:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,748
Активни 260
Страници 18,158
За един ден 1,302,066

Нито пътищата ни - пътища, нито винетките ни - винетки

Министър Лиляна Павлова предпочита да разказва приказки от 1001 нощ, а не да стъпва на конкретни икономически разчети
СНИМКИ: БГНЕС
Управляващите са непоколебими в решението за по-високи пътни такси и твърдят, че така ще имаме по-добри пътища.
"В нито една от седемте държави от Европейския съюз, които прилагат винетната система, няма въведени нито дневни, нито шестмесечни или тримесечни винетки. Това е причината и в България да няма. Анализите показват, че струват много повече за гражданите. Разходите за тяхното производство, дистрибуция, продажба и контрол са неефективни, нарушават изцяло устойчивостта на системата и не водят до добър контрол и приходи".

Това каза регионалният министър Лиляна Павлова в отговор на предложението на депутати от Реформаторския блок и Патриотичния фронт за въвеждане на пътни такси за ден и за 3 месеца. Откакто през ноември миналата година беше решено винетките да поскъпнат от 1 януари, се изприказва, изписа и изпротестира много. Но тепърва предстои истинската реформа в плащането за ползване на пътища - въвеждането на електронната система. Така че темата ще продължи да е на дневен ред още години.

"В крайна сметка целта на винетната система е да се плаща за пътищата и приходите от тези такси да се реинвестират в ремонти", повтаря нееднократно министър Павлова. Народният гняв засега утихна, но дразнещото говорене от страна на управляващите за решения в ущърб на потребителя не спира. Ясна икономическа обосновка за поскъпването нямаше. Иначе непрекъснато ни внушават колко много европейски и държавни пари отиват за шосета, но и лаиците са наясно, че положението не се подобрява.



1/3 от шосетата остават в лошо състояние,



въпреки налетите за 7 години над 4 млрд. лева. Неслучайно в последния Индекс на догонването, който измерва напредъка на страните от ЕС и на кандидатките за членство, страната ни е поставена на стряскащото 30-о място по транспортна инфраструктура от общо 35 държави.

Когато правителството реши, че вдига цената на винетките, властта си призна неохотно още няколко неоспорими факта: повече от 10 години цените на стикерите са останали без промяна; електронна система за таксуване, която ще замени лепенките, ще се изгражда тепърва и в най-добрия случай ще заработи след две години; електронното отчитане е справедливият начин да се плаща за пропътувано разстояние; тежкотоварният трафик руши най-много пътищата; несправедливо е винетката да е годишна, по-правилно е да важи за година напред от деня на закупуване.

Добре е, че и министерството, и пътната агенция, и премиерът Бойко Борисов признаха тези истини. Постфактум, след като решението бе взето. Но какво пречи да подобрим модела сега, докато чакаме електронната винетка? Добре е тези аргументи да се "калкулират" не само в сметките за поскъпването, но и в създаването на по-гъвкава система на таксуване. Именно това предлагат депутатите, които внесоха промените в закона за въвеждане на дневна и 3-месечна винетка. Подобна беше идеята и когато в края на миналата година предложиха 6-месечна винетка, защото немалко от автомобилите се "зазимяват" и се ползват само в топлите месеци. Тогава мнозинството високомерно отхвърли предложението. За стикер за един ден настояваше преди време и омбудсманът Мая Манолова. Зад всички идеи за разнообразяване на сроковете и за по-голяма гъвкавост, съобразена с конкретните нужди на хората, застанаха и протестиращите в цялата страна, които се обявиха против по-скъпата винетка. Те не искат да се движат по пътищата без пари, а искат справедливо таксуване.



По всяка точка "против" идеите има и смислено "за"



Най-елементарният въпрос е какво са виновни гражданите, че нито едно правителство досега не се е осмелило да промени модела. Защо след като години наред не е мислено и е проспано дълго време, включително и при предишното управление на ГЕРБ, сега обясняваме, че започваме шоково да се грижим за шосетата и да провеждаме политика на изпразване на джобовете? Имат ли вина потребителите, че държавата се кани да въведе "справедливата" си система чак след две години? Просто е по-лесно "справедливо" да извиваме ръцете на българите, като ги караме да плащат и за времето, в което не ползват шосетата.

Защо все пак да не може да се купи винетка за 6 месеца? Какви са тия анализи, за които говори министър Павлова? По-простичко казано: Администрацията не може да се оправи с отпечатването, организацията, разпространението и отчитането на повече видове винетки, защото щяло да струва по-скъпо и въобще нямало смисъл от това упражнение. Обикновеният човек разбира още нещо - че по-скоро на управляващите не им се разправя, и толкова.

Не знам какви са проучванията на министерството и на пътната агенция, но и без тях e ясно, че много хора, които досега са си купували годишна винетка, този път не го направиха. И въпросът не е само в това, че вместо 67 трябваше да платят 97 лв. Въпросът е принципен -



защо да се плаща повече за нещо, което не е по-добро



от миналата година. Други протестират срещу това, че без никакво обсъждане или поне анонс за няма и месец властта ни показа, че може да ни притисне до стената и да ни извие ръцете, защото нямаме избор. Трети казват, че не искат да си слагат винетка, за да не им счупят стъклото. Кражбата на лепенките беше масово явление в първите месеци на годината. Четвърти са възмутени: "Как така ще ми ограничават правата? Ами аз може да искам и за 2 часа да изляза от София?! Нека да има не само дневна, а даже и почасова винетка. Защо да нямам възможност за това срещу съответния билет, талон или SMS като паркирането в София?".

Така и не се разбра кой как сметна, че предлаганите винетки нямало да са изгодни. Като сметнат колко може да струва 6-месечната, тогава аз например ще им кажа дали ми е изгодна или не. Ако се доближава до 97 лв., защото целта е да ме откажат от нея и да ме принудят да купя годишна, за да попълнят дупката в приходите, със сигурност няма да ми е изгодна. Но проучването на депутатите от РБ е показало, че хората имат интерес към идеята за повече по вид винетки, не само годишни, месечни и седмични.

Фактът, че в 7-те държави в ЕС с приложена винетна система нямало подобни, видите ли, "своеволия", може да се тълкува и по друг начин. А именно, че от 28-те държави едва 7 имат винетки, останалите в основни линии прилагат действително справедливото плащане за изминато разстояние. При това не се плаща за всички шосета. Освен това сравнението с другите 7 страни далеч не е в наша полза. Например в Австрия пътищата по нищо не могат да се съпоставят с българските.



В Румъния таксите са доста по-ниски



- 3 евро е седмичната винетка, месечната е 7 евро, годишната - 28 евро. На всичкото отгоре в северната ни съседка има и за 90 дни, т.е. 3-месечна - продава се срещу 13 евро, което дори е по-евтино от нашата месечна винетка за 30 лв.

Министър Павлова обаче обясни, че в други държави таксите били по-ниски, защото имало пътен данък или добавка в акциза на горивата. Ами защо да няма и у нас такава добавка? Все пак акцизът и данъците формират по-голямата част от цените на горивата. Докато дойде ред на електронните винетки, далеч по-справедливо е част от акциза да се заделя именно за пътищата. Така всеки ще плаща толкова, колкото гориво е похарчил, и за разходка например отвъд околовръстното до Банкя, която е в рамките на Столичната община, няма да се налага да си купуваме винетка.

А приказките, че 3500 км селски пътища ще са безплатни, пък че има и "бонус" от още 20 хил. км общински шосета, са истинска подигравка. Повечето от тях са направо непроходими и няма скоро да видят нов асфалт независимо колко още ще поскъпне винетката. Преди години инструкторът на шофьорския курс, като видеше дупка, ми казваше: "Внимавай да не скочиш в това, че после ще се чудим как да те вадим". От тогава си знам и избягвам да пътувам там, където пътят свършва в селото. Страх ме е от тая екстра - да не успея да се измъкна, ако падна в дупката насред нищото на някой от тези безплатни 23 500 километра.
 Протестите бяха за по-справедливи цени на винетките, а не за безплатно пътуване по пътищата.
 Шофьори в Стара Загора си купиха винетки с жълти стотинки - също в знак на протест.
11
7081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Май 2016 20:25
Нито министърът ни - министър.
10 Май 2016 21:58
"В нито една от седемте държави от Европейския съюз, които прилагат винетната система, няма въведени нито дневни, нито шестмесечни или тримесечни винетки.
Винетки за 10 дни в Унгария, Чехия и Словакия ... със сигурност.
Голяма каша в равновесният орган на Талпата?
10 Май 2016 22:22
Винетките са малко разпространени в Европейския съюз защото са издевателство над шофьорите и не са директно свързани с това колко пътуваш, т.е. колко употребяваш пътищата, за които дебелата казва, че се поддържат чрез парите от винетките.
Най-разпространената система е и най-точната - процент към цената на бензина или нафтата - колкото повече караш, повече бензин наливаш, и повече плащаш за поддръжката на пътищата по които караш.
Винетките са толкова смешни колкото и данък смет да се изчислява на база цената на жилището.
Но българските овце са търпеливи, когато ги стрижат.
11 Май 2016 08:54
В Европа се плащат венетки само за магистралите. По всички други пътища не се искат венетки.
11 Май 2016 09:40
По някои пътиша пък може и да има Венетки? Хем цените им сигурно ще са по-ниски.
11 Май 2016 09:45
Mrx
11 Май 2016 08:54Мнения: 19,708
От: BulgariaСкрий: Име,IP
В Европа се плащат венетки само за магистралите. По всички други пътища не се искат венетки.

Имаш много поздрави от кравата Венетка.
Винетни такси има в Австрия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Чехия и Швейцария.
11 Май 2016 09:53
Имахме един професор по "Научен комунизъм" във ВИИ "Карл Маркс", пишеше "боп" вместо "боб". Сигурно са били съученици с Маркса-плюс-плюс до 8ми клас...
11 Май 2016 12:47
"Иначе непрекъснато ни внушават колко много европейски и държавни пари отиват за шосета, но и лаиците са наясно, че положението не се подобрява."




Авторе, предлагам ти да попътуваш малко, за да видиш каква е разликата. Но и преди това трябва да си попътувал по същите маршрути, че да видиш разликата. Истинският въпрос би следвало да е защо тогава сме плащали винетките, а не сега? Диалектика - дали да плащаме с години и после да видим подобрение или да плащаме след като вече е подобрено. Нямам отговор. Но понеже пътувам често по Родопите и разликата спрямо да речем 5 години назад е смайваща. Разбира се не значи, че няма още пътища за оправяне. Но ако някой е минавал в последната година да речем да види Батак - Доспат участъка или Юндола - Разлог ще види какво значи хубав път. Има още примери, но за начало това, че преди време едвам на първа скорост се минаваха някои участъци по тези отсечки. Иначе е друг въпроса защо толкова време не бяха направени, дали е плащано по-скъпо и т.н. Но да се твърди, че не се подобрява положението с пътищата може да пише само човек, седейки си някъде в София и без да прекосява Околовръстното шосе.
11 Май 2016 15:19
Винетките са глупост. Добавят се към акциза на горивата примерно 2-3 или5 % и всичко е наред -караш годишно 5000км. - 200л.гориво при разход 8/100 , караш 200 000 км ,плащаш за 16000 л. гориво . Сметката проста и ясна и няма магистрала ,първокласен ,второ ,третокласен ит.н път! Да ама не -откъде ще се краде???
11 Май 2016 15:20
1/3 от шосетата остават в лошо състояние, въпреки налетите за 7 години над 4 млрд. лева.
Шосета не се оправят с наливане на милиарди евро, а с наливане на по-прости неща - чакъл, асфалт...

11 Май 2016 21:59
Лилето не може да стъпва на иономически разчети, защото ще ги сплеска.

Виж, на банкноти от 100 евро - може.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД