:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,491
Активни 377
Страници 15,421
За един ден 1,302,066

Не може да се управлява със слухове и измислици

Отворено писмо до председателя на НС по повод скандалните промени в Изборния кодекс
Часове наред се чакаше за гласуване в посолството в Лондон при старите правила. При новите гласуването ще е почти невъзможно.
Уважаема госпожо председател на Народното събрание,

Изключително ме разтревожи начинът Ви на аргументация по промените в Изборния кодекс по време на срещата в Народното събрание на 26 април 2016 г., в която сте участвали заедно с министър-председателя и представители на парламентарно представените партии.

Вие сте мой народен представител - така е според решение на Конституционния съд, независимо от кой избирателен район сте избрана (не че българите в чужбина въобще имаме район или пък можем да гласуваме за конкретни народни представители).

Затова настоявам Вие, когато представлявате моето мнение и моята власт в парламента, да базирате мненията и решенията си само на сериозна логика, проверени факти и съобразяване със степента на обществените явления, на които се позовавате.

В стенограмата, за съжаление, намирам свидетелства за точно обратното. Ваши две реплики за изборите в чужбина - "...Изборният кодекс създава възможност да се разкрие секция при 20 заявки, а в деня на изборите отиват да гласуват примерно петима души.", както и "Най-фрапантното е, когато броят на гласувалите е по-малък от членовете на секциите комисии, чийто състав е командирован от българската държава за три дни, за да отидат там и да гарантират честни избори." - са базирани на един единствен единичен случай от общо 428 секции в чужбина в изборите през 2014-а. Във всички останали 427 секции в чужбина са гласували над 20 избиратели.

Фрапантно е само едно: че



не сте си направили труда да проверите фактите,



при положение че протоколите от всички избори досега са публично достъпни на уебсайта на ЦИК. Както и това, че ние, гражданите, които сме ви упълномощили временно да взимате решенията за държавата от името на нашата власт, трябва да се съмняваме, пре-проверяваме и посочваме такива груби нелогични необоснованости в аргументацията Ви.

Няма никаква логика или здрав разум такова изключително рядко и незначимо по степен отклонение да бъде давано за пример. Не може чрез "аргументиране" на обстоятелства с толкова малка степен на разпространеност да бъдат взимани толкова важни решения - като тези за промени на изборните правила, засягащи стотици хиляди български граждани.

Намирам за



необяснима липсата на познания за изборните правила,



демонстрирана от Вас, когато се опитвате да аргументирате позициите си и в друг пример: "В същото време българската държава е осигурила по трима служители, командировани там." (в секциите в чужбина). Не трима, а само един представител на държавата се изисква за секция в чужбина. При това не е нужно да е командирован държавен служител - законът изрично позволява (и вече е практика) да е местен български гражданин, упълномощен да представлява държавата.

Несериозно и особено лишено от здрав разум изглежда и Вашето "решение" за това колко "лесно" биха могли да гласуват българските граждани от чужбина: "Не виждам проблем за наш сънародник от Гърция да вземе един автобус и да си дойде за два часа, за да упражни правото си в България".

Крайно учуден съм от липсата на елементарно съобразяване от Ваша страна, че само от Атина (например) до Петрич пътят е над шест часа в едната посока (и то с автомобил). Какво да говорим за стигането - само заради изборите - до по-далечни населени места, като Варна или Бургас. Защото би трябвало да знаете и че избирателят не може да гласува веднага като влезе на територията на България, а само където е в избирателния списък - обикновено по постоянен адрес.

Крайно опростенческо и неадекватно на реалността е и твърдението Ви, че "Има достатъчно гаранции за правото на нашите сънародници да намерят начин и да упражнят гласа си и тези, които искат, го правят".

Ще обясните ли на българските граждани от Лондон - специално на над 8000 гласували през 2014-а там - дали ще имат осем секции за гласуване, след като е прието, че в една секция могат да гласуват не повече от 1000 души?



Или ще се чака за гласуване по осем часа?



А на 7000 българи в САЩ, гласували многократно досега, но живеещи далече от милионни градове, които сега ще бъдат лишени на практика от възможността да гласуват - освен ако не решат да отделят цял ден (или дори няколко дни)?

Но най-разгневен съм от това, че грижата Ви да не покажете "уплаха", грижата за собствения ви образ стои над грижата за решение в обществена полза и според обществените желания - за което намирам потвърждение в репликата Ви "В Преходни и заключителни означава, че сме се уплашили и го вкарваме в Преходни и заключителни".

Не съм Ви упълномощавал да представлявате моята власт по този начин - като базирате решенията си на нелогични, несвързани с реалността, крайно преувеличени или неадекватно малки проблеми. Виждам липса на логично мислене, виждам несъобразяване с реалността и със степента на процесите и явленията, на които се позовавате като определящи решенията Ви. Намирам тази липса за опасна за обществото и заплаха за националната сигурност на България.

На въпросната среща сте казали и "Крайно време е Конституционният съд веднъж завинаги да се произнесе" (за последиците от току-що въведеното задължително гласуване).

Понеже съм напълно съгласен с Вас в този конкретен случай, настоявам Вие - като представител на моята власт, за което временно съм Ви упълномощил - да се обърнете официално към президента на републиката да сезира Конституционния съд.

26
3105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
03 Май 2016 20:12
Абсолютно не виждам причина всяко писание на емигрант да се публикува като някакво откровение.
03 Май 2016 20:14
И, разбира се, отново се появява епитетът "скандално", добавен от редакцията.

Скандално, наистина !
03 Май 2016 21:07
няма и никакъв смисъл да четеш и коментираш всяка статия, която се публикува тука
Писмото е съвсем на място, жалко, че няма да има никакъв ефект от него ... не и в държавата на тиквите ...
03 Май 2016 21:19
Последните изборни промени са също толкова глупави колкото всички по-раншни.
Изборното законодателство на Канада, Щатите или Франция е също толкова глупаво колкото и Българското.
03 Май 2016 21:20
Системата на "представителна демокрация" с разделянето на държавите на териториален принцип е порочна отживелица.
.
Представителна демокрация означава представителност - т.е. аз да мога да избера един Българин да ме представлява в Народното Събрание.
.
Примерно искам да ме представлява Бойко Борисов (обаче Бойко Борисов, а не разни Томислав Дончевци, Цецки, Лилянки и прочие подставени лица).
Обаче не мога да гласувам за Бойко, защото според системата той се е кандидатирал в Каспичан, а аз живея в Панчарево.
03 Май 2016 21:25
Ето една проста система за избор на Национално Събрание, подходяща за 20-и и 21 век, която осигурява представителност и за която никой не иска да говори:
.
Всеки гласоподавател да може да гласува за единствен кандидат.
Първите 240 (или 120 или 50) кандидати, събрали най-много гласове, влизат в Събранието, като всеки предсставител има сила не на един глас, а пропорционално на събраните на изборите гласове (напр 1 глас за всеки хиляда гласа от изборите: Бойко събира 250000 гласа, следователно има 250 гласа, Костов събира 220000 гласа, следователно гласът му в НС тежи 220 гласа, Азис събира 150000 гласа, значи има право на 150 гласа и т.н.).
03 Май 2016 21:32
Pazacho
03 Май 2016 21:25

Е, аз това съм го предлагал поне десетина пъти... (малко по-усложнено, де - един вид АД, ООД)
Не искат да разберат...
03 Май 2016 21:38
Ганий,
извинявай, излуснал съм го.
Дай връзка.
.
(аз също мога да дам детайли, обаче искам да съм кратък - нали знаеш "пиша ти бавно, защото знам, че четеш бавно)
.
Защо не пратиш една ел. поща на Михаил Константинов (mmk_fte@uacg.bg) с предложение да ни одкрепи/ да го обсъдим?
03 Май 2016 21:39
Поздрави за г-н Гаджоков! Писмото му не е просто мнение във форума, изнесено като статия, а е отворено писмо до Председателя на Народното събране. На това основание е съвсем уместно публикуването му. Видим е контрастът между справедливото негодувание от отношението на българската държава към сънародниците ни в чужбина, и наглите обвинения на бивши наши сънародници, които ни обвиняват нас, останалите в отечеството си, че сме унищожили онова, което те били построили (и което те са изоставили - бележката моя). Затова, г-н Гаджоков, аз Ви подкрепям, с каквото мога. Дори да е само апелът ми към въвеждане на гласуване по пощата по примера на поляците от 2011. Доколкото знам полски, си преведох механизма и се убедих, че е приложим за България 1:1. И то още утре. Но като всяка конструктивна идея, не ѝ се обръща никакво внимание за сметка на кръчмарските подвиквания "Къв си ти там, бе, та ше ми говориш на мен тука!" Желая Ви успех!
03 Май 2016 21:53
Малко емигранти ще се върнат обратно в кочината.

Само това изречение е напълно достатъчен аргумент да се иска пълна забрана емигрантите да гласуват.
03 Май 2016 23:21
Написалият писмото ,явно си е повярвал .Това е територия в която нищо не зависи от избори.Друг е въпросът ,че според мен граждани на територията не плащащ данъци в територията няма право да гласува за каквото и да е касаещо територията.
03 Май 2016 23:49
Във всички останали 427 секции в чужбина са гласували над 20 избиратели.
20 избиратели в едно с командированите застъпници на партии и независими наблюдатели ли са? Защото само командированите за някои секции ( в Турция например) надхвърлят 20 души.

законът изрично позволява (и вече е практика) да е местен български гражданин, упълномощен да представлява държавата.
Как да бъде избран този "местен гражданин"? С двойно или с тройно гражданство? От кого? Каква отговорност би носил при нарушаване на изборните правила? Пред чия юристдикция ще бъдат предявени исковете при евентуално нарушение?

въвеждане на гласуване по пощата по примера на поляците от 2011. Доколкото знам полски, си преведох механизма и се убедих, че е приложим за България 1:1
И нямат нито едно загубено писмо? Защото у нас дори препоръчаните писма, изпратени от съда, не достиган адресата си. И още, кой и как ще разпределя получените писма (примерно на адреса на ЦИК) към съответните избирателни райони? Или ще се нарушава принципа на местоживеене отново? А когато има частични избори, как ще се процедира с избирателите в чужбина? Пак ли ще се разкриват 428 секции в чужбина, ако кметът на Дулово се е споминал и се налагат частнични избори? Или от цял свят ще чакаме да пристигнат писма при частични избори? Освен това избирателната активност има отношение към референдумите, било общински или национални - как ще отчитаме гласовете от чужбина? Каква е гаранцията, че една партия (БСП) няма да нацвъка хиляди писма от едно място (Москва)?
Все някакви полувинчати решения. Дайте решение, което да работи и при частични избори, и при искане за отзоваване на избран предствител, било депутат или общински съветник.
04 Май 2016 00:34
Проблемът с гласуването може да се реши , когато вместо задължение правото на глас стане привелегия за тези , които са данъкоплатци на държавата.
04 Май 2016 00:42
Proszę bardzo, niech wielmożny Pan przeczyta:

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Говорим все пак за кореспондентно гласуване в чужбина. Ако и Royal Mail губи писма, тогава изпратете лично кочияша си в консулството. Но механизмът е съвсем ясен, както и Калки май го описа. Подробности - при поискване.
04 Май 2016 08:46
Има един доста лесен начин за успокояване на ентусиазма на доста "патриоти" дето ще "оправят България" от чужбина. Най-отгоре на избирателния списък в чужбинската избирателна секция да пише ясно и с големи букви "Нямам друго гражданство освен Българско" и това да се удостоверява с подписа в протокола. Това върши работа и в Канада и в Турция.
04 Май 2016 08:53
Не сме толкова много, че да се подритваме така. Ако станем малцинство, други ще ги редите.
04 Май 2016 11:55
То пък да речеш, че милиони българи живущи извън пределите на родината ще тръгнат да гласуват. Тогава би имало смисъл. А, да държат толкова на правото си да избирата(няма лошо) и да се прилагат аргументи от сорта на това, че гласувалите в избирателна секция на майната си, били над 20 души(колко значимо) като в крайна сметка, гласували са около 200 000 50%-60%, от които от една единствена държава е смешно. И това ще е така, дори и да останем 10% бели, а другото индобългари на територията.
04 Май 2016 12:25
И това ще е така, дори и да останем 10% бели, а другото индобългари на територията.

Ако ти си в тия 10%, много са ми!
04 Май 2016 12:43
Г-н Гаджоков
Тази жена, към която се обръщате, въобще не е подозирала, че някой я слуша и я взема на сериозно. Признавам, че аз не бих могъл да постъпя като Вас.
04 Май 2016 13:29
Ако ти си в тия 10%, много са ми!


Нещо по същество?

Вместо да се пънете да ви се осигури секция за по100 души, да протестирате и да пращате през ден открити писма, защо не вложите тази енергия и не се организирате в чужбина. Така че следващия път да не се хвалите, че в повечето секции гласувалите все пак са повече от командирования персонал. АКо дори само 10% от живущите в различни държави българи гласуват тогава вече наистина би имало значение и смисъл, а ползите биха били повече от вредата 200 000 УЖ български граждани в турция да определят политиката на страната.
04 Май 2016 14:05
200 000 УЖ български граждани в турция да определят политиката на страната
Абе цялата тупурдия е за тези "уж граждани", ама те са си граждани по Конституция.
А правилно някой плахо се обажда за двойното (и тройно...) гражданство, ама защо само за турско. Бих попитал г-н Гаджоков той колко гражданства има?
04 Май 2016 14:05
Пази боже сляпо да прогледа!
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=169&WorkID=4867&Level=1

Много е лесно, отдалече и с осигурена работа да се протестира и променя любимата майка България
Тъжното е, че хора отрекли се от всичко родно, искат да "оправят" родината. Чудя се само дали разбира специалиста по сигурност разликата между ЦеЦа и Жан?
04 Май 2016 14:20
А правилно някой плахо се обажда за двойното (и тройно...) гражданство, ама защо само за турско.


Само, че ако се ограничи възможността за повече от едно гражданства, или съответните права, пак ще има вой от нашите сънародници в чужбина и даже ще имат основание. Абе сложно е
04 Май 2016 14:52
Абсолютно не виждам причина

Е, как да не виждаш? Щом е против ГЕРБ или знакова фигура от ГЕРБ, може, всичко може. От това по-голяма причина, да се търси под вола теле, здраве му кажи.
04 Май 2016 16:31
Малко емигранти ще се върнат обратно в кочината.

Само това изречение е напълно достатъчен аргумент да се иска пълна забрана емигрантите да гласуват.


Че да не би да не е вярно? Ами кочина си е. Гнусна, мръсна, запусната кочина. Ако толкова не вярвате, разходете се из София 1-2часа днес. Ще се приберете абсолютно прасе. За дълбоката провинцията да не говорим.
И като всяка истинска кочината, тук си имаме няколко въз тлъсти алфа-шопари в лицето на братчетата Баце и Делян, които "ядат" няколко пъти повече от цялата останала кочина.
04 Май 2016 21:05
Гледам авторът нещо се възмущава-взисква-упълномощава... Ма що не земе да види какъв аджеба е целият масраф на гласуването в чужбина; да го сравни с данъците, дето същите тия чужбински гласоподаватели са внесли в хазната, пък после да говори къде и как да се пилеят пари зад граница, само щото някой тръгнал след интереса си да се заселва при пингвините на Южния полюс. Ако данъчните постъпления от чужбина надхвърлят изборните разходи там, нека на всеки избирател персонална секционна комисия да му организират! Ако обаче не надхвърлят - излиза, че избирателите там гласуват на чужд гръб; за техния избор плащат месните ахмаци...Те да определят кой да харчи и тамани бюджета тук. В който самите те не не влагат нищо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД