Министерството на труда обмисля да приеме искането на бизнеса да не се сливат празниците. "Обмисляме да няма дълги почивни дни, които да натоварват бизнеса", коментира социалният министър Зорница Русинова. В момента се проучвал европейският опит, въпреки че в министерството не е постъпвало конкретно предложение. Русинова е възложила на експертите си да мислят за нови варианти, които да устройват и бизнеса, и служителите. Четирите големи национално представителни организации са изпратили писма до председателите на парламентарните комисии по икономическа политика и по правните въпроси с искане да се промени Кодексът на труда, за да отпадне възможността Министерският съвет да размества почивните дни през годината.
Темата е повдигана много пъти през годините, като и други социални министри са се ангажирали с промени, но те така и не са реализирани. Мотивите на работодателите са, че тази практика влияе "отрицателно на производствените и работните процеси в предприятията, както и на цялостното състояние на бизнеса". Бизнесът оценява загубите за икономиката от дългите почивни дни през тази година на между 300 и 400 млн. лв. "Сливането на почивните дни между Великден и Гергьовден, заедно с отделното празнуване на 24 май, например, доведоха до това, че през май имаше 18 работни и 13 почивни дни!", пишат организациите.
Според работодателите сливането на празничните дни "не води до възстановяване на силите на работниците и служителите, нито до пълноценна почивка, а напротив - до допълнително натоварване, преумора в отделни моменти и стрес на работното място". "Чисто икономическите и финансови щети от създаването на изкуствени поредици от по пет-шест почивни дни също са добре известни и многократно коментирани. Практиката да се "затваря" държавата за периоди от по няколко дни е порочна, вредна и нанася осезаеми щети на икономиката", пишат в писмото до депутатите работодателите.
Организациите цитират проучване сред фирмите от края на април тази година, според което 54% от шефовете твърдят, че дългите празници имат негативен ефект върху функционирането на техния бизнес, като повече от половината са против. 65% категорично не искат държавата да се намесва в календара с почивните дни. 8% са обаче доволни от сливането. Това са предимно фирми от транспорта и туризма, за които дългите почивни дни имат положителен ефект. 23 на сто са по-компромисни и са съгласни празниците да се пренасочват в понеделник или в петък с решение на Министерския съвет.
ОЩЕ АРГУМЕНТИ
Друг мотив на бизнеса срещу тази практика е фактът, че сливането на почивни дни по никакъв начин не е синхронизирано с почивните дни в чужбина, а България е сред държавите в ЕС с най-голям брой национални празници, обявени за неработни дни. От друга страна, отработването на почивните дни в събота е неефективно, защото работниците и служителите са уморени от изтеклата работна седмица и производителността на труда им в съботния ден е по-ниска по презумпция. "Едновременно с това, в съботните дни партньорите ни в чужбина по правило не работят и е нарушена комуникацията помежду ни", пише още в позицията.
Логично...
Но на практика почивките са само за служителите и учениците. Който си има работа - работи...
--------------------------------------
Сайтът на Генек