ВИЗИТКА
Филип Гунев е бакалавър по бизнес администрация и магистър по социална антропология от Лондонския икономически институт и по международни отношения от Колумбийския университет в Ню Йорк. През 2011 г. защитава докторска степен по социология в Лондонския икономически институт. От 2003 до 2013 г. работи в Центъра за изследване на демокрацията. Зам.-министър на МВР в служебния кабинет на Марин Райков. От ноември 2014 г. е назначен за зам.-министър във втория кабинет на Бойко Борисов.
- Г-н Гунев, как така се хвалим, че имаме най-добре охраняваната граница, а за последната седмица са влезли 281 човека?
- А вие как си представяте? Стотици километри граница няма как да се запушат изцяло. Но затова имаме необходимата организация за задържане и след евентуално неправомерно навлизане. Както и на изход. В САЩ 10 млн. нелегални имигранти са се появили някак, въпреки че имат ограда за десетки милиарди. И не знам колко тунели са изкопани отдолу, за да минават.
- Ние тунел имаме ли вече?
- Тунел нямаме, но и няма нужда. Да, сигурно, можеш да направиш птичка да не прелита. И оградата не е решение изцяло. В Унгария въпреки оградата дни наред имаха между 100 и 200 души. А като видиш колко влизат в Австрия от Унгария, ти става ясно, че са повече. Стотици километри граница няма как да се запушат изцяло. Има израелски вариант, но 4-метровата им ограда я прескачат. А е 10 пъти по-скъпа от нашата. И това нещо го преодоляват, правят специални стълби, копаят тунели и влизат. Искам да подчертая, че в момента при нас повечето не успяват да влязат. Това се дължи до голяма степен и на преградното съоръжение, което имаме. Ако командироваме 4 хил. души на границата, сигурно няма да могат да влизат изобщо. Това е ужасно скъпо и непосилно за нас. Не мисля, че е и съразмерно на заплахата. Дали данъкоплатецът ще иска да се хвърлят още 0.5 млрд. лв. за хипотетична заплаха? Ние следим и анализираме процесите и тенденциите и засилваме присъствието при необходимост.
- Ама се появяват гражданските отряди, които се подкрепят от над 50% от данъкоплатците.
- Те нямат нищо общо с ефективността на охраната на границата, нито пък са резултат от нещо, което МВР е правило или не е правило. В случая почти сигурно някой търси собствена политическа кауза.
- Много беше смешно, когато се появи запис, на който се вижда как нелегални имигранти влизат, минавайки покрай двама граничари, които нищо не правят, да обяснявате, че това е тактика на Гранична полиция.
- Когато Гранична полиция видят колко е голяма групата, преценяват как да я задържат.
- Да, но изглеждаше, че те участват в преминаването, в канала.
- Чисто юридически те нямат право да не ги пуснат.
- А защо тогава има статистика на върнатите от МВР от границата?
- Тази статистика включва някаква част от случаите, в които, ако се обадим на турските власти, те реагират, идват и предотвратяват. В този случай дали са решили, че двама души не могат да спрат групата, или са ги задържали в дълбочина по други тактически причини, няма значение, групата е задържана. Там, където има възможност, се контактува с гръцките и турските колеги.
- Но не винаги има възможност, така ли?
- В Женевската конвенция пише, че нямаш право да не допускаш и връщаш някой на място, където е застрашен животът му. Неюридически погледнато, Турция е безопасно място. Само че международната организация и ООН не приемат тази теза, защото казват, че Турция не дава право на сирийците да придобият бежански статут, а им дава временни визи, което ги поставя в опасна ситуация, защото във всеки един момент могат да бъдат върнати в Сирия, където е опасно. По силата на тази логика Турция се превръща в небезопасно място. Върховният комисариат за бежанците към ООН прати официално писмо против споразумението с Турция. Но това споразумение има ефект, потокът намаля значително миналия месец.
- Защо толкова се бави строителството на оградата?
- Строителството върви изцяло в ритъма на финансирането. Колкото може да си позволи държавата. Миналата година бяха отпуснати 60 млн. лв., построи се за 60 млн. лв. За тази година се отпуснаха два пъти по 30 млн. лв.
- Дотук похарчихме 120 млн. лв. за колко километра?
- Една част от тях са за пътя покрай оградата. За около 90 км път той е много важен. Иначе ще сме като в Македония, при тяхната ограда няма път и е такава кал, че те слизат пеша, за да спират хората, и не могат да реагират. Каквато и да е оградата, ако не можеш да реагираш бързо, ще я срежат, носят си флексове и я режат. До края на май ще е готова от Малко Търново до Капитан Андреево. Има много участъци, които са готови.
- А какво се случи с камерите и другата техника? Миналата година МВР нямаше пари да плати тока и камерите спряха.
- Всичко работи, но трябваше да поставим компенсиращи устройства навсякъде. Проблемът беше, че миналата година влезе в сила една наредба. Kогато имаш много дълъг кабел, например 2 км, той генерира реверсивна сила и връща обратно енергията в енергийната система. При първоначалния дизайн на системата през 2010-2011 г. тази реверсивна енергия е струвала примерно 1 ст. В един момент се увеличава десетократно и трябва да се слагат компенсиращи устройства, които спират връщането на енергия в преносната мрежа. Когато се появиха първите сметки след промяната, се оказа, че електричеството там струва колкото на цялото МВР. След като ги инсталирахме, сметките паднаха.
- Според последния план за противодействие на корупцията в МВР се връща видеонаблюдението при проверките на КАТ. А министър Бъчварова издаде заповед, че може да се проверява и без камери. Вече се обърках, ще има ли камери или не?
- В момента има 140 автомобила, а имаме и обществена поръчка за всички останали 300.
- А защо трябваше междувременно да се отмени онази заповед?
- Защото няма как със 100 коли да контролираш. Вторият етап е да оборудваме и охранителна полиция. До края на годината проверката на пътя трябва да е изцяло през таблет, да няма писане на ръка. По този начин още на място се вкарва глобата и обработката на фиша и връчването изчезват.
- Как изчезва връчването?
- Промените предполагат електронните фишове да се връчват на място. Но трябва да имат и принтери в колите. Не само да могат да ти връчват новия фиш, но да ти дават и стария, ако преди това камера те е засекла.
- Принтери в патрулките?
- В много страни има мобилни принтери, не сме го измислили ние. Те дават възможност на място да се дава глобата. Защото в момента се пише на ръка и се преписва след това.
- Колко са уволнените за корупция през последната година?
- Между 30 и 40. Но има много преместени и административно наказани.
- Преместването върши работа, докато се научи на новото място и отново влиза в схемите.
- Зависи. Ако го преместиш на позиция, където няма такива потенциални възможности.
- Има ли такава позиция?
- Да, мести се в друга система.
- 30-40 са малък брой.
- И на мен така ми се струва. Но и сигналите са 100-200 на година. Защото все пак е взаимна изгодата в една такава ситуация.
- Ще дочакаме ли момента, когато можеш да си платиш фиша електронно, а не обикаляш из разни стаички и да плащаш за преводи? Електронните услуги трябваше да тръгнат от 1 април, но това не се случи.
- Електронните плащания са разработени и текат тестовете им. Услугите ще се ползват само с електронен подпис, но за плащанията няма да е нужен. Ще заработят до две седмици. Естественият уклон на всяка една администрация е да се възпроизвежда. Това е културен проблем. Беше борба как да опростим услугите. Затова и се забавиха с няколко седмици.
|
|