е несправедлива и протестите им търсят, директно или не, нейната промяна в посока по-голяма справедливост!
В посока утвърждаване и на други ценности, като морал, творческа способност, социална солидарност и т.н.
За момента, пък и по принцип в една демокрация, те губят тази борба и ще я губят.
Защото демокрацията е власт на мнозинството, власт на тълпата. А тълпата не обича, пък и не може да има сложни и задълбочени разбирания и ценностна система.
Тълпата не е духовна, тя е основно материална, търси това което може да пипне, да усети непосредствено.
А парите и като ценност, и като материал, са прости, достъпни и даващи непосредствено ценностно задоволяване!
И тъй като тази група интелигенти (макар че това е неточен термин, пък и подвеждащ) няма как да спечели промяна на системата демократично, тъй като е малцинство, не й остава друго, освен да търси някаква форма на принуда!
13 Април 2016 11:53
А, да.
И "Звяра" ще го включа, закъде е научен труд без него?
Така ще го разкажа, че след това седмици наред всеки ще си говори сам и ще си плюе в пазвата
13 Април 2016 11:54
Защото демокрацията е власт на мнозинството, власт на тълпата
Сгугню, не се заблуждавай, по-горе съм описал какво е демокрацията.

13 Април 2016 11:56
Защото демокрацията е власт на мнозинството, власт на тълпата.

не е.
Охлокрацията е власт на тълпата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД