:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,586
Активни 477
Страници 23,996
За един ден 1,302,066

Накъде ще тръгне светът след края на хегемонията на САЩ?

Опорната точка на глобалната власт се премества от Евроатлантическия свят към Азия
Снимка: ЕПА/БГНЕС
САЩ губят позицията си на световен хегемон и трябва да се примирят с този факт, категорични са експертите.
Решението на Великобритания да напусне ЕС предизвика кършене на ръце с безпокойство и скърцане със зъби от яд сред външнополитическия елит от двете страни на Атлантика, защото се смята, че Брекзитът поставя края на либералния международен ред, наложен след края на Втората световна война. Разбира се, влиятелните вътрешни сили в Европа и САЩ - популисткият отговор на подкрепяния от елита проект за глобализация - подриват подкрепата за либералния интернационализъм. Либералният международен ред е разклатен от известно време от по-фундаментални причини.

Това, което експертите по международна политика наричат либерален международен ред, всъщност е Пакс Американа, създаден след 1945 г. и основаващ се на превъзходството на САЩ. През 1945 г. - първият момент на еднолично превъзходство на Америка -



САЩ стоят зад половината от световното промишлено производство,



контролират 2/3 от световните златни и валутни резерви и притежават глобални военни възможности. САЩ имат и монопол върху атомните оръжия. Тази комбинация от нарастваща военна, финансова и икономическа сила позволява създаването на институции, отговарящи за сигурността и икономиката - ООН, НАТО, Световната банка, МВФ, Световната търговска организация, които стоят в основата на следвоенния ред (и това продължава досега), възстановяването на съсипаните икономики на Западна Европа и Япония и помогна за възстановяването на мира и стабилизирането на обстановката в Европа и Източна Азия.

Експерти по международна политика са на мнение, че след Втората световна война САЩ имат доминираща позиция в света и са световен хегемон. Дори и по време на Студената война доминиращото положение на САЩ никога не е било заплашено. При липсата на икономически и технологичен потенциал, който да намали огромната пропаст, деляща го със САЩ, СССР беше повече илюзорна, отколкото истинска суперсила. Рухването на СССР през 1989-1991 г. доведе до небивал геополитически подем на САЩ и накара болните мозъци да повярват в "края на историята", че либералният международен ред се е превърнал в неизменна характеристика на международната политика.

Сега обаче знаем, че това е илюзия. Либералният международен ред се разпада,



тъй като се променя глобалният баланс на силите,



а основите на Пакс Американа, на които се базира силата на САЩ, поддават. Всъщност, потенциалът на Америка започна да намалява от 60-те години на ХХ век. Последиците от това бяха ясни през 60-те, 70-те и 80-те години - американските предимства намаляваха за сметка на Европа и Япония (въпреки че през 80-те години ръстът на японската икономика напразно предизвика тревога, че Токио ще измести САЩ като водеща световна сила). Драматичният срив на СССР също така защити историческите сили, които вече бяха унищожили основите на господството на Америка.

Някои анализатори - особено Дейвид Калео, Робърт Джилпин и Пол Кенеди - разбраха същността на случващата се геоикономическа трансформация. Бестселърът на Кенеди от 1987 г. "Възходът и падението на Великите сили" предизвика



дебат за относителната загуба на влияние на САЩ



Той направи две основни заключения. Първо, от началото на съвременната международна система (1500) всички велики сили преминават през сходен житейски цикъл: появяват се, отбелязват възход, достигат пика на мощта си и след това започва спад. Второ, нито една велика държава - дори и най-могъщата - не е успяла да се задържи на върха завинаги. Твърдението на Кенеди, че САЩ не са изключение от процеса на възход и падение на свръхдържавите предизвика фурор сред външнополитическия елит на САЩ. Последвалият дебат за упадъка на САЩ, предизвикан от Кенеди, рязко бе прекратен, когато СССР (геополитическият съперник на САЩ) рухна и когато Япония (основен икономически съперник на САЩ) преживя крах на икономиката си.

Най-голямото предизвикателство за запазването на господството на Пакс Американа се появи през 80-те години: началото на възхода на икономиката на Китай. Дън Сяопин постави началото на големи икономически реформи, които доведоха до бързото превръщане на азиатската страна в икономическа сила. Възходът на Китай направо спира дъха. През 2010 г.



Китай задмина САЩ



като най-голямата търговска нация и най-големия производител в света. През 2014 г., според МВФ и Световната банка Китай изпревари САЩ и като най-голямата икономика в света (на базата на паритета на покупателната способност). Междувременно САЩ са изправени пред свои вътрешни предизвикателства, сред които са застаряващото население, стагнация в производството и поляризация в политиката.

САЩ са изправени пред фискална криза в началото на 2020 г. и след това. Според дългосрочните прогнози американският БВП ще нараства само с около 2% годишно. Китай вече задмина САЩ по размер на БВП според паритета на покупателната способност, така че е въпрос на време да застане на първо място и по БВП на базата на пазарния валутен курс.

Китай днес се сблъсква с икономически препятствия, както и с такива като застаряване на населението и тежкото състояние на околната среда. Китайската икономика отстъпва в качествено отношение на американската в икономически и технологичен аспект. Но пък полага усилия, за да промени това. Икономическият ръст на Китай вече промени геополитическия баланс между Пекин и Вашингтон. Затова



либералният международен ред е заплашен



Китай (а и другите) са във възход, а относителната сила на Америка е в упадък. Това е част от по-голяма картина: опорната точка на глобалната власт се премества от Евроатлантическия свят към Азия - предаване на власт, предизвикано от големи, безпристрастни сили на историческа промяна.

Английският учен Едуард Халет Кар установява динамиката, която предизвиква разклащането на оглавявания от САЩ либерален международен ред. В класическото си изследване, посветено на междувоенните външни отношения, наречено "20-годишната криза", Кар показва, че геополитическата криза от 30-те години е предизвикана от увеличаващата се пропаст в международния ред, установен с Версайския договор след Първата световна война, и промените в разпределението на властта в Европа. Той прави две важни геополитически заключения. Първо, международният ред се отразява на баланса на силите, които съществуват при неговото установяване, и на интересите на доминиращата сила, която го установява. Второ, международният ред никога не съществува по-дълго от големите промени в баланса на силите, който го има вече при неговото установяване. Кар предупреждава, че бързо развиващите се държави и преживяващите спад защитници на статуквото ще се противопоставят едни срещу други. Държави, създали доминиращия международен ред, държат на статуквото, тъй като то е в техен интерес. Развиващите се страни не са свързани със съществуващия ред и търсят възможности за преразглеждането му, за да спечелят престиж, положение и геополитически условия, отговарящи на увеличаващата им се сила.

Най-големите защитници на либералния международен ред - Джон Айкънбъри, е добър пример - признават, че ерата на американското превъзходство е към края си. Според тях има две причини за това. САЩ могат да се придържат към някаква зомби хегемония, при която правилата, нормите и институциите, олицетворяващи Пакс Американа, могат да надживеят срива на американското влияние. Първо, те смятат, че международният ред е "основан на правила", които са изгодни за всички държави, които ги спазват. Тук обаче се пренебрегва важен момент: в международната политика този,



който управлява, определя правилата



Със сигурност ползите от следвоенния международен ред бяха широко разпространени. Най-много от тях се възползваха САЩ и Вашингтон се стремеше точно към това, когато създаде поствоенната система. Второ, смяташе се, че Китай няма да оспори или да промени международния либерален ред, тъй като геополитическият и икономическият му възход стават в рамките на тази система. Китай наистина отбелязва ръст в рамките на Пакс Американа, но той не стана велика сила с цел да съхрани старата система. Нарастващата сила на Китай прави това, което и всички развиващи се страни: иска да реформира международния ред в съответствие със собствените си интереси, норми и ценности, а не с тези на САЩ.

Ако днес беше жив, Кар нямаше да е изненадан от това, че в Източна Азия Китай оспорва Пакс Американа, като преследва своите интереси да бъде регионален лидер. Кар бил разбрал защо Москва се опитва да утвърди влиянието си в региони, които, ако се върнем в царските времена, са били под руско влияние. Той би разбрал и защо Китай и други развиващи се държави се опитват да преустроят международните институции и правила спрямо реалността и да създадат алтернативен международен ред, който съществува паралелно с Пакс Американа. САЩ трябва да се адаптират към реалността, че балансът на силите, които поддържа либералния международен ред, се разклаща. Ако не успее да направи това и се опита да съхрани умиращото поствоенно статукво, САЩ рискуват да се изправят пред сравнително бърз икономически упадък у дома и пред сериозен международен конфликт.

-----

* Кристофър Лейн е преподавател по международни отношения на тексаския университет A&M





45
4430
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
03 Октомври 2016 19:58
03 Октомври 2016 20:03
Най-важното - убеденост, че идва някакъв край...
-----------------
Сайтът на Генек
03 Октомври 2016 20:08
Абе, много думи, много анализ за една проста истина : в историята на света няма нито една вечна суперсила. И на янките ще им дойде реда. Но за разлика от другите разкапали се империи, те ще завлечат всички на дъното и историята трябва да почва отначало.
03 Октомври 2016 20:15
Накъде ще тръгне светът след края на хегемонията на САЩ?
"...и утре е ден" как' казал трудовакът със зеления потник.
03 Октомври 2016 20:16
Към многополюсен модел и подвиване на опаш от страна на властелините.
03 Октомври 2016 20:28
Ако Китай ще са следващият световен хегемон, както намеква статията, не виждам нещо много страшно. Има далеч по-лоши варианти. Китайците поне малко, или много са прагматични. Не колкото американците, но се учат. Обаче Китай абсолютен хегемон, не знам как ще се отрази на Русия.
03 Октомври 2016 20:41
Обаче Китай абсолютен хегемон, не знам как ще се отрази на Русия.


Свърши тая с абсолютните хегемони. Такива вече няма да има, защото не е здравословно. Икономическото ниво е важно, но не единственото условие да си световен хегемон. Ако искаш да си такъв, трябва да го постигнеш на бойното поле с конкуренцията. САЩ или ще трябва да защитават хегемонията си с голяма война, или ще трябва да си посвият сармите.
03 Октомври 2016 20:45
Рухването на СССР през 1989-1991 г. доведе до небивал геополитически подем на САЩ и накара болните мозъци да повярват в "края на историята", че либералният международен ред се е превърнал в неизменна характеристика на международната политика.


тва с болните мозъци ми хареса - и тука във форума има 20-тина такива дето по цял ден копат и поливат идеята за ръководната роля на УСА.
03 Октомври 2016 21:00
Свърши тая с абсолютните хегемони. Такива вече няма да има, защото не е здравословно.

Това добре, но е притеснително ако се нацвъкат много хегемончета. Ако има двуполюсен модел, има и някаква стабилност - справка студената война. Когато има много хегемончета, се получава ПСВ и продължението и ВСВ.
Аз очаквах че ЕС ще стане противотежест на САЩ, но се оказа че на европейците лесно им се огъва коловоза. Другият реален вариант е Китай. Икономически вече е от същият порядък като САЩ, но като политическо и културно влияние, армия и система от съюзници са още доста далеч. Но работят да наваксат.
03 Октомври 2016 21:03
Но работят да наваксат.


бе, и УСА работи много активно да се самоизолира. Ако стане президент Дончо ще забие последния пирон в ковчега на самоизолацията.
03 Октомври 2016 21:08
"Накъде ще тръгне светът след края на хегемонията на САЩ?
********
Aбе, светът не знам накъде ще тръгне , ама бая козяци - бивши АОНСУ, МГИМО, БКП и ОФ активисти - днес видни евроатлантици, ще хукнат към кея в Поморие .
Ама, тоя път ще ги изръчкам с лакти и китка , преди да вдигнат техния тапет : " Мамо, мамо ,я ги виж !"
03 Октомври 2016 21:11
Това добре, но е притеснително ако се нацвъкат много хегемончета.


Няма да се народят, защото другите две велики сили нямат амбиции да са хегемони. Неизбежно е големите сили да имат сфери на интереи, но това лесно се договаря между тях. Нека си имат, важното е да си ги знаят, да не пипат там и да си сътрудничат. Всички видяхме какви говна забъркаха САЩ само за петнадесет-двадесет години по целия свят. И продължават да ровят. Това няма как да продължи. Лошото е, че Европа тъпо отказва да се нареди сред малките "хегемончета". Защото това без федерация или конфедерация посмъртно не може да стане.
03 Октомври 2016 21:12
Доверието. Това е проблемът. Светът вече не вярва на САЩ. Ценностите, върху които е построена американската демокрация, лицемерно бяха погазени. Арогантното невежество и престъпната самонадеяност на американците додея на малки и големи, по света и у нас. Америка никога повече няма да бъде хегемон. Поне докато не реши проблема си с доверието. И вътре, и вън. Защото и доверието на американците в демокрацията им вече не е безусловно.
03 Октомври 2016 21:13
Россия скоро будет менять нефть на продовольствие
Шантаж Америки плутонием – это откровенный плевок Обаме, здесь правительство в Кремле постепенно подходит к точке невозврата. Риторика Путина и его окружения напоминает события 1983 года, когда и Боинг сбили, и санкции повводили за Афганистан, и нефть начала падать в цене. Теперь ядерный шантаж – как раз перед очередной перестройкой. Но несомненно одно – Путина скоро задушат подушкой, потому как договор о обмене российской нефти на продовольствие будет подписывать кто-то другой. Сегодняшний демарш Путина с плутонием – тому подтверждение.
В Кремле понимают – за свои поступки рано или поздно им придется отвечать. Уже никто в мире не сомневается – самолет рейса MH17 в небе Донбасса сбили российские военные. Никто не сомневается, что Россия в Сирии защищает режим Асада. Напомню – это режим, который поддерживает всего 10% населения этой арабской страны. А значит эта война обречена. Но это еще не все – на исходе 2016 года вдруг выяснилось, что санкции все же работают. Выяснилось это внезапно и сообщил это сам Путин. В понедельник 3 октября 2016 года он попытался применить свой последний аргумент – прямой ядерный шантаж.
Москва готова возобновить соглашение с США об утилизации оружейного плутония в случае отмены Вашингтоном «закона Магнитского» и всех антироссийских санкций, следует из текста законопроекта, внесенного в Госдуму президентом России Владимиром Путиным и размещенном в понедельник, 3 октября, в автоматизированной системе обеспечения законодательной деятельности. На секунду – ВСЕХ САНКЦИЙ, вообще всех, которые ввели против России. Дополнительно Путин хочет, чтобы США вывели все свои войска из Европы, говорится в документе. Точнее – привести их в состояние на начало 2000 года (напомню – тогда в Европе осталось всего 4 батальона американцев). Кроме того, Путин потребовал компенсировать потери от санкций.
Как мы понимаем – в Америке Путина и его предложения пошлют подальше. Не потому что они невыполнимы, а потому, что явный шантаж для американцев, это как укус блохи. Пентагон понимает, что Россия планирует наращивать ядерный арсенал тотальными темпами, видимо планируя его увеличить в 2-3 раза за десятилетие. Имеется в виду – все же победить не качеством, а количеством. Американская ПРО вряд ли справится с 12 000 боеголовок, даже не смотря на то, что 64 американский Крейсера могут одновременно перехватить до 1000 баллистических ракет и боеголовок – этого откровенно мало будет в подобной ситуации.
Но Пентагон располагает и несколькими тузами в рукаве. Например программы перевооружений на 2017-2025 год предусматривают план “Б”, когда комплекс американской ПРО будет дополнен лазерным и электромагнитным оружием. Да и санкции душат Россию колоссально – иначе бы не было такой паники накануне зимы 2017 года. Ведь дело в том, что сейчас Россия уже испытывает недостаток пшеничной муки хлебного качества. Украина, Канада, США пшеницу в Россию не поставляют, а фуражная пшеница не очень лепится в хлеб. Кроме того “импортозамещение” привело к серьезному росту цен на ряд продуктов. А еще и расходы на содержание нескольких квазиреспублик и войну в Сирии. Результат – около 30% бюджета 2017 уйдет на армию. И это при том, что 70% ВВП России вырабатывается госкомпаниями. А это ахилесова пята российской экономики. Стоит только ввести секторальные санкции и ограничить работу SWIFT в России, как экономика начнет полностью сыпаться в течении нескольких месяцев.
Смешно – Путин, вступая во все большую конфронтацию с США, подгоняет этот сценарий. И если раньше был шанс, что дефолт России наступит не ранее 2018 года, то теперь это четко может быть весна 2017, а возможно и февраль. И вот, ровно через 100 лет в России опять революция, люди на улице и расстрелянный царь – на этот раз пожизненный президент. А потом опять “признание Америки”, “нефть в обмен на продовольствие” и “перестройка 2.0″. Истерика с плутонием, это именно истерика. В Кремле понимают, что тонкая нить, на которой они висят может оборваться именно из-за плохой экономики. И счет идет на месяцы – последние месяцы. А что будет с Россией после распада – это уже другая история. Более печальная – увы.
Виктор Шевчук

03 Октомври 2016 21:20
Втора смяна
03 Окт 2016 21:03Мнения: 3,363
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Но работят да наваксат.бе, и УСА работи много активно да се самоизолира. Ако стане президент Дончо ще забие последния пирон в ковчега на самоизолацията.

И аз така мисля. А една оздравяваща изолация е нещо добро. Точно когато са били в сравнителна изолация, енергията на САЩ отива навътре и се получават изумителни открития. Ако при научният потенциал на САЩ, парите за отбрана отиват за медицина, наука и космос в продължение на десетилетия...ами имате фантазия, представяйте си.
От поточните линии на Форд, през самолета, та до съвременната медицина и масовото кино, всичко е започнало когато САЩ са били в изолация до ПСВ.
03 Октомври 2016 21:28
Авторът, пък и настоящият форум пропускат неща, които отдавна са очевидни.

Като се започне от създаването на Остиндийската Компания, та до сега светът се управлява от корпорациите. САЩ наложиха свой ред преди 70 години, защото най-големите корпорации бяха там. Сега вече има големи играчи по цял свят, именно защото там бяха вложени средства и технологии.
Националните правителства имат някаква роля, но само тогава, когато самите те имат корпоративна структура - Китай, Русия, С.Корея, Турция и т.н., където има един Бащица, Централен Комитет или "капо ди тути капи", а всички останали са заменими.

Не е важно дали корпорацията се нарича Сименс, Круп, Дженерал Илектрик, КПСС или Единна Русия. Важното е, че зад тях стоят ония 1%, които "раздават порциите". А за почитателите на "силната ръка" остава надеждата повече да бъдат милвани, отколкото бити.
03 Октомври 2016 21:28
И аз така мисля. А една оздравяваща изолация е нещо добро. Точно когато са били в сравнителна изолация, енергията на САЩ отива навътре и се получават изумителни открития. Ако при научният потенциал на САЩ, парите за отбрана отиват за медицина, наука и космос в продължение на десетилетия...ами имате фантазия, представяйте си.
От поточните линии на Форд, през самолета, та до съвременната медицина и масовото кино, всичко е започнало когато САЩ са били в изолация до ПСВ.


в дебелите книги пише, че аналогията не е доказателство, без "победите" в ПСВ и ВСВ САЩ нямаше да е нещо повече от водещ партньор в НАФТА.
03 Октомври 2016 21:30
Поне докато не реши проблема си с доверието. И вътре, и вън. Защото и доверието на американците в демокрацията им вече не е безусловно.

Според скормните ми наблюдения, при американците демокрацията е следствие...инструмент. Това в което вярват фанатично е свободата, а това което уважават са законите. Ако утре измислят нещо което по-добре да се вписва в тази схема демокрацията заминава. Това в което са разколебани (меко казано) е нуждата да се изнася свобода по света, или да се освобождава/демокатизира някой. Хората си искат обратно в САЩ самолетоносачите, крайцерите и войниците, а това е което Тръмп им обещава.
03 Октомври 2016 21:35
в дебелите книги пише, че аналогията не е доказателство, без "победите" в ПСВ и ВСВ САЩ нямаше да е нещо повече от водещ партньор в НАФТА.

Слагането на победите в кавички, показва или абсолютно непознаване на историята на ВСВ, или много тежка политическа предубеденост. И в двата случая няма да ни се получи дискусията. Приеми че настроенията в САЩ са към изолация. Преди да затворят коментарната секция в CNN, огромна част от мненията бяха "абе оставете ги да се оправят сами", независимо дали идеше реч за Украйна или за друга "гореща точка".
03 Октомври 2016 21:38
Всички видяхме какви говна забъркаха САЩ само за петнадесет-двадесет години по целия свят. И продължават да ровят. Това няма как да продължи. Лошото е, че Европа тъпо отказва да се нареди сред малките "хегемончета". Защото това без федерация или конфедерация посмъртно не може да стане.

Кротнаха се по време на Обама. САЩ бяха против аферата Либия, дори официално, а едва ли можеш да ги обвиниш че в момента бомбят ИДИЛ и помагат на кюрдите.
За ЕСЩ съм съгласен, но там имаме еди почти непреодолим проблем - езика.
03 Октомври 2016 21:44
Отлична статия показваща, че и на запад винаги е имало умни хора, но както и у нас идиотите дават тон за песен.
Рухването на СССР през 1989-1991 г. доведе до небивал геополитически подем на САЩ и накара болните мозъци да повярват в "края на историята", че либералният международен ред се е превърнал в неизменна характеристика на международната политика.

Като се започне от Босна и после Югославия в началото на 21-ви век САЩ навлизат в етап на нещо между хитлеризъм и сталинизъм и полагат кански усилия да превърнат света в един Гулаг, За заблуда на обществата пускат непозната дотогава агресивна напудрена рекламна пропаганда основана на 100на кухи клишета, първото от които е "евроатлантически ценности". Нерде Атлантида, нерде Европа..
В "Теми на форумците" има почти равностойна тема Натисни тук
03 Октомври 2016 21:45
"Накъде ще тръгне светът след края на хегемонията на САЩ?"
Ще тръгне към по-добро. Гарантирано! Ако останем живи.
03 Октомври 2016 21:53
Слагането на победите в кавички, показва или абсолютно непознаване на историята на ВСВ, или много тежка политическа предубеденост.


даже не са и за кавички, колега. точния израз е "да влезеш през задния вход на историята". УСА има под 10 % принос за победата на Антантата и под 20 % принос за победата на съюзниците във ВСВ. Няма друга империя, която да е влязла в историята през задния вход. А който влиза през задния вход излиза набързо пак оттам.
03 Октомври 2016 21:56
Хмм.. Китай - САЩ...
Централизирана икономика срещу "слепите сили на пазара"...
Така го разбирам аз... А кой побеждава... Не знам, авторите да кажат...
03 Октомври 2016 22:37
Централизирана икономика

Не бих нарекъл Китайската икономика централизирана. Да, държавата се бърка в икономиката, но действат и пазарните принципи.
04 Октомври 2016 04:51
Централизирана икономика срещу "слепите сили на пазара"...
Така го разбирам аз... А кой побеждава... Не знам, авторите да кажат...

Тези с по модерните технологии в производството на стоки и услуги.
Всичко останало са подробности.
04 Октомври 2016 05:06
Какво представлява т.нар. либерален международен ред? Представлява правото на хегемона да се намесва с ботушите във всички зони на света и във всички държави. Свободата е за силния, а подчинението за слабия. Либерализма поначало се основава на принципа на..джунглата. При него важи естествения подбор. По-силния, по-жестокия и по-добре въоръжения подчинява или унищожава по-слабия. Китай може да се развива икономически. Но Китай не разполага с военната сила и НАТО, което обслужва хегемона. В НАТО има много държави, а Китай е самостоятелен играч. В Съвета за сигурност са: Русия, Великобритания, Франция, Китай и САЩ. Трите са в НАТО. Доминацията на долара също е от значение. Мултинационалните компании, които доведоха до икономическия ръст на Китай, постепенно се изтеглят.
04 Октомври 2016 07:39
"Бой се от данайците (пиндосите), дори когато ти носят (разправят) дарове (как им свършва хегемонията)". Един вид - понеже вече не сме хегемони, някой друг да ви праща "ножки Буша".
04 Октомври 2016 08:53
Но Китай не разполага с военната сила
Китай има най-голямата действаща армия в света , близо 2,5 милиона военослужещи. Има всички родове и видове въоръжени сили , с големи количества най-модерно руско въоръжение ,както и свои оръжия , произведени по руски лицензи/или откровено изкопирани/. Китай има най-стабилно растящия военен бюджет в света , който на всичко отгоре е балансиран спрямо икономическия ръст на страната. Китай е ядрена сила ,заедно с Великобритания и Франция дели третото място в Света , и ясната тенденция да го заеме самостоятелно. Китай има на въоръжение стратегически подводници , включително десетина атомни такива. Разработва нови. Китай има балистични ядрени ракети ,включително няколко десетки междуконтинентални БР. Китайските МКБР вече покриват цялата площ на Севрна Америка. При един хипотетичен ядрен сблъсък на САЩ и Китай въпреки сегашното превъзходство на САЩ , Китай вече е в състояние да нанесе неприемливи загуби на Америка. Китай непрекъснато увеличава военния си флот и присъствието си в световния океан,понястоящем китайски военни съдове има и в Средиземно Море. Строят /тихомълком/ и база в Сирия... Ако на всичко това викате "не разполага с военна сила" , какво ли ще стане когато РАЗПОЛАГА ?
04 Октомври 2016 09:59
За ЕСЩ съм съгласен, но там имаме еди почти непреодолим проблем - езика.


Според мен излизането на UК от ЕС е невероятен шанс - хем излиза най-големият враг на европейската интеграция, хем дава възможност ЕС да възприеме английския като универсален език, без да създава вътрешни напрежения (защото UK е вън). Английският има две основни предимства - един от най-лесните за научаване и вече е широко разпространен.
04 Октомври 2016 10:00
По разбираеми причини Русия е надценена от нас българите . В статията даже не се споменава за Русия обаче . И това е опит за обективност. Китай е с десетина пъти по-многобройно население и десетина пъти по-висок БВП , който нараства много по-бързо от руския. Е руснаците могат да загасят тока за всичките , но към момента нищо друго. Ако Китай започне да диктува и пренарежда в света , за българите живота ще стане по-тежък. Единственият гъдел е на практика да разберем колко по-тежък.
04 Октомври 2016 11:13
Но Китай не разполага с военната сила


Трябва да сме благодарни, че Китай по редица причини ( включително и културни ) са самовглъбени и себедостатъчни.
04 Октомври 2016 11:40
Всъщност през по-голямата част от историята на последните 2200 години Китай (държавите които са били Китай тогава) е бил първа световна сила.
В този смисъл е невярно твърдението на Кенеди, че няма как една сила трайно в исторически план да задържи световната доминация.
От 1978г. насам Китай е тръгнал да възвръща тази си позиция.
В икономически план това вече се случва, във военен ще трябват обаче още доста години.

За мен проблемът в една китайска доминация е че тя няма да е основана на демократичните ценности и разбирания, които, колкото и да са оплювани сега, осигуриха възможности за индивидуална свобода и просперитет на хората в демократичните общества, непознати преди в световната история.
Другият чувствителен момент е, че в по-голямата част от историята на своята доминация евентуалната китайска експанзия е била сдържана от могъщите степни държави на север от Китай - Хунну, Сянби, табгачите, Жуан-Жуан, Тюркските каганати, Киргизкия каганат, Ляо, Цзин, монголите.
Тези държави вече ги няма като сдържащ фактор, а Русия, която е на север сега от Китай не би могла да ги замени.
Та не е ясно как би действал Китай без този фактор.
Вярно, че в периода 1650 - 1850 такъв фактор също е липсвал, а Китай се е задоволил с непосредствената си сфера на влияние, но дали в настоящия глобален свят това би се повторило?
04 Октомври 2016 12:00
За мен проблемът в една китайска доминация е че тя няма да е основана на демократичните ценности и разбирания, които, колкото и да са оплювани сега, осигуриха възможности за индивидуална свобода и просперитет на хората в демократичните общества, непознати преди в световната история.
оле Божеее, повече не може!!! Пак за любимите евроатлантически ценности. Като гледам какви ценности са набъкали в САЩ тъдява, ката ден вземат че убият някого на улицата. Всеобщо следене и какво ли не. Големи ценности.
Авторът, обаче е пропуснал да сподели, че Китай работи заедно с Русия, за да бъде премахнат нео-либералния модел. В икономическата сфера той е компромитират, защото съдава огромно неравенство. А когато има неравенство, няма еднакви възможности, оттам тази демокрация е гнила.
Страхувам се обаче, че САЩ няма да се дадат без бой, така, че може да очакваме голяма ядрена патаклама.
04 Октомври 2016 12:27
Доминираща света ще е държавата или корпорацията,която първа създаде Изкуствен Общ Интелект/AGI/.И ще доминира до края на човешката история,тоест няколко дни.
04 Октомври 2016 12:41
То САЩ просперира, просперира през 60-те, аферим, ама в един момент ръстът на производство изпревари ръста на заплатите и вместо да повишат заплатите на скръндзите им се досвидя, пък айде и банките да поспечелят нещо и започнаха една кампания по насърчаване на теглене на кредити от гражданите, "Взимайте, потребявайте, не му мислете за връщането, шъ съ опрайм." Материалното благосъстояние е сладко нещо, дай ся да потребяваме, кеф ти втора къща, кеф ти нова кола, кеф ти две нови коли, кеф ти басейн, кеф ти два басейна и накрая се получи един гоооолям балон, който се спука. Демократични ценности, всеки е свободен да си тегли кредит, лапай, батка, утре ще му мислим, голям прас; те, цените на имотите винаги ще растат, да живей демокрацията!
04 Октомври 2016 12:43
оле Божеее, повече не може!!! Пак за любимите евроатлантически ценности

Да ценностите са големи , но капиталът постепенно ги заличава. В Китай даже и това го няма.
04 Октомври 2016 12:53
Така нареченият Маркс с многото плюсове, изглежда не е чел Маркс или не го е разбрал! Производствените сили налагат определени производствени отношения, а не обратното! Пример рухването на СССР и окупираните територии! Като се налагат производствени отношения, които спират развитието, се стига до революция или до затъване и разрушаване на обществото! В Китай въведоха пазарна икономика при еднопартийна система, която не я прави по- малко капиталистическа! В западните страни неравеството е по-малко от Китай и Русия, а пък социалната политика е на космически висоти в сравнение със същите!
04 Октомври 2016 12:59
оле Божеее, повече не може!!! Пак за любимите евроатлантически ценности. Като гледам какви ценности са набъкали в САЩ тъдява, ката ден вземат че убият някого на улицата. Всеобщо следене и какво ли не. Големи ценности.
Авторът, обаче е пропуснал да сподели, че Китай работи заедно с Русия, за да бъде премахнат нео-либералния модел. В икономическата сфера той е компромитират, защото съдава огромно неравенство. А когато има неравенство, няма еднакви възможности, оттам тази демокрация е гнила.


Вторачен в антиевроатлантическите си убеждения сте "пропуснал" да забележите фрапантното неравенство съществуващо именно в двете посочени от Вас държави - тези смели борци против неолиберализма!
04 Октомври 2016 14:14
xilometyr
04 Октомври 2016 12:53


Социалната политика ще изяде главите на западните държави. Всъщност вече ги изяжда.. Не стига това ами и променя генотипа на хората там.. стават все по-мързеливи и живеещи на гърба на държавата. Само, че трябват пари а кредитите с които западните държави станаха толкова социални привършват.

Всъщност без кредити западните държави са зели дали. Колоси на глинени крака. Яко напомпани с кредити.
04 Октомври 2016 14:15
Просто не ми се мисли какво ще стане ако доларът загуби ролята си на супер валута...
04 Октомври 2016 14:50
Всъщност без кредити западните държави са зели дали. Колоси на глинени крака. Яко напомпани с кредити.


Анджък де.
04 Октомври 2016 14:55
Сайтът Уикилийкс публикува обещаната порция компромати, насочени срещу кандидата за президент на САЩ от Демократическата партия Хилари Клинтън. В разпространените документите се посочва, че бившият държавен секретар е разглеждал възможността да ликвидира основателя на организация, става ясно от профила на Уикилийкс в Туитър.
Не можем ли просто да ликвидираме този човек с помощта на дрон”, попитала Клинтън на среща на върхушката. Съобщава се, че на това заседание Хилари Клинтън открито е предложила просто средство, за да накара Асанж да замълчи. Първоначално заявлението й предизвикало смях в залата, но малко по-късно всички разбрали, че политикът въобще не се шегува.

Предложението си Клинтън е направила още през 2010 година, след редица публикации за провалените мисии на САЩ в Ирак и Афганистан. По думите на източници на ресурса, те „силно огорчили” главата на външополитическото ведомство. Между другото, представител на кандидат-президента на Демократите не можа да каже нищо пред журналистите за достоверността на изнесените от Уикилийкс данни.

Превод: БЛИЦ


04 Октомври 2016 15:22
Съкращенията на средствата ще засегнат пенсии и други социални плащания
Утре руското правителство ще одобри предложението за, така наречената секретна част на бюджета, която се използва от армията и силите за сигурност двойно –от 374 на 679 милиарда рубли или около 10 милиарда евро.
Готви се и поправка в Закона за бюджета, с която ще се даде позволение на финансовия министър да добави към тази сума още 10 процента.
Паралелно на тези действия, всички граждански разходи на Русия ще бъдат съкратени до края на годината, в това число социални плащания, пенсии и инфраструктурни проекти. Намаляват дори парите за Крим и то с внушителните 15%.

Глинени колоси, колко да са глинени! Ще си резнат тлъстите пенсии в "ползу роду", като в Рассия и ще си платят кредитите!
04 Октомври 2016 18:49
САЩ стоят зад половината от световното промишлено производство,


Не си спомням откога не съм виждал някакъв продукт или изделие на което да пише Made in USA.
А тези които съм виждал са с такова качество, че никога не бих ги купил, ако имам избор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД