Кражбата на храна от супермаркет не се смята за престъпление в Италия, ако е извършена от гладен бездомник, постанови Върховният касационен съд в страната, който е най-висшата съдебна инстанция на Апенините. По дело, което предизвика сравнения с романа на Виктор Юго "Клетниците", висшите магистрати отмениха присъдата на бездомника от Украйна Роман Остряков, заловен да краде от магазин в град Генуа салам и сирена на обща стойност 4.07 евро. Друг клиент на супермаркета видял 30-годишният мъж да слага в джобовете си сирене и салам, след като е платил само франзелите, които е взел. През февруари м.г. мъжът е осъден от местен съд на 6 месеца затвор и глоба от 100 евро.
"Положението на подсъдимия и обстоятелствата, при които е осъществена кражбата, доказват, че той е взел това малко количество храна, защото
е бил в състояние на необходимост
и е предприел това, тъй като се е нуждаел от храна", обясниха от италианския Върховен касационен съд. Според висшите магистрати кражба, извършена при тези условия, "не може да се смята за престъпление".
Решението на Върховния касационен съд се разглежда в много по-широк смисъл от традиционното анулиране на наказанието, произнесено от по-долна инстанция. Прокурорът на Геноа Валерия Фацио заяви, че прокуратурата е наясно, че Роман Остряков е откраднал, защото е бил изпаднал в крайна нужда, и е обжалвала присъдата му с надеждата, че може да бъде намалено наказанието му. Висшите магистратите обаче преценяват, че подсъдимият "изобщо не трябва да бъде наказван" за действията си, казва тя.
Съдът все още не е представил мотиви за решението си по казуса "Роман Остряков", но според бившия съдия във Върховния касационен съд на Италия Герардо Коломбо колегите му са се позовали на правната доктрина
"От никого не се очаква да направи невъзможното",
която е предложена от римския юрист Публий Ювентий Целс преди около 2000 години. Тя се използва само по изключение в случаи, когато се налага да се анулират действащи закони, когато няма възможност те да се спазват. С други думи, италианците няма да могат да крадат храна, когато са гладни.
Маурицио Белакоза, който е преподавател по наказателно право, твърди, че прилагането на тази доктрина при кражби от магазини "определено е нещо ново". "Магистратите рядко използват термина "в състояние на необходимост", обяснява Белакоза. Когато решат да го приложат, това обикновено е в дела, при които "корабокрушенец се е сбил с друг корабокрушенец за последния сал, който трябва да спаси живота му". Когато обаче става въпрос за кражби, извършени от бедни хора, "съдът обикновено ги определя като дребни престъпления, тъй като се смята, че престъпленията, както и бедността, могат да бъдат предотвратени чрез подкрепа от социалната система", допълва Белакоза. Според него решението по случая "Роман Остряков" е "нов принцип и може да доведе до по-често прилагане на състоянието на необходимост, свързано със случаи на бедност".
Съдебното решение предизвика доста реакции в италианското общество. "За върховните съдии правото на оцеляване надделява над правото на собственост", казва Масимо Грамелини, който е редактор във в. "Ла Стампа". Според него подобно нещо "в Америка би било богохулство, а в Италия конформистите ще започнат да говорят за узаконяване на лишаването на пролетариата от собственост". През 70-те години на ХХ век, когато Италия е разтърсена от жестоки леви организации, като Червените бригади, радикализирани младежи "плячкосваха супермаркетите безнаказано в името на трудовата класа", но те крадяха "хайвер и шампанско", припомня Грамелини. "Сега обаче хората не крадат заради идеал, а за да напълнят корема си".
Според Гофредо Бучини, който е коментатор във в. "Кориера дела сера", настоящата ситуация прилича на времето веднага след Втората световна война, когато италианската икономика е в руини. "Тъй като законът не е нищо повече от кутия, която определя съвместното ни съжителство,
немислимо е съдебната практика да не се съобрази с реалността",
смята той. Бучини цитира данни, предоставени от италианската търговска асоциация "Конфкомерсио", според които кражбите заради глад са се увеличили в последните години. В много италиански градове се увеличава броят на бездомниците. Италия успя колебливо да започне възстановяването си от финансовата криза, започнала през 2008 г. Според Световната банка БВП на глава от населението е на нивото си от 2010 г., а МВФ прогнозира, че икономиката ще нарасне със скромния 1.3% тази година
Бившият съдия във Върховния касационен съд Коломбо е категоричен, че решението по случая "Остряков" е правилно. "Според италианската конституция и Всеобщата декларация за правата на човека всеки има право на достойнство. Ако не можеш да се храниш, тъй като нямаш пукната стотинка, и не можеш да издържаш, без да вземеш нещо, което не е твое, в този случай италианският наказателен съд оправдава тази кражба". Според Коломбо от правна гледна точка е важно, че при кражбата не се е стигнало до насилие. "Случаят щеше да е съвсем различен, ако беше извършил грабеж", обяснява бившият съдия. "Тогава мъжът нямаше да бъде оневинен".
ЗА КАРЕ
Италия не е единствената държава, където гладен и бездомен крадец може да бъде оневинен, че е скрил хранителни продукти в джобовете си и не ги е платил. Миналата година британски магистрати оневиниха Пол и Кери Бейкър, които също са заловени да крадат храна. Те били принудени да постъпят така, тъй като в резултат на тежки житейски обстоятелства трябвало да живеят само с 8 британски лири на седмица. "Как се очаква да живеят така?", риторично попитал съдията, който ги оневинил.
|
|