През последните десетилетия броят на християните в Ирак непрекъснато намалява и свещеникът Мартин Хермис Давуд смята, че през следващите пет години може напълно да изчезнат, пише британският в. "Дейли телеграф". Давуд открива причината за това в издигането на радикалната групировка "Ислямска държава" и завземането на територия, която в продължение на две хилядолетия е била населявана от християни. Християнското население, което преди 20 г. е било около 1.3 млн. души, днес е по-малко от 400 000 души. През последните две години възходът на джихадистите е довел до преселване на 200 хил. християни. Много от тях сега живеят в бежанските лагери в Багдад.
Над 100 милиона християни по света са преследвани заради тяхната вяра, се казва в годишния индекс на независимата християнска организация Open Doors ("Отворени врати"). Това прави християните най-преследваната религиозна общност в света, заяви при представянето на доклада ръководителят на организацията Маркус Роде. Само за една година посегателствата срещу вярващи християни са се увеличили двойно. Същото важи за нападенията срещу християнски храмове. От ноември 2014 г. до октомври 2015 г. са регистрирани общо 7100 убийства на християни заради тяхната вяра, а броят на нападенията срещу църкви надхвърля 2400. Докладът изброява 50 страни в света, в които християните са най-застрашени от преследване. В 35 от тях зад нападенията срещу християнското население стоят ислямски екстремисти. Най-лошо се представя Северна Корея, която за 14-а поредна година оглавява списъка. Трудови лагери, изтезания, гонения: няма друга страна в света, която да се отнася по-зле с християнското население. След Северна Корея се нареждат Ирак, Еритрея, Афганистан, Сирия, Пакистан, Сомалия, Судан, Иран и Либия. В страни като Нигерия и Пакистан насилието срещу християнската общност е дело на различни ислямистки групи и в много случаи
е подклаждано от местните имами
В Пакистан например Наказателният кодекс предвижда смъртно наказание за богохулство, което се тълкува от много мюсюлмани като картбланш за посегателства срещу представители на религиозните малцинства.
Вече не са останали много християни и в палестинските автономни земи в Израел. На Западния бряг все още живеят 47 000 християни, а в ивицата Газа техният брой е само 3000. Взети заедно те съставляват малко над 1% от общото население в двете автономни палестински области. А това е почти нищо в сравнение с 18 на сто християни, населявали тези земи през 1948 г. при основаването на държавата Израел. Причините за топенето на християнската общност са многостранни. Икономическите трудности са една от основните. "Моите деца искат да си подсигурят бъдещето. Искат да се оженят и да създадат семейство. За всичко това трябват пари. А повечето млади хора не печелят достатъчно. Затова и четирите ми деца се преселиха в САЩ ", казва свещеникът в баптистката църква във Витлеем Наим Хури в разговор с "Дойче веле". Две от децата му са останали в Америка. Един от синовете му се е завърнал и служи в една черква в старата част на Ерусалим. Дъщеря му е завършила кинознание в Америка. След това се е завърнала на Западния бряг, но не могла да си намери работа и отново заминала за САЩ при братята си, казва той.
Подобен опит е насъбрал и Явад Хана от село Тайбет в близост до Рамала. Още през 1960-те години баща му и някои от братята му се преселили в САЩ. Преди шест години две от децата му също заминали за Америка. Той смята, че братята му са взели правилното решение. "Един от братята ми замина сравнително късно. Той напусна страната преди 10 години. 25 години преди това работеше тук, но без особен успех. В Америка обаче проби и сега е собственик на много къщи", казва Хана. Казва, че също има валидна виза за САЩ, но не възнамерява да се преселва. "Не искам да ходя никъде. Искам всички да се завърнат и да живеем тук заедно", надява се той. Много от християните в автономните палестински области споделят същата съдба. 85% от изселилите се християни
вече са разпродали имуществото
в старата си родина. Повечето християни са заминали за Латинска Америка. Малцина предпочитат европейските държави.
Безработицата, ниските заплати и липсата на перспективи тласкат много млади палестинци към чужди страни. "Основните причини за емиграцията на християните се коренят в политическото положение и свързаните с него икономически и обществени дадености", казва социологът Бернард Забела от университета във Витлеем. Палестинските области отбелязват съвсем малък стопански ръст и не предлагат възможности за развитие. "Тук младите хора не виждат бъдеще за своите проекти", казва Забела. Социологът смята, че политическото решение на близкоизточния конфликт, или поне дълготрайното военно примирие са най-важните ключове, които могат да задържат младите хора в страната. Той отбелязва и още една причина за засилване на преселението на младите християни. "Личната свобода днес има много по-висока стойност, отколкото преди. Близостта на семейството, която в миналото беше гарант за социална сигурност, отмира. Решението за емиграция може да бъде и израз на независимост и мобилност в отделни случаи", казва той.
Броят на християните в палестинските автономни области е много малък. Наим Хури казва, че християнските общности не могат да си позволят толкова голям брой преселници. Хури предупреждава за надвиснала "катастрофа". "В Палестина има съвсем малко християни. Опасявам се, че черквите скоро ще се се превърнат само в туристически атракции", казва той. Само в неговата общност десет големи семейства християни вече са се изселили. Черквите окуражават вярващите да останат в родината си. Свещениците посещават изпаднали в беда семейства и се опитват да облекчат положението им. "Опитваме се да дадем на вярващите шанс поне за малко да забравят за тежката си ситуация. Това обаче не би било възможно без помощите на църковните общности от западните страни. Без тях положението би станало още по-тежко, помощта им е крайно необходима. Иначе някой ден ще осъмнем в една Свещена земя без християни", казва свещеникът.
Началото... Един приятел съвсем сериозно си търси работа и жилище в Исландия...
---------------
Сайтът на Генек