:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,356
Активни 609
Страници 2,921
За един ден 1,302,066
Битие

71.5% от българите търсят връзки за намиране на работа

Според обявите в бюрата по труда средната заплата е 599 лева. Много фирми обаче не посочват суми, а договарят възнаграждението директно с наетия
Явор Алексиев


Изминалата 2015 г. е без съмнение най-добрата за пазара на труда в България от началото на кризата. Икономиката създаде над 50 хиляди работни места. Безработицата в страната се понижи от 11.4% на 9.1%. Какво се крие зад тези числа?

Данните на Агенцията по заетостта (АЗ) показват, че към 17 март 2016 г. в бюрата по труда има заявени 15 313 свободни работни места, разпределени в 3635 обяви.



Средната брутна заплата



за всички тези вакантни работни места в страната (изчислена на база 8-часов работен ден) е 599 лв. 249 обяви за общо 871 работни места предлагат брутно заплащане, равно на минималната работна заплата. 62 обяви (за общо 362 работни места) предлагат още по-ниско възнаграждение, като някои от тях са активни от миналата година. Само 58 обяви - за 325 работни места, предлагат брутно възнаграждение, по-голямо от 1000 лв./месец за 8-часов работен ден.

В сравнение с август 2015 г., когато отново направихме подобен анализ, предлаганата средна заплата се е увеличила с 11.75%. Основните фактори за този ръст са два - административното повишаване на минималната работна заплата от началото на 2016 г. (от 380 на 420 лв.) и сезонните тенденции (през лятото обикновено се разкриват повече нископлатени работни места, отколкото през останалата част на годината, което понижава средната работна заплата в този период). Разбира се, намаляващият брой на безработните на чисто пазарен принцип води и до ръст на предлаганото заплащане, тъй като все повече работодатели се конкурират за все по-малко безработни - особено в икономически дейности, където свободните специалисти са малко.

Една от основните пречки пред по-високата представителност на тези данни е, че в цели 65% от обявите, които се отнасят за 62% от работните места,



няма обявено заплащане



или продължителност на работното време. Това означава, че нашите изчисления се базират на данни за около 1300 от общо 3636 обяви за работа. Размерът на работната заплата е следствие най-вече от директна договореност между работниците и работодателите, разбира се, но непълнотата на данните затруднява не само анализа на текущото състояние на пазара на труда, но и трудовото посредничество (т.е. работата на бюрата по труда).

Средната брутна заплата по активните обяви за работа от 599 лв. е чувствително по-ниска от средната брутна заплата за страната според НСИ - 915 лв. по данни от декември 2015 г. (без включени годишни бонуси и премии). На практика предлаганото чрез бюрата по труда трудово възнаграждение възлиза на 65.5% от средната работна заплата за страната.

Част от обяснението може да се търси в характеристиките на работодателите и безработните, които използват бюрата по труда като средство за намиране на работа - това са основно публичният сектор, работодатели, предлагащи сезонна заетост, малки и средни предприятия с неособено атрактивни позиции от гледна точка на заплащане и условия на работа. Обикновено работодателите, които предлагат по-високо заплащане, прибягват до по-скъпите услуги на агенции за подбор на персонал или рекламират свободните позиции директно в интернет.

Най-вероятно този ефект е двупосочен - по-висококвалифицираните/платените лица рядко търсят работа посредством бюрата по труда. Това води до спад на работодателите, които се възползват от услугите на бюрата по труда, и съответно - до по-нататъшен спад на дела на лицата, които ги използват, за да търсят работа.



A как си търсят работа безработните?



През 2015 г. едва 41.8% от безработните са търсили работа посредством бюрата по труда. По-висок остава делът на хората, които се свързват директно с работодатели (50.6%), и на търсещите по обяви във вестници, списания и други подобни методи (46.4%).

И през 2015 г., както и през предходни години, най-висок дял - 71.5%, от безработните търсят съдействието на роднини и познати, а най-малък (17%) се явяват на изпити, интервюта или участват в конкурси.

Отворените данни на Агенцията по заетостта ни дават още интересна информация за видовете обяви за свободни работни места. 88.2% от обявените работни места са за пълен, 8-часов работен ден. А обявите за 4-часов работен ден са едва 1.8%.

Освен това 71% от обявите и 64% от работните места предлагат безсрочен договор, а 28% от обявите и 33.8% от работните места са за определен срок. По-малко от 1% от обявите и 2.2% от работните места са за граждански договор.
Инфограф
...
2
2219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
19 Април 2016 00:12
71.5% от българите търсят връзки за намиране на работа

В чужбина да не мислите, че е по различно.
"It's not what you know, but who you know,"
19 Април 2016 13:13
Сещам се как увеличаването цената на билетчето в София, ще засегне точно тези хора. Те нямат пари да си купят карти, а трябва да се явяват на интервюта и събеседвания, в различни части на София. А Фандъкова пътува с черна лимузина и си мисли (абе и аз ги изпускам едни), че и те пътуват с лимузини, може и розови!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД