:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,291
Активни 674
Страници 8,856
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Огнян Герджиков: Съдиите се почувстваха независими до безотговорност

На опозицията, като й изнася, гласува с чужди карти. Като не й изнася, ми иска оставката, казва председателят на парламента
Снимка: Велислав Николов
- Проф. Герджиков, СДС прикани всички депутати да подкрепят подписката им за вашата оставка заради гласуването с чужди карти. Вие от трибуната апелирахте за същото. Какво значи това?

- И друг път съм го казвал, казвам го и сега - ако се стигне дотам, че не им стига един подпис, винаги имат моя. Могат да разчитат, защото им трябват 80 подписа, за да поставят въпроса за оставката.

Много ми е интересно обаче каква ще е реакцията на депутатите от опозицията, ако те бъдат запитани дали всеки ден не се опитват да използват чужди карти и не го ли правят. В моменти, когато им изнася, те гласуват с чужди карти. Когато не им изнася, изведнъж казват: откъде-накъде ще се прави така, искаме оставката на председателя.

Вярно е, че в началото аз имах голямата амбиция да се преборя с този порок, който не е на 39-ото НС, а на всички народни събрания след прехода. Бях единственият, който имаше куража, а може би донякъде и самонадеяността да се опита да реши реално проблема. Известни са усилията, които направих. Още преди повече от година въведох нова система за гласуване с кодове, която обаче не проработи, защото, изглежда, никой от останалите 239 депутати не искаше това да се случи. След полагането на големи усилия и с поименни проверки, и с прегласувания, и с остри забележки, и с повишаване на тон в зала се оказах в невъзможност да се преборя с всички, които го правят.

- Установи се със сигурност, че по ветото върху закона за приватизацията от НДСВ е гласувано с чужди карти. Какви мерки ще вземете?

----------------

- Гласувано е с 4 чужди карти. И без тях ветото е преодоляно, което мен лично ме кара да се чувствам относително комфортно. Защото действително е много неприятно, ако такова вето бъде преодоляно с мъртви души. От тази гледна точка не се чувствам толкова зле, както бих се чувствал иначе. Действително имаше 121 реални гласа.

-------------------

Имаше хора, които бяха очевидно болни, но дойдоха, за да гласуват лично. Даринка Станчева пристигна буквално от гроба на баща си. Това се видя и трябва да се оцени по достойнство, защото без тези хора нямаше да могат да се съберат нужните гласове.

- Някой от използвалите чужди карти се оправдаха, че колеги са им делегирали право да гласуват от тяхно име. Това възможно ли е?

- Това е спорно нещо и аз не бих заел категорично мнение. Ако става въпрос за физиологична потребност в момента и точно тогава има нужда нещо да се гласува... Не смея да заема категорично мнение.

- Очевидно гласуването с чужди карти е порок, който не може да се преодолее. Вдигате ли вече ръце?

- Така е. Констатирах, че това е проблем не само у нас, а във всички парламенти, в които гласуването е лично. Той навсякъде стои по един и същ начин.

- Не дадохте справка на Сергей Станишев за всички отсъстващи депутати в деня на ветото, а само за липсващите социалисти. Мотивирали сте се с "липса на правно основание". Какво значи това?

- Сергей Станишев, с цялото ми уважение към него, би могъл да получи подобна информация за собствената си парламентарна група, защото аз съм този, който командирова. Макар че за да се командирова един народен представител, трябва да има и подписа на ръководителя на групата си, все пак е възможно той да не знае кои са в чужбина.

---------------------

Но Станишев не може да иска справка за другите парламентарни групи по подобен начин, защото се оказва, че иска да ме контролира мен. Не му е дадена обаче възможност да го прави точно по този начин. Затова искането му не е удовлетворено. Ако ми покаже правното основание за искането си, готово - ще си посипя главата с пепел. Но аз такова не виждам.

-----------------

- Вас лично като юрист не ви ли смущава, че със закона за приватизацията се игнорира контролът на съдебната система върху част от сделките?

- Възможността съдебната система да бъде ограничена в определени случаи съществува в конституцията - чл. 120, ал. 2. През 1999 г. с дело номер 7 Конституционният съд е имал повод да се произнесе как трябва да се тълкува този текст. И той се е произнесъл, че не трябва повсеместно да се отнеме съдебният контрол, а само в строго определени случаи. Точно това направи НДСВ. Да припомня, че от ОДС по време на тяхното управление бяха поискали тотално премахване на съдебния контрол и по този повод е решението на КС. Затова е некоректно да се обвинява сега НДСВ, че нарушава конституцията.

- Значи очаквате Конституционният съд да не отмени закона?

- Силно се надявам, че КС ще бъде на висотата на положението, тъй като там по презумпция са най-добрите български юристи. Аз дълбоко вярвам в техния професионализъм и морал и смятам, че законът няма да бъде обявен за противоконституционен. Но ако решат нещо друго, естествено ще се подчиним.

- Които и високопоставени чужденци да дойдат, ни критикуват за съдебната система. Какво ще направите за оптимизирането на работата й?

---------------------

- Преди няколко години се направи грешка в съдебната система и като че ли се заложи бомба със закъснител. Съдиите се почувстваха независими до степен на безотговорност - нещо, което е много страшно. Получи се ефект на държава в държавата. Чувството за несменяемост се изроди в чувство за безнаказаност и то пролича в отделни случаи. Веднага подчертавам, че не атакувам никого персонално, защото в съдебната система работят великолепни професионалисти и високоморални хора. Но системата е такава, че допуска в някои случаи тя да не работи ефективно, а изключително тромаво. Понякога, смея да твърдя, че се постановяват актове, които са трудно защитими от юридическа гледна точка. В съдебната система обаче има потенциал и това ще проличи, ако по подходящ начин се извърши реформата.

-------------------------

- Текстове от съдебния закон бяха отменени от КС и реформата зацикли. Какво предстои?

- Ние не сме се отказали от реформата. Напротив, тя ще бъде проведена поетапно. Тази година ще се направи първата стъпка в промяна на закона за съдебната власт в степен, в която конституцията позволява. А следващата година, когато вече очаквам да стане промяната в основния закон, може да се предвиди следващият етап.

- Споделяте ли виждането на покойния Христо Данов, че промяната в организацията на съдебната система представлява промяна в държавното устройство?

- Тук ще си позволя да не се съглася с дълбоко уважавания от мен Христо Данов. Аз съм склонен по-стриктно да тълкувам текста за държавното устройство. Така широко погледнато, всичко би влязло в държавното устройство и ще се окаже, че парламентът не може да направи каквито и да било промени, а всичко трябва да мине през Велико народно събрание. С това в никакъв случай не бих се съгласил.

- Брус Джаксън заяви, че с Филчев начело на главна прокуратура няма да ни приемат в НАТО, а посланик Пардю каза, че той е "противоречива личност". Вашият коментар?

- Трудно мога да се съглася, че е нормално отделни чужди граждани да вземат персонално отношение към личности и магистрати, които оглавяват българските институции. Струва ми се, че това не е най-добрият тон, защото ние сме автономна държава.

---------------------------

Трудно можем да търпим някой отвън да ни нарежда кой да бъде главен прокурор, кой председател, да кажем, на Върховния касационен или Върховния административен съд. Това са вътрешни работи и ние сме тези, които можем да даваме оценка за професионалните, моралните и каквито и да било качества на тези, които ръководят съдебната ни система. Трудно мога да приема подобни упреци и не бих препоръчал подобно нещо да се прави и занапред.

------------------------------

- Председателят на Съвета по законодателството проф. Васил Мръчков твърди, че в НС влизат некачествени закони. Така ли е и какви мерки ще вземете?

- Споделям тази позиция. Причината е, че трябва да работим изключително много, а нямаме капацитет, за да извършим такава огромна по обем законодателна дейност. Аз съм критичен към много от актовете, но си давам сметка, че трябва да правим компромиси в качеството. Разбира се, не става дума за водещите принципни идеи. Известен компромис е допустим в юридическите формулировки, в някои ненужни и повтарящи се текстове и в някои вътрешни противоречия, стига да не са прекалено фрапантни. Актовете, които действително не стават, обаче няма да минат през парламента.

-----------------------------

Няма да допусна правителственият проект за закон против дискриминацията да мине в този вид. За мен това е негоден текст като подход, страда от сериозни пороци, концептуално е сбъркан. Бях препоръчал на МС да бъде така любезен да си го оттегли, обаче те не го направиха. Аз, докато съм председател на парламента, няма да позволя той да бъде приет в този вид.

---------------------

- Парламентът прие решение за Ирак. Смятате ли, че при евентуална война е гарантирана сигурността на страната?

- Смятам, че България в това отношение има последователна политика през последните години. Ние се държим като фактически съюзник на НАТО и съгласно чл. 5 от този договор сме защитени, както и страните-членки. Разбира се, в съвременния свят абсолютна гаранция никой не може да даде за нищо. Да не припомням какво стана на 11 септември 2001 г. Но обединените усилия на световната антитерористичната коалиция може да сведат до минимум опасността от подобни терористични актове.

- Но лорд Робъртсън заяви, че не можем да получим пълни гаранции за сигурността си, защото не сме член на НАТО?

- Струва ми се, че тук лорд Робъртсън не беше много точен във формулировката, вероятно от желанието си да изтъкне колко е важно ние да станем пълноправен член на НАТО.
 
971102
803
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД