:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,884
Активни 406
Страници 14,814
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Отхвърлихме ветото на Плевнелиев срещу подкрепа за по-лесен вот в чужбина

РБ щеше да има по-голямо влияние във властта, ако Радан Кънев не се правеше на полуопозиция, смята депутатът от блока Настимир Ананиев
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Настимир Ананиев е депутат от Реформаторския блок. Учредител и зам.-председател на ДБГ. Ръководил е на местните структури на партията. Завършил е бакалавърска степен по бизнес администрация в Грифит Колидж Дъблин, Ирландия. Магистър по бизнес администрация от Американския университет в Благоевград.
- Г-н Ананиев, защо Изборният кодекс (ИК) се "люшка" във всички посоки? Във вариант 1, който бе публикуван в четвъртък в "Държавен вестник", в държави извън ЕС има по 1 секция, и то само в градове с над 1 млн. жители. А във вариант 2, който тепърва ще се обсъжда, секциите стават до 35 във всяка страна.

- Още по време на предварителните дискусии Реформаторският блок (РБ) предложи до 50 секции във всяка държава. Според нас това бе работещият вариант. Ако се направи анализ на последните избори, като махнем Турция, която е някакъв прецедент, в останалия свят средно е имало по 32-33 секции. Нашето предложение не мина, а след това се стигна и до идеята за 1 секция в градове с над 1 млн. души. След това успяхме да убедим ГЕРБ и Патриотичния фронт (ПФ) да се върнем към варианта за брой секции, за да сложим всички държави под един аршин. Лично мое мнение е, че за живеещите в ЕС български граждани можеше да се предвидят преференциални условия, защото сме членове на ЕС и там имаме голяма диаспора. Тук вече се появи проблемът с КС заради разделянето на българите на такива в ЕС и такива извън него. И за да няма дискриминирани, се обединихме около вариант, който вече бе внесен за обсъждане с подписите на 47 депутати. Той е много по-добър от вече обнародвания в "Държавен вестник".

- И с двата варианта не казвате ли на българите по света: тъй като не знаем как да откъснем изселниците в Турция от влиянието на ДПС и ДОСТ, се налага да създадем затруднения за всички?

- Не може да отречем фактите. Имаме проблем със секциите в Турция. И той не е в това, че гласуват много хора, а че в Турция няма как да се контролира самата среда. Знаете, че там имаше касирани резултати, дойдоха фалшиви протоколи с нереално висок брой гласували. Такъв проблем не сме имали никъде другаде. Новите предложения дават равноправие между държавите и в същото време позволяват да следим по-строго какво се случва в Турция. Изборните правила днес са такива, че ако вие сте застъпник за дадена партия и ви изпратят в Турция да наблюдавате изборния процес, председателят на секцията може и да не ви допусне вътре. Какво ще направите? Ще пуснете жалба до ЦИК. В края на деня ЦИК ще се произнесе, че са ви спрели неправомерно. Това обаче няма да ви помогне да разберете какво се е случвало в секцията през целия ден.

- Начинът, по който минаха предложенията, наведе на извода, че успяват тези, които влизат под кожата на Бойко Борисов, включително и като го заплашват. В това отношение ПФ надмина себе си, а РБ не успя.

- Аз съм прагматик и не съм съгласен, че нашите успешни предложения са били малко. За мен е важно взетото решение да е работещо. Живял съм 11 г. в Ирландия. Три пъти съм участвал в избори там. Наясно съм как се събират заявления, как се сформира секция. Затова за мен беше много важно предпочетеният вариант да даде възможност на повече хора да гласуват. Новият начин го прави. Ако погледнем нещата принципно, в този парламент РБ има само 23 народни представители, а не 123. Това означава, че за всяко наше предложение трябваше да осигурим подкрепата на ГЕРБ и ПФ. Тя бе нужна, когато предложихме полезните неща за гласуване в чужбина. Цената за тази подкрепа бе отхвърляне на президентското вето. В замяна българите в чужбина ще могат спокойно да гласуват през следващите 2-3 г., докато ние се подготвим за електронното гласуване. Въведем ли него, вече всеки ще може да гласува, без значение колко човека са се събрали, дали се намира в Аляска, или на екзотичен остров. Електронното гласуване е една от най-големите победи на РБ. Много хора още не виждат каква крачка напред е, защото подготовката за него ще отнеме време. Друга наша победа е машинното гласуване. За него почти не се говори. До момента в закона пишеше, че машинно се гласува в до 500 секции, а реално ставаше в 30-40. Още на следващите избори се преборихме машинно да се гласува в минимум 500 секции, а идеята е бройката да се увеличава.

- Не се преборихте обаче за активната регистрация. Чрез нея избирателните списъци можеха да се прочистят от мъртви души, от чието име някой гласува.

- Ако това наше предложение се бе приело, щеше да е най-революционната промяна в изборните правила. За съжаление, още няма политическа воля избирателните списъци да се изчистят. Промяната на ИК с въвеждането на пасивна регистрация по предложение на ПФ няма да реши проблема, защото той не е в хората, които не съществуват и не гласуват, а в тези, които не съществуват, но гласуват.

- Казано накратко, партиите не желаят да изчистят списъците, за да ползват скритите екстри в тях. Така ли е?

- Не казвам това, а казвам, че виждам желание за промяна. Виждам го чрез въвеждането на електронното и машинно гласуване. Нещата може би не се случват с бързите темпове, които на нас в РБ ни се иска. Процесът очевидно ще е по-бавен, но съм сигурен, че в един момент ще се стигне до въвеждането на активната регистрация.

- Друго нещо, за което не се преборихте, е запазване на ниския праг на преференцията на местни избори. Гражданите вече няма да вкарват лесно в общинските съвети кандидатите, които харесват, за сметка на партийните пратеници.

- Мисля, че правилният модел е да се работи за още по-сериозно падане на преференцията, но волята на мнозинството в момента е друга. И от ДБГ, на която съм зам.-председател, и от РБ винаги сме подкрепяли пропорционална избирателна система с мажоритарен елемент. Преференцията е точно това. Ако досега в София ви трябваха 400-500 предпочитания, за да разместите листата, вече ще ви трябват около 4000. Променихме системата на местните избори заради довода на партньорите, че в някои малки селища с 20 гласа може да пренаредиш листата. Лично мен пренареждането не ме притеснява, защото не виждам нищо лошо в него. В БСП например Георги Кадиев беше назад в списъка, но влезе, защото избирателите казаха, че искат точно него. В България обаче работещият модел е партийният. Партиите още искат да диктуват в листите - и на местно, и на централно ниво. Не искат да слушат дори собствените си избиратели. Само при РБ този проблем го няма, ние стимулираме хората да дават предпочитанията си.

- Излиза, че РБ имаше много повече причини от ПФ да напусне властта, но не отвори и дума за това. Защо?

- Не мисля, че извиването на ръце е начин да се управлява в коалиция. Там трябва да се използват аргументи и да се стига до консенсус. Консенсусът балансира взимането на решения. Ще се съгласите, че в коалиция всяка партия има различна визия за излизането от даден казус. Трябва да се търсят компромиси. Намирането на работещо решение за секциите в чужбина е пример точно за такъв успешен компромис.

- Говорите за консенсус, но в РБ не изглеждате готови да намерите такъв за общ кандидат за президент.

- Има само една партия и един лидер в блока, който създава всички проблеми, и това е Радан Кънев. Той не успя да оглави РБ, не успя да се пребори да стане нито негов формален, нито неформален лидер. Очакваше да бъде назначен за такъв, а лидер се става, след като хората те припознаят. И в момента с анонса си за кандидат-президент г-н Кънев се опитва да бъде назначен като кандидат на десницата, което не може да стане насила. Само в корпорациите мениджърите се назначават, в демокрацията те се избират. На РБ му е нужна среда на разбирателство и да се обърнем към очакванията на нашите избиратели. 3 пъти се явяваме на избори и всеки следващ път вдигаме резултата си. Това значи, че хората виждат нещо в блока, може би алтернатива, може би коректив на ГЕРБ.

- Колко кандидати за президент ще има десницата през октомври?

- Убеден съм, че кандидатът трябва да е един. Виждате, че след конгреса на БСП в левицата върви процес на консолидация. Работи се за единен ляв фронт, който да застане зад общ кандидат. Ако ние не направим същото, ще повторим резултата от 2002 г., когато Петър Стоянов не успя за втори мандат. Мисля, че всеки десен избирател е наясно, че подобна опасност съществува. ДБГ не държи на строго партиен кандидат, готови сме да подкрепим гражданска кандидатура, която е равно отдалечена от партиите. Трябва обаче да се вижда, че човекът е десен и че е в състояние да обедини всички, които гласуват за десницата.

- Не държите на партиен кандидат, а лансирахте Найден Зеленогорски?

- Всъщност не сме го лансирали. Дадохме го за пример, защото той е типаж, който покрива очакванията ни като партия. Официално обаче не сме го номинирали. Въпреки това Зеленогорски би могъл да е много добра възможност за целия блок. Той беше председател на щаба на последните избори, на които постигнахме най-високия си резултат. Успя да обедини всички в Плевен около Георг Спартански, който стана кмет.





11
1924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
30 Май 2016 08:15
Ако това е представител на умните и красивите, какви ли са тъпите и грозните, направо не искам да си представям!
30 Май 2016 09:34
Отхвърлихме!
И правилно!
30 Май 2016 11:53
Българските граждани в ЕС трябва да имат равен достъп до урните, както и тези у нас!
Т.е. там където има регистрирани повече от 200 избиратели, трябва да има избирателна секция. В държава, където има повече от 1000 избиратели или 4000 българи, задължително трябва да има българско посолство. Иначе трябва да може се гласува в представителството на ЕС. В държава, където живеят повече от 20000 българи трябва да има и консулства в регионите с над 4000 българи. Секции следва да се разкриват и навсякъде, където на предишните подобни избори са гласували поне 200 души.
При един разумен подход, на конституционното право на глас може и трябва да се създават условия за упражняване, тогава и само тогава, ако поне 40% от имащите право на глас са го упражнили при предишните подобни избори. Така разходите за гласуващите в чужбина българи ще се оптимизират, и на всеки имащ избирателни права ще бъде осигурени подходящи условия, при желание, да може да гласува.
Който го е страх от гласуващите в чужбина българи, да не се захваща с политика!

ПП - За незнаещите българин съм и живях (и гласувах, когато имаше условия за това) по чужбина над 20 години.
30 Май 2016 15:10
Foton Gyuro 30 Май 2016 11:53 Българските граждани в ЕС трябва да имат равен достъп до урните, както и тези у нас!
И не само, които са в ЕС .. и които са за по-дълго време живеещи и в Руската Федерация, и в Китай, и в Корея - и те трябва да имат права!
Появяват се в секционната комисия - показват си документите за самоличност и би трябвало, да бъдат допуснати до гласуване! Foton Gyuro 30 Май 2016 11:53 А това СЕГА някой забранява ли го, не съм разбрал подобно нещо???
30 Май 2016 15:37
Който го е страх от гласуващите в чужбина българи, да не се захваща с политика!
Що пък , който има нещо против този начин на гласуване , да не се захваща със политика?
Кой и защо, трябва да определя какъв да е дневният ред на обществото ?
.. ами има определени мнения, относно гласуващите българи в чужбина и резултатите от тяхното гласуване до СЕГА - 17 мандата за ДПС ..
..и изразители на тези настроения , са избрали да станат определени политици.
Може би, те точно за това се занимават с политика - за да представят схващанията на определена група български граждани, които и те споделят?
Или е хубаво, някой български граждани и техните възгледи - да са непредставени?

Ей ги и мненията - любезно предоставям Карбовски: .."За последните 8 парламентарни избора, от 1991 насам, гласовете в чужбина са донесли общо 17 мандата. Всичките са за ДПС.
Ако тези гласове не се брояха, ДПС би имала 17 мандата по-малко (или средно 2 мандата по-малко във всеки парламент), БСП би имала 9 мандата повече, ГЕРБ и СДС по три мандата повече, НДСВ- 2 мандата повече.
Както виждате, от общо 1920 депутати за периода (8 х 240 = 1920), различни биха били едва 17. "
Ако Кадиев е прав, всички протести за гласуването извън България стават излишни.
Изводите са прости - колкото и да гласувате в Австралия (и тримата) мандатите са за ДПС. Винаги.
И тази демокрация досега даваше по двама на избори повече за Доган. Такава е математиката.
Ердоган ще промени тази математика - колкото и да гласувате в Австралия (и тримата) - гласовете от чужбина ще направят партия ДОСТ избираема - нещо, което вие в Австралия няма да усетите.
Но ние вече го виждаме - с бурките по улиците и тоталната турцизация на циганите.
Затова ви моля да ни извините, че няма да гласувате.
Наистина тази война е важна тук за България.
Помислете кой ще спечели от вашия протест. Просто помислете."
И ей тези хора, са решили да се занимават с политика, за да са застъпени и мнения, като това на Карбовски ..
А страх ли го е Карбовски и другите като него .. или не го е страх .. негова си работа!
30 Май 2016 16:34
Проблемът с далаверите и фалшификациите в Турция имат едно лесно и ефективно решение: със закон се забранява съществуването и регистрацията на етнически партии, което е в разрез с Конституцията. Т.е. - забранява се ДПС и НЕ се регистрира ДОСТ. "Елементарно, Уотсън !". Ама у нас няма политик "с топки" да го прокара ...
30 Май 2016 16:56

1.Всеки проблем има няколко решения.
2.За ДПС им разправяхме още от 1990
3.Ясно е,коя държава плаща за мнения,на "българи от чужбина",нали?
30 Май 2016 17:37
Разбира се, че всеки българин в чужбина трябва да има правото да гласува. Изобщо не ми е ясно защо се коментира това!!!
30 Май 2016 19:01
Последно в Ю. Корея, на остров, на 50 км от Бусан (над 3-милионен град) бяхме 16 души български граждани с избирателни права, но избирателна секция имаше само в столицата на 400 км. От посолството (както и живеещите в Сеул!) бяха изключително любезни и гостоприемни, но... не всички пожелаха да пътуват до столицата точно в този ден. На следващата година разкриха представителство (консул) и в Бусан, там вече се организира и избирателна секция.
В Сингапур СДС (Надето, н'ам коя си сега, беше външен министър) закри търговското представителство и продаде собствеността му в центъра на града за жълти стотинки, та трябваше да ходим до посолството в Джакарта, Индонезия, ако искахме да гласуваме. Добре, че посланикът ни в Джакарта, организира избирателната секция в Сингапур, та имаше възможност за гласуване... В Китай и Финландия положението никак не бе розово, също. По-скоро ще се откажеш от гласуване, отколкото да ма'аш до посолството. Само упоритите български избиратели достигат урните!
В Турция е друго. Там нещата ще заглъхнат постепенно, но турските етнически партии у нас, регистрирани антиконституционно, правят всичко възможно това да не се случи скоро.
Ако в България имаше истински Конституционен съд, без политически надзор от външни и вътрешни врагове на българския народ, отдавна политическата картина у нас щеше да е нормализирана - с 3-4 партии в парламента и още толкова извън него. А сега е вонящо блато, в което само който не е пожелал не е хвърлил камъните на раздора и разделението народно!
30 Май 2016 19:45
До Foton Gyuro,
До всички останали негови събратя - свободни електрони и фотони!
Уважаеми!
Държавата ви е предоставила възможността да шетате свободно по цялото земно кълбо, за да си продавате акъла комуто си харесате. За пари, каквито искате. Но оттук не следва, че държавата е длъжна да сформира избирателна секция за всеки един от вас, персонално. Която да ви следва по петите и да чете по очите ви къде ще благоволите да осъмнете утре - в пустинята Гоби ли? Или пък в глъбините на Тихия океан. Правото на избор си е ваше. Ходете, множете се, печелете! Никой не иска да ви го ограничава. Реализацията му обаче си е ваш проблем.Частен.
30 Май 2016 20:18
Разбира се,че всеки българин има право да гласува!
И аз не знам тъпанарите,що коментират!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД