Добрата новина за учителските заплати беше сервирана в присъствието на синдикални шефове и верни кадри на ГЕРБ. |
Борисов обясни, че си позволява да даде допълнителни 223 млн. лв. за образование за 2017 г. заради "обезпечените пари" от приходните агенции, ДАНС, МВР и прокуратурата, които били в размер на 1.6 млрд.лв. "Бюджетът е в доста напреднала фаза, затова можахме да направим разчетите с финансовия министър и преценихме, че на образованието, като основен приоритет, можем да дадем тези средства допълнително", мотивира решението премиерът. 27 млн. лв. от тях ще бъдат за наука и висше образование, а 196 млн. лв. - за сферата на средното образование.
Очаквано най-голямото перо - 100 млн. лв. - ще отиде за увеличение на учителските заплати от 1 януари 2017 г. Заявката за 10% скок бе направена лично от министър Кунева по време на грандиозния учителски събор в зала "Арена Армеец" преди три месеца. Това бе гвоздеят в програмата на мегасъбитието, но ден по-късно премиерът Борисов попари надеждите на хилядите преподаватели с думите, че научава от медиите за подобно увеличение. От МОН пък започнаха да се оправдават, че Кунева просто е обявила записаното в новия колективен трудов договор "намерение" да се бори за повишение на възнагражденията. Вчера, месец преди изборите за президент, стана ясно, че пари за това все пак има.
Не всички учители обаче ще получат по 10% към заплатите си. Толкова ще е увеличението само за младите педагози, чиято стартова заплата ще се повиши от 600 на 660 лв. Останалите преподаватели ще трябва да се задоволят с около 8% скок, обясниха експерти от МОН.
С 26 млн. лв. ще се покрие ръстът на минималната работна заплата от 1 януари догодина, с което на практика ще се увеличат и заплатите на голяма част от непедагогическия състав. Останалите 70 млн. лв. ще се разпределят за решаване на системните проблеми в образованието - например за транспорт (12 млн. лв.), за приобщаващо образование (6 млн. лв.), за училищата зад граница (1.5 млн. лв.), за нови автобуси (1.2 млн. лв.) и др. С 12 млн.лв. ще се изпълнят договорките в новия колективен договор - например повишаване на заплащането за часа на класа от 25 на 30 лв., увеличение от 0.8 на 1% на парите за квалификация на учителите и др. Пари ще има и за обезпечаване на част от постановките на новия училищен закон - сред тях например е увеличението на обезщетението, което получават пенсионираните учители, от 8 на 10 брутни работни заплати, а от 1 януари 2017 г. - на 10.5 заплати.
ПО-ПО-НАЙ
"Радвам се, че правителството обективира една оценка, която имахме още когато сключвахме коалиционното споразумение - приоритет да бъде образованието", коментира Кунева пред "Фокус". По думите й нуждата от повишаване на парите за учителите е мотивирана от страна на МОН "достатъчно отдавна", за да може да направи видими реформаторските усилия на министерството и "да убеди Министерския съвет, премиера, финансовия министър, че това са много важни и много необходими средства за българското образование и наука". Според Кунева това ще е най-голямото увеличение на бюджета за образование през последните 10 години. Увеличението на учителските заплати тя нарече "стратегическо решение", което обаче следва да се поддържа не само за 1 г., а в следващите 15-20 г.