Полицейската проверка след инцидента показва, че нивото на алкохол в кръвта на Мидълтън е 0.184, което е два пъти повече от законово установения лимит от 0.08. |
Съдийката Катлийн Хамилтън произнесе преди дни доживотна присъда на Доналд Мидълтън за деветото му шофиране в нетрезво състояние. Той също така няма да има право да моли за помилване в следващите 30 години, се казва още в съдебното решение. Толкова тежка присъда е доста необичайна за провинения като шофиране след употреба на алкохол. Най-често те се наказват с временно отнемане на шофьорската книжка и кратък престой зад решетките за рецидивистите, но след това те отново могат да се върнат на пътя. Оказва се, обаче, че подсъдимият Доналд Мидълтън има валидно разрешение за управление на моторно превозно средство, независимо от осемте осъдителни присъди. Това основателно повдига въпроса: колко пъти някой трябва да бъде хванат от полицията пиян зад волана, за да му бъде отнета шофьорската книжка? Според щатското законодателство разрешителното може да бъде отнето за определен период, но не и завинаги.
При деветото си закононарушение Доналд Мидълтън е арестуван през месец май 2015 г., след като влиза в насрещното платно с пикапа си и челно се удря в автомобил, управляван от 16-годишен младеж, който се прибира вкъщи от работа. Виновникът за инцидента се втурва в близкия денонощен супермаркет и многократно моли служителя да го скрие, става ясно по време на съдебния процес. Проверката показва, че
нивото на алкохол в кръвта на Мидълтън е 0.184,
което е два пъти повече от законово установения лимит от 0.08, обяснява Джъстин Фоулс, който е зам. районен прокурор на окръг Монтгомъри. Подсъдимият веднага се признава за виновен по обвинението за шофиране в нетрезво състояние и от май м.г. се намира зад решетките. По това време той е условно освободен, тъй като все още не е изтекъл срокът на присъдата от 13 г. затвор, която получава през 2009 г. за шофиране след консумация на алкохол.
Другият участник в катастрофата - тийнейджърът Джошуа Хайдън не е ранен. Баща му, Роуди Хайдън, споделя, че разбира тежката присъда, произнесена от съдия Хамилтън. "Като баща, се ядосвам, че този човек успява да избяга от правосъдната система осем пъти и е продължил да застрашава гражданите на пътя, като шофира, след като е употребил алкохол", казва Хайдън, който е полицай в окръг Монтгомъри. "Досегашните действия на Мидълтън показват, че той ще продължи да шофира колата си в нетрезво състояние. И не се знае дали следващия път няма да убие някого."
Доналд Мидълтън четири пъти лежи в затвора, след като е залавян пиян зад волана. Осмата му присъда от 2008 г. е затова, че се ударя в кола пред него, която е пълна с хора, но те успяват да се отърват с леки наранявания. Мидълтън е толкова пиян, че изпада от автомобила си и изобщо
не успява да се изправи на крака,
разказва зам.-прокурорът Фоулс. Присъдата му за това нарушение е 13 години затвор, но той остава зад решетките само четири години. След последното наказание Мидълтън е определен за рецидивист, което позволява произнасянето на по-тежко наказание. "Той доказа, че не може да му се вярва, когато се намира на свобода. Тогава представлява опасност за гражданите и най-доброто нещо за безопасността на пътищата е никога да не шофира отново", казва Фоулс.
Според него доживотната присъда е подходящо наказание, след като подсъдимият девет поредни пъти е залавян да шофира пиян. Това е рядко срещано в окръг Монтгомъри, но не и е прецедент, уточнява зам.-прокурорът. През февруари 2015 г. са издадени две доживотни присъди на тогава 64-годишния Боби Джийн Мартин от Хюстън, след като за 10-и път е хванат, че кара колата си след употреба на алкохол. "Трябва да направим всичко, което е по силите ни, за да не излагаме на опасност живота на приятелите, семействата и децата си, като позволяваме пияни шофьори на пътя", споделя зам.-прокурорът Джъстин Фоулс.
Правилата за наказания на пияни шофьори рецидивисти
значително се различават в различните американски щати,
но на нарушителите обикновено се дават много възможности да променят поведението си. По данни на Националната администрация за безопасност на движението по магистралите един от трима задържани за шофиране в нетрезво състояние е рецидивист. В щата Минесота 61-годишен мъж е освободен от затвора миналата година, след като излежава присъда от пет години за 27-ото си нарушение да шофира пиян. В Пенсилвания мъж е арестуван пет пъти за по-малко от година, но никога не му е била отнемана шофьорската книжка и не е лежал зад решетките повече от 10 дни. В щата Ню Йорк, например, три провинения за шофиране в нетрезво състояние могат да бъдат наказани с глоба от 10 000 долара и седем години затвор, въпреки че продължителността на присъдите може да се увеличава с нарастването на броя на провиненията. В Арканзас шофьорите завинаги губят книжките си при четвърто провинение в рамките на пет години.
Джей Ти Грифин от организацията "Майки срещу шофирането в нетрезво състояние" обяснява, че в 27 американски щата със закон са въведени специални устройства, които блокират стартера на колите, ако шофьорът не направи тест за алкохол, преди да запали колата си. Това е превантивна мярка, която дава добри резултати, но не се прилага масово.