Липсата на продукти в супермаркетите във венецуелската столица Каракас достигна 82.3% през месец май според данни на местната социологическа агенция "Датаналисис". Това означава, че купувачите намират само 2 от 10 стоки, които търсят. Острият недостиг на основни продукти доведе до нов и непознат досега начин за употреба на социалните мрежи в южноамериканската държава: размяна на стоки.
Ако се намирате във Венецуела и напишете думичката trueque (размяна - испански език) в търсачките на социалните мрежи "Фейсбук", "Туитър" или "Инстаграм", веднага ще ви изскочат десетки потребители или групи, които са създадени специално за тази цел. В реално време можете да видите отчаянието на венецуелците - хиляди мъже и жени търсят основни стоки като ориз, брашно, кафе, памперси, аспирин, противозачатъчни хапчета, дезодоранти, шампоани, сапуни и многобройни видове лекарства. Повечето от тези стоки изобщо не могат да бъдат намерени в супермаркетите или ако все пак ги има, те се разпродават за изключително кратко време.
Южноамериканската страна внася почти всичко,
което потребява. Да се купи олио, захар или брашно е ежедневен кошмар за венецуелците. Хората се редят с часове на опашки, без да знаят какво ще е останало, докато стигне техният ред. Напоследък повечето купуват всичко, което е останало за тях, след което пускат стоките в социалните мрежи за размяна или продажба. Супермаркетите са строго охранявани заради мародерите, които крадат стоки от рафтовете, а и за да не се стига до насилие от страна на недоволните купувачи.
Диана Антунес разказва, че е била принудена да разменя продукти онлайн, за да може да се снабди с памперси и мляко за сина си, който е на 3 години. "Обикновено разменям неща с членове на семейството си, съседи или колеги, но преди време никой от тях нямаше памперси и се наложи да посетя @Truequejusto", казва 28-годишната жена. Над 11 300 души в момента следват създадения преди около година акаунт в "Туитър". Потребителите просто трябва да го напишат заедно с продукта, който търсят, и колко биха искали да платят, @Truequejusto разпространява съобщението и хората, които имат интерес, се свързват помежду си.
При проверка в акаунта стана ясно, че потребителят Gabo Usek например разменя паста за зъби срещу дезодорант, а Миярай Васкес иска
сапун или дезодорант срещу самобръсначки, паста за зъби
или дамски превръзки. "Размених бутилка мляко за памперси", казва Антунес. "Притеснявах се, защото не познавах човека, така че решихме да се срещнем на обществен площад. Освен това помолих един приятел да ме придружи".
Младата жена има основателна причина да се страхува. Заради доста високата престъпност във Венецуела воденето на преговори с непознати определено създава риск и спира много хора от това да използват този начин за снабдяване с продукти. "Не съм правила подобно нещо преди, тъй като предпочитам да разменям стоки с хора, които познавам", добавя Антунес.
Друг акаунт в "Туитър", създаден за размяна на продукти, е @Cambioproductos. Той започна да функционира от февруари т.г. и събра почти 5000 последователи за по-малко от четири месеца, но собственикът му се оказа принуден да го спре - поне временно. "Съжаляваме, но трябва да ви съобщим, че акаунтът временно няма да бъде активен, защото мобилният ми телефон беше откраднат, а аз го използвах, за да препращам съобщенията ... Скоро акаунтът ще бъде активен отново", написа той.
Други пък създадоха специални групи в WhatsApp със съседи и приятели, чиято цел е натурална размяна. Във "Фейсбук" групата "Trueque anti-bachaqueros Caracas" има 22 426 членове. От съображения за сигурност един от администраторите трябва да проучва и да одобрява новите потребители. Правилата за прости: не се разрешават продажби; разменяните продукти трябва да имат приблизително еднаква стойност; хората трябва да качват снимки на стоката, която имат, и на тази, за която искат да я разменят.
И други групи в социалните мрежи започнаха да стават популярни в Каракас. Например тази, която е специализирана в създаването на контакти между хора, които притежават неизползвани лекарства с други, които имат нужда от тях. Тя се казва "Не позволявайте да изтече крайният срок на лекарствата, дарете ги" и има около 5400 членове.
Акаунтът @Truequeshopve в "Инстаграм" има 35 000 последователи. Те публикуват информация за хора, които искат да продават и снимки на стоките, с които разполагат. След това продавачи и купувачи се свързват помежду си, срещат се на публични места, понякога и в станциите на метрото.
ЗА КАРЕ
Населението на Венецуела обвинява за целия икономически хаос, в който е затънала страната, левия президент Николас Мадуро. Десноцентристката опозиция използва социалното недоволство и вече предприеме мерки за провеждането на референдум, който да доведе до свалянето от власт на държавния глава. Според проучване на общественото мнение 70% от венецуелците искат отстраняването на Мадуро, който наследи на президентския пост любимеца Уго Чавес, починал през 2013 г. Мандатът на сегашния венецуелски президент е до 2019 г.
Липсата на продукти в супермаркетите във венецуелската столица Каракас достигна 82.3% през месец май според данни на местната социологическа агенция "Датаналисис".
Да, ама са по-евтини и с качество "наша младост, кога имахме зъби"!