:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,873
Активни 396
Страници 23,283
За един ден 1,302,066
Промяна

Баските в Испания вече не искат независимост

Страната на баските има големи привилегии и получава милиарди евро от централната власт в Мадрид, а обикновените хора намразиха терора на ЕТА
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Испанският крал Фелипе VI приветства говорителя на парламента от Баската националистическа партия Аитор Естебан в кралски дворец в Мадрид. Испанците ще гласуват през декември за трети път т.г. на предсрочни избори, тъй като никоя от партиите няма нужните депутати в парламента, за да сформират еднопартийно правителство или коалиция.
Испанската консервативна Народна партия спечели наскоро пълно мнозинство в парламента на автономната област Галисия, а Баската националистическа партия (БНП) излезе на първо място в Страната на баските на регионалните избори в края на септември. В автономната област на баските националистите, които управляват от 2012 г., са спечелили 37.6% от гласовете, което им дава 29 места в 75-местния парламент. Тази партия, която е основана през 1895 г., навремето огласи като своя основна цел постигането на държавна независимост на региона. Но в последните й предизборни програми това вече почти не се споменава. Темата за отцепването от Испания вече не се намира и в програмите на главните опоненти на БНП - националистите от ляворадикалната коалиция "Билду" (Обединение). По този начин Страната на баските, която доскоро се смяташе за един от основните бастиони на сепаратизма в Европа, отстъпи тази "привилегия" на другия испански регион - Каталуния.



Баската метаморфоза



Баските, които са около 2.1 милиона души в Испания, отдавна са смятани за непримирими сепаратисти, но това се дължи най-вече по вина на естремистката групировка ЕТА - Еускада та Ескатасуна (Баска родина и свобода). Според баския политолог Ману Арамбуру почти половин век - от 1961 г. до 2011 г., тези екстремисти тероризираха целия регион и останалите части на Испания, като извършваха убийства, отвличаха хора и изнудваха местния бизнес за пари. "ЕТА се асоциира от повечето жители на региона с тези кървави нападения и именно неприемането на това насилие на тази групировка в края на краищата доведе до неприемането на тезата за независимост", смята Арамбуру, цитиран от "Дойче веле". По този начин идеята за баски суверенитет в момента се споделя от една незначителна част от местното население в региона, допълва той. Политологът смята, че тези настроения сред хората не могат да не се отчитат и от БНП. "Целта за независимост вече не се смята за приоритетна от тази партия и тя набляга само над разширяването на пълномощията на баския автономен регион", каза Ману Арамбуру. Националистите на практика нямат икономически претенции към централната власт в Мадрид. За разлика от другите региони Страната на баските се ползва с редица привилегии от векове - т.нар. "фуерос"(свободи), тоест особен режим на данъчно облагане. Това беше нарушено само по време на диктатурата на фашисткия диктатор Франко през миналия век, който преследваше баските и на практика помогна за възхода на ЕТА, но после привилегиите на местната власт бе възстановена с идването на демокрацията.

Това носи на регионалното баско правителство почти 2 млрд. евро годишно и е трън в очите на националистите в Каталуния, обясни професорът по политология на Мадридския университет Фернан Гарсия. Те постоянно се аргументират, че представляват региона с най-висок стандарт на живот в Испания и че централната власт постоянно "ограбва" каталунците и единственият начин да се спре това е обявяването на независимост. На вълната на икономическата криза, която започна през 2008 г. и все още продължава, "националистите усилват своите позиции, като вече имат подкрепата на повече от половината население на Каталуния", констатира експертът, който прави паралел между баските и каталунските националисти. Така, ако БНП, която на практика ръководи Страната на баските през последните три десетилетия, винаги се е борила срещу радикалите, въоръжените и невъоръжените привърженици на независимостта, то в Каталуния радикално настроените националисти в момента контролират органите на местната власт. Те са мнозинство в местния парламент и са представени в регионалното правителство. То обещава да обяви суверенитет на региона догодина, за което вече се създават



структурите на бъдещата независима държава,



от типа на посолства и собствена данъчна служба.

Професор Гарсия предупреждава и за друга опасност. Каталунските националисти водят активна пропаганда и убеждават населението на региона за тяхното "генетично превъзходство" над останалите испанци. Те буквално изкореняват испанската символика - изгарят по време на демонстрации портретите на испанския крал Филип VI и испанското национално знаме. Националистите също така забраниха коридата, което било испанска традиция, а не каталунска. Затварят се училища с преподаването на испански език, а местната администрация налага глоби на предприятия за търговия, които имат табели на испански. В същото време в Страната на баските се уважават както местните, така и испанските традиции, припомня Ману Арамбуру. Дори заседанията на местния парламент се провеждат на два езика - баски и испански, а сегашните предизборни телевизионни дебати се водиха между политиците само на испански език. "Баският език никога не е бил налаган на никого със сила - в администрацията, болниците, търговията, като във всички държавни учреждения хората се обслужват на двата езика", уточни Арамбуру.

Испанското законодателство не предвижда отделянето от държавата на различните региони и забранява провеждането на каквито и да било референдуми по този въпрос, припомня Фернан Гарсия. Именно заради провеждането на подобно допитване на 9 ноември 2014 г. в момента се води дело срещу бившия премиер на Каталуния - Артур Мас, и трима висши чиновници от неговата администрация. Те са заплашени от големи глоби и забрана да заемат длъжност в държавната администрация. В момента се води дело и срещу председателя на каталунския парламент Карме Форкадел заради приетото решение на депутатите да обявят независимост през 2017 г. "Форкадел може дори да отиде в затвора", смята професор Гарсия. За разлика от тях баските националисти в лицето на БНП действат в рамките на испанското законодателство и се стремят да имат хармонични отношения с централната власт в Мадрид. При това центърът отговаря с взаимност. Като пример може да се посочи, че веднага след провеждането на местните избори стана ясно, че БНП няма да има достатъчно депутати за свое еднопартийно правителство. И тук, както и преди на помощ идват народните представители от баското отделение на управляващата испанска консервативна Народна партия. С тяхна помощ националистите отново ще запазят властта си и ще могат да формират свой кабинет, който ще управлява региона през следващите четири години. Това си е чиста политическа сделка, както се прави и в другите страни по света, но докато се подкрепя от избирателите, ще е успешна стратегия срещу сепаратистите и радикалите в региона.

СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Поддръжници на баските сепаратисти от ЕТА искат освобождаване на затворниците на групировката по време на местните избори, които се проведоха в Страната на баските в Испания. Над 1.75 млн. души гласуваха в региона, след като ЕТА обяви окончателно отказване от въоръжената борба т.г.

Регионалният премиер Артур Мас (в центъра) благодари на своите привърженици, докато напуска Върховния съд на Каталуния, където направи изявление пред съдия като обвиняем за организирането на референдум за независимост на областта на 9 ноември 2014 г. Този референдум бе предварително забранен от Конституционния съд на Испания. Мас се яви в съда в Барселона, придружен от членове на правителството му, около 400 регионални кметове и други местни лидери, докато в това време стотици негови поддръжници скандираха "Ние всички сме с Мас".

 Регионалният премиер Артур Мас (в центъра) благодари на своите привърженици, докато напуска Върховния съд на Каталуния, където направи изявление пред съдия като обвиняем за организирането на референдум за независимост на областта на 9 ноември 2014 г. Този референдум бе предварително забранен от Конституционния съд на Испания. Мас се яви в съда в Барселона, придружен от членове на правителството му, около 400 регионални кметове и други местни лидери, докато в това време стотици негови поддръжници скандираха "Ние всички сме с Мас".


3
3555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
03 Октомври 2016 12:40
Не е интересна темата, МАЙ!
А уж на всеки сепаратист се радвахте!
И конференция на "сепаратистите от всички страни" в Москва даже имаше.
03 Октомври 2016 12:46
Твърдението е базирано на догадки и спекулации.
03 Октомври 2016 19:41
Потвърдено за спекулациите - има един текст, че
Баските, които са около 2.1 милиона души в Испания, отдавна са смятани за непримирими сепаратисти, но това се дължи най-вече по вина на естремистката групировка ЕТА - Еускада та Ескатасуна (Баска родина и свобода).
, което е пълна глупост, както и стопроцентова демагогия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД