:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 331
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Президентска полурепублика

Преходът ще свърши, когато увехнат хризантемите
Светослав Терзиев
На Росен Плевнелиев му дотегна да президентства и не пожела втори мандат. Имал си лични причини, но изглежда и работата не му е допаднала. Вероятно нещо не й е достигало, за да отговори на очакванията му. И негови предшественици си тръгнаха неудовлетворени - кога след първи, кога след втори мандат. Обществото е в дълг към държавните си глави, защото не е направило президентската институция достатъчно привлекателна.

Президентът Желю Желев зовеше в края на мандата си България да премине към полупрезидентска република. Не стана ясно за какво му е, но той бе франкофон и харесваше модела на Франция. Личен съветник му бе френският професор Франсоа Фризон-Рош, който по това време пишеше книга за полупрезидентските форми на управление в света.

Бившият президент Георги Първанов отиде още по-далеч и се обяви за президентска република. Самият той не бил кандидат, но можело да се върне на висшия пост, ако се смени държавното устройство. Призивът му си остана за консумация в собствената му партия АБВ, която си търси място в обществения живот, след като доброволно излезе от изпълнителната власт. Първанов отдавна не е фактор с влияние върху политическата мисъл в страната, но повдигането на въпроса за държавното устройство е знак, че разговорът що за република е България не е приключил.

Думата "република" идва от латински (res publica) и означава



"дело на обществото"



Българското общество е толкова отчуждено от властите, които уж излъчва, че половината от него не си прави труда да ходи на избори. Това означава, че и българската република е най-много полурепублика. Задължителното гласуване няма да промени нищо, защото отвращението от политиците не може да се отмени със закон, а принудителното участие в избори само ще го засили. Следователно идеята на Желю Желев за полупрезидентска република е нереална, но идеята на Първанов може да се окаже постижима след лека модификация - президентска полурепублика. Достатъчно е да се признаят фактите.

А те са следните: колкото повече намалява властта на обществото, толкова повече се засилва властта на личността. Всеки може да забележи такава обратнопропорционална зависимост в България. Щом по волята на премиера Бойко Борисов могат да се променят гласувани закони, да се разпускат временни парламентарни комисии, да се отменят сключени обществени поръчки, да се преразпределя държавна и частна собственост и пр., значи България е узряла за еднолично управление. Първанов е прав, че



парламентарният параван се свива



Като бивша робиня в Османската империя България все хвърля по едно око към Турция и дори следва модела, който вече се прилага там. Лидерът на управляващата партия и бивш премиер Реджеп Тайип Ердоган не само не се насити на власт след дългогодишно управление, но и засили апетита си, като стана държавен глава с амбицията да въведе президентски режим. Не парламентът, а самият той прати в оставка премиера Ахмет Давутоглу, с което показа какво е мястото на парламентаризма. По традиция България подражава и на освободителката си Русия, която също дава пример за силна президентска власт, при която премиерът е по-скоро декорация, а парламентът играе поддържаща роля.

Такава президентска полурепублика би допаднала и на Първанов, но не е лъжица за неговата уста въпреки двата му последователни мандата като президент. Мечтаната от него държавна кройка подхожда на друг човек и всеки го знае, независимо колко пъти в седмицата мени мнението си дали да се кандидатира за президент. Никой освен Бойко Борисов не се е осмелявал досега да почука публично държавния глава по челото, за да покаже веднага след избирането му, че заема висшия пост само по негова воля, а не защото така са решили избирателите. При представянето на Росен Плевнелиев през 2011 г. той дори не се сдържа да заяви: "ГЕРБ за следващите президентски избори ще има кандидат и това съм аз".

Първанов и Борисов неведнъж са играли в един отбор (буквално и преносно). Те са продукти на една и съща политическа система, която имат интерес да запазят, за да не отговарят на неприятни въпроси каква е тяхната лична вина за състоянието на страната им. България е международно призната за корумпирана държава, защото Европейската комисия всяка година й праща официален доклад, който установява, че властите покровителстват корупцията на високо равнище, като й гарантират безнаказаност.



Президентски режими, съчетани с клептокрация,



се наблюдават на много места в Африка и точно това е моделът, който допада на Първанов. Неговото отдръпване от правителството не означава, че напуска отбора на Борисов, защото призивът му за "президентска република" прави услуга пак на Борисов, който не би заменил реалната власт за представителна функция. На него му се услади да управлява и би продължил, ако президентският пост позволява.

Запитан на 9 септември 1965 г. на пресконференция каква е разликата между Петата и Четвъртата френска република, тогавашният президент Шарл дьо Гол обясни: "Разликата е, че вече няма да издигаме в Елисейския дворец хризантеми". Засилената власт на президента обаче не означава отслабване на парламентаризма във Франция. Просто държавата постига по-голяма ефективност на изпълнителната власт и политическа стабилност.

У нас какво повече може да се даде в ръцете на шефа на изпълнителната власт, което все още не е подчинил на волята си? Има покорен парламент, правителство, съдебна власт, медии. Слушат го олигарсите, на които дава или отнема бизнес сектори. Партиите, които се мотаят в краката му, стъпват на пръсти, за да не ги срита. Даже мафиотските босове се снишават, за да не го излагат в Брюксел, където отчита, че организираната престъпност намалява без намесата на прокуратура и съд.



Първанов и Борисов ще продължат да си подават топката



на политическия терен и нищо чудно Борисов да покани кандидат от АБВ в обща президентска двойка. С властта, която е съсредоточил в ръцете си, той може да се яви на избори като надпартиен бащица на нацията. Едва ли някой в ГЕРБ ще посмее да му възрази или да му се разсърди. Борбата между дясно и ляво отдавна не е актуална и затова от години Борисов не ни е разказвал за дядо си, който станал жертва на комунистите.

Има и друга възможност - Борисов да запази огромната си власт, но на декоративен пост или дори без да заема каквито и да е постове. Достатъчно е да последва примера на Ахмед Доган, който държи изкъсо каишката на своята партия в качеството си на почетен председател на ДПС. В България властта не е онова, което се вижда, защото държавата функционира на две равнища - видимо и невидимо. Причината е в криминалния характер на прехода, който и до днес пречи на същинската власт да се афишира публично, а трябва да се крие зад паравани. Крадените пари се "управляват" от фигуранти в офшорки, също така фигуранти се слагат и махат от възлови държавни постове, фигуранти се назначават за банкери и собственици на медии, а политическият сектор съвсем фигуративно се дели на левица, десница, либерали, патриоти и пр.

Полурепубликата е онова, което се показва на обществото, а другата половина решава на тъмно какъв да бъде животът в България. Деленето на половинки също е фигуративно, защото нямат еднаква тежест. Инициативата на Първанов има за цел да придаде по-голяма легитимност на видимата част на републиката (нали "преходът свърши"), но без да се засяга властта на невидимата част. Бурените в България вече имат толкова дълбоки корени, че няма защо да се крият зад хризантеми.
Снимка: архив
Власт и хризантема
Карикатура: Христо Комарницки
---------
14
7118
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
24 Май 2016 20:34
Добра ирония, добър анализ, лоши предсказания... И най-важното - реалистични...
------------------
Сайтът на Генек
24 Май 2016 21:26
"Разликата е, че вече няма да издигаме в Елисейския дворец хризантеми"
Изразът е "inaugurer les chrysanthèmes", което е фразеологизъм. Означава заемане на почетен пост (престижна позиция) и не бива да се разглежда така буквално.
24 Май 2016 21:31
Като със скалпел
Друг е въпросът, че отдавна сме президентска сикаджийска република
24 Май 2016 21:34
Означава заемане на почетен пост (престижна позиция) и не бива да се разглежда така буквално.

Който го разглежда буквално, умира 12 часа след разглеждането. Ф страшни гърчове и екземи.

Иначе Публичната Фигура е Върховен Екзекутор на Екзекутивната Власт, Която С Едно Леко Движение Екзекутирва Фсички Други Власти.
24 Май 2016 21:57
Като наблюдавам родния принос към развитието на теорията и особено към практиката на демократичното управление на държавата си мисля, че вероятно гражданите биха били повече доволни и на половин република (белким поне половината власт стане прозрачна и просветне), след като четвърт век цялата република се меринджейства на тъмно...............
24 Май 2016 23:36
Не обичам хризантеми. Банално цвете за всяко погребение.
25 Май 2016 00:09
Г-н Терзиев "откри топлата вода" - казва това, което у нас всички го знаят ... И какво решение за промяна на прогнилата мафиотска система предлагате, авторе ? Това е интересно да чуем, не до болка познати ни констатации. Дайте го малко "по-конструктивно".
25 Май 2016 01:30
Авторът,
25 Май 2016 05:07
Президентски режими, съчетани с клептокрация,
се наблюдават на много места в Африка и точно това е моделът, който допада на Първанов. Неговото отдръпване от правителството не означава, че напуска отбора на Борисов, защото призивът му за "президентска република" прави услуга пак на Борисов, който не би заменил реалната власт за представителна функция. На него му се услади да управлява и би продължил, ако президентският пост позволява.

Тогава и Борисов може да стане президент. Ама Плевналиев / чучелото на Прокопиев и Бориславова/ не!!!!!!!!!!
25 Май 2016 07:37
Президентска република - е много добър вариант. Президентът управлява, парламентът го коригира. А не както е сега - парламентът управлява/орел, рак и щука, мота се/.. а президентът и да коригира.. нищо не може да постигне. Да не говорим, че няма колективна вина/отговорност.. а пък точно най-важният сега орган парламентът е колективен орган.

Всъщност, след време ще бъде обявено, че изобщо демокрацията е най-неадекватния начин на управление. Щото тогава цоцащите печелят гласуванията.. работещите губят. Обществото накрая губи.
25 Май 2016 12:24
Каква полурепублика, бе Славчо? Има си еврочастица за полу - "хеми" -> хемирепублика. Разчленено на български, излиза "...хем и република", като се предполага, че има и непрозрачно въведение - "Хем диктатура,..."
25 Май 2016 12:40
За бога, само не ми предлагайте решение с Велико Народно Събрание и нова конституция! Наистина ли има някой дотолкова луд, че да иска ТЕЗИ народни представители да приемат нова конституция!! Не видяхте ли панаира с изборния кодекс? И не ми казвайте, че следващите щели да бъдат по- качествени! Никак, ама никак не вярвам. Даже напротив, имам лоши предчуствия за обратното!
25 Май 2016 13:50
За АВТОРА
25 Май 2016 14:48
Светослав Терзиев
Полурепубликата е добре да се управлява от "полуфукльо" от класификацията на Швейк за гаднярите, но още по-добре ми звучи в превода на руски - "полупердун", което си превеждам, като "полупръдльо".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД