:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,091
Активни 681
Страници 8,656
За един ден 1,302,066
Интервю

Д-р Ана Балабанова: В момента личен лекар е мръсна дума

Хората, които реално плащат осигуровките, нямат никакъв достъп до здравеопазването, защото то не позволява на пациента да се прегледа безпроблемно, когато има нужда, казва джипито
Снимка: Вера Петкова
Д-р Ана Балабанова е личен лекар. Има около 2000 пациенти. Била е завеждащ отделение в столичната 22-а поликлиника. Има две специалности - кардиология и вътрешни болести.





- Д-р Балабанова, как стана така, че основното недоволство на пациентите към здравната система е насочено към личните лекари?

- В момента личен лекар е мръсна дума. За всяка неудача са виновни джипитата. Това се оформи като мнение с помощта на всички институции и всички средства за масова информация. И с помощта на обществото, което го допусна. А личният лекар е много възлова структура във всички уважаващи себе си здравеопазвания. Той не е само лечител. Той е доверен лечител. Координатор и довереник на своя пациент. Не виждам кой имаше полза така да срути авторитета на тази основна фигура в здравеопазването, че той да не може да се съвземе още десетки години.

Личните лекари са хората, които изнасяха и продължават да изнасят на гърба си така наречената здравна реформа, или по-скоро реформаторския хаос, в който нашето здравеопазване попадна. Редно беше тези хора по някакъв начин да се поощрят в самоубийствените усилия и самопожертвователността, които положиха в изпълняването на тази мисия. Това щеше да повдигне и авторитета им пред обществото - независимо от пропуските, които се появяват при всяко съсловие - и от това щяха да спечелят всички, включително и авторитетът на здравната реформа. Сега вече е много късно това да стане, защото нещата тръгнаха по главоломен и, според мен, абсолютно организиран порядък. Всички средства за масова информация, всички институции - министерството, здравната каса се обединиха в този апел - вижте ги мошениците и некадърниците. Резултатът е налице: обществото започна да им приглася. Настрои се против личните си лекари, срещу своите лечители. Съсловието се настрои срещу личните лекари, срещу своите колеги. Институциите се настроиха срещу личните лекари, а в същото време те разчитат на тяхната помощ. По-голям парадокс не съм виждала - хем да плюеш някого, хем да чакаш да ти свърши работа.

До момента не съм видяла някакъв материал, който да е в защита на джипито, от когото и да било - нито от министерство, нито от каса, нито от лекарски съюз, нито от профсъюзи.



------------------------

Министър Финков спокойно казва по телевизията, че не е ходил при своето джипи. Не мога да си обясня как един министър може да не отиде поне при собственото си джипи, за да види как функционира системата. Идеята на цялата злостна кампания е ясна - неудачите на тази реформа просто трябваше да се прехвърлят върху някого. Най-безпомощната фигура в цялата система е джипито и те се прехвърлиха върху него.

----------------------



Джипито е много уязвимо. То трябва да се адаптира към всички нови условия, трябва да работи 24 часа, да записва пациенти, в амбулаторно време да прави домашни посещения, да отговаря на всички безумни условия, които касата му поставя, да бъде тесен специалист, да лекува болен, който не е долекуван в стационар, и какво ли още не. Е, как да не е уязвим един такъв лекар? Да не говорим за 24-часовото разположение. Противозаконно, противоконституционно е един човек да работи по 24 часа на ден. Това е пълен абсурд, за който си мълчат и синдикатите, а и Константин Тренчев, и Желязко Христов са лекари.

- Реформата породи институцията джипи, а в момента джипитата са единствените, които работят, върху които се крепи системата, т.е. и реформата.

- Да. Джипитата са тези, които носят на плещите си луфтовете на тази система. Те поемат това, че например тесен специалист не може да направи консултация в дома на пациента следобед. "Бърза помощ" не прави консултации по домовете. Стационарите много трудно приемат болни и обикновено връщат пациента в дома му, където го поема пак джипито.

- Редовният отговор е, че за това джипитата вземат много пари.

- За това има един виц. Когато нещо се каже, иди доказвай, че то не е така. Това е мит, който абсолютно никой не се опита да опровергае.



------------------------

А сметката е много проста. Няма занаят в България, чийто едномесечен абонамент за каквото и да било да струва 60 стотинки. Здравният абонамент на един българин в момента се плаща на джипито - по 60 стотинки месечно. Независимо дали той ще иде при този пациент 1 път, 100 пъти или нито веднъж. ----------------------



Вярно е, че има приоритетни програми и възрасти, за които се плаща малко повече. Но не е трудно човек да си направи сметка, при положение че една тест-лента за кръвна захар струва 1 лв. Една ампула "Ритмонорм" струва 16 лв. И като се започне: заплата на звеното, което подсигурява нощното дежурство, заплата на сестри, да се плати на счетоводител, телефони, транспорт, отчетни форми, листове, формуляри, рецепти, талони...

- Колко струва само бумащината?

- Аз плащам на месец към 400-500 лв. Един амбулаторен лист за 1 пациент е 13 ст. Само за амбулаторни листа съм дала за година и 2 месеца над 1100 лв. А има и рецепти, формуляри, талони, направления, покани за имунизации... За 60 ст. един автомонтьор няма да стане да те напсува, камо ли да ти поддържа колата. В най-скоро време ще трябва едно джипи да си плаща, за да работи.

Всеки има личен лекар и обикновено това е познат, приятел. Как не се намери един човек от институциите, от журналистите да я направи тази сметка, да каже една добра дума? Те много добре знаят какво качество на живот имат джипитата. Може и на някой да е взета някоя потребителска такса, което да не е било редно, но това е заради този идиотски списък от 120 нозологични единици, освободени от потребителска такса, който човек е изключено да знае наизуст. Защо някой от тази здравна каса не си направи труда да прецени, че списъкът е много тежък - нито лекарите могат да го научат наизуст, нито пациентите могат да разберат за какво става въпрос, и да го окрупни в три нозологични единици, просто да не се плаща за категории заболявания. Но никой не желае да промени това, защото в тези институции никой не се интересува как функционира здравеопазването реално. Интересуват се от това как могат да се спестят пари за лекарства и това е най-интензивната сфера, в която се правят промени. Те се правят толкова интензивно, че изместиха цялата медицинска дейност на личния лекар назад и го оставиха да се занимава със следене на изискванията на касата дали пациентът има право на дадено лекарство, дали няма, дали то се изписва от тесен специалист или не... Какъв е резултатът от цялата тази работа? Твърде печален.



-------------------

Пропускливостта на кабинетите се намали с три четвърти. Възрастното население - това, което може да чака, за да си изпише лекарства, е познато на личния лекар до детайли. Активно работещото население не може да си позволи лукса да се прегледа, защото просто няма време да го направи. След няколко години ще бъдем безкрайно неприятно изненадани от печалното здравословно състояние на активното население. Тези хора плащат реално осигуровките, а нямат никакъв достъп до здравеопазването, защото то не позволява на пациента да се прегледа безпроблемно, когато има нужда да го направи.

----------------------



- Т.е. здравната каса вече администрира и чистата медицина, карайки я да се съобразява с административни правила?

- Касата даже и не администрира чистата медицина. Не мога да допусна, че тази документална лавина може да се нарече администриране. Това е документален хаос, от който не виждам спасение. Всеки нов рамков договор за мен беше надежда, защото си правех илюзията, че някой се интересува от това да подобри здравеопазването. Вече абсолютно нищо не очаквам от рамковия договор. Това са промени, които нямат никакво значение за нашата пряка работа, с нищо не увеличават достъпа на хората до здравеопазване. Ето сега има публикувани в "Държавен вестник" указания на здравното министерство за профилактични прегледи - колко пъти да се преглеждат дадени пациенти, какви консултации да се правят, какви изследвания на определено време. Е, как ще стане това?



---------------------

За февруари лимитът за рентгенови снимки, кръвни картини, ултразвук, и то в грипна епидемия, стигна за първите два работни дни - 3 и 4. От 5-и нататък всичко беше платено. Не приемам аргумента на касата, че имало лаборатории, които имали лимит, но хората не ги знаели. След като нито хората, нито лекарите ги знаят, значи такива лаборатории няма. Ако пък случайно има, касата би трябвало да изпише на видно място къде са, за да могат хората да отидат.

---------------------



Вместо телефони, на които хората да се обаждат и да се оплакват от джипитата си, по-добре е да направят телефон, който да уведомява гражданите къде има свободен лимит.

- Получава се парадокс. От една страна, се насажда мнението, че джипитата са некадърни - получават много пари, а не вършат никаква работа. От друга страна, философията на реформата беше, че джипито е личен лекар, довереник. Е, как човек да има доверие на некадърник?

- Именно. Тази длъжност се плюе от всички, а в същото време очакват да извърши цялата работа. Имах надеждата, че д-р Кехайов - сегашният председател на лекарския съюз - като човек, занимаващ се с бизнес, ще рационализира организацията на работа. Няма нормална държава, която да позволи две трети от времето на един работник да отива не по предназначение. Надявах се, че д-р Кехайов ще направи поне опит да промени нещо в това отношение. Но най-вероятно нещата ще си останат така. Не виждам някой в цялата система на доболничната помощ да иска да промени нещо.

- Защо продължавате да работите като джипи?

- При 95% от джипитата няма друга алтернатива. Те не могат да станат частно практикуващи, защото като такива нито могат да изпишат безплатна рецепта, нито да издадат болничен лист. Това могат да си позволят известни имена, които разполагат с апаратура и при които могат да ходят определен брой хора.

Но пък и не си струва човек да си жертва живота за едно общество, което го плюе. От една година има тенденция пациентите да си позволяват отношение, което преди 2 години беше немислимо. Те гледат на личния си лекар като на вещ, с която могат да се държат както намерят за добре. И са прави, защото пациентът може да захвърли тази вещ във всеки момент. Но джипито не може да захвърли пациента, да го отпише от листата си.

Обществото има лошо отношение и то не е случайно. Това е три годишна манипулация. Никой не излиза да каже - не плюйте джипитата, защото системата е лоша, те се мъчат да помогнат. Затова искам да го кажа аз: системата не струва, идеята е прекрасна, реализацията - абсурдна и джипитата не са виновни за това. Организацията е изключително некадърна. Пациентите трябва да са наясно с това. Те виждат целия безумен, тромав механизъм за прегледи, изписване, лечение. Смятам, че един средно интелигентен човек би трябвало да разбере, че много чака и не може да получи това, което иска, не защото джипито не желае да му помогне, а защото системата не му позволява. Населението трябва да насочи своето недоволство не към преките извършители на тази нескопосана реализация, а към тези, които правят правилата в здравеопазването. Ако нашето общество не разбере това, ще се създаде непреодолима пропаст между пациентите и техните лечители.

Искам да имам шеф като Бойко Борисов. Не защото е популярен, а защото той казва: "Момчетата работят много. Те не спят, не получават това, което трябва. Вярно е, че между тях има някои, които не струват, но момчетата работят." Това е човек, който поне оценява труда на подчинените си. Ако джипитата срещнат подобна подкрепа от някоя от институциите, биха се почувствали по-различно.

- Не могат ли джипитата сами да си помогнат?

- Не могат. Това е пределно ясно на всички - на синдикати, на лекарския съюз, на касата, на министерството. Джипитата нямат време да си помогнат, да се организират, да предприемат нещо срещу унизителния статут, който имат.
2186
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД