:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,642
Активни 390
Страници 15,572
За един ден 1,302,066
Казус

Британци осъдиха дъщеря си за кражба на 250 хил. лири

Младата жена твърдяла, че учи в Оксфордския университет, а родителите финансирали мнимото й обучение
Снимка: express.co.uk
Никола Бордман
34-годишната Никола Бордман от британския град Труро влезе в затвора за 40 месеца, след като беше призната за виновна по обвинение в изнудване и кражба. Младата жена бе дадена на съд след жалба от родителите си, които заради лъжите й не само фалирали, но и оставили без наследство другите си две деца, тъй като продали къщата си, за да финансират научния й проект. Никола успяла чрез измами да вземe от родителите си 250 000 лири в периода между 2011-2015 г. Бордман излъгала семейството си, че е получила стипендия за докторантура в сферата на социалните науки в престижния Оксфордски университет, става ясно от внесения от прокуратурата обвинителен акт. Парите, които "заела" от близките си, щели да отидат за разноските по дисертационния труд, тъй като работата й била свързана с много пътувания в различни части на света. Тя обещала на родителите си, че всички "жертви" ще бъдат компенсирани с въпросния проект, за който трябвало да получи 3 млн. лири, след като завърши успешно. Освен за фиктивните си пътувания Бордман поискала от семейството си пари за фалшиво погребение на уж мъртвороденото си дете. Всъщност тя била бременна и направила аборт.

В съдебната зала в британския град Труро адвокатът на потърпевшото семейство Филип Лий разясни, че Никола



имала проблем с наркотиците



още от ученическите си години. След успешна рехабилитация тя се записала да учи, завършила социология и дори успяла да си намери работа. Кариерата й обаче лавинообразно се сринала. Тя се преместила да живее в Оксфорд, но не за да учи, а за да се върне към старите си навици, които родителите й неволно финансирали. В показанията си пред съда Марлин и Франк Бордман твърдят, че не подозирали какво се случва въпреки нелогично големите суми, които дъщеря им искала. Те подчертават, че тя завършила с отличие социология в университета в Плимут. Семейството било сигурно, че дъщеря им е излекувана и няма да се върне към наркотиците.

По думите на адвоката Филип Лий Никола действала по "хитро и интелигентно предначертан план". Всичко започнало, когато младата жена изразила желание да се яви на интервюта за докторантски програми по социология, организирани от университетите в Кеймбридж и Оксфорд, но нямала пари за това и настояла семейството да й помогне с разноските по пътуването. По време на делото от прокуратурата обявиха, че такива интервюта никога не са били провеждани, нито пък споменатите университети са раздавали подобни стипендии. Дни след интервютата Никола звъннала у дома, за да съобщи, че е одобрена за стипендия и от двата университета, но избира да остане в Оксфорд. За целта й били необходими 1000 лири за жилище. Гордите родители започнали да правят всичко, за да се чувства дъщеря им добре, въпреки че имали още две деца. Всяко пени от семейните пари, което стигало до Никола, отивало не за образование, а за наркотици, купони и разточителни екскурзии. За да не буди съмнения у родителите си,



фиктивната докторантка измисляла писма



от несъществуващите си университетски колеги; от приятели от Оксфорд и дори препратила на родителите си писмо от свой измислен преподавател с похвала за отличната й работа. Имейлът й бил пълен с фалшиви писма от издателства, които потвърждавали, че статиите й са публикувани в най-реномираните научни списания. За пред семейството си Никола имала 12 научни публикации, като дори изпратила на родителите си част от заработения хонорар.

Никола не използвала изпратените от семейството й пари само за наркотици. Около 10 000 лири отишли, за да се омъжи в Лондон за мъж, когото близките й не одобрявали. Разбира се, на събитието не били поканени родителите, но пък финансирали празненството, убедени, че парите отиват за поредното университетско изследване. Плановете на Никола били пред провал, след като разбрала, че е бременна. Тя обаче бързо овладяла ситуацията, като се обадила вкъщи, за да съобщи, че детето е мъртвородено. За да не тревожат дъщеря си, родителите й платили фалшивото погребение и дори присъствали на измислена церемония. Според документи, представени в съда, Никола направила аборт няколко месеца преди раждането.

Със стопяването на семейния бюджет обаче парите, които получавала, ставали все по-малко. За да продължи да поддържа разточителния начин на живот, Никола трябвало да измисли нова постановка. Изведнъж спряла да отговаря на обажданията на близките си. Разтревожените Франк и Марлин отишли в квартирата й в Оксфорд, където открили писмо, оставено от дъщеря им. В него тя им признавала, че 10 000 лири отишли за сватба, а не за университетски проект. Пишело още, че много съжалява за постъпката си. Обещавала да възстанови парите веднага след като завърши проекта и дори прикрепила фалшив договор, според който



научната й разработка е оценена на 3 млн. лири



Приложила също списък с парите, които й трябвали, тъй като й оставали още пътувания и проучвания до защитата на дисертацията. Дъщерята увещавала родителите си да напуснат работа и обещала да им помага финансово с парите от публикациите си. Франк и Марлин Бордман решили, че писмото е достоверно и продали къщата си, за да платят финалните разходите на проекта. Родителите й също така напуснали работа. В резултат другите две деца на семейство Бордман останали без наследство.

Никола Бордман не е обвинена в притежание на наркотици, въпреки че е признала за зависимостта си, а само в изнудване и кражба. В началото на процеса тя отрича да има нещо общо с откритите в компютъра й фалшиви мейли и писма, както и с документите за банкови транзакции. Накрая обаче се признава за виновна по всички обвинения. Младата жена също така потвърждава, че е инсценирала и погребението на детето си. По време на процеса съдията по делото подчерта, че Никола Бордман е поредният пример, който доказва разрушителната сила на наркотиците.
Снимка: express.co.uk
Оксфордският университет, в който Никола Бордман никога не е стъпвала, но заблуждавала семейството си, че пише докторска дисертация, за да им измъкне пари.
Снимка: express.co.uk
Родителите на Никола Бордман напускат съдебната зала.
2
2350
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
04 Май 2016 00:38
Да си немаш вера и на средния пръст камоли на некои друг.Всички га гадове усетат ли,че си наивен.
04 Май 2016 17:05
Само като и видиш физиомутрата, и една лира е много да и отпуснеш. Наивни родители, подведени от грижа за потомството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД