:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,909
Активни 400
Страници 14,839
За един ден 1,302,066

Горни Лом - хроника на безхаберието

След като 15 души загинаха, разследващите установиха, че са работили в примитивни условия и тотално нарушение на всички разпоредби. Преди това всички институции мълчаха
СНИМКА: ПРОКУРАТУРАТА
Всичко в цеха в Горни Лом е било в нарушение на правилата - от даването на разрешение до самото разглобяване на мините, твърди прокуратурата.
На 1 октомври 2014 г. в 16.57 ч. най-близката до Горни Лом сеизмична станция на БАН засича взрива в завод "Миджур". Това е най-смъртоносната експлозия в България през последните години, загиват 15 души. Цехът е изпепелен, а материалните щети се оценяват на над 517 хил. лв. Разследването трае над 1 година. В първите часове се води от полицията във Видин, след това са изпратени следователи от тамошния следствен отдел, а накрая и от Националната следствена служба (НСлС). В крайна сметка по делото работят 19 следователи от НСлС. Равносметката е четирима обвиняеми - бившият шеф на служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в МВР Божидар Василев, секретарят на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към икономическото министерство Ивелина Бахчеванова - за длъжностни престъпления, както и собственикът на фирмата "Видекс" АД Валери Митков и служителката по безопасност на труда в завода Палма Иванова. Митков, който е проектант, е обвинен заради проектирането на цеха.

В началото разследващите влизат на мястото на взрива заедно с поделение сапьори от Белене. Първата задача е да се провери версията за умишлен взрив, причинен отвън. "Работихме и по тази версия, но към настоящия момент няма никакви индикации, че взривът е причинен умишлено. Получихме информация от Ръководство на въздушното движение. В същия момент над завода е преминал самолет на турските авиолинии от Истанбул за Мюнхен на височина над 10 хил. м и е невъзможно оттам да бъде обстрелван заводът. Проучихме в агенцията за борба с градушките за отклонила се ракета. Няма такова нещо", каза шефът на НСлС Евгени Диков.

На мястото на взрива са намерени 6 ями, а в тях следи от четири взривни вещества - тротил, както и тези, използвани при взривателите - черен барут, тетрил и хексоген. В Горни Лом се обезвреждат гръцки противопехотни мини. Въпросът е как. По време на взрива на мястото са съхранявани 21 кг тетрил и хексагон, при условие че в една мина има между 4 и 10 грама. "Това означава, че от няколко хиляди мини са струпани на едно място, при условие че са задължени накрая на смяната да бъдат изнасяни от цеха. Освен това предишния ден директно в цеха е разтоварен един тир с мини вместо в склада", обясни Диков. Самото обезвреждане пък се е правило с медни и дървени чукове. Вместо всеки да работи в отделна бронирана кабина, така че при евентуален взрив щетите да се ограничат само там, всички са били в общо помещение. Освен това на работа са взимани хора без образование, без никакви познания и дори без да преминат обучителни курсове. "На първо място не е умишлен взрив, на второ място е случайно възникнало възпламеняване в резултат на



пълно неспазване на технологичните правила,



и то не просто на самите правила при пряко боравене, а въобще при цялостната манипулация при всеки от типовете боеприпаси", заяви пък главният прокурор Сотир Цацаров.

Това не е първият подобен инцидент в цеха - през 2010 г. той е опожарен, но без жертви. След това е възстановен и работи още четири години. Междувременно е сключен договорът за внос и утилизация на гръцките боеприпаси. Според разследващите Бахчеванова е предложила на комисията в икономическото министерство да даде разрешение за вноса им, без Митков да е представил всички необходими документи. Това се е случило два пъти - през 2008 г. и 2010 г. В договора, който Митков представил през 2008 г., липсвали техническите параметри на мините - задължителна клауза, която забранява на "Видекс" да препродаде боеприпасите, както и положително становище на служба КОС за условията за съхранение и технология на утилизация.

Бившият шеф на КОС Василев пък е дал разрешение на "Видекс" да унищожават мините чрез утилизация, въпреки че според закона това трябва да става с взривяване. Това станало през юли 2009 г. Две години по-късно фирмата е поискала ново разрешение, което им е дадено отново от Василев и пак в нарушение. Към днешна дата той е пенсионер.

Митков е обвинен, че като проектант на цеха е нарушил изискванията, като "не е посочил важни за безопасността при извършването му параметри като видовете боеприпаси, които ще се утилизират, пълно описание на производствения процес, избраното технологично оборудване, разположението на работните места". По това време той не е директор на "Видекс". Предприятието се управлява от сина му Емил Митков, който също загина заедно с директора на завода Валери Цокин и началника на цеха Мирослав Чернев. Палма Иванова, която е отговаряла за безопасните и здравословните условия на труд, също е обвиняема.

На фона на тоталното неспазване на правилата в завод "Миджур" не е никак чудно, че и практиката по доставките на мините е била горе-долу същата. До гръцката граница те са транспортирани с пожарни и полицейска охрана, а у нас - с обикновени тирове. "В националната следствена служба има един учебен филм от 1984 г., който демонстрира как автомобил, в който има 1.5 кг взривно вещество, е извеждан от центъра на Варна до площадка, където е бил взривен - от всички страни с полицейски коли, пожарна и специален влекач. В случая в конвой от три тира, във всеки по 21 тона мини, е минавал от Кулата до Горни Лом, придружаван само от един частен автомобил и с един бивш полицай, въоръжен с пистолет", обясни Диков.

След експлозията в Горни Лом останаха още 195 хил. мини, които не се взривиха. В момента те се охраняват от жандармерията, но не е ясно каква ще е съдбата им. Външно министерство водеше преговори да бъдат върнати в Гърция, но не е ясно докъде са стигнали.

Макар че бе най-смъртоносният инцидент,



експлозията в Горни Лом не бе последната



Само преди няколко дни двама работници от "Ареснал" в Казанлък загинаха. Ръководството на предприятието, което е изцяло частно, заяви, че взрив не е имало, а запалване. Така или иначе двама души станаха жертва. По традиция служба КОС, която уж отговаря за контрола, изобщо не си направи труда да каже и дума какво е ставало в "Арсенал". А само преди около месец главният прокурор призна, че контролът върху утилизацията не е добър и черната статистика от взривове може да продължи, ако не се вземат мерки. Той обясни, че върховната административна прокуратурата е предложила разрешенията, лицензите и контролът да се правят от един орган вместо досегашните три - комисията, съвета към правителството и МВР. "Държавата не се нуждае от комисия и съвет, а от един-единствен контролен орган. Честно казано, не ми е известно нито една препоръка да е била взета под внимание. Въпреки всичко считаме, че ако това се изпълни, може би бъдещи трагични инциденти могат да бъдат предотвратени", заяви той.
СНИМКА: БГНЕС
Не е ясно какво ще се случи с 195-те хил. мини, които останаха в Горни Лом.
3
2317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Май 2016 10:51
Резултатите от един нашенски печеливш бизнес.
04 Май 2016 11:32
България - хроника на безхаберието
04 Май 2016 16:09
Абе нищо, Бойко-Батман Борисов нали громи корупцията....

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД