:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 241
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Социалният министър поде инициативата срещу сливането на празници

Бизнесът изчислява загубите за икономиката от дългите почивни дни през 2016 г. на 300 до 400 млн. лв.
Министерството на труда обмисля да приеме искането на бизнеса да не се сливат празниците. "Обмисляме да няма дълги почивни дни, които да натоварват бизнеса", коментира социалният министър Зорница Русинова. В момента се проучвал европейският опит, въпреки че в министерството не е постъпвало конкретно предложение. Русинова е възложила на експертите си да мислят за нови варианти, които да устройват и бизнеса, и служителите. Четирите големи национално представителни организации са изпратили писма до председателите на парламентарните комисии по икономическа политика и по правните въпроси с искане да се промени Кодексът на труда, за да отпадне възможността Министерският съвет да размества почивните дни през годината.

Темата е повдигана много пъти през годините, като и други социални министри са се ангажирали с промени, но те така и не са реализирани. Мотивите на работодателите са, че тази практика влияе "отрицателно на производствените и работните процеси в предприятията, както и на цялостното състояние на бизнеса". Бизнесът оценява загубите за икономиката от дългите почивни дни през тази година на между 300 и 400 млн. лв. "Сливането на почивните дни между Великден и Гергьовден, заедно с отделното празнуване на 24 май, например, доведоха до това, че през май имаше 18 работни и 13 почивни дни!", пишат организациите.

Според работодателите сливането на празничните дни "не води до възстановяване на силите на работниците и служителите, нито до пълноценна почивка, а напротив - до допълнително натоварване, преумора в отделни моменти и стрес на работното място". "Чисто икономическите и финансови щети от създаването на изкуствени поредици от по пет-шест почивни дни също са добре известни и многократно коментирани. Практиката да се "затваря" държавата за периоди от по няколко дни е порочна, вредна и нанася осезаеми щети на икономиката", пишат в писмото до депутатите работодателите.

Организациите цитират проучване сред фирмите от края на април тази година, според което 54% от шефовете твърдят, че дългите празници имат негативен ефект върху функционирането на техния бизнес, като повече от половината са против. 65% категорично не искат държавата да се намесва в календара с почивните дни. 8% са обаче доволни от сливането. Това са предимно фирми от транспорта и туризма, за които дългите почивни дни имат положителен ефект. 23 на сто са по-компромисни и са съгласни празниците да се пренасочват в понеделник или в петък с решение на Министерския съвет.

ОЩЕ АРГУМЕНТИ

Друг мотив на бизнеса срещу тази практика е фактът, че сливането на почивни дни по никакъв начин не е синхронизирано с почивните дни в чужбина, а България е сред държавите в ЕС с най-голям брой национални празници, обявени за неработни дни. От друга страна, отработването на почивните дни в събота е неефективно, защото работниците и служителите са уморени от изтеклата работна седмица и производителността на труда им в съботния ден е по-ниска по презумпция. "Едновременно с това, в съботните дни партньорите ни в чужбина по правило не работят и е нарушена комуникацията помежду ни", пише още в позицията.
19
1459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
04 Октомври 2016 20:23
Логично...
Но на практика почивките са само за служителите и учениците. Който си има работа - работи...
--------------------------------------
Сайтът на Генек
04 Октомври 2016 20:31
А, банките се оплакали че не им е удобно така. И че като се отработвало в съботите, в Европа не работили, и им било трудно.
Намаляват си печалбите, завалиите...
04 Октомври 2016 20:33
Бизнеса,
04 Октомври 2016 20:37
че това ли му е работата на социалния министър?!?
Чии интереси пази той?
04 Октомври 2016 20:39
Чии интереси пази той?


На Боце. Идат избори и бизнесът ще отвори кесията. СЕГА го гладят по косъма.
04 Октомври 2016 22:20
Който има работа-работи и си гледа нивата за да бере плодове,който е наемник без лична работа-естествено ,че му е през коридора,после завижда и иска „и той на Маруся”.Ама така е било,така ще си тече...докато дойде отново модата на каскетите(то не че в България е отминала)
05 Октомври 2016 06:55
То на нашия бизнес и съботите и неделите му пречат, а ако може и през нощта да работим, ще му е най.добре!
05 Октомври 2016 07:13
Прави са!
Повече почивни дни повече похарчени пари в Гърция!
Гърците не заслужават такава държавно подкрепена и узаконена далавера.
05 Октомври 2016 07:56
rurade

Практиката да се "затваря" държавата за периоди от по няколко дни е порочна, вредна и нанася осезаеми щети на икономиката

Освен , че пълним кесиите на гръцките търговци и хотелиери, с дългите празници орахатяваме и половин милион "софийски герберови калинки" - /новопоявил се животински вид/ с възможността да изхарчат понатрупалите се от рушвети парички.
05 Октомври 2016 08:48
"Сливането на почивните дни между Великден и Гергьовден, заедно с отделното празнуване на 24 май, например, доведоха до това, че през май имаше 18 работни и 13 почивни дни!", пишат организациите

През миналата година, когато няма Великден през май, почивните дни са били 12 а работните 19, без никакво сливане на празници.
Цялата дискусия изглежда малоумна. От гледна точка на организация, проблемно е когато празник се пада във вторник или четвъртък, и това средностатистически е малко под 2 пъти годишно.
Много любопитно е как ще вият ако това дето си пожелават се изпълни. При празник във вторник, ще се почива предната събота и неделя, понеделник на работа, после почивка, после на работа... другата възможност в четвъртък почивка, петък на работа и събота пак почивка....Великден е през май един път на десетилетия, страхотен "бизнес" имаме дето не може да се оправи с две сливания на почивни дни годишно. Даже и някое име от тези гении е добре да се напише, да не е толкова анонимно умственото безсилие.
05 Октомври 2016 09:18
Дежурния , дори и когато си дежурен е полезно за имиджа ти да не се изказваш неподготвен !
Мислиш ли, че тия които сме против празничните преселения до Гърция, не сме наясно, какво ще стане , когато ги премахнат ?
Нали за това е казано "празник" , а не отпускарско оливане. Празникът е за да се ознаменува и отпразнува, да се отбележи някакво събитие, но не като хвърляш гюбеци в някоя таверна .
05 Октомври 2016 09:52
Всъщност бизнесът много добре знае, че без най- големите фирми, банките, държавни и ощински учреждения, всички останали работят, и същият бизнес много добре знае, че за работа в почивни дни не плаща завишено на работници съгласно кодекса. Така че за кво пищят всъщност? За Банките? Или за НАП и общините?
05 Октомври 2016 09:56
Празникът е за да се ознаменува и отпразнува, да се отбележи някакво събитие, но не като хвърляш гюбеци в някоя таверна .


Четиридневният "празник" е възможност, за този, който може да си го позволи, да се откъсне поне за ден-два от ежедневно травмиращото го обкръжение на ... себеподобните му българи и ... други. Защото иначе може и да "падлудееш".
05 Октомври 2016 11:08
Айде сега, гърците виновни. Ако няма сливане, няма да се ходи в Гърция и ще се отскача само до близкия мутроресторант.
Абе откъде я вадите тая логика и тая злоба, хората ходат при гърците, щото гърците не ги третират като мучащи крави, от които да се опитват да изцедят максимално и млякото, и месото, и вълната, която кравите даже нямат.
Да запитам ли що по другите държави (сащите не ги броя за държава, те са корпорация) платените отпуски са по 25 дена и нагоре, а? И бизнесът там, който плаща огромни заплати и огромни осигуровки, цъфти. На наште комсомолски секретари и неутрепани още мутри вълната на кравите все им пречи.
05 Октомври 2016 13:43
Да запитам ли що по другите държави (сащите не ги броя за държава, те са корпорация) платените отпуски са по 25 дена и нагоре, а?


Ау-у, ама сЮриозну ли ?
Ами правят ли си по няколко четиридневни вакханалии, с повод и без повод ?
Питам КайлитУ, щото другите хал хабер си нямаме...
05 Октомври 2016 14:24
Ами правят ли си по няколко четиридневни вакханалии, с повод и без повод ?

Правят си, имат сума ти празници, даже на коледа и нова година празнуват много по-дълго от нас. И ако сливат празници, после нищо не отработват.
А теб ко те боли и къде, че така жално плачеш, нали се отработват въпросните дни, къв ти е проблема те питам? Имаш празен хотел ли?
05 Октомври 2016 14:50
Ако няма четиридневни ваканции ще има работни дни през един. Като знам как се работи в петък представям си какво ще бъда....
05 Октомври 2016 15:45
Тук според мен е сгрешен акцента. Просто, ако се сливат почивни дни по-уместно е да няма отработване. Не са проблем слетите дни, а съботните отработвания. Слеят ли се дни, то никакво отработване - единия вариант. Втория - никакво сливане. Толкоз, но акцента е да няма съботни отработвания. А иначе бизнеса който си работи през официалните почивни дни си работи така и така.
05 Октомври 2016 22:23
На бизнеса му пречело разместването на почивни и работни дни щото видите ли в събота работниците и служителите били уморени. А повече от половин година че са уморени от разместването на часовете няма значение, така ли? Девет часа ми е точно в девет часа, независимо колко показвал часовника на шефа и един час по-рано ставане означава три часа по-късно събуждане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД